شما اینجا هستید: خانهیادداشتمیوه‌ی تلخ نفرت = با خشم

میوه‌ی تلخ نفرت = با خشم

چهارشنبه, 14 تیر 1396 ساعت 08:10 شناسه خبر: 2726 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare iraj ahmadi

ترس هیجان ناشناخته‌ای نیست، ممکن است همه‌ی ما در زندگی به گونه‌ای از چیزی ترسیده باشیم یا بترسیم (مانند ترس از مار، آب، بلندی، جای تاریک، بیماری، طوفان، ترس از آینده و حتا گذشته)، البته ترس با افزایش سن ممکن است دگرگون شود. ترس گرچه هیجان مطلوبی نیست اما شکل مثبت آن موجب چاره‌اندیشی و تدبیر برای صیانت از زندگی است و در سلامت مفید و مطلوب تأثیر دارد، با این همه سوال می‌شودکه آیا ممکن است ترسی که شکل معقول آن مفید است زیان‌آور هم باشد؟!

هم‌اکنون با پیش‌رفت علم رفتارشناسی بد، خوب، سود، زیان، مفید و مضر بودن اغلب حالت‌های مختلف انگیزه و هیجان مشخص شده است. در مورد ترس نیز فرد ممکن است منطقی فکر کند یا غیرمنطقی، اگر ترس برای حفظ و نگه‌داری سلامت فرد باشد منطقی است مانند کسی که فن شنا را نداند و از آب عمیق پرهیز کند و یا کسی که از کوه‌نوردی لذت ببرد اما بدون تدارکات لازم به صخره‌ها و پرت‌گاه‌های مخوف نزدیک نشود در عین حال و به شکل عادی آب و کوه هردو دل‌انگیز و بدون ترسند.
در گستره‌ی بقا یا ماندن هیچ فرد سالم و به‌هنجاری دوست ندارد با نزدیک شدن و یا دست زدن به امور مخاطره‌آمیز جان خود را به‌خطر بیندازد زیرا تمام تلاش و کوشش افراد سالم در زمینه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و علمی برای سلامت و بهتر زندگی کردن است.1
هیجانِ ماجراجویی، از همان دوران کودکی نشانه و نمادهایی از خود بروز می‌کند، چنین هیجانی با تغییر سن تغییر شکل می‌دهد، افرادی که به علت شرایط تربیتی و تبلیغی هدف‌دار آرامش را دوست ندارند تلاش می‌کنند به هر شکلی این هیجان خطرآفرین را ارضا نمایند. هم‌اکنون بر طبق تجربه و مطالعات علم روانشناسی بهترین محیط‌ها برای ارضای چنین تمایلاتی ورزش و رقابت‌های ورزشی است، هدایت و تربیت افراد به ورزش تمایلات هیجانی آن‌ها را می‌تواند به‌خوبی پاسخ‌گو باشد، نباید فراموش کرد چنان‌چه ورزش هم صرفاً جنبه‌ی بدنی داشته باشد و بعد اخلاقی و معنوی آن فراموش شود می‌تواند خطرناک باشد.
افراد دارای عواطف مختلف از قبیل محبت، نوع‌دوستی، میهن و هم‌میهن دوستی یا به شکل منفی حسادت و سایر موارد منفی هیجان هستند می‌توانند به شکل مثبت زندگی کنند یا طعمه‌ی بیماران غرور و فریب‌کاری شوند! و یا در مسیر سازندگی و آبادانی قرار گیرد. طبق اصل انگیزه و هیجان، تیپ‌های مختلف شخصیت منفی ممکن است به‌گونه‌های مختلفی در مسیر تخریب ترور و ویرانی جامعه و هم‌نوعان خود قرار گیرند. اگر عوامل دیگری با حالت‌های عاطفی شدید ترکیب شوند در میسر صیادان ستم‌گر اخلاق‌ انسانی ممکن است آلت دست شوند.
اکنون می‌خواهیم اندکی برای یافتن انگیزه‌های واقعی خشونت کنکاش کنیم: نخست این که اغلب عوامل به‌وجود آورنده‌ی باندهای مخوف که جان، آسایش و آرامش جامعه را می‌خواهند بگیرند، چیست؟! کسانی که موقعیت پیش‌آمده‌ی تقدیری بیش از ظرفیت و تربیت روانی آن‌هاست و عزت نفس کافی ندارند به همین دلیل تحمل منصفانه و مدبرانه‌ی شرایط موجود برای‌شان بسیار سنگین و غیرقابل کنترل است، چنین طیف‌های شخصیتی کم‌مایه معمولاً در اثر القای امور انحرافی از قبیل: دشمن‌سازی، ایجاد خشونت و ترس سعی در حفظ وضعیت خود دارند، معمولاً این‌گونه تیپ‌های شخصیتی و باندهای وابسته به آن‌ها احتمالاً متوجه شده‌اند شایسته و سزاوار موقعیت پیش‌ آمده نیستند به همین دلیل هراس دارند از آن‌چه به دستشان رسیده از دست ندهند، گاهی این‌گونه افراد به جای جبران آسیب‌های به‌وجود آمده به شکل غیرقابل کنترلی اشتباه‌ها را تکرار می‌کنند، اغلب از مشاورین با درایت و کفایتی برخوردار نیستند که آن‌ها را از تکرار اشتباه بازدارند، چنین شرایطی به ناچار ممکن است تنها پناه‌گاه