شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوسعید ساکی‌انتظامی: از آدم‌های تک بُعدی بی‌زارم

سعید ساکی‌انتظامی: از آدم‌های تک بُعدی بی‌زارم

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 09:27 شناسه خبر: 3866 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ گروه گفت‌و‌گو: همیشه از هم‌صحبتی با افراد علمی لذت خاصی برده‌ام. به همین دلیل برای این مصاحبه وسواس خاصی داشتم. به وعده‌گاه مصاحبه که رسیدم آن‌جا بود. انگار در پیچاندن ترافیک تهران موفق‌تر از من بود. در همان نگاه اول می‌شد فهمید که دنیایی متفاوت دارد. محقق و پژوهش‌گر، نویسنده و مترجم، عکاس و شاعر. به رسم آشنایی بیش‌تر قبل از مصاحبه از هر دری چند دقیقه‌ای گپ زدیم. جوانی بسیار پر انرژی و خوش مشرب بود. برایش آرزوی موفقیت دارم.*به رسم همیشه ابتدا خودتان را معرفی کنید:
به نام خدا، سلام عرض می‌کنم خدمت شما و خوانندگان محترمتان. سعید ساکی‌انتظامی هستم متولد سی و یکمین روز سال 1366، خرم‌آباد. فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در گرایش ساخت و تولید.

*قبل از مصاحبه در مورد سال تولد و اسمتون یک جمله گفتید:
(می‌خندد) ما متولدین 66 همیشه در زندگی‌مان جفت 6 می‌آوریم و این که طبق پیگیری‌هایی که انجام داده‌ام من تنها سعید ساکی‌انتظامی ساکن بر روی کره زمین هستم، یعنی شخص دیگری با این اسم وجود ندارد.

*از فعالیت‌های علمی خودتان بگویید:
حدود چهل مقاله‌ی علمی در سطوح مختلف داخلی و خارجی دارم. شش کتاب دارم که سه کتاب، تا کنون به انتشار رسیده و سه کتاب دیگر در مراحل پایانی چاپ هستند. سه کتابی که چاپ شده از سال 94 تا امروز برای دانشجوهای مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی رشته‌های مکانیک، هوافضا و مهندسی پزشکی در دانشگاه تدریس می‌شوند. یک ثبت اختراع دارم که مراحل داوری را طی می‌کند.

*تا به حال چه افتخاراتی کسب کرد‌ه‌اید؟
لطف خدا بوده. واقعاً من حضور خداوند را در لحظه لحظه‌ی زندگی‌ام احساس می‌کنم. در سال 96 سرباز نمونه‌ی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شاخه‌ی خلاقیت، ابتکار و نوآوری شده‌ام و در همین شاخه مجدداً به عنوان سرباز نمونه در سازمان صنایع هوایی کشور و سرباز نمونه در شرکت هواپیمایی ایران هم انتخاب شدم. سه بار در سال‌های 92، 93 و 94 به صورت متوالی پژوهش‌گر برتر دانشگاه شدم. چند مقاله هم داشتم که به عنوان مقاله‌ی برتر کنفرانس انتخاب شدند.

*سه بار سرباز نمونه سه بار هم پژوهش‌گر برتر تا سه نشه بازی نشه؟
(با خنده). نمی‌دانم شاید عدد شانس من سه باشد.

*از فعالیت‌های غیر علمی‌تان بگویید:
عکاسی می‌کنم، گاهی شعر می‌گویم و متن‌های ادبی می‌نویسم. البته خودم را نه عکاس می‌دانم و نه شاعر. بیش‌تر برای دلم این کارها را انجام می‌دهم.

*یک نمونه از اشعارتان را برای ما می‌خوانید؟
بله، حتماً من هم شعر کهن می‌گویم هم شعر نو. احساس می‌کنم نسل امروز رویکرد بیش‌تری نسبت به قالب‌های شعری جدید دارند. من معتقدم قالب‌های شعری غزل، قصیده و رباعی مشمول زمان نمی‌شوند و هنوز هم این سبک‌ها حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. برای همین یکی از شعرهای کهنم را برایتان می‌خوانم هر چند که هنوز کامل نشده. طبق قانون غزل شاعر اسم یا حالا همان تخلص خودش را در بیت آخر می‌آورد که من هنوز موفق نشدم اسم خودم را در این شعر جا بدهم.
بفرمایید:
بس که دلم از غم یار سوخته است
هر نفس این دلم در پی او بوده است
رهزن دل موی او، ماه جهان روی او
 عنبر و مشک ختن در دو لبش سوده است
من نه برابر نهم روی دلارام او
 با همه نورانیان چون همگی توده است
جهد من از فرقت چهره زیبای تو
خوب بدانستمی کار تو بیهوده است

*در زمینه‌ی عکاسی چه فعالیت‌هایی دارید:
سال 93 یک نمایشگاه عکس برپا کردم و در حال حاضر مشغول چاپ کتابی از آثارم هستم، این کتاب جدای از کتابی است که قبلاً گفتم، آن‌ها علمی هستند. هر زمان فرصتی دست بدهد دوربینم را برمی‌دارم و پیش به سوی عکاسی. من یک ضرب‌المثلی دارم که می‌گوید: «عکاس بی‌سفر مثل زنبور بی عسل است»، متأسفانه مشغله‌های روزمره اجازه سفر را نمی‌دهد، اما خب همیشه سعی کرده‌ام از لذت عکاسی غافل نباشم.
 
