شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوطراحان برند آژیا:هر لرستانی شایسته‌ی داشتن یک لباس بومی فاخر و زیباست

طراحان برند آژیا:هر لرستانی شایسته‌ی داشتن یک لباس بومی فاخر و زیباست

سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 12:49 شناسه خبر: 4287 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اشاره‌: روز چهارشنبه پانزدهم اسفندماه آیین پایانی سومین نمایشگاه ملی مد و لباس ایرانی اسلامی در خرم‌آباد برگزار شد. طی این مراسم برگزیدگان معرفی شدند. پس از اتمام آیین پایانی فرصتی دست داد تا گپی کوتاه با مؤسسین تولیدی آژیا، برگزیده‌ی طراحی و دوخت این جشنواره، داشته باشیم. متن زیر گزیده‌ای از گفت‌وگوی سیمره با آقایان دلفان و دولتشاه است.

 

دلفان: باید بگوییم که پس از اجرای طرح متحدالشکل کردن پوشش مردم ایران، تقریباً لباس بومی ما فراموش شد. حتا بدتر، پوشیدن لباس بومی نشان تحجر و ارتجاع قلمداد می‌شد. تا همین یک دهه پیش هم وضع بر همین منوال بود. بعد از آن کم‌کم اقبال عمومی به استفاده از لباس بومی بیش‌تر شد؛ اما نه به‌عنوان لباسی کاربردی و روزانه، بلکه به‌عنوان جامه‌ای خاص برای استفاده در مراسم‌ها و زمان‌های خاصی. یکی از علت‌های این خاص‌شدگی، به‌روز و کاربردی نشدن لباس بومی منطقه ما است. آژیا پاسخی بود به نیاز ایجاد تحول، از طریق نوآوری و به‌روزرسانی، برای پایان دادن به دوره‌ای طولانی از رکود در تولید کمی و کیفی لباس بومی ما.

دلفان: بله قطعاً کار ما بر سال‌ها تحقیق و پژوهش در داشته‌های سخت و نرم‌افزاری فرهنگ خودمان و پیش‌رفت‌های جهان در زمینه‌ی پوشاک استوار است. کاری نیست که از روی تفنن و بی‌عقبه باشد. مثلاً این‌که با رعایت موازین زیبایی‌شناختی، لباس بومی را از دید کارکردگرایانه دیدم و طراحی کرده‌ایم؛ یا ضمن رعایت اصالت و اِلمان‌های بومی سعی در امروزی و جوان‌پسند شدن لباس بومی کرده‌ایم.

طراح برند آژیا: دقیقاً همین است که می‌فرمایید، ما لباس را به قول شما استانده کرده‌ایم، اما آن‌چه شما به‌عنوان استانده کردن می‌فرمایید، بخش کوچکی از فرایندی گسترده‌تر است که برای رفع نابه‌سامانی‌ها و لطمات واردشده به پوشاک بومی‌مان انجام ‌شده. رک بگویم، ما سال‌های سال از نظر فنّاوری، مواد اولیه و ... در حق لباس این منطقه جفا کرده‌ایم. باید جبران کنیم.

دولتشاه: بله برنامه‌های بسیاری داریم. پس از حفظ فرهنگ و هویت بومی، از مهم‌ترین اهداف ما کارآفرینی است. یکی از شعارهای ما این است هر لرستانی شایسته داشتن یک لباس بومی فاخر و زیباست. چون ما معتقدیم از طریق تولید و فروش پوشاک بومی خودمان می‌توانیم فرصت‌های شغلی بسیاری ایجاد کنیم. فکرش را بکنید، اگر مردم ما داشتن و استفاده از لباس‌های بومی را به‌عنوان یک ارزش بدانند و لباس‌های بومی آن‌گونه که آقای دلفان گفتند متحول بشوند، مراحل تهیه مواد، طراحی، تولید و توزیع این لباس‌ها تبدیل به یک اقتصاد کاملاً بومی می‌شود که فرصت‌های شغلی مستقیم و غیرمستقیم فراوانی را برای مردم ما فراهم می‌کند و به رونق اقتصاد محلی و منطقه‌ای ما کمک زیادی می‌کند. ما فعلاً با افتتاح یک شعبه فروش در خرم‌آباد کار را شروع کرده‌ایم؛ و امیدوارم با کمک خداوند و حمایت هم استانی‌مان بتوانیم در سال‌های آینده تأثیر مثبت و فراگیری بر فرآیند تولید لباس‌های بومی بگذاریم.

دولتشاه: بله کیفیت بالا، هماهنگی با مد روز و قیمت مناسب ازجمله مهم‌ترین فاکتورهای است که مدنظر ماست. ما می‌خواهیم آژیا به‌عنوان یک برند در سطح کشور و حتا فراتر پیش برود. ما با تمام توان وارد این عرصه شده‌ایم و خیلی برایمان مهم است که لباس‌های بومی ما از نظر کیفی هم‌تراز و حتا بالاتر از برندهای بزرگ تولیدکننده داخلی باشد. ما می‌خواهیم هویت و تشخص و جایگاه از دست‌رفته و فراموش‌شده‌ی لباس بومیمان را به آن برگردانیم. تا مردممان در کنار زبان شیرین و چند هزار ساله دیگر مؤلفه‌های خاصی که داریم، با لباس‌های زیبا و برازنده‌شان شناخته شوند.

 چاپ شده در سیمره 489(20اسفندماه)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004