شما اینجا هستید: خانهیادداشت

* تمرکز بر «بخش خصوصی» در «جذب سرمایه» و «توسعه‌ی صنعت گردشگری» راه چاره است

مسلماً با توجه به محدودیت شدید منابع مالی دولت، نباید برای توسعه استان لرستان منتظر «دولت» ماند. اقتصاد ایران در پنج ماهه‌ی نخست امسال با کسری بودجه حدود 47 هزار میلیارد تومانی روبه‌رو شده است. این رقم حدود 15 درصد کل رقم بودجه کشور است. بر طبق آمار از 100 درصد بودجه کشور، 93 درصد آن در بخش هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق کارمندان مصرف می‌شود و صرفاً 7 درصد بودجه برای کارهای عمرانی و زیرساختی باقی می‌ماند. با این کسری بودجه شدید تقریباً کارهای عمرانی و زیرساختی کشور تعطیل شده است. در این حالت که دولت به سختی حقوق کارمندان خود را پرداخت می‌کند باید نگاه‌ها را به بخش خصوصی معطوف کرد و شرایط حضور این بخش را در اقتصاد ایجاد کرد. در این حالت فقط باید از دولت انتظار داشت که تسهیل کننده‌ی حضور بخش خصوصی باشد و بوروکراسی اداری حضور فعالان عرصه‌ی اقتصاد را تا حدّ امکان کاهش دهد.

در تاریخ 21 آبان 1396 در هنگامه‌ی شب، زلزله‌ای با قدرت هفت و سه دهم در مقیاس ریشتر در منطقه‌ی غرب کشور در استان کرمانشاه که مرکزش شهر ازگله بود، به وقوع پیوست.

هم اکنون تلاش بی‌وقفه‌ی افراد انسانی در زمینه‌ی اکتشاف و اختراع منجر به پدیده‌های نوظهور شده است؛ از طرف دیگر در گوشه و کنار زمین به ویژه در خاورمیانه مردمانی به سر می‌برند که ناخواسته در ورطه‌ی جنگ‌ها و دشمنی‌های جعلی و منجمد با حرکت سرانگشت بازیگران سیاست‌زده با نابودی انسان‌های بی‌گناه مشغول خیانت‌اند. به نام و تکیه دروغین بر اندیشه‌های من درآوردی منابع انسانی و اقتصادی را نابود می‌سازند زیرا هدف اصلی آن‌ها چیزی جز انتقام از مردم بی‌گناه با خون‌ریزی و کشتار نیست. چنین گروه‌هایی با سوءاستفاده از نظریه‌های نه چندان مبتنی بر واقعیت پذیرای هیچ فکر و نظر سازنده و مثبتی نبوده و با هیچ مرام و مسلک نوع‌دوستانه‌ای سر سازش ندارند؛ رفتاری رعب‌انگیز به نام خالق هستی یعنی خدایی که ما او را بخشنده و مهربان می‌دانیم، چنین فجایعی را به وجود می‌آورند.

لیستی بلند در برخی فضاهای مجازی منتشر شد که محتوایش تقاضاها از استان لرستان برای دریافت مجوز نشریات جدید بود.

معاونت اجتماعی قوه‌ی قضاییه گفته‌اند که سپرده‌گذاران مؤسسات مالی که سود پول گرفتند باید ضرر سود جویی خود را بپردازند!! بنا به این گفته محیرالعقول آقای معاون، بانک‌هایی که به مردم وام می‌دهند و ربا نوش جان می‌کنند و سودهای نجومی می‌گیرند سودجو هستند یا نه؟

مردم ایران وقتی در 24خرداد 92 به پوپولیست و عوام‌فریبی «نه»ای تاریخی گفتند، هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند تنها صورت مسئله پاک شود و به خواسته‌ها و مطالبات قانونی‌شان تا کنون نرسند و یا  کم‌تر به آن‌ها رسیدگی شود!؟ به دیگر سخن چرا پس از نزدیک 5 سال در، بر همان پاشنه می‌چرخد؟! به راستی گیر کار کجاست؟ چرا روحانی نمی‌تواند و یا نمی‌‌گذارند از توانش در راه عملی کردن شعارهایش بهره‌ببرد؟!

این یادداشت به بهانه‌ی 7 آبان روز جهانی بزرگداشت کوروش و با تأکید بر مفهوم هم‌بستگی، نوشته شده است.     

هنگامی که دریک جامعه «فرزانگان» و«نیک‌خواهان» آن از خواب و خور، خشم و شهوت بالاتر روند و به زیست انسانی در دایره‌ی تحمل و مدارا اندیشه کرده باشند زمینه‌های تحول فکری در نگاه به قدرت و مناسبات حاکم در سطح جامعه خویش را پدید می‌آورند.

شايد وقتي نام تام فورد به‌گوشمان بخورد ناخودآگاه به فكر برندهاي لوازم آرايش، ساعت و ... بيفتيم و كم‌تر به اين آگاه باشيم كه اين كلكسيونر مشهور چه ارتباط محكم و عجيبي را با دنياي سينما رقم زده است. بله تام فورد با ساخت فيلم مرد مجرد پا به عرصه‌ی سينما گذاشت كه به‌رغم اين‌كه فيلم اولش بود و اتفاقاً فيلم بدي هم نبود زياد از سوي منتقدين و اهالي سينما جدي گرفته نشد. اما امسال تام فورد اثري را روانه گيشه و البته اُسكار نمود كه از جنبه‌هاي متفاوتي براي بسياري از صاحب‌نظران سينما اثر متفاوت و بحث‌برانگيزي به‌شمار مي‌آمد.

«وقتی در جست‌وجوی خرد هستی عاقلی، وقتی که تصور کنی آن را به دست آورده‌ای نابخردی.» مارک تواین(1)
تمام موجودات جاندار روی زمین در مرحله‌ی نخست به طور سیستماتیک یا غریزی هدف مشخصی را دنبال می‌کنند. گروهی در هوای مساعد برای هوای نامساعد انباری دارند که در آن آذوقه پنهان می‌کنند.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال دهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، چهار راه بانک، کوچه‌ی شهید جلال سرباز