شما اینجا هستید: خانهیادداشتچِلَه‌ي (chela) لٌري، جي‌ پي‌ اس جهاني را فتيله پيچ كرد!

چِلَه‌ي (chela) لٌري، جي‌ پي‌ اس جهاني را فتيله پيچ كرد!

شنبه, 19 مرداد 1392 ساعت 00:15 شناسه خبر: 182 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 به تعريف ساده جي‌پي‌اس وسيله‌اي جهت نقطه‌يابي، مرزگذاري و تعين حدود است كه در تمام جهان فعال و در دسترس مي‌باشد. ملموس‌ترين قسمت اين سيستم، همان دستگاه جي‌پي‌اس است كه در ظاهري شبيه گوشي موبايل مورد استفاده قرار مي‌گيرد و البته به جز آن، اين برنامه در دستگاه‌هاي مختلف از جمله تلفن همراه و انواع قابل نصب در خودرو نيز قابل استفاده مي‌باشد. پشتوانه‌ی اين سيستم،  شبكه‌اي متشكل از حداقل 24 ماهواره است كه در فضا و پيرامون كره‌ي زمين فعال مي‌باشند تا هر نقطه‌اي از اين كره‌ي خاكي را كه اراده كنيم برايمان مشخص نموده و اسمي بر آن بگذارد. مختصات يا اسم و آدرس زميني كه جي‌پي‌اس نشان مي‌دهد در دنيا منحصربه فرد است مثلاً عددي كه جي‌پي‌اس براي گوشه‌ي املاك شما نشان مي‌دهد در هيچ جاي ديگر تكرار نمي‌شود.


