شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گوحافظه‌ی آهنگین قوم لر

حافظه‌ی آهنگین قوم لر

جمعه, 07 تیر 1392 ساعت 11:17 شناسه خبر: 53 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

گفت‌وگوی صمیمانه با علی‌رضا نادری “حافظه‌ی آهنگین قوم لر”

حدود سه دهه حضور بسیار پرمعنی و اندیشه‌ورز او در عرصه‌ی موسیقی لری، به عنوان شاعر، آهنگ‌ساز و خواننده‌ی موسیقی لری، کارِکمی نیست. او به اعتراف بسیاری از علاقه‌مندان موسیقی لری، یکی از نادرکسانی است که در این عرصه صاحب سبک و روش ویژه‌ی خود است. آهنگ‌های نادری – از آن جایی که از بطن وجود او سرچشمه گرفته و بازتاب لحظه‌های رنگارنگ زندگی هر لرستانی است- مثل خون در رگِ این قوم جاری‌اند. به تعبیری می‌توان او را حافظه‌ی آهنگین قوم لر نامید. فراتر از مرزهای جغرافیایی، نام و آوازه‌ی استاد نادری در استان‌های لرو لک‌نشین کشور از جمله ایلام، لرستان، خوزستان، بوشهر، فارس، کردستان، کرمانشاهان، همدان، لورستان عراق، موصل، کرکوک و… برسرزبان‌های علاقه‌مندان موسیقی است.

نادری پا به پای احساسات این قوم نفس کشیده و ترانه‌هایش موسیقی واقعی نبض این قوم به شمار می‌آیند. با غم این مردم گریسته و شانه به شانه‌ی‌شان رقصیده است. این ادعای گزافی نیست. کافی است نگاهی تاریخی به تولید کاست‌های ایشان داشته باشیم.

این شاعر و آهنگ‌ساز و خواننده‌ی بی‌ادعا، در طول سه دهه‌ی فعالیت هنری توانسته است تقریباً در همه‌ی عرصه‌های موسیقی لری کارکردی متعهدانه و قابل قبول داشته باشد. کارهای ستودنی ایشان در عرصه‌ی موسیقی بزمی در آغاز کار، بخش بزرگی از حافظه‌ی قوم لر را تسخیر نموده است ترانه‌های زندگی‌بخش و شادی‌آفرین«پری چَشمی، پَری جونمی»، «زرده خنه»، «کل لرسونمی تو» و… هنوزهم زیر زبان علاقه‌مندان زمزمه می‌شوند. با آغاز جنگ ایران و عراق و شهید شدن فرزندان پاک میهن در جبهه‌ها، نادری، هم‌نفس میلیون‌ها ایرانی دلش ساز میدان می‌گیرد و صدایش غمگنانه «کوک» می‌شود و در حوزه‌ی « موسیقیِ مقاومت»، کارهای ماندگاری به یادگار می‌گذارد.

علی‌رضا نادری در حوزه‌ی «موسیقی کار و تلاش» چندین ترانه را به ذوق موسیقایی«قوم لر» هدیه نموده است. که می‌توان به ترانه‌های بی‌نظیر«باوه پیره» و«روشناییِ دل» اشاره نمود. در حوزه‌ی «موسیقی عرفانی» این خواننده‌ی صمیمی لر کارهای ارزنده‌ای ارایه نموده است که بخشی از این کارها بازتاب دل‌مشغولی‌های وی در سال‌های اخیر می‌باشد. نشریه‌ی سیمره بنا دارد در فرصت‌های مناسب با چنین خوانندگان بنامی که موسیقی قوم لر را شکوفا و استحکام بخشیده‌اند؛ هم‌صحبت شود. تا چه قبول افتدو چه در نظر آید!

 

علی‌رضا نادری از آن دسته کسان است که باید با او نشست و گفت و شنید. سخنانش ساده، بوی زلالی جویبارهای سلسله و شقایق‌های خودروی کوه‌های لرستان می‌دهد.

