شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوارزش تولیدات بخش کشاورزی استان لرستان 4 هزار و 300 میلیارد تومان است

ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان لرستان 4 هزار و 300 میلیارد تومان است

دوشنبه, 21 فروردين 1396 ساعت 09:46 شناسه خبر: 2555 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

اشاره: جهاد کشاورزی از جمله وزارت‌خانه‌های تأثیرگذار در حوزه‌ی اقتصاد است. سازمان‌های زیر مجموعه‌ی این وزارت‌خانه در استان‌های کشور تأثیرگذارند و مهم‌ترین تأثیرگذاری را در زمینه‌هایی چون اشتغال، تولید و مواردی مانند: زراعت، دام، شیلات، آبزیان بر عهده دارد.


طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان در سال 94، سالانه دو میلیون و 400 هزار تُن انواع محصولات کشاورزی و دامی در استان تولید می‌شود. آمار به‌دست آمده نشان می‏دهد که جهاد کشاورزی لرستان در سال‏های اخیر روند رو به رشدی داشته است. این در حالی است که مشکلاتی هم‏چون کم‌آبی، خشک‌سالی و گاه بلایای طبیعی وجود دارد. این روند روبه‌رشد می‏تواند ناشی از مدیریت درست و اصولی باشد. به‌همین منظور گفت‌وگویی با مهندس نامدار صیادی معاون برنامه‏ریزی جهاد کشاورزی لرستان انجام داده‌ایم که در ادامه‌ی آن‌را می‌خوانیم:

جناب مهندس! گفت‌وگو را با معرفی بخش کشاورزی آغاز کنید.
بخش کشاورزی استان لرستان حدود120 هزار نفر بهره‏بردار دارد که به نوعی در بخش زراعی، باغی و دامی مانند شیلات، آبزیان و... فعالیت می‏کنند و هدف اساسی همگی تأمین امنیت غذایی است. در بحث اراضی کشاورزی در استان حدود 783 هزار هکتار اراضی کشاورزی دِیم و آبی داریم که 598 هزار هکتار معادل 77درصد به صورت دِیم و 185 هزار هکتار معادل 23درصد به صورت اراضی آبی کِشت می‏شود. نُرم کشوری حدود 45درصد است و لرستان با 23درصد کِشت آبی فاصله‏ای 18درصد دارد.
هم‌چنین در بخش اراضی جنگلی و مراتع حدود 883 هزار هکتار از مساحت استان مرتع و 1 میلیون و 200 هزار هکتار جنگل است. اگر کل مساحت لرستان را حدود 2 میلیون و 200 هزار هکتار در نظر بگیریم چیزی حدود 800 هزار هکتار اراضی‏ای است که یک‌هزارتَن در بحث زراعت و امنیت غذایی در آن زحمت می‏کشند.
حدود50 هزار هکتار باغ داریم که سالیانه حدود 230 هزار تُن تولید دارد.
بخش مهم دیگر دام و آبزیان است که حدود 624 واحد مرغداری تولید گوشت سفید موجود است و ظرفیت 5/12 میلیون قطعه در هر دوره را دارد و حدود 59 هزار تُن گوشت سفید در سال تولید می‏کنند.
در بحث تولید گوشت قرمز سالیانه حدود 26 هزار تُن تولید داریم و تعداد کل دام استان 7/4 میلیون واحد دامی است.
لرستان چیزی حدود 7/1 مساحت کشور را به خود اختصاص داده است که 61درصد جمعیت آن شهری و 39درصد جمعیت روستایی است. در بخش کشاورزی استان 2700 نفر نیروی دولتی داریم که خدمات‏دهی می‏کنند. علاوه بر این نیروها، در بخش خصوصی حدود3500 نفر در قالب شرکت‏های فنی مهندسی برای بهبود وضعیت تولیدات کمی و کیفی بخش کشاورزی کمک می‏کنند که در مجموع 6 هزار و 200 نفر نیروی خدمات‏رسان در بخش‏های مختلف هستند.
بخش کشاورزی چه نقشی در اقتصاد استان لرستان ایفا می‏کند؟
کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد دارد. در بخش اقتصاد و کشاورزی می‏توان به میزان تولیدات یک بخش اشاره کرد که نقش مهمی در تأمین غذای مردم، مواد خام صنعتی اولیه برای صنایع، اشتغال‏زایی دارند. کل تولیدات استان لرستان در سال 95 معادل 2 میلیون و 900 هزار تُن بوده است که شامل 4/2 میلیون تن محصولات زراعی، 220 هزار تُن محصولات دام و طیور، 21 هزار تن محصولات آبزیان و کشاورزی استان لرستان بوده است.