 مي‌توان با پيدا كردن نقاط؛ مرز كشورها، املاك و حتا منازل را ترسيم نمود. محاسبات دقيق و پيش‌رفته‌ي فضايي و مهندسي چنان از اين سيستم پشتيباني مي‌كند كه دقيق‌ترين اطلاعات را با حداقل هزينه به مردم ارائه مي‌دهد و چنين است كه بسياري از مردم دنيا حتا آن‌را به پاي  مرغ يا گربه خانگي مي‌بندند تا هميشه مسير رفت وآمد حيوان خانگي خود را كنترل نمايند. چه رسد به اختلاف‌هاي بزرگ ملكي، مهندسي و قضايي! تا اين‌جاي مطلب را داشته باشيد!
و اما (چله) كه در پيچيده‌ترين تعريف، نام لري نوعي طناب است، اغلب از موي بز توسط زنان عشاير بافته مي‌شود. اين چلَه كه لك‌ها آن را رَسَن مي‌نامند معمولاً بين 5 تا 15متر طول دارد و نوع كوچك‌تر آن كه كم‌تر از 4 متر است را (بَلَه‌تين) مي‌گويند. بافته‌اي زمخت كه علاوه بر كاركرد طناب، جهت بستن پاي چهارپايان و نگه داشتن سياه‌چادر، رقيب قدرتمند جي‌پي‌اس است و از قديم به عنوان وسيله‌ي تعيين طول و عرض و نقطه‌يابي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مثلاً از خانه تا چراگاه 20چله فاصله است يا پهناي زمين فلاني 5 چله وطول آن 10چله است.
در تقسيم اراضي (زمي بهر) هم چله، وسيله‌ي متراژ است. مثلاً وقتي 2 نفر مي‌خواهند زميني را بين خود تقسيم نمانيد با گرفتن دوسر چله و كشيدن آن، طول وعرض ملك را به دست آورده و آن‌گاه به نسبت لازم تقسيم مي‌نمايند. گذشته از اين‌كه چله، استاندارد لازم را ندارد و انواع آن از 5 تا 15 متر با هم‌ديگر اختلاف طول دارند؛ بسته به اين‌كه چه كسي از آن استفاده مي‌كند و چقدر بر آن فشار مي‌آورد به خاطر حالت كش‌ مانندش گاه تا 2متر با خودش هم اختلاف دارد.
حال با اين مقايسه، ميزان دقت، صحت و جهان‌شمولي اين دو وسيله را بار ديگر به خاطر بياوريد. باوركنيد كه در اعتماد فني به اين دو وسيله مكان‌ياب جهاني و لُري حداقل در كوهدشت لرستان، چله جي‌پي‌اس را فتيله‌پيچ كرده است زيرا هنوز هم كشاورزان به عنوان يكي از قطب‌هاي مهم توليد، در جريان تقسيم اراضي خود براي پايان دادن به يكي از مهم‌ترين مسائل قضايي و حقوقي جهت ايجاد امنيت مالي و رواني از چله استفاده مي‌كنند -چله اي كه با خودش هم ميزان نيست!
 چند سال پيش جهاد كشاورزي در جريان طرحي به وسيله‌ي جي‌پي‌اس مساحت املاك را محاسبه و براي آن‌ها دفترچه‌هايي به نام شناسنامه‌ي زراعي اراضي كشاورزي صادر نمود كه در نوع خود اقدامي ارزشمند است. يقيناً اين مساحت جي‌پي‌اسي با آن مساحت چله‌اي تفاوت داشت يعني چند برادر كه قبلاً املاكشان را به وسيله چله به خيال خود به طور مساوي تقسيم كرده بودند و مثلاً سهم هر كدامشان 10چله شده بود، حال دفترچه‌هايي به دستشان رسيده كه سهم يكي را 10هكتار ديگري 8 هكتار و 15هكتار و... را نشان مي‌دادند.
 اختلاف‌ها آغاز شد. در اين ميان روشنگري متخصصين علوم قضايي، مهندسين نقشه‌كشي، نتيجه ترويج‌هاي جهاد كشاورزي، برنامه‌هاي پيش‌گيري از جرم دولت‌ها و برنامه‌هاي كاربردي و آموزنده‌ي رسانه‌ها به ويژه صدا وسيما به حدي مفيد و كارساز بوده‌است كه بيش‌تر مردم معتقدند جي‌پي‌اس درست كار نمي‌كند زيرا ما املاكمان را با چله به طور مساوي تقسيم كرده‌ايم چرا حالا جي‌پي‌اس،‌ اعداد متفاوت را نشان مي‌دهد! در اين ميان كسي به آن‌ها نمي‌گويد كه اين جي‌پي‌اس بدبخت از چله دقيق‌تر كار مي‌كند.
 بدون نياز به آمار و ارقام، روشن است كه هنوز يك قطب مهم اقتصاد و رفاه كشور بر پايه كشاورزي و توليدات روستاها استوار است و معضل مهمي كه اين قطب توليدي را به ورشكستگي كشانده، اختلاف‌هاي ارضي ومشكلات دامنه‌دار ناشي از آن است كه موجب متروكه شدن روستاها و مهاجرت به شهرها با پيامدهاي منفي بي‌شمار در حوزه‌هاي اقتصادي و اجتماعي هم براي شهر و هم روستا مي‌شود.
 اي كاش جي‌پي‌اسي كه در دنيا دائماً بر پاي سگ و گربه هم بسته مي‌شود تا گم نشوند يك بار به با پشتوانه‌ي قانون به ميان املاك زراعي و داراي اختلاف اين ديار آورده مي‌شد تا اين اساس توليد و ثروت، ثبات و امنيت خود را باز مي‌يافت!
 ضرب‌المثلي در بين لرها رايج است كه وقتي مي‌خواهند مانع اقدام خرابكارانه‌ي كسي شوند به وي مي‌گويند:« تو چله اِرش نه‌ني، يا چله دِش نه‌ني.» نمي‌دانم ريشه‌ي اين ضرب‌المثل را از چه ماجرايي گرفته‌اند اما هيچ موضوعي به اندازه تقسيم اراضي (زمي بهر) به آن مرتبط نمي‌باشد.  
به نظر مي‌رسد هنوز هم چله، بندي است كه در لرستان پاپيچ مردم و مسئولين به ويژه برنامه‌ريزان قضايي شده و هم‌چنان جي‌پي‌اس را فتيله‌پيچ مي‌كند و كشاورزان را به جان هم مي‌اندازد بدون آن‌كه مهندسان جي‌پي‌اس‌ساز و مديران جي‌پي‌اس‌باز، توان به كارگيري آخرين تكنولوژي خود در مقابل متخصصان چله‌باف را داشته باشند!               

 

 

 

2 نظرها

  • پیوند نظر  اسدالله آزادبخت اسدالله آزادبخت دوشنبه, 21 مرداد 1392 ساعت 20:12

    هروقت مطلع میشوم که سیمره واردبازارشده اولین نگاهم روبه اسم دوست فرهیخته وارزشمندم جناب کرم تیموری زوم میکنم چون ازقلم شیوا وگویای این عزیز همیشه لذت برده ومیبرم. هیچگاه ستون گله گیس بریا را با مطالب سریالی ایشان ازیادنخواهم برد. دوست ادیبم مانا باشی.

  • پیوند نظر  شهروند شهروند یکشنبه, 20 مرداد 1392 ساعت 11:53

    آفرین به قلم توانای کرم تیموری

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004