*مکانیک رشته خشکیه، شما با این روحیه کجا، مکانیک کجا؟
هم دانشکده‌ای‌هایم همیشه من را به تغییر رشته تشویق می‌کردند. منطقشان هم این بود شما که در این رشته این‌قدر آدم موفقی هستی در رشته‌های هنری که با روحیه شما سازگارتر است خیلی بهتر می‌درخشی، من هم در جواب می‌گفتم واقعاً به رشته مکانیک علاقه‌مندم. من عقیده دارم که همه چیز به نوع نگرش انسان به زندگی بر می‌گردد. همیشه از آدم‌های تک بُعدی بی‌زار بودم. آدم‌هایی که فقط بُعد علمی یا هنری یا هر چیز دیگری دارند. به همین خاطر است که همیشه سعی کردم تک بُعدی نباشم.

*کدام بعدتان را از همه قوی‌تر می‌دانید؟
بُعد مذهبی. مذهب یک نیروی عظیمی است که به من آرامش می‌دهد.

*به نظر شما به عنوان یک جوان موفق بزرگ‌ترین مشکلی که جوانان ما با آن دست به گریبان هستند، چیست؟
می‌خواهم افسانه یونانی سیزیف را برایتان تعریف کنم. سیزیف کسی بود که راز خدایان را فاش می‌کند و آتش را در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهد. به همین خاطر خدایان در جلسه‌ای تصمیم می‌گیرند تا سیزیف را به اشد مجازات برسانند. هرکس مجازاتی را برای او پیشنهاد می‌دهد، اما همه بر سر این مسئله اتفاق قول دارند که مرگ برای او مجازات کمی است و باید به چیزی بدتر از مرگ محکوم شود. در نهایت تصمیم می‌گیرند که سیزیف را وادار کنند تا سنگ بزرگی را به قله کوه ببرد. سیزیف با سختی زیاد سنگ را به قله کوه می‌برد اما این کوه طوری طراحی شده که وقتی سنگ به آن بالا رسید در اثر نیروی جاذبه و شیب کوه به زمین بر می‌گردد و او باید دوباره تخته سنگ را به قله برساند. در واقع سیزیف به تکرار و کار بیهوده محکوم شده بود. ما وقتی که روز شروع می‌شود، وارد جامعه می‌شویم و شب به بسترمان باز می‌گردیم، روز بعد هم به همین صورت طی می‌شود. در واقع ما دچار تکرار هستیم. برای گریز از این تکرار باید به زندگی‌مان هدف بدهیم. به نظر من تکرار بزرگ‌ترین مشکلی است که امروز جوانان ما با آن دست به گریبان هستند. من رمان ابلوموف را خیلی دوست دارم در جامعه ما ابلوموف‌ها خیلی زیاد هستند. ابلوموف کسی بود که همه روزه بر مبلمان خانه‌اش لم می‌داد و روزگار سپری می‌کرد، این کارش نه از روی خستگی بلکه از روی عادت کردن به این وضعیت بود. ما چند ساعت در روز را صرف شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های موبایلی و رایانه‌ای می‌کنیم؟ در واقع به گشت و گذار در شبکه‌های مجازی عادت کرده‌ایم و به این ترتیب ساعت‌ها بدون هدف طی می‌شوند. این ساعت‌ها وقتی حجم قابل توجهی از روز را در بر می‌گیرند مشکل‌ساز می‌شوند. این یک جور زندگی به سبک ابلومویسم است.

*این‌طور که پیداست خیلی اهل مطالعه هستید؟
بله. مطالعه به انسان در بهتر زیستن کمک می‌کند.

*بیش‌تر چه سبک کتاب‌هایی را مطالعه می‌کنید؟
خارج از مطالعات تخصصی پیرامون رشته تحصیلیم، بیش‌تر شعر، کتاب‌های مذهبی، تاریخی، روان‌شناسی و رمان.

*توصیه‌ای برای هم رشته‌ای‌هاتون دارید؟
این درس‌هایی که ما در دانشگاه خوانده‌ایم را همه خوانده‌اند، شما هیچ مهندس مکانیکی را سراغ ندارید که مقاومت مصالح، دینامیک، ارتعاشات و... را نخوانده باشد. اما چیزی که شما را از سایرین متمایز می‌کند در درجه‌ی اول همت و در درجه‌ی دوم زبان انگلیسی و قابلیت‌های نرم‌افزاری‌تان است. زبان انگلیسی و قابلیت‌های نرم‌افزاری برای یک مهندس مکانیک مثل دو بال می‌ماند که باعث می‌شود این مهندس پرواز کند و روی هر قله‌ای که دوست دارد بنشیند. پیشنهاد می‌کنم این دو فاکتور را تقویت کنند.

*ممنون از وقتی که گذاشتید برای شما آرزوی موفقیت و بهروزی دارم.
سپاس از شما به خاطر فرصتی که دادید.

*چاپ شده در سیمره 466(27 شهریور 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004