شما اینجا هستید: خانهیادداشت

 - شنیدی شارمین میمندی‌نژاد رو گرفتن؟

- میمندی‌نژاد کیه؟

- موسس جمعیت امام علی که تو حوزه‌ی کودکان کار و زنای سرپرست خانوار، کار خیریه می‌کرد. میگن  موسسه‌ی اون حدود ۴۰۰۰کودک کار و ۳۳خانه‌ی ایرانی و ده تا نمایندگی فعال تو کل کشور داره. خیّرها خیلی بهش اعتماد دارن.

تنها چند ماه از آغاز به کارمجلس یازدهم گذشته است و برخی‌ها پیش بینی می‌کردند از این مجلس یک دست، یک صدا به گوش همه برسد!

کشور ما از ثروت و منابع طبیعی سرشار گوناگون مانند نفت و گاز و نیروی انسانی برخوردار است. برخی دیگر کشورها درمنطقه یا جهان مثل ما ازثروت نفت وگازومنابعی دیگربهره‌مندند، اما سطح زندگی و رفاه نسبی اکثریت مردم آن کشورها به مراتب بهتر ازسطح رفاه نسبی اکثریت افراد در جامعه ماست. مانندکشورهایی در حوزه‌ی خلیج فارس یا کشوری مثل نروژ.

در ذهنم مرتب مرور می‌کنم از اول تا این‌جا را که تو با لباس زندان، روبروی قاضی نشسته‌ای درحالی‌که او را با به رخ‌کشیدن دوستان نفوذمندت به هیچ می‌گیری و فکر می‌کنم از سال‌ها پیش که شروع کرده‌ای، با دست‌های پرتوانت چه کارها که چاق نشده، چه حق‌ها که ناحق نکردی و چه زندگی‌ها که به انتظار عدالتی که مجری‌اش بوده‌ای به باد فنا نرفته است!

بزرگی سراسر به گفتار نیست           دو صد گفته چون نیم کردار نیست

همه از ریختن زباله در معابر خسته و ناراحت‌اند، چهره‌ی کوچه و خیابان زشت شده، چرا به این مهم اهمیت نمی‌دهیم؟

«من ۸۰۰ میلیارد هم بخواهم این برادرانم می‌دهند و اگر کل لواسان و کارخانه‌اش را بخواهم به نام من می‌کند. این رفاقت است. اگر شما از این دوستان ندارید به من ارتباطی ندارد. به کسی ربطی ندارد دریافتی من زیاد بوده!!»

جملات گهربار بالا تنها بخشی از افاضات اکبر طبری، معاون اجرایی پیشین حوزه‌ی ریاست قوه‌ی قضاییه،‌ در دومین جلسه‌ی دادگاه رسیدگی به اتهاماتش بود.

طبری20 سال در قوه‌ی قضاییه رخنه کرده بود، به راحتی و مثل آب خوردن می‌تاخت و می‌خورد. می‌برید و می‌دوخت. جمع می‌کرد و می‌اندوخت! او بی‌باک و بدون ترس به چپاولش ادامه می‌داد. کسی هم جلودارش نبوده. او در قوه‌ای با متهمان اقتصادی سر و سری داشت که مردم امید دارند تا در هنگام دادخواهی و ستم به این قوه پناه بیاورند حالا امثال طبری آبرو و حیثت این قوه را زیر سوال برده و افکار عمومی اعتماد خود را نسبت آن از دست داده‌اند. راست گفته‌اند:« هرچه بگندد نمکش می‌زنند   وای به روزی که بگندد نمک!»

سال‌هاست غم نان مرا به حال خود نمی‌گذارد. به ناگزیر برای کار از شهرم مهاجرت کرده‌ام. گاه‌گداری خاک دامن‌گیر این کوه و دشت، مرا به سوی خودفرا می‌خواند. خاکی که مالکیت یک وجب از آن در هیچ مرکز اسناد رسمی‌ای به نام من به ثبت نرسیده است.

امامِ شهید راه عدالت و شفافیت قرن‌ها قبل از ادعایِ حقوق بشری و شعار تشکیل دولت‌های مردم‌سالار و  بیان مولفه‌های اندیشه مردم‌سالارانه (رای مردم، شفافیت و...) هم پایه‌گذار این اندیشه شد هم به آن عمل نمود هم فرجام نیکویِ شهادت تاون این مرامش شد. این شجاع‌ترین مرد عالم بشریت و به تعبیر "جرج جرداقِ"مسیحی؛ این صدای نیکوی عدالتِ انسانی در نامه‌ای به مالک اشتر می‌فرماید:«من هیچ چیز جز اسرار نظامی را پنهان نمی‌دارم...» آن‌چه در کلام و عمل علی(ع) به زلالی آب یک چشمه پاک، درخشان هست «شفافیت» می‌باشد.

فرزندکشی همیشه در ادبیات اسطوره‌ای ما صبغه تراژدیکی داشته است. مرگ سیاوش نمونه‌ای از این مرگ تراژیک است.آدمی در مواجهه با چنین پدیده‌هایی با خودمی اندیشد: وقتی جان فرزند از جان خودش عزیزتر است چرا او به نقطه‌ای می‌رسد که در انتخاب بین جان خویش و جان فرزند و درانتخاب بین ابرو و ناموس و جان خود و فرزندش، قربانی کردن فرزند را انتخاب می‌کند؟

هزینه و ضرر همه‌ی بحران‌ها چه درسطح ملی، منطقه‌ای یا جهانی به مانند ویروس کرونا (کووید- 19) اجتماعی می‌شوند. در هنگام بحران، تبعیض در ابعاد گوناگون آشکارتر می‌گردد. از این رو، صاحبان قدرت و ثروت به مراتب کمتر آسیب پذیرند و در بسیاری مواقع به بهانه‌ي بحرانی بودن اوضاع برای حفظ قدرت و ثروت حاشیه‌ي امنیتی فراتری برای خود ایجاد می‌نمایند. تاکنون در بحران کرونا قربانیان طبقات فرودست نسبت به طبقات فرادست دوبرابرمحاسبه می‌شود. 

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004