شما اینجا هستید: خانهیادداشتشورای اسلامی شهر نه شورای شهرداری و نه شورای شر

شورای اسلامی شهر نه شورای شهرداری و نه شورای شر

شنبه, 23 شهریور 1392 ساعت 10:28 شناسه خبر: 263 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 در سایه‌ی سنگین مراسم تحلیف و تنفیذ ریاست‌جمهوری و رای اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دولت و شروع به‌کار دولت یازدهم و عزل و نصب‌های کشوری چهارمین دوره‌ی شوراهای اسلامی شهر و روستایی سراسر کشور و آغاز به‌کار دولت و شوراها ضمن تبریک به منتخبین این دوره ذکر چند مطلب را ضروری می‌دانم:
اول: اجرای قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در دولت هفتم یکی از نقاط قوت جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود؛ یعنی مسئولین نظام پذیرفتند که قدرت از دولت مرکزی به اعضای شوراهای اسلامی به‌عنوان نمایندگان مردم منتقل شود.

به‌عبارت دیگر قدرت از دولت به مردم منتقل شد، اجرای این قانون  با محاسن و معایبی همراه بود (قطعاً محاسن آن بیش از معایب بود) مهم‌ترین حسن اجرای قانون بُعد نظارتی شوراها بر عملکرد شهرداران و شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با مدیریت شهری و در حوزه‌ی روستایی نیز نظارت بر عملکرد دهیاران به‌عنوان نهادی نو پا و مدیریت‌های اجرایی مرتبط با حوزه‌ی روستایی بود. نگارنده قریب هفت سال در فاصله‌ی سال 1380تا 1386 سمت مدیرکل دفتر امور شهری وشوراهای استانداری لرستان را عهده‌دار بودم و ضمن ارتباط تنگاتنگ با شهرداران و دهیاران و شوراهای اسلامی شهر و روستا مسائل و مشکلات آن‌ها را پی‌گیری می‌نمودم، باید اعتراف نمایم که عملکرد نظارتی شوراها به‌واسطه‌ی حضور مستقیم در محیط کاری شهر و روستایی از عملکرد دفاتر امور شهری و روستایی به‌واسطه‌ی نقش قائم مقامی شوراهای اسلامی توسط استانداران(قبل از اجرای قانون ) موفق‌تر بود؛ چرا که در گذشته برای اخذ موافقت استاندار به‌عنوان قائم‌مقام شوراهای اسلامی و طی نمودن سیکل اداری، مکاتبات اداری شهرداران مدت‌های مدیدی در کارتابل مدیرکل دفاتر امور شهری و یا استانداران باقی می‌ماند و این  به‌مثابه‌ی کندی کار مردم بود؛ اما با شروع به‌کار شوراهای اسلامی این روند تسریع شد و به‌سبب حضور مستقیم و بی‌واسطه‌ی اعضای محترم شوراها در شهر و شهرداری محل خدمت و طرح موضوع مورد درخواست در جلسات شورا با حضور شهردار و کارشناسان مرتبط و ارائه‌ی توضیحات کافی در فرصت زمانی کم تصمیم‌گیری می‌شد.
دوم: با مروری گذرا به شرح وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا در قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران (مواد 62لغایت 77 قانون) می‌توان شوراهای اسلامی را به مجالس کوچک محلی تشبیه کرد که کار قانون‌گذاری و تصویب لوایح در سطح محلی و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های مرتبط با حوزه‌ی کاری را عهده‌دار هستند؛ اما متأسفانه در سه دوره‌ی گذشته این نقش در حد قابل توجهی تنزل یافته و عملاً شوراها به شورای شهرداری یا دهیاری تبدیل و عملکرد ضعیف و نامناسب بعضی شوراها یا بعضاً اعضای شورا، این شوراها را که می‌توانست به نقطه‌ی امید و اتکایی برای مردم تبدیل شود در اذهان عمومی به شورای شهرداری و یا شورای شر مشهور نمود. پیرامون این ذهنیت منفی و علل عدول ذهنی مردم به این عبارت نامناسب که در شأن شوراها نبوده و نیست می‌توان به چند عامل اشاره داشت:
