شما اینجا هستید: خانهیادداشت

 انتخاباتِ ریاستِ‌جمهوری ایالات متحده آمریکا  ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹  برگزار خواهد شد. این انتخابات پنجاه و نهمین انتخاباتِ ریاستِ جمهوری ایالاتِ متحده آمریکاست.

شاید بی‌راه نباشد که این انتخابات را برای ایران،  مهم‌ترین انتخاباتِ ادوارِ ریاستِ جمهوری آمریکا بدانیم.  زیرا که تأثیرات عمیقی بر اقتصاد ایران برجای خواهد گذاشت. این انتخابات از ماه‌ها پیش، نگاه دولت‌مردان و کارگزاران اقتصادی ایران را به خود معطوف کرده است. لذا مهرماه جاری را می‌توان ماه «انتظارات تورمی» در اقتصاد ایران دانست. 

طی 2 سال اخیر و در پی خروجِ آمریکا از برجام و  اعمال تحریم‌های یک‌جانبه این کشور بر اقتصاد ایران، شوک‌های شدیدی به اقتصاد ایران وارد شده است. نوساناتِ شدیدِ نرخ ارز، تورمِ سرسام‌آور، نااطمینانی از آینده، خروج سرمایه‌ها از کشور، تعطیلیِ صنایع و کارخانجات، افزایشِ بیکاری، کاهشِ درآمد ملی، افزایشِ فاصله‌ي طبقاتی و... همه از تبعات این  تحریم‌هاست.

1-در شرایطی که در الگوی توسعه‌ی «ترایب سیستم»، فیل‌ها فنجان‌ها را زیر پاهای سنگین خود له می‌کنند و به تبع آن، فاصله‌ی ما با بسیاری از استان‌ها در خصوص نرخ اشتغال، بیکاری، تورم و شاخص فلاکت پیوسته فزونی می‌گیرد، حالا در خبری خوش اعلام شده‌است که لرستان در گروه گردشگری تاریخ و تمدن غرب کشور حضور ندارد! ضمن توجه دادن به استانداری، میراث فرهنگی ... و نمایندگان لرستان، با هم بخوانیم: اوایل مرداد سال جاری نشستی در راستای ایجاد کریدور گردشگری غرب کشور با عنوان نشست زاگرس‌نشیان در استان کرمانشاه، برگزار شد. این کریدور، مسیر گردشگری تاریخ و تمدن غرب کشور نام دارد. شهرهای عضو مسیر تاریخ و تمدن غرب کشور در برگزاری آخرین رویداد نوروزی قرن چهاردهم در 25 فروردین ماه 1400، شهر کرمانشاه را به عنوان میزبان این رویداد بین‌المللی انتخاب کرده‌اند. در این نشست، مصوب شده‌است که برنامه‌ی نوروز 1400 با همکارزی یونسکو و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صورت نمادین در استان‌های مسیر تاریخ و تمدن غرب کشور یعنی همدان، کرمانشاه و کردستان اجرا شود. در این برنامه مقرر شده‌است که دفتر منطقه‌ای یونسکو در غرب کشور در شهر همدان تاسیس شود و... ( یافته- 15/06/1399)

 چندی پیش 40 نفر از نمایندگان مجلس یازدهم، طرحی را امضا کردند که اگر این طرح تصویب شود به احتمال زیاد درِ همه‌ی پیام‌رسان‌های خارجی در ایران تخته می‌شود. 

این در حالی است که نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بیش از 90 درصد مشارکت کنندگان در این نظرسنجی با فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در ایران مخالف‌اند. هم‌اکنون شبکه‌های اجتماعی چون: فیس‌بوک، توییتر و تلگرام در ایران فیلتر هستند. اکنون نیز زمزمه‌هایی درباره‌ی فیلتر واتس‌آپ و اینستاگرام  شنیده  می‌شود. از طرفی دیگر تازه‌ترین آماری که از میزان حضور کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که نلگرام و واتس‌آپ، محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی فعال در ایران هستند. به استناد این آمار که تیرماه سال جاری منتشر شده‌است، بیش از 47 میلیون و 250 هزار نفر از کاربران ایرانی در پیام‌رسان «تلگرام» حضور و فعالیت دارند.

ما آدم‌های پیچاندنیم! اهالی گیر، خبره‌ی خراب کردن هر خوبی، زشت کردن زیبایی‌ها، خط بطلان کشیدن بر مشق‌هایی که با خون دل و خامه‌ی جان نوشته شده‌اند، استاد به بن‌بست کشاندن راه‌حل‌ها، هنر ما پوشاندن پنجره است، پلشت کردن هر آن‌چه که پیراسته است.

 سی سال پیش که سرباز گروهان ۱۱۴ مرکز آموزش(01) ارتش بودم، یک هم دوره‌ای داشتم به‌نام حسنقلی‌ الله‌وردی. مکانیک خوانده بود، اعجوبه عوض کردن بود، به‌قول امروزی‌ها اِند گند زدن و گرفتاری ساختن، هر روز داعیه و داستانی داشت، اسماعیل رحمتعلی سرگروهبان گروهان ۱۱۴ بود. همان شب اول الله‌وردی پا جفت کرد و گفت سرکار زحمتعلی! همین اضافه کردن یک نقطه دو روز اضافه خدمت کرد تو پاچه حسنقلی الله‌وردی!

