شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوعشق زبان مشترك آدم‌ها/ هنر ايستگاه خستگيِ روح است

عشق زبان مشترك آدم‌ها/ هنر ايستگاه خستگيِ روح است

شنبه, 13 ارديبهشت 1399 ساعت 12:53 شناسه خبر: 5117 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سیمین دریکوندی سیمین دریکوندی سیمره

اشاره:‌ بی‌گمان این پتانسیل و ظرفیت در وجودش قرار داشت که بتواند با حفظ انگیزه در عرصه‌ی شعر در سطح کشور به چهره‌ای مطرح تبدیل شود، خالق چهار کتاب: ثانیه‌های بی‌رمق، خواب‌های دنباله‌دار، قصه‌های عاشقانه زمین و زنی از دور تو را می‌خواند، این روزها به همان دلیل همیشگی در عالم هنر، یعنی عدم حمایت مسئولان و کم‌رنگ شدن انگیزه‌اش، با یک دنیا حسرت از عرصه‌ای سخن می‌گوید، که با هزاران آرزو پای به آن نهاد.

یک ساعت گپ‌وگفت سیمره را با سیمین دریکوندی شاعر لرستانی به شما همراهان همیشگی تقدیم می‌کنیم:

 

*چگونه و از چه زمانی به شعر علاقه‌مند شدید؟

از نوجواني گاهي مي‌نوشتم و انجمن شعر مي‌رفتم،  در دوران دانشجويي تاحدودي از فضاي شعر فاصله گرفتم، چندسال پس از فارغ‌التحصيلي باز نوشتن را شروع كردم اين‌بار جدي با چاپ اشعارم.

 

*خانواده‌ی شما در مواجهه با تمایل‌تان برای حضور در عرصه‌ی شعر چگونه برخورد کردند؟

خانواده‌ام از ابتدا تا به امروز، مشوق و همراهم بوده‌اند، بدون همراه و حامي قدم گذاشتن در اين راه پرپيچ وخم بسيار طاقت فرساست.

 

*از شخص یا اشخاص خاصی در شعر الگو گرفته‌اید؟ 

در مدت زمانی که از شعر گفتنم می‌گذرد تا به امروز سعی کرده‌ام در راستای اندیشه‌ي شاعران قبل‌تر و معاصر و به‌خصوص زنانِ شاعر قدم بردارم و از سوژه‌ها و احساسات عاشقانه و گاهی اجتماعی الگو بگيرم. 

 

*چه حسی در شعر وجود دارد که شما به آن سوق پیدا کردید؟

آرامشي كه در نوشتن هست مرا به سمت شعر سوق مي‌دهد، هنر آفريده شد براي آرامش بشر موسيقي، شعر، نقاشي... شايد هنر ايستگاهي باشد براي رفع خستگيِ روح، براي يك استراحتِ كوتاه و رهايي هرچند مختصر از دغدغه‌هاي فكري در جامعه‌ي امروز. 

 

*نقش شعر در زندگی شخصی شما چه بوده است؟

در زندگي شخصي‌ام، نوشتن راهي است براي رسيدن به آرامش و رفعِ خستگيِ روح اگر حمايت‌هايي صورت مي‌گرفت اهداف بزرگ‌تري داشتم و دارم براي جامعه و هنر، اهدافي كه اكثر هنرمندان دارند اما متاسفانه مشكلات مختلف نه تنها من كه خيلي‌ها را متاسفانه در همان ابتداي راه متوقف و مأيوس مي‌كند. 

 

*فضای کلی شعر در استان لرستان طی دهه‌های هشتاد و نود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فضاي شعر در استان را مي‌توان از دو منظر بررسي كرد؛ شاعران و سازمان، نهادها و رسانه‌هاي مربوطه كه نقش حمايتي دارند.

این‌جا علاوه بر شاعران شعر کلاسیک که خیلی هم قوی هستند شاعران شعر نوی خوبی هم داریم که به‌رغم بهای کمی که در این شهر به این سبک می‌دهند، توانسته‌اند خودشان را بالا بکشند و آثار قابل توجه‌ای ثبت کنند.  ای کاش ما هم بتوانیم پا به پای نوآوری‌های ادبیات شاهد پیشرفت شاعران این دیار باشیم، هرچند عدم توجه و حمايت مسئولانِ اين امر روز به روز اهالي قلم را مأيوس‌تر و بي‌انگيزه‌تر از قبل كرده‌است، اما باز هم اميدوارم كه آدمي به اميد زنده است.

