شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوگفت‌وگو با خانواده‌ی مهرچیان: کار ما سیاسی نیست

گفت‌وگو با خانواده‌ی مهرچیان: کار ما سیاسی نیست

شنبه, 15 مهر 1396 ساعت 17:23 شناسه خبر: 2937 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

اشاره:‌ خانواده‌ای اهل مشهد عصر جمعه (ششم اَمُرداد سال جاری) مشهد را به مقصد قوچان برای تماشای کنسرت آواز پارسی، با اجرای شهرام و حافظ ناظری ترک می‌کنند.
پس از چند ساعت انتظار مانند دیگر کسانی که برای تماشای کنسرت آمده‌اند یک حرف به همگی گفته می‌شود. کنسرت لغو شده است.
سرخورده و ناراحت و خسته برمی‌گردند اما جرقه‌ای به ذهنشان می‌رسد که ناراحتی و اعتراض خود را با این حرکت غیرفرهنگی از طریق راه‌پیمایی 56 روزه به شهرهای مختلف کشور به گوش مسئولان برسانند.
خانواده‌ی مهرچیان سفرشان را با شعار «ماحق داریم آوازهای سرزمین مادری را در شهرمان بشنویم» آغاز می‌کنند.

آن‌ها پس از گذشت 45 روز از این راه‌پیمایی به شهر خرم‌آباد می‌رسند. راه‌پیمایی خانواده چهار نفره مهرچیان 56 روزبه درازا می‌کشد. روز (دوشنبه 3 مهر) این خانواده با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی دیدار می‌کنند. آن‌ها در این دیدار درباره‌ی این راه‌پیمایی و اهداف آن گفت‌وگو می‌کنند و توضیح می‌دهند که این کار را بدون هیچ‌گونه وابستگی به نهاد یا جای خاصی و تنها به عنوان شهروندان این شهر انجام داده‌اند.
هفته‌ی گذشته آنان این سفر طولانی را با ارسال نامه‌ای به رییس‌جمهور کشورمان به پایان رساندند.
هفته‌نامه‌ی سیمره گفت‌وگویی با این خانواده‌ی موسیقی‌دوست، زمانی که در خرم‌آباد بودند، انجام داد، آن‌چه در ادامه می‌خوانید حاصل این گفت‌وگوست:

* گفت‌وگو را با معرفی خانواده‌ی کوچکتان آغاز کنید لطفاً.
احمد مهرچیان هستم، همسرم زهره براتی، فرزندانم باران ۶ ساله و کوروش ۴ ساله. شغلم آزاد است و خانمم پزشک عمومی هستند.
* چگونه این حرکت به فکرتان رسید؟
اهل موسیقی نیستیم ولی همیشه از شنیدن آواز خوب لذت برده‌ایم و علاقه داشته‌ایم.
اعتقاد دارم که موسیقی غربی نمی‌تواند در برابر موسیقی ما حرفی برای گفتن داشته باشد چون موسیقی ما دارای قدمت و تاریخ است.
* البته این نظر شخصی شما درباره‌ی موسیقی ایرانی و غربی است. مگر قبل از مخالفت علنی یکی از چهره‌های مهم خراسان کنسرت‌ها لغو نمی‌شد؟ چرا آن‌موقع چنین حرکتی انجام نمی‌دادید؟
قبلاً می‌شنیدیم که کنسرت‌ها لغو می‌شوند و برای ما مهم نبود، چون می‌گفتیم به شهرهای دیگر می‌رویم و کنسرت‌ها برایمان آن‌قدر ارزش دارند که به شهرهای دیگر برویم و کنسرت تماشا کنیم. تا این‌که یک روز همسرم سورپرایزم کرد و بلیت کنسرت استاد ناظری را تهیه کرده بود، وقتی به قوچان رفتیم برای تماشا، متوجه شدیم که درهای سرویس بهداشتی، مسجد بسته است و بعد از چند ساعت انتظار یکی از مسئولین آن‌جا گفتند که برنامه اجرا نخواهد شد اما برای حمایت از آقای ناظری آن‌جا ماندیم و بعد از چند ساعت ناراحت به مشهد برگشتیم و تا صبح از ناراحتی نخوابیدیم.
* حرکت شما بیش‌تر اعتراض مدنی است یا سیاسی؟
هر کس از دریچه‌ی دوربین خودش ماجرا را می‌بیند. ما نه کار سیاسی انجام می‌دهیم نه حرف سیاسی می‌زنیم. حرکتی انجام داده‌ایم برای این‌که بتوانیم در شهرمان آوازهای سرزمین مادری را بشنویم.
* با پاسخی که دادید بهتر است حرکت شما را حرکت فرهنگی بنامیم. زمان انتخابات در یک حرکت فرهنگی هنرمندان هنرهای مختلف به ویژه موسیقی و سینما از دکتر روحانی اعلام حمایت کردند، از این هنرمندان کسی از شما اعلام حمایت یا پشتیبانی کرده است؟
نه. حرکت را خودمان شروع کردیم و کوله‌پشتی را برداشته و شهر به شهر می‌رویم تا با اهالی موسیقی شهرهای مختلف دیدار کنیم.
* چگونه شد که حرکت شما در رسانه بازتاب یافت؟
تا ۳٠ روز اول هیچ رسانه‌ای بدان نپرداخت. در تهران، خانه‌ی موسیقی اولین جایی بود که با ما صحبت کردند، سپس خبر را در سایت خانه‌ی موسیقی منعکس کردند.
بعد ادامه دادیم و به تبریز رفتیم و آن‌جا یک خبرنگار فقط پوشش تصویری داد و متشکر هستیم.
وارد کردستان شدیم و با یک خبرگزاری تماس گرفتم و گفتند اطلاع داریم و حرکت ارزشمندی است اما امکان پوشش نداریم!
این حرف برای ما علامت سوال ایجاد کرد که چرا؟! ما نه سیاسی هستیم نه حرف‌های سیاسی زده‌ایم. حرف ما این است که چرا نباید کنسرت موسیقی در شهرمان برگزار بشود؟ خیلی‌ها مثل ما بچه‌ی کوچک دارند و شاید امکانات نداشته باشند برای تماشای یک کنسرت از شهری به شهر دیگر بروند.
این گذشت و شماره یکی از دوستان خبرنگار را به ما دادند و تلفنی پس از صحبت گفتند با هنرمندان و اساتیدی که دیدار داشته‌ایم برایشان بفرستیم؛ خبرگزاری ایلنا اولین سایت خبری بود که رسماً پوشش دادند و پس از آن جاهای دیگر منعکس کردند.
* این حرکت شما جواب به آن کسی نیست که گفته بود: «این‌جا شهر زیارتی است و نمی‌شود موسیقی برگزار کرد؟»
اسم شخص خاصی را نیاورده‌ایم.
* اما این حرکت شما پس از گفته‌ی آن شخص انجام شد، در حالی که پیش از آن نیز برخی کنسرت‌ها لغو می‌شد. چرا آن موقع این حرکت انجام نگرفت؟
ما یک خانواده‌ی چهارتایی هستیم و در جاده‌ها سفر می‌کنیم. گفتم که سیاسی نیستیم و اگر اسم افراد خاصی را ببریم معنای دیگری پیدا می‌کند یک عده جوری دیگر برداشت می‌کنند و اون طرف آبی‌ها نیز هرجور دلشان می‌خواهد برداشت می‌کنند.
قبلاً ما در فضای کاری قرار داشتیم و شوهرم به کارهای خودش می‌رسید و من به پزشکی مشغول بودم. می‌خواهیم صیانت کنیم از آوازهایی که تا حالا به ما رسیده است و آن‌ها را بتوانیم در شهرمان بشنویم و تماشا کنیم.
* انتظارتان از مردم چیست؟
انتظار حمایت معنوی داریم. مردم می‌توانند در کنار ما باشند و البته هستند و بسیار از ما حمایت می‌کنند.
هر شهری که می‌رویم سعی می‌کنیم از نوازندگان محلی آن‌جا مقداری فیلم ضبط کنیم و در فضای مجازی در معرض دید آن‌ها بگذاریم. در واقع مثل یک سفیر برای مردم هستیم و مردم کمک کنند تا صدای ما شنیده شود.
حمایت از خانواده‌ای که هیچ تریبونی ندارند. پس از اتمام سفر به مشهد برگردیم با استاندار، شهردار و فرماندار دیدار خواهیم داشت و آن‌ها را از نتیجه‌ی سفر مطلع خواهیم ساخت و مطالبه خواهیم داشت.
از شمال تا جنوب، ایران است. از شرق تا غرب، ایران است. چرا در مشهد نباید این موسیقی را بشنویم؟
*همواره در طول تاریخ خراسان یکی از نقاط علم‌پرور و فرهنگ‌پرور بوده است، مجاورت در کنار حرم امام رضا(ع) تعارضی به وجود می‌آورد؟
در جواب شما می‌گویم خیر. در جوار حرم، یا ضامن آهو، آمدم ‌ای شاه پناهم بده، اذانی که از حرم پخش می‌شود همه با موسیقی است. همه‌ی رویدادهای ما آواز دارد نمی‌شود موسیقی را از بطن فرهنگ جدا کرد.
* هنرمندان چگونه می‌توانند یاریگر شما باشند؟
فقط از ما حمایت معنوی داشته باشند.
در کرمانشاه با استاد علی‌زاده و استاد کلهر دیدار داشتیم که پس از اطلاع یافتن از برنامه‌ی ما حمایت کردند و باعث دل‌گرمی ما شدند.
* در ادامه‌ی راه‌پیمایی تاکنون چه شهرهایی را پشت سر گذاشته‌اید؟
خاف، تایباد، نیشابور، سبزوار، تهران، زنجان، تبریز، قزوین، ارومیه، سنندج، کرمانشاه و شهر زیبای خرم‌آباد را رفته‌ایم و پس از این‌جا عازم شیراز هستیم.
* حرفی با مخالفان این حرکت دارید؟
تاکنون مخالف چندانی نداشته‌ایم. حرف حق را باید زد حتا اگر تلخ باشد. این همه سال عاشورا را زنده نگاه داشته‌ایم برای این‌که یک اعتراض بزرگ است. حق را باید گفت حتا اگر تریبونی وجود نداشته باشد.
* سعدی می‌فرماید: جز راست نباید گفت، هر راست نشاید گفت
در هر صورت هفته‌نامه‌ی سیمره برایتان در ادامه‌ی این مسیر پیروزی آرزومند است.
*گفت‌وگو از امین ماسوری

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004