شما اینجا هستید: خانهیادداشت

آیا نسل انسان، تحت تاثیر این اتفاق تغییر خواهد کرد؟ اگر شرایط فعلی به‌مدت چند سال ادامه داشته باشد چهره‌ی شهرها و انسان‌ها و طبیعت چگونه خواهد بود؟

صد در صد در زمانه‌ی حاکمیت تمام عیار ویروس کرونا تصورات ذهنی زیادی فرصت بروز پیدا می‌کنند. می‌گویند شرایط و لحظات روبرو شدن با مرگ در آن واحد افکاری را به ذهن متبادر می‌ کند که قبل آن شاید هیچ‌گاه به مخیله‌ی آدم راه پیدا نکرده‌اند:

 یکم:

وقتی که کودک بودم مادرم برای خوابم قصه می‌گفت؛ مثل همه‌ی مادران.

مادران لرستان قصه‌گوهای بزرگی هستند. عاطفه در کلام‌شان موج می‌زند و گاهی که اشک در صدایشان می‌دود، می‌دانی که رنجی را پنهان می‌کنند.

نوروز 1399 خورشیدی در هنگامی فرامی‌رسد که سالی پر از حوادث "1398" را سپری یا تداوم برخی از آن حادثه‌ها را پیش روداریم.

این ضرب‌المثل ایرانی که می‌گوید: «سالی که نکوست از بهارش پیداست.» به معنی واقعی کلمه برای معرفی سال 98 که در واپسینِ روزهای آن در حال دست و پنجه نرم کردن با غولِ ناپیدایِ بی‌رحمِ «کرونا» هستیم، کافی و بسنده است.

اعتقاد راسخ دارم، کرونا ما را نخواهد کشت، آن‌چنان که وبا و طاعون نیز چنین نکردند، اما قطعاًیکی از تاثیرات اجتماعی و مردمی‌اش به‌وجود آمدن بدعت‌های جدید و حتا سرباز کردن زخم‌های قدیمی است.

ارغوان‌ها بیرق‌های خونین خود را پیش از آمدن بهار در گذر «کله‌باد»1 بر سر چوب می‌کنند تا پایان سلطه‌ی زمستان را بشارت دهند. ترکه‌های لخت و ترد بادام بنان، طراوت و سبزی خود را بر رخ عبوس  زمستان می‌کشند. رستنی‌ها که با نفس گرم  تموز  از خواب زمستانی بیدار شده‌اند، پیله‌های خیس دانه‌ها را می‌شکافند و پوسته زمین را قلقلک می‌دهند تا سر از خاک بر‌آورند.

دکترکیانوش زهراکار: مهم‌ترین رکن انتخابات برای کاندیداها، جلب و جذب رأی است. مهم‌ترین و درست‌ترین شیوه‌ی جذب آرا معرفی خود، تعهدات و ایده‌ها و برنامه‌های مد نظر از طرق مختلف مثل فضای مجازی، دیدارهای چهره به چهره و سخن‌رانی و مصاحبه‌های تبلیغاتی است.

شیوع و گسترش ویروس کرونا از آن چه تصور می‌شد،رشد فزونی گرفته و جای‌جای میهن را درگیر و گرفتار خود کرده و در بعضی از مناطق شرایط  به وضعیت قرمز و حادی رسیده است‌. از سویی دیگر اقلام بهداشتی و ضروری که وسایل و ابزارهای محوری و اساسی برای پیش‌گیری و مبارزه با این پدیده شوم است، آن‌طورکه ‌باید در دسترس همگان قرار نمی‌گیرد.

هَلْ نُنَبِّئُكُمْ بِالْأَخْسَرِينَ أَعْمالًا الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ هُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعاً ( کهف / 104 103) آيا شما را خبر دهم كه زيان‌كارترين مردم كيست؟ آنان كه در زندگى دنيا تلاششان گم و نابود مى‌شود، در حالى كه مى‌پندارند (هم‌چنان) كار شايسته و نيك انجام مى‌دهند. 

مردان خدا پرده‌ی پندار دریدند     یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند

 هر دست که دادند از آن دست گرفتند   هر نکته که گفتند همان نکته شنیدند (فروغی بسطامی) 

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004