شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوشهردار کوهدشت مطرح کرد:از شهرداران 20 سال گذشته موفق‌تر عمل کرده‌ام

شهردار کوهدشت مطرح کرد:از شهرداران 20 سال گذشته موفق‌تر عمل کرده‌ام

دوشنبه, 30 اسفند 1395 ساعت 20:37 شناسه خبر: 2522 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare nouralia

 شهردار کوهدشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما اظهار داشت:« به قضاوت خودم از دیگر شهرداران 20 سال گذشته موفق‌تر عمل کرده‌ام ولی قضاوت اصلی را به مردم می‌سپارم.»
مهندس علی‌نجات نورعلی با اشاره به این که دلیل این ادعا را اقدامات زیربنایی صورت گرفته در سطح شهر می‌داند، گفت:« در تمام حوزه‌ها کار شده‌است که البته حوزه‌ی عمرانی نمود بیش‌تری داشته و در اولویت قرار داشته است.»


وی بیان داشت:« با این حال باز شرمنده مردمیم و حق مردم را بیش‌تر از این‌ها می‌دانیم. زیرا آن‌ها هم به عنوان عضو شورا و هم به عنوان شهردار به حقیر اعتماد کرده‌اند. از اعضای محترم شورای شهر چهارم کوهدشت سپاس‌گزارم چون پیشرفت خود را مدیون عملکرد و اعتماد آن‌ها می‌دانم.»
نورعلی در ادامه به عملکرد شورای شهر و شهرداری کوهدشت در دوره‌ی چهارم اشاره کرد و افزود: «شورای چهارم یک شورای تقریباً تجربی و نیمه‌تخصصی بود. برخی از اعضا تجربه داشتند، برخی مثل من تجربه داشتند و برخی نیز تخصص‌شان مسائل حقوقی بود.»
شهردار کوهدشت اظهار داشت: «این شورا به زعم من برجسته‌تر از سه دوره‌ی قبلی کار کرده. همراهی ویژه با شهرداری که موجب شد شهرداری از دوره‌های قبلی یکی دو قدم پیش‌رفت بیش‌تر داشته باشد. ایجاد آهنگ عمرانی در شهر، ایجاد و توسعه‌ی فضای سبز، نبود هرگونه استخدام، هم‌چنین تعاملات گسترده با مردم در بحث پرداخت عوارضات. به عنوان مثال از افزایش نرخ عوارضات جلوگیری به عمل آمد.»
وی گفت: «گمان من رضایتمندی از شورای چهارم بالای 70 درصد است و اگر نارضایتی وجود دارد بیش‌تر به دلیل مسائل سیاسی و حاشیه‌ای است.‌»
مهندس نورعلی درباره‌ی چرایی تغییر شهرداران در دوره‌ی شورای چهارم اظهار داشت: «میانگین انتخاب و تصدی پست شهردار با توجه به وجود شورا و اختلاف سلیقه‌ی اعضا در سراسر کشور کم شده است و تقریباً میانگین زیر 1 و نیم سال است. در خصوص شهرداران کوهدشت شهردار اول (مهندس کرمی) همراهی و همدلی با اکثریت اعضای شورا را نداشت و شهردار دوم (مهندس جافری) نیز بیش‌تر به دنبال پرکردن رزومه بود.»
شهردار کوهدشت در پاسخ به این پرسش که عملکرد شورای چهارم را در دوسال اول که خود نیز عضو آن بودید چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: «در این دو سال حاشیه بر متن غلبه داشت و به جای اصل موضوع و وظایف قانونی بیش‌تر دنبال حاشیه بودیم. در حالی که در دوسال بعد اوضاع تغییر کرد.»
نورعلی در زمینه‌ی عملکرد مالی شهرداری کوهدشت و وضعیت درآمدی آن در دوره‌ی شورای چهارم اظهار داشت: «با توجه به ثابت بودن نرخ عوارضات به خصوص در دو سال آخر (نیمه دوم 94 تا کنون) آهنگ درآمدی ما رو به رشد بوده است. در این راستا لایحه‌ی تخفیف و تقسیط عوارضات تهیه و به تصویب شورا رسیده است. به جز خسارت سیل که یک و نیم میلیارد تومان بود و در جای خود هزینه شد مابقی درآمد ما مطابق همان روند قبلی بوده است اما تفاوت کار و مسئله‌ی بسیار مهمی که رخ داده هزینه کردن اعتبارات عمرانی ملی و استانی در حوزه‌ی عمران برخلاف روند گذشته است. هم‌چنین کلیه‌ی درآمدهای شهرداری که از مردم وصول شده مطابق برنامه‌ی بودجه که قرار بوده 60 درصد هزینه‌های جاری و 40 درصد عمرانی باشد برای اولین بار در تاریخ شهرداری کوهدشت به صورت 50-50 هزینه شده است.»
