شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوموسیقی بهترین ابزار برای معرفی لرستان به دنیاست

موسیقی بهترین ابزار برای معرفی لرستان به دنیاست

سه شنبه, 14 فروردين 1397 ساعت 00:52 شناسه خبر: 3432 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

اشاره: بسیار آرام‌تر از آن است که بشود باور کرد این همان خواننده‌ای است که وقتی روی سن می‌رود آن همه شور و انرژی تولید می‌کند. با وجود این‌که سوالات مصاحبه را قبلاً با او چک نکرده بودیم، بسیار مطمئن و حساب شده به آن‌ها پاسخ می‌دهد و جواب هر سوالی را دقیقاً در اندازه‌های مشخص که نه کم است و نه زیاد بیان می‌کند. گویی سال‌ها در مورد هرکدام از این سوالات فکر کرده و پاسخ‌شان را از قبل آماده کرده است.
مهران غضنفری، خواننده، نوازنده، آهنگ‌ساز، شاعر و معلمی است که می‌توان او را نماینده‌ی نسلی از خوانندگان دانست که در شرایط سخت سیاست‌گذاری‌های خاص فرهنگی پس از انقلاب در حوزه‌ی موسیقی رشد کردند، هنرمندانی که از ناملایمات دلسرد نشدند و با تلاش و ایستادگی توانستند دوام بیاورند و خود را به جامعه‌ی هنری لرستان و ایران معرفی نمایند.
به بهانه موفقیت‌های اخیر مهران غضنفری در عرصه‌ی موسیقی گفت‌وگویی داشتیم با این خواننده‌ی تقریباً جوان اما بسیار موفق لرستانی که در ادامه مشروح این مصاحبه را می‌خوانید.