متولد شهر خرم‌آباد است و بسیار به زادگاه خود علاقه دارد. هر چند پرورش یافته‌ی دامنه‌های پاک «گرین» است. از ایل و تبارش که پرسیدیم، گفت: من ایرانی‌ام. منتهی ما به رسم مرسوم اصرار کردیم! گفت:« از تبار شیراوندها هستم.» به شوخی وکمی هم به جدی مانسته می‌گفت: «شاید این نام شیراوند از شیراوژن گرفته شده باشد.» برای تصدیق گفته‌ خود بیتی چنین با لحن خود زمزمه کرد:

«شاپور شاپورانِ شیرِ شیراوژن/ مردانِ جنگی گه ژَ دُشمن سَن.  راستی شاید هم شاپورشاهِ شیراوژن ، از ایل شیراوندها باشد!؟»

علی‌رضا نادری را یک‌جوری وادار می‌کنیم تا از کودکی خود بگوید:

« سال ۱۳۳۳ در بیمارستان ارتش (رحیمی خرم‌آباد) متولد شدم. اگرچه همیشه به من علی‌رضا نادری گفتند. اما نام شناسنامه‌ای من«علی» ثبت شده است و البته که به «علی‌رضا» مشهور شدم ، مرحوم پدربزرگم علی‌رغم این‌که پدر و مادرم در قید حیات بودند، تصمیم می‌گیرد، تا شخصاً مرا بزرگ کند، مرحوم ابوالفتح نادری مشهور به الفت میرزا (پدربزرگم) گاه و بی‌گاه برایم آواز می‌خواند. گوش جانم پرورش یافته‌ی زمزمه‌های آهنگین و دل‌نشین مرحوم پدربزرگم، الفت است. از پدربزرگم بارها شنیدم که من شیر هفت زن کلانتر را خورده‌ام. وقنی از او می‌پرسیدم: چرا این کار را انجام داده است؟ و فلسفه‌ی این کار چه بوده است؟ .به یک رسم و باور محلی اشاره می‌کرد و می‌گفت«به این نیت که شما پسر خوبی بشوی» وقتی که فکر می‌کنم در دامان چه مادران بزرگی بالیده‌ام، واقعاً احساس غرور می‌کنم.»

گویی آقای نادری نصیحت سعدی شیراز را شنیده است آن‌جا که در میانه‌ی حکایتی می‌گوید:« تا نپرسندت مگو»، حاشیه نمی‌رود و فقط به پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. این بار، از حکایت خواننده شدنش می‌پرسیم:   

«از کودکی در موسیقی حل می‌شدم، با شنیدن صدای «ساز و کمانچه» تمام وجودم حیرت می‌شد. هر جا که صدای ساز می‌آمد اگر به  سرچشمه‌ی آن شناور نمی‌شدم، سرم درد می‌گرفت. پدربزرگم را مجبور می‌کردم تا مرا به نزدیک ساز ببرد. همین پافشاری و علاقه‌ی شدید و عجیب من به ساز و کمانچه، باعث شد تا پدربزرگم برای من ساز تهیه کند. تازه این آغاز کار بود برای این‌که، از این به بعد هر بار که صدای ساز درمی‌آمد کاری به دعوت رسمی نداشت. مرا سوار اسب می‌کرد و به عروسی می‌برد.

از همان آغازِکار، به لباس‌های محلی علاقه داشتم. پدربزرگم هم یک دست «ستره» و «کلاه نمدی» برایم تهیه کرده بود. در مراسم جشن تولد یکی از پسرخاله‌هایم در بروجرد، مسئله طوری پیش رفت که قرارشد. هر کسی به نوبت یک بیت یا چند بیت بخواند. گفتند فلانی بخوان! برای اولین بار بود که در جمع، به من پیشنهاد «خواندن»می‌شد. یا به تعبیری اولین بارم بود که مجبور به خواندن می‌شدم. وقتی که خواندم، دیدم که همه سکوت کردند. من فکر کردم بد، خوانده‌ام . دیدم نه!  همه خوششان آمده است. فکر می‌کنم حدود چهارده سال داشتم. آقای «احتشامی» (از وابستگان) با شنیدن صدای من در آن جمع نیمه خصوصی گفت: من باید این پسر را برای نام‌نویسی در کلاس موسیقی به تهران ببرم ، من هم از خدا می‌خواستم و همراه او به تهران رفتم.