شهردار کوهدشت درباره‌ی اقدامات عمرانی شهرداری بیان داشت: «برای نخستین‌بار در تاریخ شهرداری کوهدشت، 2000 تن قیر خریداری شده است. بر این اساس تا کنون حدود 22000 تن آسفالت وارد شهر شده و با اولویت حاشیه‌ها کار شده است. هم‌چنین تا کنون 18 کیلومتر جدول‌گذاری داشته‌ایم باز با اولویت کار در حاشیه‌های شهر. نصب 350 الی 400 پل فلزی و بتنی به صورت تعمیر، ترمیم، نصب و تعویض که برای اولین‌بار در شهر است. آسفالت بافت‌های قدیمی شهر بعد از 15 سال برای اولین بار مثل بهشت زهرا و صنوف آلاینده، حل ترافیک شهر با یک چشم‌انداز حداقل 10 ساله، از 6 چراغ راهنمای شهر که طی 15 سال نصب شده 2 مورد آن در چهارراه آزادگان و جهاد شمالی در زمان شهرداری این‌جانب بوده است، حذف میادین با گره ترافیکی مثل آزادگان و اصلاح هندسی میدان توحید و تغییر المان آن، اصلاح بلوار بین میدان امام(ره) و شهدا در راستای روان‌سازی ترافیک، پوشش کانال‌های اصلی مانند انتهای خیابان بوعلی و فردوسی، اضافه کردن 400 متر به کانال مرکزی شهر از شمال و جنوب جهت جلوگیری از بروز سیلاب در فصل بارندگی، موزاییک فرش برای اولین بار براساس برنامه مناسب‌‌سازی سازمان بهزیستی که در همین راستا خیابان صاحب‌الزمان(عج) خیابان بدون مانع نامگذاری شده است. نکته‌ی مهم این که ما کارهای عمرانی را از اقدامات زیربنایی شروع کردیم. به عنوان مثال کارخانه شن و ماسه و آسفالت را بعد از تعطیلی 6 ساله راه‌اندازی کردیم. در حال حاضر ما از خرید ماسه بی‌نیاز هستیم و در زمینه‌ی راه‌اندازی ماشین‌آلات عمرانی هیچ دوره‌ای این‌قدر پویا نبوده‌ایم.»
وی در خصوص عملکرد شهرداری کوهدشت در حوزه‌ی خدمات شهری گفت: «برای نخستین‌بار بحث برون‌سپاری خدمات شهری را مطرح و عملیاتی کردیم و هم‌اکنون کار در این حوزه توسط شرکت‌های پیمانکاری صورت می‌گیرد. برای نخستین‌بار کار جمع‌آوری زباله‌ها را 24 ساعت یک بار کرده‌ایم. قبلاً هر 48 ساعت یک بار این کار صورت می‌گرفت. سایت زباله در منطقه‌ی خوشناموند برای نخستین‌بار سامان‌دهی شده‌است و هر هفته یک‌ بار کار دفن و دپوی زباله‌ها در آن صورت می‌گیرد. هم‌چنین جاده‌ی دست‌رسی به آن شن‌ریزی شده است. بحث جابه‌جایی این سایت در صلاحیت محیط‌زیست و منابع‌طبیعی است.»
مهندس نورعلی در خصوص معضل سد معبر توضیح داد: «راه‌اندازی بازارچه‌های خرید میوه یکی از اقدامات صورت گرفته در زمینه‌ی رفع سد معبرهاست. در حال حاضر 70 درصد مشکل سد معبر را حل کرده‌ایم. متأسفانه بی‌کاری و روی آوردن مردم ما به دست‌فروشی موجب شده سد معبر پابرجا باشد و بلکه افزایش یابد. در همین راستا خیابان بازارچه نیز به زودی پیاده‌روسازی شده و ورود هرگونه وسیله‌ی نقلیه به آن ممنوع می‌شود.»
شهردار کوهدشت در ادامه به وضعیت فضای سبز شهر کوهدشت و اقدامات صورت یافته در این حوزه اشاره کرد و افزود: «در بحث فضای سبز به صورت محدود توسعه داشته‌ایم. ضمن این‌که تغییر کاربری فضاهای سبز را در 4 سال گذشته مطلقاً نداشته‌ایم حدود 2 هکتار نیز به این بخش اضافه کردیم که بی‌سابقه است. این افزایش به صورت 4 بستان در کوی پاسداران است. هم‌چنین 2 هکتار دیگر افزایش در برنامه داریم که قرارداد احداث پارک آن با پیمانکار منعقد شده است. با توجه به کمبود آب مشکلاتی را برای تأمین آب فضای سبز داشته‌ایم که آبفا در این زمینه همکاری لازم را داشته است. در این رابطه برای اولین بار پیمانکار در حال مطالعه تفکیک آب شرب از آب فضای سبز است. در طول چهار سال اخیر 6 هزار اصله درخت در شهر غرس شده است و برای امسال نیز 8000 اصله خریداری شده است. برای اولین بار سایت پرورش گل و گیاه را در محل کشتارگاه سابق ایجاد نموده‌ایم. تأسیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کوهدشت با بودجه‌ی مستقل اقدام صورت گرفته‌ی دیگر است. استفاده از گونه‌های سازگار با اقلیم فعلی کم آب کوهدشت و احیای پارک‌ها و درمان درختان بیمار از طریق برنامهی هرس و ... در مجموع در 10 سال گذشته تنها شهرداری هستم که توانسته‌ام 2 تا 3 هکتار به فضای سبز شهر اضافه کنم.»