*جناب آقای غضنفری به عنوان سوال اول لطفاً خودتان را برای خوانندگان ما معرفی بفرمایید و مراحل رشد و پیش‌رفت خود را در عرصه‌ی موسیقی تشریح کنید.
بنده مهران غضنفری، متولد بهمن‌ماه 1351 در شهرستان کوهدشت هستم. تحصیلات ابتدایی تا دبیرستان را هم در همین شهرستان طی نمودم و در سال 1371 نیز در دوره‌ی تربیت معلم اصفهان به ادامه تحصیل پرداخته و به افتخار معلمی نائل شدم.
در زمینه‌ی زندگی و فعالیت‌های هنری هم باید بگویم که بنده در خانواده‌ای که هنر در آن موروثی بود متولد شدم. در خانواده‌ی من بزرگانی هم‌چون شکراله خان زرین‌قلم و افلاطون زرین‌قلم دستی بر آتش هنر داشتند، دایی بنده آقای لقمان زرین قلم نوازنده‌ی کمانچه بود و در حقیقت ایشان بودند که استعداد من را در زمینه‌ی هنر موسیقی کشف کردند. در همان روزهای کودکی جذب کانون‌های هنری و تربیتی شدم. مدتی به تمرین در قرائت قرآن پرداختم و به موفقیت‌‎ها و مقام‌هایی نیز دست پیدا کردم.
دوران مدیریت آقای محمدجعفر محمدزاده در کانون نور آموزش و پرورش شهرستان کوهدشت دوران شکوفایی این کانون  بود که به حق خروجی‌های خوبی در زمینه‌های هنری داشتیم. بنده نیز در آن کانون با توجه به فرصت پیش آمده استفاده کردم و کارهای هنری‌ام را با فرا گرفتن سنتور ادامه دادم. در دهه‌ی هفتاد نوازندگی می‌کردم و موفق شدم در کارهای استاد ایرج رحمان‌پور به عنوان نوازنده‌ی ساز شرکت داشته باشم. هم‌چنین در دوران مدیریت دکتر کیانوش رستمی (مدیر فرهنگ‌سرای ارشاد کوهدشت) گروه‌های موسیقی هم‌چون سیمره و آسو شکل گرفت و بنده فعالیت هنری خود را در این گروه‌ها ادامه دادم.
*مشخص است که زندگی هنری شما دوران پر فراز و نشیبی بوده است. لطفاً از موفقیت‌های خود در این دوران بگویید.
دهه‌ی هشتاد دهه‌ای بود که بنده کار موسیقی را تخصصی‌تر پیگیری کردم. در این سال‌ها بود که به ساز عود علاقمند شدم و نواختن آن را فرا گرفتم. در سال 90 به همت جمعی از دوستان گروه نوای سیمره را تشکیل دادیم و توانستیم در سال 92 به عنوان گروه برتر در جشنواره‌ی خنیاگران انقلاب معرفی شویم. بنده در آن جشنواره آهنگ‌ساز برتر کشور شناخته شدم. چند کار را هم در صدا و سیمای مرکز لرستان اجرا کردیم که مورد استقبال قرار گرفت. بعدها حوزه‌ی هنری از من حمایت کرد و توانستیم برای اولین بار یک آلبوم تمام لکی تولید کنیم. آلبوم «هاوار» هم دومین کاری بود که با همکاری حوزه‌ی هنری انجام دادم که این آلبوم یکی از پرمخاطب‌ترین کارهایی است که تاکنون ساخته‌ام.
ما پنج دوره نیز در جشنواره‌ی موسیقی فجر که در تالار وحدت برگزار می‌شود شرکت داشته‌ایم و در سال 93 مقام اول گروه‌نوازی را در جشنواره‌ی ملی خلیج‌فارس به دست آوردیم که بنده در این جشنواره خواننده برتر کشور شناخته شدم. هم‌چنین در جشنواره سینمای ایران در هند نیز اجرا داشتیم که بسیار مورد توجه قرار گرفت. البته برنامه‌های برون‌مرزی ما ادامه خواهد داشت و در سال 97 قرار است که در چند کشور اروپایی هم اجرا داشته باشیم.
*در سال‌های گذشته شاهد آثاری از شما در شبکه‌ی افلاک بودیم؛ اما این روزها اثری از شما در صدا و سیمای لرستان پخش نمی‌شود؟ دلیل دوری شما از آنتن شبکه‌ی استانی لرستان چیست؟
بنده فکر می‌کنم که مسئولان صدا و سیمای استان لرستان معیار منطقی و مناسبی برای استفاده از هنرمندان بومی ندارند و سلیقه‌ای عمل می‌کنند. همین امر سبب شده است که امروز آنتن شبکه‌ی رادیویی و تلویزیونی لرستان بدون هیچ دلیل مشخصی خودش را از هنرنمایی بسیاری از هنرمندان این استان محروم کرده است. سوال بنده از مسئولان صدا و سیمای مرکز لرستان این است که چگونه است که ما در شبکه‌های مختلف تلویزیونی مانند قزوین وکرج و ایلام  وکهکیلویه و بویراحمد و بسیاری دیگر از مراکز استانی اجرا داریم؛ اما از شبکه‌ی استانی خودمان محروم هستیم. بنده واقعاً علاقه دارم که در شبکه‌ی افلاک اجرا داشته باشم و هنرم را به مردم عزیز لرستان عرضه کنم و حاضرم اجرا در شبکه‌ی لرستان را با همه‌ی شبکه‌های دیگر عوض کنم؛ اما واقعاً نمی‌دانم که دلیل مخالفت صدا و سیمای لرستان با اجرای بنده و بسیاری دیگر از گروه‌های هنری و هنرمندان بومی این استان چیست.
یکی دیگر از نهادهای موثر در عرصه‌ی هنر و موسیقی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است. نظرتان را در خصوص عملکرد این نهاد فرهنگی در جهت تقویت و اعتلای موسیقی محلی بیان بفرمایید.
متأسفانه ما امروز این نقیصه را در اداره‌ی ارشاد هم می‌بینیم. اداره ارشاد ما باید هر سال جشنواره‌ی موسیقی برگزار کند. این سازمان فرهنگی می‌تواند به پایگاهی برای عرضه‌ی هنر هنرمندان و رقابت سالم میان آنان بدل شود. این در حالی است که اداره ارشاد استان لرستان تمام توان خود را برای اجرای کنسرت‌های غیربومی صرف می‌کند. البته ما با اجرای کنسرت‌های دیگر خوانندگان کشور در استان لرستان مخالف نیستیم اما این روند نباید به قیمت تضعیف موسیقی محلی ما انجام شود.
یکی دیگر از مشکلاتی که در این زمینه داریم و به سیاست‌گذاری‌های کلی وزارت ارشاد مربوط است، فقدان قانون کپی‌رایت در ایران است. متأسفانه به محض تولید یک آلبوم، فوراً کپی‌های فراوانی از آن در فضای اینترنت منتشر می‌شود و باعث می‌شود کسی آلبوم اصلی را خریداری نکند. حقیقتاً باید بگویم که هنرمندان موسیقی محلی تنها به عشق فرهنگ و سرزمین مادری خود به فعالیت در این فضا می‌پردازند و نمی‌توانند به عنوان ممر درآمد و تأمین معاش به این حوزه اکتفا نمایند. این در حالی است که گران بودن استودیو‎ها و سایر هزینه‌های تولید هنری در عرصه‌ی موسیقی، مشکلات فعالان این حوزه را چند برابر کرده است.
اگر چه اجرای این قانون در کشور ما بسیار ضعیف است اما من از همه مردم و هنردوستان می‌خواهم که اصل آلبوم‌های هنرمندان را خریداری بکنند و با این کار از آنان حمایت کنند.
*یکی دیگر از نهادهایی که می‌تواند با سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در عرصه‌ی موسیقی به اهداف و رسالت‌های خود دست یابد سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری است. عملکرد این سازمان را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا تاکنون پیشنهادی از طرف مسئولان این سازمان برای اجرای کار مشترک داشته‌اید؟
قبل از پاسخ به این سوال باید این نکته را بگویم که به اعتقاد بنده موسیقی آیینه‌ی تمام‌نمای فرهنگ لری است. موسیقی لری هم حماسی است و هم صدای محرومیت، مظلومیت و در عین حال سادگی مردم این سرزمین است. همه‌ی خصوصیات مردم لرستان در این موسیقی وجود دارد و اگر بخواهیم لرستان را به مردم کشور و به دنیا معرفی بکنیم، موسیقی بهترین انتخاب است. به همین دلیل است که من اشعار کارهایم را خودم می‌سرایم و آهنگ‎ سازی کارها را هم خودم انجام می‌دهم و تمام تلاشم را نیز می‌کنم که در اشعار و موسیقی‌هایی که تولید می‌کنم فرهنگ مردم این سرزمین را به جامعه بشناسانم.
شما ببینید در هفته‌ی فرهنگی لرستان که چندسال یک‌بار در تهران برگزار می‌شود، بخش موسیقی پرشورترین و پرمخاطب‌ترین بخش است که بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. لیکن با وجود چنین ظرفیت‌هایی هنوز هم سازمان میراث فرهنگی و سایر نهادهای فرهنگی برنامه‌ی مدونی برای استفاده از این ظرفیت در شناساندن لرستان به مردم سایر نقاط کشور ندارند. البته بنده در همین‌جا لازم می‌دانم از تلاش‌های مسئولان حوزه‌ی هنری تشکر کنم چرا که این نهاد تلاش‌های بسیار زیادی در زمینه‌ی موسیقی لری انجام داده است که قابل تقدیر است.

