شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوبنفشه بازوند: شعر، واقعیتِ گریزناپذیرِ زندگی‌ام است

بنفشه بازوند: شعر، واقعیتِ گریزناپذیرِ زندگی‌ام است

جمعه, 31 فروردين 1397 ساعت 19:30 شناسه خبر: 3475 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
seymare seymare

اشاره: تحت تاثیر فضای ادبی خانواده، خیلی زود و در همان دوران کودکی نشان داد که استعداد بالایی در عرصه‌ی شعر دارد. پنج سال متوالی عنوان اول جشنواره‌ی سراسری دانش‌آموزی را از آن خود کرد. با راهنمایی‌های پدر و خواهر بزرگ‌تر خیلی زود پله‌های ترقی را پیمود و در میان شعرای جوان دارای جایگاه شد.
دقایقی با بنفشه‌ی بازوند شاعر ۲۹ ساله‌ی خرم‌آبادی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته‌ی دکترای ژنتیک دانشگاه کردستان است، به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن تقدیم به شما می‌شود:


* از چه زمانی متوجه‌ ذوق و استعدادتان در زمینه‌ی شعر شدید؟
از کودکی، از زمانی که حتا مدرسه نمی‌رفتم، به سببِ جوّ ادبی حاکم بر فضای خانه (به دلیل حضور پدرم و خواهر بزرگ‌ترم مهتاب بازوند)، اشعار بسیاری از بزرگانِ ادب فارسی را از حفظ بودم، اما تابستانِ هفتاد و نه، زمانی که یازده ساله بودم، در مرکز شماره‌ی دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان خرم‌آباد، به عضویت واحِدِ آفرینش‌های ادبی درآمدم، در آن زمان خواهرم، مهتاب مربی ادبی واحد آفرینش‌های ادبی بودند، و من به‌طورِ رسمی فعالیتم را ازآن زمان آغاز کردم.

*چقدر فرزند عزیز بازوند بودن به شاعر شدن شما کمک کرد؟
قطعاً حضور عزیز بیرانوند در زندگی من به عنوان پدر، مسبب بروز توانایی ژنتیکی بالقوه‌ای بود که مرا در آغاز نوجوانی به سرودن واداشت، و من هر چه که دارم از ایشان دارم، دیگر این‌که اگر مجالِ بروز این توانایی را پیدا کردم، قطعاً وجود ایشان تاثیر به‌سزایی داشته است، چون من فرزند کوچک‌تر یک خانواده‌ی ادبی بودم، منزل ما با وجود پدر و خواهرانم و برادران دوست‌دار ادبیات به یک انجمن ادبی شبیه بود، شعر من به محضِ خوانش، توسط بزرگ‌ترهایم، نقد و چکش‌کاری می‌شد، بالطبع بزرگ شدن در چنین فضایی، با چنین اشخاصی در شکوفایی استعداد من موثر بوده است.

*تا به حال در چه سبک‌هایی شعر گفته‌اید و دلیل انتخاب‌تان چه بوده است؟
بنده هم در سبک آزاد و هم کلاسیک شعر سروده‌ام، با شعر سپید آغاز کردم، ولی در چند سال اخیر فقط کلاسیک و بیش‌تر قالب‌های چهار پاره و غزل‌مثنوی کار کرده‌ام، شاید چون احساس کردم در کلاسیک موفق‌تر هستم.

*در خصوص عدم رعایت حفظ اثر ناشر و بعضاً سرقت‌های ادبی چه نظری دارید؟
در چند سالِ اخیر، رشدِ فضای مجازی، باعث شد هرکسی تریبون خودش باشد، به این معنی که ابتدا شاعران، صاحب نام شروع کردند به نشر آثارشان در این فضا، در این بین شاعران خرده‌پا یا کسانی هم بودند که از این جریان تبعیت کردند و سعی کردند این وسط نامی دست و پا کنند، و یک شبه ره صد ساله طی کنند، تبعاتِ این جریان به نظرِ من به‌وجود آمدنِ هجمه‌ی زیادی از جعلیاتِ ادبی، و سرقت‌های ادبی بود، چون کاری که در این فضا دست به دست می‌شد، به تدریج نامِ سراینده‌ی اصلی از بین می‌رفت و عده‌ای چه عمداً، چه سهواً، نام سراینده‌ی دیگری را پای آن اثر می‌آوردند، این جریان هم‌چنان ادامه دارد، و متاسفانه دارد از کنترل خارج می‌شود.

