چاپ کردن این صفحه

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران: موسیقی نواحی روح موسیقی ملی است

پنج شنبه, 06 دی 1397 ساعت 11:41 شناسه خبر: 4111 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

24 و 25 آذرماه خرم‌آباد، میزبان جشنواره‌ی سرنانوازان زاگرسی بود. این رویداد هنری با استقبال علاقه‌مندان به موسیقی محلی مواجه شد. در حاشیه‌ی این جشنواره‌ی با آقای ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران گفت‌و‌گوی کوتاهی انجام دادیم که در پی می‌‌آید:

 

 

ارزیابی شما از جشنواره‌ی سرنانوازان زاگرس‌نشین چگونه است؟

من انتظار این همه سرنانواز را حداقل در شهر خرم‌آباد نداشتم. زیرا بحثی در کشور وجود دارد که موسیقی نواحی در حال از بین رفتن است. اما چیزی که ما می‌بینیم هم در جشنواره‌ی جهانی و هم امشب یک نوع خیزش در موسیقی نواحی است. که جوانان ما به موسیقی منطقه‌ی خود روی آورده‌اند و با انرژی پیگیر این موضوع هستند. با این‌که باید کارشناسان در این مورد نظر بدهند اما من فکر می‌کنم شاید بهتر از اسلاف خود با تکنیک ساز می‌زنند و امیدوارم که با توجه به اصالت‌ها و ویژگی‌هایی که مقام‌ها و نواهای قدیمی داشته‌اند، نسل امروز هم این اصالت‌ها را حفظ کنند و با تغییر و بالا بردن ارتقای تکنیک و تغییر در شکل فیزیکی ساز بتوانند در کنار حفظ این میراث یک نوع‌آوری متناسب با ذائقه‌ی امروزی مردم داشته باشند.

*پس شما معتقد هستید، باید از یک ساز کهن و قدیمی استفاده‌ی امروزی ببریم تا نسل جوان به آن علاقه‌مند شوند؟

 دقیقاً چنین است. زیرا سرنا از اول به این شکل نبوده و حتماً شکل‌های اولیه‌ی آن از شاخ حیوانات با سوراخ‌های کم‌تر و با دامنه‌ی صدادهی کوتاه‌تر  بوده، طبیعتاً وقتی که در دوره‌های معاصر به دست ما رسیده، تغییراتی در آن ایجاد شده و با کاربردهایی که در جامعه داشته و بر اساس وظایفی که باید محول می‌کرده تغییر کرده‌است. امروز هم این ساز به احیا نیاز ندارد چون معتقدم که زنده است، فقط لازم است برای هماهنگی و سازگاری با زندگی امروزی ارتقا پیدا کند. همان‌طور که دیدیم یکی از نوازندگان دستگاه‌هایی را اجرا کرد و چقدر هم زیبا و دلنشین بود. البته باید به این نکته هم توجه بشود که این ارتقا دادن نباید به اصالت و به جنس و نوع هیجان صدای این ساز(سرنا) آسیب برساند و ما ببینیم که نوای این ساز به نوای سازهای مناطق دیگر کشورمان تبدبل شده است.

*به نظر شما برگزاری چنین جشنواره‌هایی تا چه اندازه می‌تواند به حفظ و اشاعه‌ی موسیقی نواحی کمک کند؟

راه‌های مختلفی برای حمایت از هنرمندان در سراسر کشور وجود دارد و جشنوارها نیز محملی است که می‌توان از هنرمندان حمایت کرد. اما باید با فراهم کردن اجراهای مفصل‌تر، متنوع‌تر و متعددتر، ضبط و ثبت این آثار و در اختیار احاد جامعه قرار دادن، گره زدن زلف موسیقی نواحی از هر نوع به زلف تصویر برای استفاده‌ی عموم جامعه در فصای مجازی به شناخت و روی آوردن جامعه به این نوع موسیقی‌ها کمک کنیم. شما ببینید الان ذائقه‌ی مردم همه به سمت موسیقی پاپ است و این کار یک شبه اتفاق نیفتاده بلکه نزدیک به 15 سال طول کشیده و رسانه‌ی ملی ما هم در آن نقش داشته به طوری که موسیقی نواحی تقریباً از تلویزیون حذف و موسیقی پاپ مدام پخش شد و مردم با آن خوگرفتند و روی آوردند. این تغییر نیز باید به آرامی صورت بگیرد و مردم با موسیقی نواحی آشنا شوند و به سمت آن بروند که فقط با برگزاری جشنواره اتفاق نمی‌افتد. نباید بگذاریم دوباره موسیقی محلی مهجور بشود مثل دوره‌ای که به یک اثر موزه‌ای تبدیل شده بود، باید بیاییم در کنار آثار باستانی مانند قلعه‌ی فلک‌الافلاک و مناظر بکر محلی استان‌ها موسیقی نواحی را عرضه کنیم تا به جای 700 یا800 نفر هفت هزار نفر بیایند و آن را بشنوند. موسیقی محلی باید جایگاه خود را در محافل عمومی و اجتماعی و مراسم‌های شادی و عزا حفظ کند.