و سخن آخر
بنده اعتقاد دارم که ما امروز با داشتن اساتید بزرگ موسیقی و هم‌چنین استعداد و انگیزه شگرف در جوانانی که وارد این عرصه‌ شده‌اند آینده‌ی درخشانی در موسیقی لری خواهیم داشت و در این شرایط مساعد این مسئولان و سیاست‌گذاران هستند که می‌بایست با بها دادن به این هنر و سایر داشته‌های فرهنگ بومی از این توان و انرژی برای اعتلای لرستان و لرستانی استفاده کنند.
در پایان از اعضای گروه نوای سیمره شامل جواد خنجریان (نوازنده‌ی تار، تارباس و سه‌تار)، حامد ابراهیمی (نوازنده‌ی کمانچه و آلتو)، علی‌رضا کاظمی(نوازنده سنتور، سنتورباس و ویولن)، میلاد جمشیدی(نوازنده‌ی سرنا)، مازیار فرجی(نوازنده‌ی عود و گیتار)، بابک شکری (نوازنده‌ی تنبک و سازهای کوبه‌ای)، سبحان امرایی (نوازنده‌ی کمانچه) و جناب  آقای علی یوسفی که زحمت فراوانی برای این گروه کشیده‌اند، سپاس‌گزاری می‌کنم.

*سیمره 445 (26/12/96)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004