شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوگودرزی:برای برگزاری آبرومندجشنواره‌ی هُمار به عزم جدی همه نیازداریم

گودرزی:برای برگزاری آبرومندجشنواره‌ی هُمار به عزم جدی همه نیازداریم

یکشنبه, 14 آبان 1396 ساعت 09:02 شناسه خبر: 3017 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

اشاره: سومین جشنواره‌ی بین‌‌المللی همار، در زمینه‌ی پرفورمنس با رویکرد اجرا در طبیعت، آذرماه 96 با حضور هنرمندان خارجی و داخلی برگزار می‌شود.موسسه‌ی هنری آرتا و خواهران گودرزی ایده‌پرداز و برگزارکننده‌ی این رویداد بزرگ بین‌المللی هستند. حضور هنرمندان مطرح جهان و ایران در شهر خرم‌آباد و برگزاری باکیفیت این جشنواره می‌تواند بر غنای فرهنگی استان، بسترسازی جهت حضور سرمایه‌گذار و ترغیب گردشگر در لرستان بیفزاید.
در خصوص برگزاری جشنواره‌ی بین‌المللی همار با راضیه گودرزی دبیر این جشنواره، دقایقی به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن تقدیم به شما همراهان همیشگی می‌شود:*از چه زمانی و در چه زمینه‌ای وارد کارهای هنری شدید؟
من دوران دانشجویی خود را در زمینه‌ی اقتصاد  در دانشگاه شهید بهشتی می‌گذراندم که با هنرهای معاصر آشنا شدم. پی‌گیر هنرهای محیطی به همراه گروه پنج باز که گروهی حرفه‌ای در زمینه‌ی هنرهای محیطی بود، شدم. پس از اتمام تحصیلم در رشته‌ی مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد به صورت جدی به دنبال تاسیس موسسه‌ی هنری شدم تا بتوان فعالیت‌های حرفه‌ای در سطح بین‌المللی تعریف کرد تا هنرمندان شهر و کشورم بتوانند در جشنواره‌ها و رویدادهای هنری بدون دغدغه‌های رقابت شرکت داشته باشند.
*چه جذابیت‌هایی در کارهای هنری باعث شده‌است تا به امروز در این عرصه باقی بمانید؟
اجراهای هنری باعث می‏شود که خود وجودی انسان به نمایش گذاشته شود؛ بدون هیچ پرده و حجابی مخاطبان شما می‏توانند با شما روبه‌رو شوند. این‌که شما دغدغه‌های درونی خود را می‌توانید با هنر عینیت ببخشید، روح و روان انسان را آرام می‏کند و باعث می‏شود که شما در این مسیر باقی بمانید.
*مهم‌ترین مشکلات یک هنرمند در استان لرستان چه مواردی است؟
لرستان استانی است با پشتوانه‌ی فرهنگی بسیار قوی و مردمانی بسیار مستعد در زمینه‌های مختلف هنری است. ولی در حال حاضر آن‌ها که تمایل به پیش‌رفت در زمینه‏های مختلف هنری دارند ترجیح می‏دهند به شهرهای بزرگ‌تر و یا به پایتخت مهاجرت کنند. این تنها مشکل هنرمندان این استان نیست؛ اغلب هنرمندان استان‌های محروم مهاجرت به شهرهای بزرگ‌تر را کلید حل مشکلات و راهی برای پیش‌رفت خود می‏دانند. در استان ما حتا یک گالری خصوصی وجود ندارد و ارائه‌ی آثار هنری و نقد و بررسی آثار با توجه به هنر روز دنیا، حضور هنرمندان تحصیل‌کرده و پیش‌رو را می‏طلبد که متاسفانه اغلب استانمان را ترک کرده‏اند و یا تمام تلاش‏شان را می‏کنند که مکان دیگری برای ارائه کارهای‏شان انتخاب کنند و مخاطبشان را از بین هم‏استانی‏های‏شان جست‌وجو نمی‏کنند.
برای پیش‌رفت هنر یک جامعه، به حمایت معنوی و مالی احتیاج است که نه از سوی ارگان‏های مربوطه و نه از سوی حامیان فرهنگی، این نیازها پیگیری نمی‏شود. به‌خصوص این که بعضی از شاخه‏های هنری اثری برای فروش ارائه نمی‏دهند ولی هم‌سطح هنر پیش‌رو دنیا در حال حرکت هستند و برای بقا نیاز به حمایت دارند.
*چگونه به فکر تاسیس موسسه‌ی آرتا افتادید و چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟
این موسسه با مدیریت هنری تارا گودرزی و مدیریت اجرایی آن از سوی من «راضیه گودرزی» از زمستان سال 1392 فعالیت خود را آغاز نموده‌است. هدف این موسسه ایجاد مرکزی بین المللی با رویکرد پژوهشی هنری و ایجاد پلی ارتباطی بین هنرمندان و مراکز هنری داخل و خارج از کشور، در جهت ارتقای هنر ‏مشارکتی در کشور و منطقه است.
این موسسه می‏کوشد تا با برقراری ارتباط بین هنرمندان معاصر ایران و سراسر دنیا، فرهنگ کار جمعی، انسان ‏دوستی و اخلاق‏مداری را جایگزین رقابت و برتری‏جویی کند.
موسسه هنرهای معاصر آرتا در کارنامه خود برگزاری چهار ایونت (رویداد) «اجرا با نور» با شرکت هنرمندانی از ایران، سوئد، ایتالیا، هند، نیوزلند، فرانسه و سنگاپور و برگزاری نمایشگاه «درگستره» در کشور آلمان از آثار شش هنرمند زن ایرانی و برگزاری دو جشنواره‌ی هُمار در زمینه‌ی هنر محیطی، در آبشار بیشه و جزیره‌ی هرمز و هم‌چنین هم‌کاری با سالانه پرسبوک7 به عنوان اجرا کننده‌ی کارگاه‌های اجرا با نور و اکوآرت را دارد.
*در خصوص جشنواره‌ی بین‌المللی همار که قرار است آذرماه در خرم‌آباد برگزار شود، بگویید؟
این سومین جشنواره‌ی هُمار است که موسسه‌ی هنرهای معاصر آرتا برگزار می‌کند با این تفاوت که این بار همراهی انجمن‌های مردم‌نهاد با این جشنواره، باعث شده تا بتوانیم این جشنواره را در سطح بین‌المللی برگزار کنیم.
با یاری خدا سومین جشنواره‌ی هُمار را در نیمه‌ی اول آذر ماه 96، در استان لرستان، به مدت 8 روز، برگزار خواهیم کرد. این جشنواره در زمینه‌ی هنر پرفورمنس، به شکل اجرا در طبیعت، نشست پژوهشی، معرفی هنرمندان و نمایشگاه خواهد بود.
از مهم‌ترین اهداف جشنواره معرفی استان لرستان و شهر خرم‏آباد به عنوان کانونی برای خلق هنر در طبیعت، به‌منظور جذب گردشگران حرفه‏ای و جلب توجه بیش از پیش هنرمندان به طبیعت، به عنوان بستری مناسب برای اجراهای‏شان است و هم‌چنین تلاش برای جلب توجه مردم و هنرمندان به اهمیت حفظ و بهبود محیط‌زیست برای نسل‏های حاضر و آینده است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004