شما اینجا هستید: خانهیادداشت

در این عصر ماشینی و پر هیاهو، خستگی مفرط از کار و کمبود وقت، به کمتر کسی مجال می‌دهد تا بتواند با آسودگی خیال مطالعه کند. از طرفی دانش و علوم، روزبه‌روز گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود و هر جامعه‌ای که بی‌دانش باشد، از قافله‌ی توسعه، عقب می‌ماند.

این روزها که بیماری کرونا هراس می‌افکند و شمشیر می‌چرخاند و جان می‌ستاند، تلاش و جدیت کادر درمان و بهداشت از پزشک و پرستار و بهیار و کلیه عوامل فنی بیمارستان‌ها واقعا ستودنی است. نشانه این تلاش بی‌شائبه  و صادقانه هم جان باختن و فدا شدن ده‌ها تن از پزشکان و پرستاران و سایر کادر پزشکی در سراسر ایران زمین است. احسن بر اینان که جان بر کف به نجات جان هم‌وطنان و هم‌نوعان خود می‌پردازند.

 هرچه که از حد و آستانه‌ی خود  بگذرد ناچار رو به اُفت و افول می‌‌گذارد. درست مثل عقربه‌ی دستگاه فشارسنج. وقتی که پمپ هوای یک فشارسنج را در مشت خود می‌فشاریم فنر متصل به عقربه را تحت فشار و استرس قرار می‌دهیم. واکنش عقربه در قبال این فشار  جابه‌جایی مقابل اعداد و ارقامی است که نشان می‌دهد ما تا چه اندازه به دستگاه فشار وارد کرده‌ایم. این رقم از صفر تا سی متغیر است.

یکی از صفات عیانِ عیان ما ایرانیان «تعارفات» است آن‌طور که این روحیه و رویه در نظر آنان که محققِ تاریخ رفتار  و یا سیاحِ جغرافیایِ ایرانیان در گذر زمان بوده و هستند؛ به تکرار مورد توجه قرار گرفته است از جمله جیمز موریه‌ی انگلیسی،  روبرتوچولی آلمانی (سرپرست گروه بازیگران تئاتر در اصفهان صفوی) و دیگر افرادی که حسن نراقی در کتاب «جامعه‌شناسی خودمانی» به ‌ذکر نام و نظر آن‌ها در این زمینه پرداخته است.

 غربی‌های کشور، به طرزی باورنکردنی بدبختند؛ درست مثل شرقی‌ها و ما در این اندوه ویرانگر، هم‌دردیم.

تکرار مکررات، ملال‌آور است. این‌که سرزمین ما غرق ثروت باشد، این‌که مرزدارانِ از شرق تا غرب کشور، غنی‌ترین و داراترین جغرافیای آن‌اند و این‌که چرا با وجود این داشته‌ها تقریباً همه غرق در سیاه‌روزی بی‌پایان، روزگار می‌گذرانند؛ از فرط گفتن، نخ‌نما و مبتذل شده‌اند اما حقیقت این است که هست و با چشم غیرمسلح هم کاملاً دیده می‌شود.

در مورد حضرت علی(ع) در طول تاریخ‌ و در بیش‌تر محافل و مجالس بر خصلت پهلوانی و رشادت و سلحشوری‌اش در کارزارهای جنگی اشاره شده است؛ به طوری که نام  او تداعی شجاعت بزرگ‌مردی است که بازوان توانمندش را هیچ کس یاری مقابله و هماوردی در مقابل او رانداشته است. 

1-لرستان با ۵۳.۸ درصد، بدترین وضعیت شاخص «فلاکت» کشور را کسب کرد. این شاخص با افزودن نرخ بیکاری به نرخ تورم به‌دست می‌آید. بیکاری به عنوان یک معیار اجتماعی اقتصادی و تورم به عنوان یک معیار اقتصادی در این شاخص لحاظ می‌شوند. نظر کارشناسان بر این است که تورم فزاینده در کنار بیکاری رو به افزایش، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی را تشدّید خواهد کرد. حال متأسفانه استان لرستان با نرخ بیکاری 16.8 و نرخ تورم 37 درصد در اوج این شاخص قرار گرفته است.

در دلِ روز  کار و تلاش نهفته  است (جَعَلْنَا النَّهارَ مَعاشاً / نبا : 11 ) اما چهره‌ی شب آرامش بخشِ در سکوت برای توان‌افزایی  قوای جسمانی  برای فردای روز دیگر است (جَعَلْنَا اللَّيْلَ لِباساً / نبا : 10 ). در ماه رمضان یک دگرگونی در کارکردِ شب و روز به‌وجود می‌آید :«بیداری و داد»  در ظلمتِ شب  و  « سکوت» در روز روشن. اما چرا در شبِی که باید زمان سکوت و آرامش باشد (جَعَلْنا نَوْمَكُمْ سُباتاً / نبا : 9) زمان ناله و داد گشته است؟

مطبوعات را رکن "چهارم دموکراسی" در جوامع امروزی دانسته‌اند که از نقش و جایگاه مهمی در "آگاه‌سازی" و روند "نهادینه شدن" آن در جامعه برخوردار هستند. به‌ویژه در جوامعی که سازوکارها و مکانیزم‌های مشخص در حوزه‌ی "نهادهای مدنی" و "فعالیت احزاب"- که  مدافع حقوق عمومی و منافع مردم هستند- ندارند و یا قادر به ایفای نقش خود نباشند و یا به طرق  و صورت‌های مختلف مورد تهدید و یا دست‌اندازی نهادهای قدرت قرار داشته باشند. 

1-واقعیت این است که آموزش و پرورش سهم كمي از بودجه‌ي كشور را دارد و اين بودجه‌ي کم، درمان كننده‌ دردهاي مزمن آموزش و پرورش نيست. البته این کسری بودجه مربوط به چند سال اخیر نیز نیست، بلکه این دستگاه سال‌هاست دچار تنگناهای مالی است و حجم بالایی از مطالبات انباشت شده دارد. لذا با توجه به این مهم، استفاده از ظرفیت‌های مغفول و درآمدزا در آموزش و پرورش بسیار اهمیت می‌یابد.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004