شما اینجا هستید: خانهیادداشتساز و کار اعمال خواست و رای مردم در مدیریت اجرایی کشور!

ساز و کار اعمال خواست و رای مردم در مدیریت اجرایی کشور!

شنبه, 12 مرداد 1392 ساعت 07:58 شناسه خبر: 158 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 کابینه یازدهم تا چند روز دیگر به مجلس معرفی می شود.برای آگاهان و تحلیل گران مهم است که ببینند خواست مردم رای دهنده مبنی بر«تغییر» تا چه اندازه در ترکیب کابینه لحاظ شده است.بدون شک ، یک بعد بسیار مهم« تغییر» مورد نظر مردم و لاقل۱۸/۵میلیون نفری که به آقای روحانی رای دادند، تغییر در مدیریت اجرایی خرد و کلان کشور است.مردم به حق معتقدند که برای تصدی وزارت خانه ها و مناصب مهم دیگر،افراد کاردان و متخصص و با تجربه و دل سوزی وجود دارند که به علت عدم وابستگی به باندها و جناح های حاکم و افراد و ارگان های صاحب نفوذ ، هیچ گاه فرصت خدمت به مملکت خود را در مصادر مدیریتی پیدا نکرده اند.موقعی که می گوئیم رای و خواست  اکثریت مردم بایستی در چینش مهره های کابینه انعکاس یابد ،منظور چیست؟ قطعٱ منظور آن نیست که برای انتخاب وزرا و معاونین وزرا و استانداران و فرمانداران و مدیران کل هم مردم در رای گیری جداگانه ای شرکت کنند.طبق قانون ، این مهم وکالتا به منتخب ریاست جمهوری با نظارت نمایندگان ،سپرده شده است. اما این قانون و این وکالت به مفهوم آن نیست که برگزیده اکثریت مردم هم هر طور دلش خواست عمل کند!به مفهوم آن نیست که تنها در پایتخت به رایزنی با صاحبان قدرت و نفوذ بپردازد تا کابینه ای مقبول و مرضی آن ها معرفی نماید!

به راستی ، جایگاه رای و نظر و خواست اکثریت مردم درچینش مهره های کلیدی مدیریت اجرایی کشور کجاست!؟ چه ساز و کاری را می توان برای جامه عمل پوشاندن به خواست مردم مبنی بر«تغییر» مثبت و معنادار در مدیریت اجرایی بخش های ریز و درشت مملکت ارائه داد؟ البته انتظار می رفت که برگزیده اکثریت مردم و مشاورانش خود راه حلی مطلوب بجویند تا انتصاب ها و انتخاب ها به دل مردم بنشیند و مقبول آنان واقع شود و رضایت شان حاصل گردد.متاسفانه تا الان چنین نشده و پیشنهاد مهره های مهم مدیریتی همچنان در پایتخت و ستادهای جناح های حاکم و افراد و گروه ها و ارگان های ذی نفوذ که مملکت را ملک طلق خود و وابستگان سیاسی شان می پندارند ،جریان دارد!

بله ،مردم برای انتصاب مدیران خرد و کلان به رئیس جمهور و نمایندگان وکالت داده اند ولی آیا این وکالت به صورت تمام و کمال بجا آورده می شود!؟ وانگهی آیا پس از دادن این وکالت ، مردم باید سراغ کارشان بروند و چشم به رایزنی ها و سوداگری ها و معاملات پیدا و پنهان مرسوم که همه از آن اطلاع دارند ، داشته باشند!؟ ما به جای این روش استعداد کش و مملکت برباد ده که مدیریت اجرایی کشور را به موجودیتی غیر خلاق و بله قربان گو و چشم و گوش بسته تبدیل نموده است و حال و روز کشور را به وضع فعلی کشانده است ،ساز و کاری منطقی و معقول و پربازده را معرفی می نمائیم.