*به نظر شما موسیقی نواحی یا محلی ایران چقدر می‌تواند به موسیقی ملی ما کمک کند؟

موسیقی ملی ما آن‌چه که دارد به غیر از موسیقی نواحی نیست و از آن وام گرفته‌است. یقیناً گوشه‌هایی که ما امروز در موسیقی ردیف دستگاهی داریم از موسیق نواحی ما در سراسر کشور اخذ شده است. هرچقدر موسیقی نواحی ما پویا‌تر باشد موسیقی ملی نیز زندگی سهل‌تری در جامعه ما دارد. 

*با توجه به صحبت‌های شما می‌شود گفت که موسیقی محلی می‌تواند بازوان قدرتمندی برای موسیقی ملی ما باشد، این‌طور نیست؟

من معتقدم بیش‌تر از بازوان، موسیقی نواحی روح موسیقی ملی ماست. 

*با توجه به حضور شما در این جشنواره و مشاهده پتانسیل‌های موسیقی در لرستان آیا شهر خرم‌آباد می‌تواند میزبان جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران باشد؟

بله می‌تواند. موسیقی نواحی رویدادی است که نوازندگان و اساتید آن از سراسر کشور دعوت شده و در یک جغرافیای خاص که می‌تواند هر یک از استان‌های ما باشد گرد هم جمع می‌آیند. اما یکی از ویژگی‌های انتخاب شهر برای میزبانی جشنواره زیرساخت‌های آن، مانند کیفیت و گنجایش سالن اجرا و وجود هتل‌های مناسب برای اسکان میهمانان است که شهرهای مثل شیراز به هر دلیلی از خرم‌آباد جلوتر هستند، اما فکر نمی‌کنم مخاطبی که در خرم‌آباد وجود دارد در هیچ شهر دیگری باشد که این عنصر بسیار مهمی است. 

*شما چه برنامه‌هایی برای حفظ و اشاعه‌ی موسیقی نواحی داشته‌اید و چه چشم‌اندازی برای این حوزه متصورید؟

از افتخارات بنده، زمانی که در استان قدس رضوی مشغول بودم، جمع‌آوری تمامی نواهای محلی است که برای امام رضا(ع) سروده شده و به زودی به بازار عرضه و شنیده خواهد شد. 

اما در انجمن موسیقی ایران این کار باید گسترده‌تر انجام بشود. اولین برنامه‌ی انجمن به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت هنری ارشاد، آمایش سرزمینی موسیقی است. به این معنا که مدیران مختلف کشور اطلاعات چندانی از افراد و پتانسیل‌های موسیقی کشور ندارند و اگر آماری هست بر اساس حدس و گمان است؛ برای نمونه ما چند سرنا‌نواز در خرم‌آبا یا در لرستان یا استان‌های هم‌جوار داریم؟ چه تعداد کمانچه‌نواز داریم؟ از این تعداد چند نفر پیش‌کسوت‌اند و چه تعدا جوان و ... بانک اطلاعاتی که همکارانم در انجمن موسیقی ایران در حال تهیه‌ی آن هستند به جمع‌آوری این داده‌ها کمک می‌کند. ضمن این که در کنار این، زمینه‌ای برای انجمن‌های شعب موسیقی ایران فراهم می‌کند تا از طریق رای‌گیری و برآیند نظر اهالی موسیقی آن استان انتخاب بشوند و مطالبات و حمایت بیش‌تری داشته و با یک اتحاد جدی بتوانند موسیقی منطقه‌ی خود را جلو ببربند. بنده معتقدم که موسیقی در ذات خود استقلال دارد و خیلی به کمک‌های دولتی و شبه‌دولتی نیاز ندارد و اگر ما بتوانیم زمینه‌ای را فراهم کنیم تا این عزیزان اجرا داشته باشند و آموزش ببینند به تدریج این موسیقی روی پای خودش می‌ایستد و از حالت موزه‌ای درمی‌آید.

*چاپ شده در سیمره478(28آذرماه97)

 

 

 

 

 

 

 

1 نظر