در سال 95 معادل 4 هزار و 300 میلیارد تومان ثروت به اقتصاد لرستان تزریق شده است
تابستان سال گذشته در محصول گندم 650 میلیارد تومان توسط گندم‏کاران سرمایه به اقتصاد استان تزریق شده است.‌ هم‌چنین رونق فضای کسب‏‌وکار در بخش کشاورزی باعث رونق بازار شده است.
یکی از مهم‏ترین دغدغه‏های امروز جامعه اشتغال است. کشاورزی چگونه می‏تواند در بحث اشتغال مفید واقع شود؟
ما متولی تولید هستیم. وظیفه‏ی اصلی ما در بخش کشاورزی تولید است. حدود130 هزار بهره‏بردار در بخش کشاورزی فعال‏اَند و به نوعی شغل‏شان کشاورزی است که به‌دلیل افزایش تولیدات یقیناً در امر اشتغال تأثیر دارد. سال گذشته در سند اشتغالی که در نظر گرفته بودند قرار بر این شد که 4هزار و بیست شغل در بخش کشاورزی ایجاد کنیم یا تثبیت داشته باشیم که خوش‌بختانه با سرمایه‏گذاری‏های انجام شده و تسهیلات از منابع مختلف و بهره‏گیری از ظرفیت‏های نیروی انسانی4هزارو567 نفر ایجاد اشتغال، تثبیت شغل، ایجاد شغل موقت و شغل فصلی داشته‏ایم. برای ایجاد این مشاغل در مجموع از منابع مختلف 224 میلیارد تومان تسهیلات بانکی داشته‏ایم که ایجاد اشتغال و تثبیت شغل و... نموده‏ایم.
معادل 30 درصد کل درآمد استان لرستان بر عهده کشاورزی است

عملکرد بخش کشاورزی جهاد در سال 1395 را چگونه ارزیابی می‏کنید؟
سال گذشته در راستای شعار سال که اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام‏گذاری شد با دستور و حمایت استاندار و هدایت تیم توسط ریاست سازمان و پیگیری و تعامل تمام مجموعه همکاران بخش کشاورزی اقدامات مهمی در سازمان اتفاق افتاد.
- افزایش بهره‏‌وری عوامل تولید و یکی از مهم‌ترین مباحث آن که تولید آب است.
- اجرای روش‏های نوین آب‏یاری در سطح 5 هزار و 150 هکتار و تزریق مبلغ 35 میلیارد تومان و صرفه‏ جویی 10 میلیون متر مکعبی آب.