مهندس نورعلی اقدامات شهرداری کوهدشت را در بخش‌های حمل‌و‌نقل عمومی، مبلمان و زیباسازی و فرهنگی و هنری چنین تشریح کرد: «در خصوص حمل و نقل تمرکز اقدامات بر روی حل معضل بزرگ ترافیک بوده است. هم‌چنین جلوگیری از افزایش نرخ کرایه تاکسی. در بحث مبلمان و زیباسازی شهر نیز رنگ‌آمیزی بلوارها و میادین، نصب تلویزیون شهری و 4 آب نما در نقاط مختلف شهر، چراغانی کردن معابر و  رنگ‌آمیزی و نقاشی دیوارها مثل کتابخانه‌ی عمومی شهدا از اقدامات صورت گرفته است. در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز همیشه حمایت از هنرمندان را در دستور کار داشته‌ایم. نصب پرچم 31 متری در چهارراه پمپ بنزین(الله اکبر) و تغییر آن به مناسب‌های مختلف، هم‌چنین حمایت از برنامه‌های مختلف فرهنگی و مذهبی مثل بازسازی واقعه‌ی غدیر و عملیات کربلای 2 و... از اقدامات فرهنگی صورت گرفته است.»
نورعلی در ارتباط با سامان‌دهی نیروی انسانی شهرداری کوهدشت بیان داشت: «در دوران فعالیت خود از هرگونه استخدام جلوگیری به عمل آوردیم. هم‌چنین از به کارگیری و حضور افراد غیرمرتبط در پشت میزهای تخصصی خودداری کردیم. به روز کردن بیمه‌ی کارکنان به عنوان اولین شهرداری در سطح کشور از افتخارات ماست. در بحث حقوق کارکنان نیز دومین شهرداری استان هستیم با 2 ماه حقوق معوق که آن هم به یاری خدا به زودی پرداخت خواهد شد.»
شهردار کوهدشت در تشریح وضعیت حوزه‌ی شهرسازی نیز اظهار داشت: «در حوزه‌ی شهرسازی خیلی از قانون‌های بلااجرا به اجرا درآمده است. از جمله ضوابط طرح‌های تفصیلی و جامع. تا 80 درصد از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری به عمل آمده است. بافت شهر کوهدشت یک بافت نامنظم است که تغییر آن مستلزم اعتبارات کلان و ملی است. در دوران شهرداری این‌جانب بازنگری طرح جامع بعد از 13 سال کلید خورده است. در بازنگری تطبیق طرح‌های جامع و تفصیلی، سامان‌دهی کاربری‌های غیرمرتبط و ناسازگار با دیگر کاربری‌ها، پر کردن حفره‌های خالی شهر، ایجاد تعادل بین کاربری‌ها و فضای سبز، تعدیل بافت‌های ریزدانه، معابر غیرقابل نفوذ و سامان‌دهی نقاط دچار عدم استحکام که اکثر آن‌ها در سکونت‌گاه‌های غیررسمی است، در ستاد سامان‌دهی بازآفرینی شهری برای اولین بار مطرح شده و در حال پیگیری است. از جمله انتهای بوعلی و فردوسی، شهرک نادی و پیشنهاد الحاق شهرک‌های امام(ره) و نادی به شهر در الگوهای بازنگری طرح جامع که بستگی به تأیید مراجع ذی‌صلاح و شورای عالی شهرسازی دارد.»
شهردار کوهدشت در پایان گفت: «چنان‌چه شهرداران پیشین تلاش می‌کردند و شوراها هماهنگ می‌شدند، شهر کوهدشت این وضعیت را نداشت. اگر مردم در پرداخت عوارضات و رعایت مسائل شهری تلاش کنند کوهدشت پتانسیل تبدیل و ارتقا به یک شهر ایده‌آل را دارد. این‌جانب با تمام توان و به صورت تمام وقت تلاش کرده‌ام و از همکاران و شورای شهر طلب کمک کرده‌ام.»
به گزارش سیمره، مهندس علی‌نجات نورعلی متولد 1351 کوهدشت است. او 20 سال سابقه‌ی خدمت در شهرداری دارد. لیسانس جغرافیا و فوق لیسانس شهرسازی است.
نورعلی در انتخابات چهارمین دوره‌ی شورای اسلامی شهر کوهدشت با رأی اول وارد این شورا شد و با رأی اعضای شورای شهر کوهدشت پس از 2 سال و یک ماه عضویت در شورا، بیستم مهرماه 1394 به عنوان شهردار کوهدشت انتخاب شد.

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  م.آزادبخت م.آزادبخت یکشنبه, 06 فروردين 1396 ساعت 13:02

    سلام
    در چه زمینه ای موفق تر عمل کرده اید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004