شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوکاهش سن آرایش در دختران جوان با ساختارهای فرهنگی جامعه مغایرت دارد

کاهش سن آرایش در دختران جوان با ساختارهای فرهنگی جامعه مغایرت دارد

دوشنبه, 17 ارديبهشت 1397 ساعت 09:04 شناسه خبر: 3509 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

بدون شک رعایت بهداشت و آراستگی به ویژه برای زنان امری طبیعی و لازم است و در دین اسلام نیز به این نکته بار‌ها اشاره شده است؛ اما استفاده از لوازم آرایشی به صورت افراطی و فراگیر شدن آن برای دختران در فرهنگ غنی ایران از همان دوران گذشته مذموم بود؛ چرا که گذشتگان معتقد بودند آرایش ابزاری برای از بین بردن نماد‌ها و نشانه‌های پیری است و این امر را برای دختران جوان ضروری نمی‌دیدند.


اما متاسفانه در عصر جدید کارتل‌ها و مافیای اقتصادی با وارد کردن نسل جوان به چرخه‌ی مصرف‌کنندگان لوازم آرایشی سود‌های سرشار می‌برند و علاوه بر آسیب رساندن به سلامت نسل جوان، باعث از بین رفتن قبح برخی مسائل فرهنگی شده‌اند که نمونه‌ی بارز آن استفاده از لوازم آرایش در دختران نوجوان زیر 12 سال است که علاوه بر هزینه‌های اقتصادی، مضرات پوستی باعث برهم خوردن هنجار‌ها در جامعه نیز شده است.  مصرف سرانه لوازم آرایشی ایرانی‌ها بالاست به طوری که این مصرف ایران را جز چند کشور اول مصرف کننده دنیا قرار داده است و این مسئله برای کشوری با سابقه‌ی تمدن غنی که اسلامی است، اگر فاجعه نباشد کم‌تر از فاجعه نیست.
متاسفانه علاوه بر کاهش سن آرایش در کشورمان زمان و مکان استفاده از آرایش نیز تغییر یافته است این روزها در تمامی مکان‌های عمومی شاهد آرایش دختران و زنان جوان هستیم و این بیان‌گر از بین رفتن فرهنگ آرایش در جامعه است.
استفاده از لوازم آرایشی برای زنان از دیرباز باب بوده است اما فراگیر شدن آن برای دختران در فرهنگ غنی ایران از همان گذشته مذموم بود اما متاسفانه در عصر جدید مذموم بودن این امر از بین رفته است به طوری که سن استفاده از لوازم آرایش به دختران نوجوان و به مرز ۱۲ سالگی رسیده است و این نکته بیان‌گر از بین رفتن اهداف، فرهنگ و ضرورت آرایش در نسل جدید می‌باشد. دردمندانه این روزها استفاده از لوازم آرایش در میان برخی پسران و مردان جوان نیز باب شده است که ریشه‌یابی این معضل بزرگ اجتماعی نیز نیاز به کارشناسی دقیق و موشکافانه دارد.
سمیرا زنگانه از آرایش‌گران جوان و تحصیل‌کرده شهرستان علی‌آباد کتول در این خصوص معتقد است: متاسفانه خانواده‌ها، رسانه‌‌ها و شبکه‌های اجتماعی در درک موقعیت و نیازهای کودکان، نوجوانان و جوانان دچار اشتباه شده‌اند و این اشتباه منجر به گم کردن مسیر و یا به عبارتی انحراف از مسیر صحیح زندگی توسط نسل جوان شده است. چرا که به دلیل تغییرات گسترده در ساختار اجتماعی و فرهنگی عصر حاضر، ساختار نوین جمعیتی و زندگی در کلان شهر‌ها، گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزایش ضریب نفوذ برنامه‌های ماهواره‌ای و ... سن اتمام دوران کودکی و ورود به مرحله‌ی نوجوانی و جوانی تغییر یافته است و خانواده‌ها باید این موضوع را مدنظر قرار دهند و نیازهای جوانان‌شان را متناسب با ساختار‌های جامعه امروزی تنظیم کنند تا از انحراف و جهت‌یابی نامناسب جوانان جلوگیری کنند.
وی در خصوص سن آرایش معتقد است آرایش کردن امریست که اگر در زمان و مکان خود صورت گیرد، قابل قبول است اما به اعتقاد بسیاری از آسیب‌شناسان وقتی سن تمایل افراد جامعه در استفاده از لوازم آرایش کاهش می‌یابد به معنای این است که آینده‌سازان جامعه اعتماد به‌نفس خود را ازدست داده‌اند و به دنبال زیبا شدن به کمک وسایل و ابرازی‌هایی هستند تا خلأهای خود را پر کنند.