آن‌ها را رفتار خشونت‌بار تشکیل دهد. نوع دیگری از افراد خشونت‌طلب و خشونت‌ساز گروه‌های خشک‌اندیشندکه تنها خود و اطرافیان را می‌بینند! سخت‌اندیشان انعطاف‌ناپذیر به دلیل افکار قالبی معمولاً در آرزوی آفرینش انواع مختلف استبداد و دیکتاتوری‌اند، طی تاریخ، بشر به این نکته‌ی مهم رسید که دیکتاتوری و زورگویی در هر شکل و قواره که ظاهر شود سرانجام محکوم به شکست است زیرا آفرینش انسان به‌گونه‌ای است که از زورگویی به‌شدت نفرت دارد به همین دلیل آموزش‌های غلط قالبی و بسته (بدون ره‌‌آوردی واقعی از آزادگی و آزادمنشی طبیعت انسان به‌هنجار) به‌وجود آورنده‌ی خشم، نفرت، آدم‌کشی و تخریب است. حال ببینیم عضوگیری باندهای ترور و وحشت چگونه شکل می‌گیرید، صرف نظر از سیاست و مسابقه‌ی قدرت‌های جهانی در سست نمودن اراده‌ی ملت‌ها و به دست آوردن غنایم بیش‌تر معمولاً با ایجاد چنین باند‌هایی همان هدف‌ها را دنبال می‌کنند، ابتدا ایجاد فقر، محرومیت و ناکامی لجام‌گسیخته در میان ملت‌ها و تشدید احتیاج آن‌ها و ترغیب آن‌ها به رفتارهای ناهنجار برای بقا می‌باشد، از جمله می‌توان در چنین رهگذری به تربیت افراد تروریست و انتحاری اشاره کرد حتا این‌گونه افراد گاهی اوقات برای نجات خانواده‌های محروم و گسیخته‌ی خود از فرط بی‌کاری تن به چنین رفتارهای نامطلوبی می‌دهند و مرتکب جنایات چشم‌ بسته می‌شوند.
افراد بیمار و خشنی هم وجود دارند که به انواع و اقسام قساوت و بی‌رحمی شهرت دارند، علاقه و اشتیاق شدید روانی آن‌ها: قمه‌کشی، چاقوکشی، تبرزنی و لذت بردن از ریختن و جاری شدن خون هم‌نوعان خود است، این قربانیان ماجراجویی معمولاً آلت دست افرادی می‌شوند که می‌خواهند بازار آشفته‌ای ایجاد کنند و با رعب و وحشت دیگران را تطمیع و ساکت سازند، قربانیان عشق لاتی معمولاً از درمانده‌ترین افراد جامعه هستند که با تحریک عوامل پشت پرده هم به خود آسیب می‌رسانند و هم موجی از نفرت حوادث تاریخی را در ذهن مردم می‌کارند.
روند تاریخ زندگی انسان نشان داده‌است چنین شخصیت‌های ترحم‌برانگیز آن‌چنان دچار انجماد فکری شده‌اند که نتوانسته‌اند رفتار و تمایلات خود را به آسانی پنهان کنند به همین دلیل تاریخ نشان داده‌است اغلب قربانی نادانی و ناهنجاری خود شده‌اند.
به هرروی انگیزه‌ی این‌گونه افراد و باندهای مربوط به آن‌ها تابع چشم‌پوشی از تمام عواطف مطلوب از جمله مهربانی، نوع‌دوستی، عدالت و انصاف است زیرا متأسفانه هدف آن‌ها متمرکز بر کشتن و تخریب می‌باشد آن‌هم به شکلی چندش‌آور، تاسف‌بارتر آن‌که قربانیان چنین باندهای مخوفی اغلب کسانی هستند که در هیج جای این ماجرای غم‌انگیز قرار ندارند از طفل شیرخواره تا پیرمرد و پیرزن کهن‌سال از این ظلم لجام‌گسیخته در امان نیستند. گویی زمان، زمان عجیبی است که زمین و آسمان جولان‌گاه بی‌رحمی بیماران روانی عصر شکوفایی اندیشه‌ی اشرف مخلوقات شده است و تمام این رویدادها و حوادث انگیزه‌ای جز جاه‌طلبی، آوازه‌گری، ثروت‌اندوزی با حرص و ولع برخی از آدم‌های چشم و دل همیشه گرسنه ندارد! جالب‌تر آن‌جاست آگاهانه یا ناآگاهانه با فرستادن تصاویر هراس‌انگیز به روی گیرنده‌های یک‌دیگر گویی مجبورند هنر معکوس این جنایت‌کاران تاریخ بشر را ترویج و تبلیغ کنند و با فرستادن این تصاویر وحشتناک و ضد بشری ایجاد هراس و ترس نمایند، حتا کودکان بی‌گناه را از آن بی‌نصیب نگذارند.
ملت‌های آگاه نوع برخورد با چنین تبلیغات دهشت‌افکنی را می‌دانند به ویژه ملت دلاور ایران با شجاعت تاریخی خود از هدف‌ چنین رفتارهای به خوبی آگاه‌اند و نسبت به آن‌ها بی‌اعتنا و در عین حال هوشیاراند.
به دلایل بالا متوجه می‌شویم میوه‌ی تلخ نفرت خشونت است و هیچ‌کس نمی‌تواند به شکلی بیمارگونه با برافروختن آتش نفرت و خشونت در امان بماند.

پی‌نویس:
1- با استفاده از کتاب زمینه‌های روان‌شناسی هیلگارد- ترجمه گروه مترجمین- رضا براهنی

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004