شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوآیا وضعیت آب در شهرستان کوهدشت هم‌‌چنان بحرانی است؟

آیا وضعیت آب در شهرستان کوهدشت هم‌‌چنان بحرانی است؟

چهارشنبه, 04 مرداد 1396 ساعت 12:19 شناسه خبر: 2766 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/گروه گزارش: دو هفته پیش بود که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان در نشست خبری مدیران آب لرستان، وضعیت آب در شهرستان کوهدشت را بحرانی توصیف کرد. مهندس حمیدرضا کرم‌وند در آن نشست خبری اعلام کرده بود که در گذشته با حفر چاههاي 250 متري به آب ميرسيديم اما اکنون در کوهدشت حدود 320 متر بايد حفاري شود تا به آب رسيد و چاه‌هاي صدمتري کاملاً خشک شده است.


به گزارش سیمره، وي گفته بود که علاوه بر ميزان آب، کيفيت آب هم دچار مشکل شده است؛ زيرا هرچقدر که سطح آب چاهها کمتر بشود آب مانند مناطقي نظير سپيددشت و رومشکان کيفيت آب تغيير کرده و شور ميشود.
کرموند در خصوص صرفه جويي در مصرف آب يادآورشده بود که بايد اعتراف کرد در رابطه با آب حق مطلب را ادا نکرده ايم، و هرچقدر روي اين قضيه کار کنيم باز جاي کار دارد. صرفه جويي در آب را بايد در عمل نشان بدهيم چطور بايد نه اين که فقط شعار بدهيم.

آیا وضعیت آب در شهرستان کوهدشت هم‌‌چنان بحرانی است؟
پاسخ این پرسش را مدیرعامل آب و فاضلاب شهری لرستان صبح روز یک‌‌شنبه (یکم اَمرداد) به خبرنگار سیمره پاسخ داد.
حمیدرضا کرم‌وند با تاکید بر این نکته که آب شهرستان کوهدشت هم‌چنان در مرحله‌ی بحران است، اظهار داشت: «اما ما با تمام توان اجازه نمی‌دهیم این بحران شدت بیش‌تری به خود بگیرد و پیش‌روی کند.»
مدیرعامل آبفای لرستان در ادامه روی این موضوع که باید با چنگ و دندان اجازه ندهیم این بحران حاد شود انگشت تأکید نهاد و گفت: «باید با جذب اعتبارات و با دادن گزارش به مقامات بالاتر و بازدیدهای که همواره از منطقه داریم و هم‌چنین با دعوت از مدیران کشوری و استانی تلاش کنیم مشکل آب شهرستان کوهدشت حل شود.»
وی با اشاره با اقدامات انجام شده برای رفع مشکل کم‌آبی شهرستان کوهدشت، افزود: «بی‌درنگ سه حلقه از چاه هایی را که ریزش کرده‌بودند با روشی کاملاً جدید ترمیم کرده‌ایم. چا‌ه‌های دامنه‌ی محدوده‌ی شهر باعث شد که نصف ظرفیت این چاه‌ها احیا شود و برای جلوگیری از قطعی آب مناطق حاشیه‌ای هم‌زمان یک چاه در درون محوطه‌ی اداره‌ی آب و فاضلاب کوهدشت حفر می‌کنیم.»

آب میان‌مدت شهر کوهدشت حداقل برای 15 سال آینده تامین می‌شود
مدیرعامل آبفای لرستان در پاسخ به این پرسش که حفر چاه در محوطه‌ی اداره چه دلیلی دارد و نگرانی شما از این بابت چیست، تصریح کرد: «شش حلقه‌ چاه در منطقه‌ی هزارمنی عبدولی حفر کردیم و سه حلقه‌ی دیگر در منطقه‌ی تنگ پریان در حال حفاری است که یک حلقه‌اش با اجرای 1500متر لوله طی هفته‌ی جاری وارد مدار می‌شود. چاه دیگر تا آخر اَمرداد وارد مدار می‌شود و چاه سوم آخر تابستان به مدار آب شهری می‌پیوندد.»
کرم‌وند در خصوص اعتبارات این پروژه‌ها گفت: «اعتبار حفر و تجهیز و احداث خطوط انتقال و مخازن بین این پروژه‌ها 15میلیارد تومان برآورد شده‌است. گزارش درخواست تخصیص اعتبار از محل اعتبارات خشک‌سالی وزارت نیرو به شرکت مهندسی آب فاضلاب کشور ارسال کرده‌ایم. با اجرای این پروژه‌ها فعلاً و حداقل تا 15 سال آینده آب میان‌مدت شهر کوهدشت تامین می‌شود. اما به‌خاطر افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی در شهر کوهدشت برای دراز مدت پیش‌بینی تامین آب از منابع پایدار ضروری است.»
وی در ادامه با اشاره به این که هیچ‌کدام از شهرهای ما آب پایدار ندارند، تاکید کرد: «باید شهرهای ما آب پایدار داشته‌باشند، پایدار یعنی احداث سد. کدام سد و کجا من نمی‌دانم. ممکن است از معشوره یا سیمره، باز من نمی‌دانم؛ باید فنی‌ها و کارشناسان مشخص کنند؟ برای احداث یک سد همه‌ی جوانب را باید در نظر گرفت.»

تصفیه‌خانه‌ی کوهدشت تا پایان سال97 پروژه به بهره‌برداری می‌رسد
مدیرکل آب ‌و فاضلاب شهری لرستان به احداث تصفیه‌خانه‌ی کوهدشت اشاره کرد و گفت: «در کوهدشت یک پروژه‌ی بزرگ داریم هم‌زمان این با پروژه‌‌ها شرکت آبفای شهری دارد این پروژه را اجرا می‌کند. هزینه‌ی احداث این تصفیه‌خانه 35 میلیارد تومان است. ظرفیت تصفیه‌خانه 36هزارمترمکعب در روز برای جمعیت بیش از 90هزار نفر احداث خواهد شد.»
 کرم‌وند اضافه کرد: «روش تصفیه روشی مدرن خواهد بود و از پیمانکاران بومی استان استفاده می‌شود. امیدواریم تا پایان سال97 این پروژه به بهره‌برداری برسد.»
مدیرعامل شرکت آبفای لرستان گفت:«تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوهدشت یکی از پنج پروژه‌ی احداث تصفیه‌خانه‌ها‌ی فاضلاب در لرستان است که هم‌زمان در شهرهای ازنا، دورود، نورآباد و الشتر نیز در حال اجرا می‌باشد.»
وی افزود:« هم‌زمان با احداث تصفیه‌خانه، شبکه‌ی جمع‌آوری بخشی از فاضلاب شهر در حال احداث است که در صورت همراهی شهرداری کوهدشت این شرکت آمادگی دارد به این کار سرعت بیش‌تری ببخشد.»
کرم‌وند در پایان تصریح کرد: «جمع پروژه‌های در دست اجرای شرکت آبفا در شهر کوهدشت بالغ بر 50 میلیارد تومان است که چندین برابر اعتبارات سال‌های گذشته است و این به معنی توجه مجموعه شرکت آب و فاضلاب لرستان به مناطق کم‌تر توسعه‌یافته و محروم در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال می‌باشد.»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004