- عملکرد نامناسب و ضعیف بعضی شوراها و یا اعضای شورا در سراسر کشور و دخالت بی‌جا در امور اجرایی و یا دخالت مستقیم در عزل و نصب مدیران شهرداری و حتا دخالت در تعین محل خدمت کارکنان اداری و خدماتی تا جایی پیش رفت که هیئت‌های حل اختلاف شوراهای اسلامی دست به‌کار شد ه و حکم انحلال شوراها را صادر نمودند. در این‌صورت به‌جای تبدیل شورا به یار و یاور شهر و شهردار و تسهیل‌کننده‌ی حرکت توسعه‌ی شهری عملاً به مانع حرکت روان و باعث کندی پیشرفت امور جاری شدند.
- ایجاد شکاف و اختلاف در بدنه‌ی شوراها و تقسیم‌شدن به دو یا چند گروه و به‌ تبع آن تقسیم‌شدن کارکنان و مدیران شهرداری به موافقین یا مخالفین فلان  دسته و گروه از شورا و متأسفانه سوءاستفاده‌ی فرصت‌طلبان از این موقعیت‌های پیش‌آمده به‌منظور گرفتن ماهی مقصود خود و وارد‌ شدن صدمه به شهر، از دیگر نقاط ضعف محسوب می‌شود.
- مسلط نبودن بعضی اعضای شوراهای اسلامی (به‌خصوص دوره‌ی اول و دوم) به قوانین موضوعه کشور، خصوصاً مرتبط با اداره‌ی شهرداری‌ها یکی دیگر از علل ناکامی احتمالی بود.
برای جلوگیری از تکرار این ذهنیت منفی و برگشت شوراهای اسلامی به جایگاه اصلی خود یعنی همان بعد تقنینی و نظارتی به منتخبان عزیز این دوره چند توصیه دوستانه دارم:
1- بر اساس ماده‌ی 71 قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحیه‌ی سال 1382 آن اولین وظیفه شورای اسلامی، انتخاب شهردار به مدت چهار سال می‌باشد. قراردادن این وظیفه‌ی شورا در رأس سایر وظایف بیست‌و‌نه‌گانه، توجه به اهمیت کار توسط نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی را می‌رساند. عدم دقت در انتخاب شهرداری با کفایت، مدیر، مدبر و دارای تجربه که از تحصیلات عالیه برخوردار باشد به معنی انحراف شوراها  از وظایف و اهداف اصلی خواهد بود. منتخبان محترم بدانند فرصت آزمون و خطا گذشته است و برای ساماندهی محیط زندگی مردم یا به‌تعبیری خانه‌ی دوم مردم نباید فرصت‌سوزی کرد.
2- حرکت برنامه‌ای و هدفمند وتدوین برنامه‌ی چهارساله برای اداره‌ی امور شهرها با نگاه به برنامه‌های فرادستی نظام مثل سند چشم‌انداز  برنامه‌های پنج ساله‌ی توسعه و برنامه بودجه‌ی سالیانه از اولویت‌های کاری اعضای محترم شوراهای اسلامی قرار گیرد تا شورا دچار روزمرگی و روز زدگی نشود.
3- ساز وکار مناسب برای دبیرخانه‌ی شورا پیش‌بینی شود تا به‌منظور قوام لازم در مصوبات شورا، لوایح پیشنهادی شهرداری و یا طرح‌های شورا مورد بررسی کارشناسانه قرار گیرد.
4- در تعیین و معرفی اعضای شورا برای عضویت در کمیسیون‌های کاری شهرداری یا استانی–تخصص– تجارب و سوابق اعضای محترم لحاظ شود.
5- عملکرد شورا و شهرداری به‌صورت سالیانه مورد بررسی کارشناسی (به‌دور از اغراض شخصی و باندی) قرار گیرد تا نقاط قوت تقویت و نقاط ضعف احتمالی شناسایی و مرتفع شود.
6- اجرای ماده‌ی136 قانون توسعه که تأکید بر مدیریت یک‌پارچه‌ی شهری دارد و متأسفانه مغفول مانده است مورد تأکید و تأیید قرار گیرد تا دیگر شاهد بی‌انظباطی در ارائه‌ی خدمات به شهروندان نباشیم.

*مدیرکل اسبق دفتر امور شهری و روستایی استانداری وکارشناس عالی‌رتبه استانداری و مدرس دانشگاه

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004