بَرِ اتوبان افسریه، جلوی در پادگان (01) یکی از این دکه‌های روزنامه‌فروشی بود. وسایل مورد نیاز سربازها را هم می‌فروخت. واکس، فرچه، جاصابونی، تیغ مکینه، کاور لباس و امثالهم. گاهی هم امانت‌‌های سربازها را پیش خودش نگه می‌داشت، وجودش برای سربازان شهرستانی نعمتی بود، صاحب با ذوقی هم داشت و نام دکه را گذاشته بود گُلِ گَندُم.

 کرونا با هجوم سیل آسایش بسیاری از واقعیت ها را عریان کرده، ضعف‌ها و قوت‌ها را نشان داده است. یکی از این حوزه‌ها که در کنار اقتصاد تاثیرمستقیمی از کرونا گرفته نظام آموزشی کشور است، به طوری‌که  با بازگشایی رسمی مدارس ولی هنوز تردیدها در مورد آغاز به کار مدارس وجود دارد. در این یادداشت برآن هستیم که نشان بدهیم چگونه کرونا  بحران مزمن موجود در نظام آموزشی را تشدید کرده و این موضوع می‌تواند پیامدهای جدی بر ساختار آموزشی و اجتماعی و سیاسی کشور داشته باشد.

 بلوط ریشه در خاک دارد ،ریشه‌ای نه چند صد ساله، بلکه هزاران ساله. درخت بلوط چنان‌چه مرگ نا به‌ هنگام بر اثر عوامل انسانی یا طبیعی فرصت زنده ماندن را به آن به دهد دارای عمری دو هزارساله است. درختان با تولید 60 درصد از اکسیژن کره‌ی خاکی به موجودات زنده هستی می‌بخشند.

نام بلوط شناسه و همسان با نام رشته‌ کوه زاگرس است. این رشته کوه به طول حدود 1400کیلومتر و عرض 100تا 300 کیلومتر 20 درصد از مساحت ایران را شامل شده و لرستان زادگاه بلوط در میانه‌ی آن قرار دارد. درختان بلوط و سایر گونه‌های گیاهی و حیوانی بارها قربانی خشم شعله‌های آتش، تخریب، بی‌توجهی  و دست‌اندازی آدم‌ها قرار گرفته و می‌گیرند. هرچند دوباره در مناطقی این درختان قد علم کرده‌اند، اما این بار و در این زمانه ابعاد بی رحمی در حق جنگل‌ها که زندگی بخش هستند، متفاوت با گذشته‌های دور می‌باشد. این بار نابودی جنگل و محیط‌زیست توسط اندک افرادی سودجو یا نیازمند، آن هم با روش‌های سنتی مدنظر نیست، بلکه با مجوز برخی مسئولان امر یا با چشم‌پوشی آن‌ها، عدم کارشناسی دقیق و همه جانبه، رعایت نکردن مسائل محیط‌زیستی و مطالبات جامعه محلی یا نداشتن نظارت در حوزه‌ی عملیاتی اتفاق می‌افتد. 

همه باید من را دوست داشته باشند!

همه باید از من راضی باشند!

همه باید من را تایید کنند!

همه باید از من سپاس‌گزار باشند!

بُرد و اثرگذاری رای مردم در کشورهای توسعه‌نیافته و یا در حال توسعه برای انتخاب مدیران جهت مدیریتِ سطوح مختلف جامعه (کلان، میانه و خرد) به شکل و میزانی نیست که در کشورهای توسعه‌یافته در دست به دست کردنِ مسالمت‌آمیز قدرتِ اداره‌ی جامعه و گردش نخبگان (رقابت برنامه‌ای و ظهور اندیشه‌ی نو) با هدف کارآمدی بهتر عامل اصلی به حساب می‌آید.

  قصد تخریب ندارم، خاکم به دهن! اگر بخواهم حتا خیال تخریب اعضای محترم شورای شهر خرم‌آباد را در سرداشته باشم.

آن‌چه می‌خواهم بنگارم پیشنهادی صرفاً از سر خیرخواهی است.

خودم کاندیدای انتخابات همین شورای شهرگذشته بودم که در آخرین دقایق موفق شدم تایید صلاحیتم را بگیرم و به افتخار آن دوستان که صلاح کار را در «ردصلاحیت» ما دیدند کنار رفتم تا باورکنم که رد صلاحیت کنندگان لابد از ما بهتر می‌دانند.

 انتخابات برگزار شد، اعضای شورای شهر خرم‌آباد انتخاب شدند چند نفر از بین آنان همکاران خوب ما بودند و چند نفر هم از دوستان و همشهریان خوشنام.

امروز پس از سه سال و اندی می‌خواهم بدون رودربایستی به این عزیزان به عنوان یک شهروند عادی به چند دلیل در عزم عزل شهردارشان فرمان ایست بدهم:

به واسطه‌ی از بین رفتن بیش از نیمی از سرمایه‌ی شرکت سیمان خرم‌آباد (سهامی عام) برابر ماده‌ی 141 قانون تجارت، منحل شد.

سرمایه‌گذار به کسی گفته می‌شود که مبلغی را که به عنوان سرمایه‌گذاری اعلام می‌کند، بیاورد. بنا‌براین چون موسسین سیمان خرم‌آباد سرمایه‌ای را که اعلام کرده بودند، نیاورده‌اند، عنوان سرمایه‌گذار از آنان سلب می‌شود.

برای اثبات این مدعا، راستی‌آزمایی در موارد پی‌آمد که اثبات کننده قصد موسسین سیمان خرم‌آباد با فریب دادن مسئولان استان یا تبانی با آنان در طول 17 سال می‌باشد!! قضیه روشن خواهد شد.  

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004