صرفه‏‌جویی 10 میلیون متر مکعبی آب
- در دولت تدبیر و امید در این زمینه حدود 13 هزار و 500  هکتار آب‏یاری تحت فشار انجام شده است در حالی‏که تا پیش از شروع به کار دولت تدبیر و امید 28 هزار هکتار آب‏یاری تحت فشار داشته‏ایم که 34درصدسطح آن در دولت تدبیر صورت گرفته است.
- طرح تأمین آب کشاورزی استان لرستان با 16 دستگاه پمپاژ بالای 90درصد با پیشرفت فیزیکی که با به بهره‏برداری رسیدن حدوداً 3500 هکتار از اراضی دِیم استان به آبی تبدیل خواهد شد.
- احداث گل‌خانه‏ها در جهت افزایش بهره‏وری در سال گذشته. این حجم تا پیش از شروع به کار دولت تدبیر و امید حدود 3 هکتار بود و اکنون 10 هکتار می‏باشد و در بحث بهره‏وری آب نقش مهمی دارد.
- تزریق اعتبارات از محل سامانه بهین‏یاب در راستای رونق استان. از 64 میلیارد تومان تزریق تسهیلات صورت گرفته حدود 222 واحد با ظرفیت بالا کار می‏کنند یا از رکود خارج می‌شوند یا در راستای رونق تولید وارد چرخه‏ی تولید شده‏اند.
- تزریق تسهیلات در زمینه‏ی ارتقای ضریب و درجه‏ی مکانیزاسیون که با توجه به اهمیت موضوع از ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید این مهم در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت که از ابتدای شروع به کار دولت حدود 32درصد اسب بخار بر هکتار به ضریب مکانیزاسیون استان اضافه شده است.
در این راستا بیش از 110 میلیارد تومان در چهار سال گذشته تزریق اعتبار صورت گرفته، لذا می‏توان گفت از آغاز شروع به کار دولت تدبیر 1738 دستگاه تراکتور، 38 دستگاه انواع کمباین، 945 دستگاه انواع کارنده، 1128 دستگاه سایر ادوات و دنباله‏بندهای کشاورزی به ناوگان ماشینی بخش کشاورزی وارد شده است. البته در سال 95 به تنهایی تاکنون بیش از 35 میلیارد تومان در زمینه‏ی افزایش ضریب مکانیزاسیون و ضریب درجه‏ی مکانیزاسیون در استان به 31/1 اسب بخار در هکتار رسیده است.
ادامه از صفحه‌ی 3:
- توسعه‏ی باغات در اراضی شیب‏دار به میزان 1500 هکتار که در سال گذشته جزو برنامه‏های اقتصاد مقاومتی بوده و کل آن انجام گرفته است.
- توسعه‏ی کِشت گیاهان دارویی و کِشت زعفران. استان لرستان پتانسیل خوبی در این زمینه دارد و با به کارگیری تمام امکانات 735 هکتار توسعه‏ی کِشت گیاهان دارویی در استان را داشته‏ایم.
- توسعه‏ی کشت‏های استراتژیک از جمله گندم که در راستای افزایش تولید گندم، مصرف بذور اصلاح شده از 10 هزار و 800 تُن به 19 هزار و 700 تُن ارتقا داشته است و افزایش سطح مکانیزه از 164 هزار هکتار به 202 هزار هکتار. در گذشته 65درصد سطح زیر کشت مکانیزه کشت می‏شد اما در سال 95 سطح مکانیزه کشت گندم به 85درصد رسیده است.
- افزایش مصرف کودهای میکرو از 9500 لیتر به 18 هزار و 800 لیتر.
- به کارگیری ارقام جدید مقاوم به خشکی میزان 850/1 تُن در راستای تولید گندم.
- افزایش تولیدات دامی مانند تزریق اعتبارات از طریق سامانه‏ی بهین‏یاب، فعال‏سازی واحدهای نمیه فعال، اصلاح نژاد و ترکیب ژنتیکی و بهبود مدیریت تولید مثل.
- تولید ماهی به شیوه‏ی پرورش ماهی در قفس که سال گذشته200 تن بود و برنامه‏ی ما این است به 1000 تُن برسد.
- تولید گوشت مرغ از 59 هزار تُن در سال 94 به 61 هزار تُن در سال 95 که مصرف استان تأمین شده است و در این امر به خودکفایی رسیده‏ایم.
در راستای اهداف و سیاست‏های اقتصاد مقاومتی در سال جاری چه برنامه‏هایی دارید؟
با توجه به شعار سال که اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال نام دارد، سال جدید در راستای سیاست‏های 24 گانه‏ی اقتصاد مقاومتی و برنامه‏های اصل ششم توسعه و سایر برنامه‏ها و اسناد بالا دستی برنامه‏ها را تهیه و تدوین کرده‏ایم که 11برنامه در دستور کار قرار دارد. این برنامه‏ها عبارتند از:
- افزایش ضریب خود اتکایی محصولات اساسی.
- تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی.
- تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی.
- تجهیز نهاده‏های کشاورزی از جمله سَم، کود و بذر و نهال.
- افزایش تولید در محیط‏های کنترل شده‏ی گل‌خانه‏ای.
- اجرای عملیات آب‌خیزداری و حفاظت در خاک.
- توسعه‏ی آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس.
- افزایش فرآورده‏ها و کاهش ضایعات در تولید محصولات.
- توسعه‏ی روش‏های نوین آب‏یاری تحت فشار.
این برنامه‏ها شامل 41 فعالیت عملیاتی نظیر تولید گندم، تولید گوشت قرمز، شیر، اصلاح و بازسازی باغات و سامان‏دهی تشکل‏های بهره‏برداری آب و زمین و... می‏باشد که به‌عنوان برنامه‏های سال جاری هستند.
در خصوص اولویت صنایع کشاورزی استان با اظهارات وزیر جهاد کشاورزی چه برنامه‏هایی در دست اقدام دارید؟
توسعه‏ی زنجیره‏های تولید، توجه جدی به صنایع پیشین و پسین (بعدی)، فعالیت‏های کشاورزی، تزریق تسهیلات برای طرح‏های صنایع کشاورزی راکد و نیمه فعال، تزریق تسهیلات برای طرح‏های نیمه تمام، برنامه‏ریزی برای توسعه‏ی سیستم بازاریابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی، توسعه‏ی سردخانه‏ها و سیلوهای ذخیره‏سازی محصولات استراتژیک که جزو برنامه‏ها برای ارزش افزوده بیشتر است.
لطفاً اشاره‌ای به مهم‏ترین اقدامات سازمان جهاد کشاورزی داشته باشید؟
جذب 750 نفر مهندس جوان به عنوان مهندس‏ناظر در بخش کشاورزی بدنه‏ی دولت در استان. این تعداد در مراکز خدمات جهاد کشاورزی مشغول‏اَند و به‌عنوان کارشناسان منتقل کننده‏ی دانش روز به کشاورزان جهت افزایش بهره‏وری و تولید و راندمان و... هستند. این مهندسان ناظر در طرح ملی پهنه‏بندی فعال‌اند و 90درصد آن اجرا شده که برای جمع‏آوری اطلاعات مربوط به تمامی بهره‏برداران بخش کشاورزی به عنوان یک پایه برای برنامه‏ریزی‏های آتی کشاورزی استان است.
تولید بی‏سابقه‌ی بیش از 586 هزار تُن گندم در لرستان که به نوعی رکورد برای استان محسوب می‏شود.
به بهره‏برداری رساندن 9 ایستگاه پمپاژ در سطح استان طی سه سال گذشته که باعث تبدیل شدن بیش از 4500 هکتار از اراضی دیم به آبی شده است.
برنامه‏ریزی برای احداث 35 هکتار گل‌خانه در سطح استان که در حال حاضر 10 هکتار در کشت و صنعت لرستان در حال انجام است.
شروع عملیات گاوداری 2 هزار رأسی شهرستان الیگودرز و شروع عملیات اجرایی گاوداری 6 هزار رأسی قیام شهرستان دلفان.
اجرای پروژه‏ی تولید مرغ مادر گوشتی(مرغ ماهان) با ظرفیت 100 هزار قطعه در سال به مبلغ 28 میلیارد تومان با پیشرفت فیزیکی  بیش از 85درصد.
پروژه‏ی خط تولید شیر خشک شرکت پگاه لرستان با ظرفیت 2 هزار تن در سال با پیش‌روی بیش از 90درصد.
راه‏اندازی و احداث طرح بازارچه‌ی‏ عرضه‏ی مستقیم محصولات کشاورزی سالم تا پایان سال جاری بیش از 45درصد.
تکمیل و راه‏اندازی 6 ایستگاه پمپاژ برای آبی نمودن 3 هزار و 450 هکتار از اراضی دیم به آبی با بیش از 90درصد پیشرفت که در سال جاری به بهره‏برداری خواهد رسید.
به‌عنوان پایان‌بخش این گفت‌وگو، خالی از لطف نیست به دولت الکترونیک گریزی نیز داشته باشیم؛ آیا اقداماتی در راستای توسعه‏ی دولت الکترونیک داشته‌اید؟
بله. تجهیز مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‏ها به زیرساخت ارتباطی و تجهیزات مورد نیاز اینترانِت استانی جهاد.
راه‏اندازی چندین سرویس بر روی بستر اینترانت در سطح مدیریت شهرستان‌ها از جمله اتوماسیون اداری.
امکان‏سنجی و تعریف پروژه‏ی اجرای شبکه هم‏بند استانی در سطح مراکز خدمات کشاورزی.
اجرای طرح پهنه‏بندی در سطح استان از جمله اقداماتی است که خوش‌بختانه توانسته‏ایم در راستای توسعه‏ی دولت الکترونیک انجام دهیم.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004