شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گودانشگاه، توانمندی مدیران و سطح فرهنگ عمومی را ارتقا می‌بخشد

دانشگاه، توانمندی مدیران و سطح فرهنگ عمومی را ارتقا می‌بخشد

شنبه, 03 اسفند 1392 ساعت 10:37 شناسه خبر: 565 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جواد صادقی جواد صادقی سیمره

 اشاره: در سال 1387مرکز علمی کاربردی شهرشتان الشتر را راه‌اندازی کرد. آن‌هم یک‌سال پس از این‌که از آموزش و پرورش بازنشسته شد. او علاقه‌ی فراوانی به کار فرهنگی دارد و پرتلاش، به فعالیت دانشگاهی ادامه می‌دهد.

جواد صادقی، کارشناس ارشد الهیات  گرایش علوم قرآنی و حدیت است. دانشگاه علمی‌ـ کاربردی الشتر در حال حاضر، 890دانشجو دارد. صادقی می‌گوید انگیزه‌اش از راه‌اندازی دانشگاه علمی‌ـ کاربردی این است که توسعه‌ی فرهنگی منطقه و تربیت نیروی انسانی ماهر را که اساس توسعه‌ی همه‌جانبه است، فراهم کند.
صادقی متولد 1337روستای کاظم‌آباد بخش فیروزآباد الشتر است. 34سال سابقه‌ي فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دارد. بعد از آن‌که سال 56 دیپلم می‌گیرد بدون وقفه در همان سال در مقطع کاردانی علوم انسانی در بروجرد ادامه تحصیل می‌دهد و سال 58 نیز به‌عنوان دبیر به استخدام آموزش و پرورش درمی‌آید.
سال 72 به استان ایلام می‌رود تا معاون و پس از آن فرماندار دره‌شهر شود. صادقی رئیس آموزش و پرورش کوهدشت نیز بوده است و هم‌چنین ریاست آموزش و پرورش الشتر را نیز در کارنامه‌ی خویش دارد.
سال 69 از دانشگاه اصفهان نیز مدرک کارشناسی ادبیات عرب می‌گیرد. وقتی در سال 77 از ایلام به لرستان بازمی‌گردد، دولت اصلاحات روی کار است و صادقی به‌مدت 8 سال معاونت پرورشی و معاونت آموزش عمومی سازمان آموزش و پرورش استان را عهده‌دار می‌شود. هم‌اینک، او رئیس دانشگاه علمی‌ـکاربردی الشتر است. سیمره به گفت‌وگو با وی نشسته است.

ـ انگیزه‌ی شما از راه‌اندازی دانشگاه علمی‌ـ کاربردی الشتر چه بوده است؟
پس از فراخوان دانشگاه جامع علمی‌ـ کاربردی کشور در سال 86 انگیزه‌ام در راستای توسعه‌ی پایدار جامعه که در گرو توسعه‌ی نیروی انسانی کارآمد است دو چندان شد و با هم‌کاری استادان، موضوع را پی‌گیری نمودیم که این کار علمی‌ـ فرهنگی را تحقق دهیم. خوش‌بختانه در مهرماه سال 87 با تأسیس مرکز از طرف دانشگاه جامع علمی‌ـ کاربردی موافقت شد. از همان سال فعالیت شروع گردید و انگیزه‌ی این حقیر توجه به این موضوعات است:
1ـ توسعه‌ی علمی و فرهنگی در منطقه؛
2ـ تربیت نیروی کار که نیاز جامعه است و باید ارتقای مهارت پیدا نماید؛
3ـ تربیت نیروی انسانی که توان علمی آنان توأم با کاربردی کردن آن، مهم و ضروری است؛  4ـ ایجاد اشتغال و استفاده از امکانات بالقوه و بالفعل با سازمان‌ها و نهادها برای بهره‌وری بیش‌تر و سایر موارد؛