با این حال استفاده از لوازم آرایش طرفدار زیادی دارد و راهکارهایی فرهنگی نیز به سختی می‌تواند نظر و تمایل افراد جامعه را نسبت به کاهش استفاده از لوازم آرایش جلب کند.
زنگانه هم‌چنین به نقش فرهنگ در این مقوله اشاره کرد و گفت: «دراین میان نکته‌ی مهم در کنار نبود فرهنگ صحیح استفاده از لوازم آرایش مضراتی است که این لوازم بر سلامت جسم افراد می‌گذارد. پس باید به این مهم توجه کرد که به نوجوانان و جوانان جامعه آموزش‌های لازم داده شود که از چه وسایلی و برندهایی برای آرایش کردن استفاده کنند و از استفاده عموم یک وسیله خودداری کنند. باید بپذیریم که استفاده از لوازم آرایشی در جامعه مد است و فرهنگی برای آن وجود ندارد که دختران جوان ما بر اساس آن در زمان و مکان خاص از آن استفاده کنند. در واقع حلقه‌ی گمشده آرایش کردن فرهنگ آن است که متاسفانه در جامعه ما کم‌تر دیده می‌شود.»
  وی افزود: «در این شرایط باید در کنار راهکارهای فرهنگی به جوانان بیاموزیم که از چه وسایلی برای آرایش کردن خود استفاده کنند بی‌شک بی‌توجهی به این مسئله‌ی زیبایی و سلامت مصرف کنندگان را به خطر خواهد انداخت.»
زنگانه در خصوص مواد آرایشی استاندارد گفت: «از نظر پزشکی استفاده از لوازم آرایشی برای زیبا شدن اشکالی ندارد به شرط آن‌که مواد مصرفی مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باشد. اگر از موادی استفاده شود از نظر بهداشتی مورد تایید باشد اشکالی ندارد برای یک پزشک استفاده‌ی صحیح و سالم مواد آرایشی اهمیت دارد تا مبادا پوست و زیبایی افراد جامعه آسیب ببیند.»
وی خاطرنشان کرد:«در ضمن به بانوان توصیه می‌کنم در تهیه‌ی لوازم آرایش دقت کنند و از موادی برای زیباییشان استفاده کنند که استاندارد باشد چرا که استفاده از لوازمی که فاسد باشد تلفات سنگین و گاه جبران ناپذیری را باید پرداخت کنند. پوست یکی از حساس ترین نقاط بدن انسان است که اهمال در نگه‌داشت آن غیرقابل جبران است. در کشورمان تمامی مواد آرایشی باید به تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برسد و اگر این‌گونه نباشد نباید این موارد مورد استفاده قرار گیرد.»
وی در خصوص ضرورت توجه به مسائل بهداشتی گفت: «بدون شک رعایت بهداشت و آراستگی به ویژه برای زنان امری طبیعی و لازم است و در دین اسلام نیز به این نکته بار ها اشاره شده است؛ اما استفاده از لوازم آرایشی به صورت افراطی و فراگیر شدن آن برای دختران در فرهنگ غنی ایران از همان دوران گذشته مذموم بود چرا که گذشتگان معتقد بودند آرایش ابزاری برای از بین بردن نماد ها و نشانه های پیری است و این امر را برای دختران جوان ضروری نمی دیدند.با این حال استفاده از لوازم آرایش به دلیل جذابیت و خلق موقیعت‌های جدید، طرفداران زیادی دارد و راهکارهایی فرهنگی نیز به سختی می‌تواند نظر و تمایل افراد جامعه را نسبت به کاهش استفاده از لوازم آرایش جلب کند و باید با استفاده از همه‌ی ابزارهای رسانه ای و جمعی در جهت جلوگیری از ولنگاری آرایشی تلاش کرد.»
سمیرا زنگانه در پایان از مصرف کنندگان مواد آرایشی و بهداشتی خواست در وهله‌ی اول از محصولات ایرانی استفاده کنند و در صورت خرید محصولات آرایشی خارجی، به تاریخ تولید، انقضا و مهر تایید شده توسط وزارت بهداشت و درمان توجه کنند. بدون شک استفاده خودسرانه و غیرضروری از لوازم آرایشی به ویژه مواد آرایشی غیرمجاز تبعات جبران‌ناپذیری بر سلامت افراد می‌گذارد پس باید به این مهم توجه کرد که به نوجوانان و جوانان جامعه آموزش‌های لازم داده شود که از چه وسایلی و برندهایی استفاده کنند تا دستکم از آسیب‌های جسمی جلوگیری شود.»

*چاپ شده در شماره‌ی 449(13 اردی‌بهشت 96)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004