بدنه کارشناسی وزارت خانه ها و سازمان ها و ارگان ها و ادارات را معرفی می کنیم! در بدنه کارشناسی این ها در پایتخت و استان ها و شهرستان ها ، صدها نفر از کارشناسان متخصص و کاربلد و متعهد و دل سوز و مجرب وجود دارند که بدون شک ، بهترین و بیشترین اطلاعات را از افراد لایق و شایسته برای تصدی مسئولیت های مم اجرایی کشور دارند و حاضرند برای توسعه و ترقی مملکت و اعتلای مقوله مدیریت ، این اطلاعات را در اختیار تصمیم گیران قرار دهند. تجربه نشان داده است که اینان با شناختی که از زیر و بم وزارت خانه ها و ادارات و سازمان ها و مسئولیت ها و ماُموریت ها ی محوله و کم و کیف پرسنل شاغل در آن ها دارند ،می توانند به عنوان بهترین و معتبرترین مرجع پیشنهاد دهنده افراد دارای اولویت برای تصدی پست های مدیریتی کلان ،متوسط و حتا خرد عمل نمایند. انتظار این بود و هنوز هم هست که برگزیده اکثریت مردم در عمل پای بندی خود را به خواست مردم نشان دهد و رای و نظر بدون چشم داشت و مبتنی بر مصالح کشوراین جماعت را به عنوان مطمئن ترین کانال ، در انتصاب ها لحاظ نماید.مگر اینان همان نخبگانی نیستند که به عنوان قشر فرهیخته و آگاه مردم رای دهنده ،سال هاست که رویای سامان یافتن امور کشور از جمله مقوله مهم مدیریت را در سر دارند!؟ پس چرا به آن ها توجه شایسته و بایسته نمی شود!؟

انتظار می رفت و هنوز هم می رود که برگزیده انتخابات ریاست جمهوری ،با تشکیل هسته هایی از زبده ترین و مجرب ترین کارشناسان در وزارت خانه ها ، از آنان بخواهد که با توجه به جمیع جهات ، در هر وزارت خانه سه نفر را(با تعیین اولویت برای هر کدام) برای تصدی آن وزارت خانه پیشنهاد نمایند تا رئیس جمهور هر کدام را که خواست به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی نماید.اگر مجلس مخالفت کرد ،باز هم دو نفر دیگر که کارشناسان شاخص مهر تایید و شایستگی بر آن ها زده اند ، برای معرفی وجود دارند. این مهم را تنها هسته های کارشناسی وزارت خانه ها و سازمان ها می توانند انجام دهند و حتا کمیسیون های مجلس نیز از انجام درست و دقیق و بدون اعمال نظر و نفوذ چنین امر مهمی عاجزند.این هسته ها می توانند افراد دارای علم و دانش و جامع نگری و خلاقیت و مراتب تخصص و تجربه مفید طی سال ها کار و فعالیت در وزارت خانه ها و سازمان ها را شناسایی ، رتبه بندی و اولویت بندی نموده و به مراجع تصمیم گیر معرفی نمایند.

چرا برگزیده انتخابات ریاست جمهوری عوض استفاده از چنین ساز و کار مردمی ، در پی جلب رضایت باندها و گروه ها و محافلی است که مدیریت 8 سال گذشته به طور مستقیم  یا غیر مستقیم دست پخت آنان بوده است و در این روز ها هم همه می گویند :«کی بود کی بود ،من نبودم»! شک نداشته باشیم که هسته های متشکل از صاحب نظران و استخوان خرد کرده های هر وزارت خانه و سازمان که بری از گرایش ها و وابستگی های منفعت طلبانه و خودخواهانه باندی و جناحی هستند ، مصالح و منافع ملی کشور را در نظر می گیرند و به عنوان بازوی مشاوره ای قوی مردمی برای تصمیم گیران ، می توانند موجبات برکشیده شدن بهترین و با استعدادترین و دل سوزترین فرزندان ملت برای مدیریت منابع و امور مختلف کشور را فراهم آورند تا این دور و تسلسل بی حاصل و بی نتیجه و آزار دهنده مدیریتی در کشور به هم بخورد و مردم ببینند که واقعا افراد اهل و شایسته ای بر مصدر امور نشسته اند.همین ساز و کار برای مناصب استانی هم قابل ارائه و اجرا ست.همین هسته ها در ادارات و سازمان های استانی نیز می توانند در تعامل سازنده و منطقی و صادقانه با نمایندگان و استانداران، مناسب ترین افراد را برای تصدی مسئولیت ها پیشنهاد نمایند.

اگر به چنین ساز و کاری وقعی نهاده نشود(که به احتمال زیاد هم چنین خواهد شد!) ،فرصت طلبان و زیاده خواهان و میوه چینانی که جز سوداگری مدیریتی و قاپیدن پست ها هنری ندارند ، باز هم در میدان مدیریت کشور جولان خواهند داد. در این صورت ، رای مردم و خواست مردم و امید به تغییر و بهبودی اوضاع نیز جز کلمات و واژه هایی تکراری و بی محتوا نخواهند بود و طبق معمول ،در همچنان بر پاشنه ای خواهد چرخید که تا کنون چرخیده است و نیجه اش هم بر کسی پوشیده نیست!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004