* تا به حال در عرصه‌ی شعر چه مقام‌هایی را کسب کرده‌اید؟
اولین مقامِ کشوری‌ام را در دوازده سالگی آبان‌ماه ۸۰، در یکی از جشنواره‌های سراسری کانون پرورش فکری کسب کردم، و با توجه به فضای مناسب و سالمِ کانون، که به نظر من بهترین فضا برای پرورش در سنین پایین است، و به دلیل برگزاری جشنواره‌های سراسری و منطقه‌ای زیاد، فضای محک زدن را فراهم می‌کند، هرسال جشنواره‌های زیادی از جمله، غدیر، نیایش، انتظار شرکت می‌کردم و صاحب عناوینِ خوبی می‌شدم، در دوره‌ی دبیرستان، از سال ۸۲تا ۸۶، هرسال برگزیده‌ی شعر دانش‌آموزی کشور بودم، سال ۸۴ مقام اول جشنواره‌ی پرسش‌مهر ۵ را کسب کردم، و به دیدار با ریاست‌جمهوری دعوت شدم. بعد از ورودم به دانشگاه، از فضای شعر فاصله گرفتم، چند سالی فعالیتم محدود شد و دغدغه‌ی اصلی‌ام درس بود، در یکی دو سالِ اخیر مصمم‌تر و با انگیزه‌تر از قبل نوشتن را آغاز کردم، چون دقیقاً زمانی بود که فهمیدم شعر، واقعیت گریز ناپذیریست که خواه ناخواه در من جریان دارد. تازه‌ترین مقامم، کسب رتبه‌ی اول شعر در جشنواره‌ی جوان کردستان، بود که به همت حوزه‌‌ی هنری برگزار شد.

*چه برنامه‌ای برای آینده‌ی هنری‌تان داربد؟
همان‌طور که گفتم، شعر، واقعیتِ گریزناپذیرِ زندگی‌ام، و بخشی از ناخود آگاهِ من است، بخشی است از وجود من که حتا اگر بخواهم هم نمی‌توانم انکارش کنم، این روزها که به دغدغه‌ی جدی زندگی‌ام تبدیل شده، و تا زمانی که در من جاری شود، می‌سرایم، اما مسئله‌ای که وجود دارد، فاصله‌ی زیاد بین زندگی علمی و زندگی ادبی‌ام است که امیدوارم روزی بتوانم بین این دو توازنی برقرار کنم.

*مهم‌ترین نقاط قوت شعر در لرستان چیست؟
یکی از نقاط قوت ما ادبیاتِ فولکلورِ ماست، با پیشینه‌ای کهن، ریشه‌ای سترگ، و وجود بزرگان ادبی بومی‌سُرا که گنجینه‌ای هستند برای ادبیات استان، خوش‌بختانه شاعرانِ بومی‌سرای مطرحی داریم، که امیدوارم این جریان ایجاد شده را با انگیزه و با اقتدار ادامه دهند. از دیگر نقاط قوت استان می‌توان به استعدادهای ادبی جوان استان اشاره کرد، که بسیار با انگیزه و توانا هستند، به دور از هرگونه تعارف یا تعصب، حرف‌ها برای گفتن دارند.

 *در سطح استان کار کدام شاعران را می‌پسندید؟
اجازه بفرمایید از کسی اسم نبرم، در سطح استان شاعران بسیار توانا، چه پیش‌کسوت و چه جوان مشغولِ فعالیت هستند که برای همه‌ی آن‌ها عمر هنری پربار و طولانی و قلمی مانا آرزو می‌کنم، آن‌چه که مهم است آینده‌ی ادبیات استان است که امیدوارم همه‌ی ما با کمک هم و به دور از حاشیه، آینده‌ی خوبی را برای شعر استان رقم بزنیم.

*حرف نگفته‌‌ای اگر باقی مانده است بفرمایید؟
از شما که این وقت را در اختیار بنده قرار دادید سپاس‌گزارم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004