ـ این دانشگاه در چه سالی افتتاح شده؟ چند نفر دانشجو دارد و در چه رشته‌ها و مقاطعی دانشجو می‌پذیرد؟
مرکز آموزش علمی‌ـ کاربردی الشتر در مهرماه سال 1387با سه رشته‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات(it)، مکانیک(تعمیر و نگه‌داری خودرو) و شیمی آزمایشگاهی گرایش غذایی با 270دانشجو فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر 890 نفر دانشجو در قالب رشته‌ی کاردانی و کارشناسی در سه زیرگروه صنعت، خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر فعالیت دارند که اسامی آن‌ها به شرح ذیل است.
*گروه صنعت:
1-کاردانی:11 رشته
2-کارشناسی:2 رشته
*گروه خدمات اجتماعی:
1ـ کاردانی: 7 رشته، توضیح این‌که در ترم بهمن‌ماه 1392 رشته‌ی کاردانی امور بانکی، معماری گرایش شهرسازی اضافه شده است.
2ـ کارشناسی: 5 رشته
*گروه فرهنگ و هنر:
1- کاردانی:4 رشته
2- کارشناسی: 2 رشته
 ـ علاوه بر آموزش، چه خدمات دیگری به دانشجویان ارایه می‌شود؟
علاوه بر خدمات آموزشی، در حوزه‌ی فرهنگی مسابقات  نهج‌البلاغه، کتاب‌خوانی، پژوهشی، مسابقات ورزشی، مقاله‌نویسی نیز فعالیت داریم. برگزاری اردوهای فرهنگی زیارتی راهیان نور، همایش‌ها، کلاس‌های توجیهی عفاف و حجاب، جلسات حلقه‌ی صالحین با هم‌کاری بسیج دانشجویی نیز از فعالیت‌های این مرکز است.
در حوزه‌ی رفاه: علاوه بر بوفه و خدمات غذایی در پرداخت وام شهریه به دانشجویان از مراکز ممتاز هستیم؛ از نظر نمایه‌ی فرهنگی‌ـ اجتماعی در استان، رتبه‌ی دوم را کسب کرده‌ایم و در کشور رتبه‌ی 30 را احراز نموده‌ایم.
ـ از نظر علمی، جایگاه و رتبه‌ی این دانشگاه در بین دیگر مراکز آموزش عالی لرستان چگونه است؟
از نظر نمایه‌ی فرهنگی اجتماعی در استان، رتبه‌ی دوم و در کشور رتبه‌ی 30 کسب کرده‌ایم و جزء 13مرکز کشور از نظر احراز صدور موافقت اصولی هستیم؛ این نشان‌گر آن است که بر اساس شاخص‌ها حرکت کرده‌ایم. در استان، اولین مرکزی می‌باشیم که این احراز را به‌دست آورده‌ایم. از لحاظ رتبه‌ی علمی جزء مراکز مطلوب‌ایم و نمره‌ی ارزش‌یابی ما قابل قبول است هرچند هنوز رتبه‌بندی نکرده‌اند.
ـ به نظر شما وجود دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی چه تأثیری می‌تواند روی افراد یک جامعه داشته باشد؟
وجود دانشگاه و مراکز آموزش عالی در هر منطقه‌ای در همه‌ی زمینه‌ها تأثیر به‌سزایی دارد. از جمله: ارتقای سطح مهارت و توانمندی در مدیران و کارکنان سیستم اداری، آموزشی و فرهنگی و ارتقای سطح فرهنگ عمومی، ایجاد اشتغال و فعالیت‌های شغلی در سطوح مختلف، تعامل و تبادل فرهنگی و خرده‌فرهنگ‌های بین بخشی، ارتقای علم و دانش و آگاهی دادن به جامعه و شناخت همه‌جانبه به مردم، ایجاد و توسعه‌ی پایدار که زیرساخت آن توسعه‌ی نیروی کار و مهارتی است که توسط مراکز آموزش عالی محقق خواهد شد.
اگر بخواهم در چند جمله فعالیت‌های مرکز آموزش علمی کاربردی الشتر را خلاصه کنم باید به این فعالیت‌ها اشاره کرد:
 1ـ توسعه‌ی نیروی انسانی در قالب جذب دانشجو و تربیت فرهنگی اخلاقی و آموزشی آن‌ها.
2ـ جذب استادان مجرب و کارآمد در رشته‌های موجود و بیش از 80 نفر و تأمین بخشی از نیازهای آنان.
3ـ توسعه‌ی کتاب و کتاب‌خوانی و ایجاد کتاب‌خانه در قالب بیش از 4000هزار عنوان و جلد.
4-فعالیت پژوهش‌محور و تعمیق فرهنگ پژوهش با محوریت دانشجویان.
5ـ اهمیت به عفاف و حجاب و تربیت دینی دانشجویان در کنار فعالیت‌های علمی و پژوهشی.
6ـ اهمیت دادن به فعالیت‌های فرهنگی ورزشی.
7ـ توسعه‌ی فعالیت‌های کارگاهی، آزمایشگاهی که از اولویت‌های این مرکز است.
8ـ برای محقق کردن این شاخص‌ها نیاز به توسعه‌ی فضایی است که با توکل به خداوند منان در شروع فعالیت مرکز با فضای بالغ بر 900مترمربع شروع شده که هم‌اکنون دو فضای آموزشی توسعه پیدا کرده که یک فضا 1260مترمربع و دیگری 640 مترمربع  و جمعاً 1900مترمربع است که متناسب با رشد جذب دانشجو، فضای فیزیکی دانشگاه نیز توسعه پیدا خواهد کرد.
ـ سخن پایانی؟
بحث فارغ‌التحصیلان است که آیا در جامعه، جذب کار و فعالیت شده‌اند یا خیر و برای مشخص کردن این موضوع، یک پژوهش در دست اقدام است که ان‌شاءالله در آینده، نتایج این پژوهش ارائه خواهد شد.
 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004