شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوجذب سرمایه‌گذار و پرورش ماهی در قفس از اولویت‌های ماست

جذب سرمایه‌گذار و پرورش ماهی در قفس از اولویت‌های ماست

چهارشنبه, 02 تیر 1395 ساعت 10:33 شناسه خبر: 2082 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 سیمره/ شهرام شرفی:
لرستان رتبه‌ی نخست کشور در زمینه‌ی تولید بچه ماهی را دارد.
این مطلب را مدیرکل شیلات لرستان، در نشست خبری‌اش که صبح جمعه 28 خردادماه در اداره‌کل شیلات لرستان برگزار شد، با خبرنگاران در میان گذاشت.


کیارش بیرانوند توضیح داد:«در لرستان در حال حاضر 146 میلیون قطعه بچه ماهی تولید می‌شود که در این زمینه مقام نخست کشوررا داریم».
وی خبر داد:« در حوزه‌ی آبزی‌پروری و در لرستان 13 هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال به کار دارند.»
به گفته‌ی بیرانوند سقفِ تولید آبزیان در لرستان در سال 94 به عدد 20 هزار تن رسید و برنامه این است تا پایان سال 95 به عدد 24 هزار تن برسیم.
وی افزود:«در لرستان سه مجتمع زیرساخت در حوزه‌ی پرورش آبزیان تکمیل شده است و برنامه این است دو مجتمع دیگر ساخته شود تا در این مجتمع‌ها به ظرفیت هفت هزار تن تولید برسیم.»
کیارش بیرانوند در سال 93 که به مدیریت شیلات لرستان آمد به گفته‌ی خودش اداره شیلات سه تا چهار اتاق فقط داشت و دو خودرو ولی توانست در دو سال گذشته ردیف اعتباری مستقل برای شیلات بگیرد و نیز این اداره به یک مدیریت مستقل ارتقا یابد.
بیرانوند این ارتقا را مرهون حمایت ویژه استاندار لرستان، هوشنگ بازوند می‌داند.
وی به خبرنگاران گفت:«در دو سال گذشته توانستیم اعتبار شیلات لرستان را از یک‌صد میلیون تومان به هشت میلیارد تومان برسانیم و تلاش می‌کنیم تا پایان سال 95 رقم اعتباری ما به ده میلیارد تومان برسد.»
او افزود:«دو مجتمع پرورش ماهی دوآب و چم‌چیت در سال 89 تعطیل شده بودند ولی توانستیم برای این‌ها اعتبارات ویژه بگیریم.»
مدیرکل شیلات لرستان بیان کرد:«برای نخستین‌بار در لرستان گونه‌های جدید از ماهیان از جمله ماهیان آزاد دریای خزر را پرورش داده‌ایم و از 200 گرم پنج کیلوگرم رسید‌ه‌ایم که خود یک دستاورد کاری است؛ هم‌چنین در سال 94 ماهی سفید دریای خزر را به استان آوردیم تا پرورش بدهیم در حالی که قبلاً لرستان فقط در عرصه‌ی پرورش ماهی قزل‌آلا فعالیت جدی داشت.» 
کیارش بیرانوند ادامه داد:«در سال 94 طرح پرروش ماهی کپور را هم پیش بردیم و در این زمینه هم موفقیت‌هایی داشته‌ایم و همین طرح‌ها خود بخشی از اقتصاد مقاومتی و در راستای تقویت اقتصاد مقاومتی است.»
جذب سرمایه‌گذار اولویت ماست
بیرانوند تأکید کرد:« در سال 95 جذب سرمایه‌گذار اولویت کاری شیلات و دولت و مدیریت استان بوده است.»
وی تشریح کرد:«در این زمینه یک شرکت فرانسوی را به استان دعوت کرده‌ایم تا سرمایه‌گذاری‌هایی در این زمینه انجام بدهد و خوش‌بختانه در این راستا موفقیت‌هایی هم داشته‌ایم چرا که جذب سرمایه‌گذار توانمند و اهل کار از اولویت‌های جدی ماست.»
او از شهرداری خرم‌آباد خواست در زمینه‌‌ی ایجاد بازارچه فروش ماهی همکاری کند و مجوزهای لازم را صادر کند تا لرستان نیز هم‌چون اصفهان بازارچه فروش ماهی داشته باشد.
کیارش بیرانوند تصریح کرد:«ما این آمادگی را داریم در همین زمین اداره کل شیلات لرستان و با مشارکت سرمایه‌گذار یک بازارچه فروش ماهی ایجاد کنیم.»

توجه به پرورش ماهی در قفس
بیرانوند در بخش دیگری از گزارش کاری‌اش به مردم تأکید کرد پرورش ماهی در قفس هم از دیگر اولویت‌های کاری شیلات لرستان است.
وی توضیح داد:«مقام معظم رهبری، ریاست جمهور، وزیر و استاندار هم از این موضوع حمایت کرده‌‌اند و سهم لرستان هم از کل سهم هشت هزار تنی کشور مشخص شده است و ما با تلاشهایی که داشته‌ایم توانسته‌ایم در این زمینه رتبه‌ی سوم کشور را کسب کنیم.»