 

*در بین شاعران لرستانی و کشوری کار چه کسانی را می پسندید؟

اولين شاعري كه با اشعارش ارتباط برقرار كردم مولانا بود و تا به امروز با شاعران شعرِ نو، سپيد و پيش‌روان ادبيات مدرن بهتر توانسته‌ام ارتباط برقرار كنم، پل الوار از شاعران مورد علاقه‌ام هست، فروغ فرخزاد، سيدعلي صالحي، هوشنگ ابتهاج ،  شمس لنگرودي، حسين منزوي، احمدشاملو، رویا شاه حسین زاده، لیلا کردبچه و منیژه حسینی با احترام به تمام عزيزانِ هم‌استاني، اسم شخصي برده نشود شايد بهتر باشد اما مرحوم محمد ابراهيم جعفري از افتخارات ادبيات ما در عصر حاضر هستند. 

 

*محور اصلی سروده‌های شما چیست و به چه دلیل؟ 

عاشقانه، چون معتقدم نوشتن از عشق، برخلاف تصور برخي افراد، نه تنها كليشه‌اي نيست بلكه جهان بر محور عشق مي‌چرخد.

سياست، فرهنگ و مسائل اجتماعي از كشوري به كشور ديگر و در تمام ادوار متفاوت است، اما عشق زبان مشترك آدم‌ها از ابتداي خلقت تا انتهاي جهان است، به عبارت بهتر، عشق در حصار زمان و مكان نيست. 

 

*چالش‌های زندگی یک شاعر چه مواردی است؟

به نظر من، نمي‌توان چالش‌هاي زندگي آدم‌ها را دسته‌بندي كرد مثلاً يك شاعر، يك پزشك يا يك سياست‌مدار، چالش‌هاي ما در اكثر موارد مشترك و برگرفته از شرايط اجتماعي و فرهنگي جامعه‌اي است ك در آن زندگي مي‌كنيم؛ البته تفاوت‌هايي هم وجود دارد كه بسته به نوع شعل، دغدغه، مشكلات و ديدگاه ما آدم‌هاست. 

شايد بزرگ‌ترين چالش من به عنوان يك شاعر، درك نادرستي است كه آدم‌هاي زمانِ ما از مفهومِ دوست داشتن، عشق و محبت دارند و بعد مشكلات بسياري كه در عرصه‌ي هنر هست.

 

 *شعری که سروده‌اید و با تمام وجود به آن افتخار می‌کنید، کدام شعرتان است؟

اشعاري كه برگرفته از احساسات شخصي‌ام باشد

مثلاً آن شعر:

 

زيباترين تركيبِ الفباست

دوست داشتنت 

و تنها عبارت جهانِ من است 

صرف شده در جانم

که صبح

پيش از من

چشم مي گشايد 

 

تمامِ روز 

به سلول‌هايي مي‌انديشم 

كه تو را ساخته‌اند 

و رهایی من

اسارت، درونِ سينه‌ی توست

 

شعاري است انقلابي

دوست داشتنت

كه شكست مي‌دهد

حكومت‌های هزارساله را 

و مرزِ اين سرزمین

نفس‌هاي توست 

تا عمقِ چشم‌هاي من

 

دلتنگي

نشسته بر ايوانِ سينه‌ام 

و نامت چراغي ست آويخته 

كه هرچه باد از عبورِ خاطره مي‌وزد

روشن‌تر مي‌ماند

 

*برای افرادی که تازه جا پای شما گذاشته‌اند، چه توصیه ای دارد؟

براي كساني كه در ابتداي راه هستند آرزو مي‌كنم مسير براي آن‌ها هموارتر باشد و توصيه مي‌كنم زود نااميد نشوند، چون اين راه گاهي سرشار از نااميدي ست... ابتدا براي دلِ خودمان شروع به نوشتن مي‌كنيم و ناخودآگاه قدم در راهي دشوار مي‌گذاريم از عدم توجه و حمايت مسئولان و گاهي مردم گرفته تا دغدغه‌هاي بي‌شمارِ ذهني كه دامنه‌ي گسترده‌اي دارد از مسائل شخصي تا دردهاي مشتركِ اجتماعي ...

 

*اگر حرف نگفته‌ای باقی مانده است، بفرمایید

حرف‌هاي ناگفته زيادي دارم، خيلي زياد، آن‌قدر كه در اين مقال نمي‌گنجد، اما سخني كوتاه و مشكلي كه مشترك هست بين مؤلفان در كشورمان، مشكلات زيادي براي چاپ و پخش كتاب داريم علاوه بر اين مشكلات، استقبال مردم و مسئولان هم بسيار كم هست در بحث كتاب‌خواني، درحدي كه باعث بي‌انگيزگي مولفان شده، دلايل متعدد و مختلفي باعث به وجود آمدن اين وضعيت در كشورمان شده است و ريشه اين مشكل به نظر من بسيار عميق‌تر از آن است كه بتوان با اميد و انگيزه قدم در اين راه گذاشت.

 

*چاپ شده در شماره‌ی 529 سیمره 1399/02/06

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004