شما اینجا هستید: خانهیادداشتنقش صنایع پتروشیمی درافزایش تولید ناخالص ملی

نقش صنایع پتروشیمی درافزایش تولید ناخالص ملی

سه شنبه, 01 مرداد 1392 ساعت 23:20 شناسه خبر: 107 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 تولید ناخالص ملی (GNP) عبارت است از ارزش مجموع کالاها و خدمات تولید شده طی سال  و رشد اقتصادی میزان تغییرات تولید ناخالص ملی نسبت به سال پایه است.  میزان رشد اقتصادی یکی از شاخص‌های رفاه و بهبود کیفیت زندگی مردم هر کشور است. برای افزایش نرخ رشد اقتصادی  هر منطقه و مالا افزایش سطح رفاه و بهبود کیفیت زندگی مردم هر منطقه بایستی به مزیت‌های  نسبی آن منطقه توجه داشت.

 رشد اقتصادی مفهومی کمی است لیکن توسعه‌ی اقتصادی مفهومی کیفی است. رشد اقتصادی ناشی از افزایش تولید کالاها و خدمات است اما توسعه‌ی اقتصادی شامل رشد اقتصادی توام با پیش‌رفت در عرصه‌های انسانی و اجتماعی است به نحوی که نهادها، نگرش‌ها ، ظرفیت‌ها، نوآوری‌ها و بهره‌وری بهبود خواهند یافت.

 در جریان توسعه‌ی اقتصادی درآمد سرانه، کیفیت سرمایه‌های انسانی، کیفیت و امید به زندگی، نظام آموزشی و سطح رفاه افزایش خواهد یافت و فقر ریشه کن خواهد شد و سطح اشتغال ارتقا می‌یابد و موارد مذکور زمینه ساز عدالت خواهند بود.

 عبور خط لوله گاز و اتیلن غرب از استان لرستان فرصت و مزیت مناسبی برای ایجاد صنایع پتروشیمی و افزایش تولید ناخالص ملی، ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال پایدار و نهایتاً کمک به توسعه‌‌ی اقتصادی استان را فراهم نموده است.

 وجود منابع عظیم نفت و گاز در استان لرستان، بستر لازم را برای ایجاد صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیایی، مهیا ساخته است. گسترش روزافزون تولید و مصرف فرآورده‌های پتروشیمی و نقش اساسی این محصولات در تامین نیاز‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی باعث شده است این صنایع در کنار سایر صنایع سنگین به عنوان یکی از شاخص‌های پیش‌رفت صنعتی استان قلمداد شود.

 ایجاد صنایع پتروشیمی در هر منطقه علاوه بر رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص ملی(GNP) موجب ورود دانش فنی و ایجاد بسترلازم برای اشتغال دانش آموختگان، خصوصاً دانش‌آموختگان فنی و مهندسی وعلوم پایه می‌گردد. ضمن این‌که زمینه‌ی ایجاد گسترده صنایع پایین‌دستی و گسترش خدمات حمل و نقل و …….. را در پی خواهد داشت.

 ضرورت ایجاد چنین صنایعی با توجه به استعدادهای انسانی و فرصت‌های پیش آمده ناشی از عبور خطوط لوله گاز و اتیلن از منطقه، گروه توسعه‌ی ملی  را بر آن داشت تا با انجام سرمایه‌گذاری مناسب در این زمینه علاوه بر کمک به رشد تولید ملی و ایجاد ارزش افزوده برای مواد خام و واسطه‌ای، زمینه‌ی محرومیت‌زدایی و اشتغال جوانان برومند و دانش‌آموخته‌ی این خطه از میهن اسلامی را فراهم نماید.

 مجتمع عظیم پتروشیمی کوهدشت شامل دو پروژه‌ی تولید دواتیل هگزانول به همراه نرمال بوتانول + ایزو بوتانول به میزان ١١١ هزار تن درسال و اتیلن پروپیلن داین مونومر به میزان ۴۵ هزار تن در سال با تامین خوراک اتیلن به میزان ٣٠ هزارتن از خط اتیلن غرب  و پروپیلن به میزان ٩٠ هزار تن در سال و گاز طبیعی می‌باشد.

 شرکت پتروشیمی کوهدشت با سرمایه‌ی اولیه دویست میلیارد ریال تأسیس و میزان سرمایه‌گذاری طرح بالغ بر۴٨٠ میلیون دلار و پنج هزار میلیارد ریال برآورد شده است.   میزان اشتغال طرح در زمان اجرا بالغ بر دو هزار نفر و در زمان بهره‌برداری حداقل چهارصد نفر به صورت مستقیم و صدها نفر در بخش‌های پایین دستی و در بخش خدمات خواهد بود. مدت زمان اجرای پروژه  از زمان انعقاد قرارداد ساخت ۴٨ ماه برآورد می‌گردد.

 امید است با استعانت از درگاه پروردگار یکتا و در راستای منویات مقام معظم رهبری و در سال حماسه‌ی سیاسی و اقتصادی ودر راستای سیاست‌ها و اهداف عالیه  دولت محترم  وهم‌راهی و هم‌دلی مسئولین محترم استانی و شهرستانی با اجرای این طرح عظیم توسط بانک ملی ایران  بخشی از غبار محرومیت از سیمای منطقه زدوده گردد.

 با استعانت از پروردگار یکتا و با عنایت به برنامه‌ریزی به‌عمل آمده، امید است در آینده‌ای نزدیک نوید دهنده‌ی اجرای طرح‌های دیگری در استان باشیم.

 فرشاد حیدری-   رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004