سه طرح ویژه اقتصاد مقاومتی در حوزه‌ی کاری شیلات لرستان
مدیرکل شیلات لرستان از سه طرح شیلات لرستان در زمینه‌ی اقتصاد مقاومتی رونمایی کرد:
اول: تکلیف شده است تا پایان سال 95 یک مجتمع را براساس ماده 27 به سرمایه‌گذار توانمند واگذار کنیم زیرا دولت به تنهایی توانایی مالی کافی برای به پایان رساندن همه پروژه‌ها را ندارد. چم‌چیت یا دوآب یکی از مجمتع‌های واگذاری خواهد بود. 
دوم: برنامه داریم در حاشیه‌ی رودخانه‌هایی هم‌چون کشکان و سیمره و مناطق جنوبی لرستان در کنار زمین‌های کشاورزی برای کشاورزان مزارع پرورش ماهی ایجاد کنیم تا کشاورز هم کشاورزی کند هم هم‌زمان از مزارع پرورش ماهی تولیدات آبزی‌پروری داشته باشد. این طرح ژئوممبران نام دارد و برای کشاورزان علاقه‌مند به ویژه مناطق جنوبی لرستان اجرا می‌شود. صندوق کارآفرینی امید هم به متقاضیان بین 30 تا 40 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند.   
سوم: تقویت پرورش ماهی در قفس که لرستان توانسته است 500 تن تولید کند و ظرفیت ما یک هزار تن خواهد بود البته در این زمینه جلوتر از برنامه‌ی تکلیفی کشور برای لرستان هستیم.
به گفته‌ی بیرانوند کسانی که در مورد پرورش ماهی در قفس در سد حوضیان جوسازی کردند که برای محیط زیست خطرناک است دنبال منافع شخصی بودند.
وی گفت:«نامه‌ای که وزارت نیرو در این زمینه نوشته شده می‌گوید سد حوضیان فقط کاربری کشاورزی دارد نه آشامیدنی و مطالعات محیط زیستی هم نشان داده است پرورش ماهی در قفس هیچ‌گونه آسیب زیست‌محیطی برای سد حوضیان ندارد.»
کیارش بیرانوند تحلیل کرد:«از قضا فضولات ماهیان برای زمین‌های زراعی و باغی مفید است و نقش کود بیولوژیک را ایفا می‌کند و رشد زراعت را به دنبال خواهد داشت.»

مدیرکل شیلات لرستان بیماری وی اچ اس را یک بیماری کشنده برای ماهیان دانست و خبر داد:«در سال 92 تعداد 255 مزرعه گرفتار ویروس وی اچ اس شدند در حالی که با آموزش و تلاش‌هایی که داشتیم در پایان سال 94 تعداد مزرعه‌های ما که مبتلا به وی اچ اس بودند به زیر ده مزرعه رسید و این یک موفقیت مهم محسوب می‌شود که در سطح کشور هم این موفقیت لرستان برجسته شد.»
بیرانوند تأکید کرد بهترین راهکار مقابله با ویروس وی اچ اس اهتمام آبزی‌پروران به رعایت اصول بهداشتی است.
وی به نگرانی یک خبرنگار که درباره خطرآفرین بودن طرح پرورش ماهی در قفس برای گردشگری سد حوضیان پاسخ داد و گفت:«این طرح هیچ‌گونه خطری برای گردشگری سد حوضیان ندارد واتفاقاً منظره‌ای شیک و زییا را رقم زده است ضمن آنکه قفس‌ها متحرک هستند و هر زمانی تشخیص داده شود خطر برای گردشگری یا محیط زیست وجود دارد قفس‌ها جابجا خواهند شد.»
وی خبر داد:
جشنواره‌ی طبخ ماهی برگزار می‌شود تا فرهنگ استفاده از ماهی رواج یابد چرا که در لرستان بیشتر گوشت استفاده می‌شود تا ماهی و در لرستان سرانه مصرف ماهی از یک کیلو به چهار کیلوگرم رسیده است ولی در کشور میانگین 9 کیلوگرم است و باید تلاش کنیم به میانگین کشوری هم برسیم.
تولید ماهیان زینتی را دنبال می‌کنیم تا مثل اصفهان به تولید کننده ماهیان زینتی تبدیل بشویم چرا که هم پتانسیل آنرا داریم و هم درآمدزایی خوبی برای شاغلان این بخش خواهد داشت.
پرورش زالو را نیز دنبال می‌کنیم و امیدواریم تا پایان امسال به نتیجه‌گیری‌های خوبی برسیم.
بیرانوند بیان داشت:«در موضوع آموزش بهره‌برداران نیز تاکنون دو هزار و 600 نفر را آموزش داده‌ایم و بازدید میدانی مرتب هم از مزارع داریم بلکه بتوانیم روز به روز آبزی‌پروری در لرستان را تقویت کنیم و باید بگویم در زمینه تولید ماهیان سردآبی و گرم‌آبی در کل کشور اول هستیم ودر زمینه‌ی تولیدات سردآبی در کشور دوم هستیم.»
وی اظهار تأسف کرد که در لرستان تشکل‌های خصوصی قوی وجود ندارد و باید به سویی برویم که یک بخش خصوصی قوی و توانمند در لرستان داشته باشیم واگر به این مهم برسیم به طور حتم لرستان متحول می‌شود.
او تشریح کرد:«متأسفانه دبی آب رودخانه با بحث کم‌آبی کاهش یافته است و به همین علت نیاز است فرایند مکانیزاسیون به طور جدی در مزارع دنبال شود وما هم از این مهم حمایت می‌کنیم.»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004