مرحوم احتشامی که قبل از انقلاب رئیس یکی از فدراسیون‌های تربیت بدنی تهران بود. مرا خدمت مرحوم «بنان» برد. او با مرحوم «بنان» یک میانه‌ی دوستی داشت. مرحوم «بنان» با سفارش مرحوم «احتشامی»، مرا به شاگردی خود پذیرفت. مرحوم «بنان» گفت: پسرم جای دیگری کلاس رفتی؟ گفتم: نه! گفت: میشه برای من بخونی؟ گفتم: روم نمیشه؟ مرحوم «بنان» کمی برای من خواند و گفت: حالا بخون! حدود یک سال درخدمت مرحوم «بنان» بودم؛ ولی من تمام حواسم به موسیقی لری بود و آن‌طور باید و شاید از استاد «بنان» چیزی دست‌گیرم نشد.

بعد از آن خدمت استاد«اسداله ملک» رفتم، زنده‌یاد اسداله ملک، استاد آواز و تنبک و کمانچه بود. استاد، کمانچه درس می‌داد و من هم از خدمت ایشان بهره بردم. بعد از آن چندین سال هم خدمت جهانگیر کامیاب بودم، جهانگیر کامیاب استاد آواز ایران بود، اما راستش از آن‌جایی که من ذهن و حواسم درگیر موسیقی مقامی لری بود؛ باز نتوانستم آن‌طور که انتظار می‌رفت شاگرد خوبی باشم و خلاصه چنین شد که به دامن موسیقی مقامی لری افتادم و تا کجا سر بر کنیم!؟»

اما استاد علی‌رضا نادری را رها نکردیم ما که چشم تو چشمش دوخته بودیم. میانه‌ی احساس او را با الفاظی که بیان می‌نمود رصد می‌کردیم. وقتی استاد به «موسیقی مقامی لری» رسید یک جوری می‌شد از چهره‌اش فهمید که حظ می‌برد و موسیقی لری را با هیچ چیز، عوض نمی‌کند از او خواستیم کمی هم از موسیقی مقامی لری بگوید! فنجان چای سردش را سرکشید و گفت:

«موسیقی مقامی، روی یک اصول خاصی پیاده می‌شود. مثلا«سنگین سما» که آغاز کار است، این آهنگ خاص مردان و زنان پیری است که نمی‌توانند تند و تیز برقصند و آرام آرام می‌رقصند و در مقام «سنگین سما» جوانان را به میدان رقص دعوت می‌کنند.  به نوعی به کار رقصیدن جوانان مشروعیت می‌بخشند و با زبان موسیقی خطاب به آنان می‌گویند: «جوانان! برقصید!»و جوانان با پذیرش دعوت بزرگ‌تران با مقام «دوپا» شروع به رقصیدن می‌کنند و بعد، گرم که می شوند؛ کمی تندتر در مقام«سه‌پا» می‌رقصند و باز رقص تندوتندتر که می‌شود به مقام «شانه‌شکی» می‌رسند و بازحرکت تندتر می‌شود، خلاصه به مقام«هَل‌پَرَکی » می‌رسند که پرتاب و قدرت است و هر کس نفس بیش‌تری دارد بیش‌ترمی‌رقصد. «هَل پَرَکی» نوعی مبارزه‌ی شادی است، تا روشن شود که چه کسی نفس بیش‌تری دارد. مقام‌های تندوسریع که نهایت و اوج رقص لری به حساب می‌آیند “هل‌پرکی”‌ می‌گویند. آن‌جا که یک رقصنده از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر پرتاپ می‌شود.»

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004