شما اینجا هستید: خانهیادداشتکور جنسی از بستر فرهنگی تا دنیای سیاست

کور جنسی از بستر فرهنگی تا دنیای سیاست

شنبه, 28 مرداد 1396 ساعت 19:58 شناسه خبر: 2819 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 کمپین حمایت از حضور بانوان در ورزشگاه

مطالبه بانوان جهت انتخاب وزیر زن

چالش سلفی با موگرینی در مجلس 

کشف حجاب آزاده نامداری در سویس

موارد بالا نمونه‌هایی از عناوین مهم خبری و چالش برانگیز در چند روز اخیر بود و اگر با دید موشکافانه بنگریم تمام موارد بالا به نوعی به مسایل جنسیت و دیدگاه جامعه در مورد جنس زن برمی گردد؛ اما دلیل برجسته شدن و حساس شدن جامعه به نوع پوشش یک مجری یا سلفی گرفتن با یک مسئول بلندپایه اروپایی و یا حساسیت نسبت به حضور بانوان در صحنه‌های ورزشی و یا سیاسی به نوعی ریشه در بسترهای سنتی و بومی دارد.

نگاه افراطی و تنگ‌نظرانه سنتی نسبت به زن به عنوان شهروند درجه دو سبب موضع‌گیری تفریطی نسبت به زنان و تقابل این دو دیدگاه در جامعه و ایجاد تنش‌های فرهنگی و سیاسی شده. در تاریخ معاصر نیمه‌ی دوم قرن بیستم کشورهای توسعه‌یافته چالش‌های فمنیسم را با دو اندیشه‌ی فمنیسم رادیکال و فمینیسم لیبرال پشت سر نهاده‌اند، به‌طوری که دیدگاه رادیکال با دید افراطی و انتقامی به مسئله‌ی جنسیت پرداخته و عامل تمام مشکلات زنان را در سلطه‌ی مردانه دانسته و راه رهایی را مبارزه و ایستادگی در مقابل سلطه‌ی مردانه دانسته به‌طوری که مخالف ایفای نقش مادرانه و همسری زن بوده و خواهان اجرای نقش‌های کاملاً مردانه بودند. در مقابل این دیدگاه، فمنیسم لیبرال قرار داشت که دید منطقی‌تری نسبت به جنسیت داشته و جنسیت را یک صفت و به همراه خصوصیات فیزیولوژیکی می‌داند که محدودیتی برای زن به همراه ندارد و با پیگیری‌های فراوان توانست بسیاری ازحقوق مدنی و اجتماعی زنان را به دست آورد از جمله حق انتخاب کردن و انتخاب شدن در صحنه‌ی سیاسی، اشتغال، حقوق شهروندی برابر، دستمزد عادلانه دیدگاه فمینیسم لیبرال بیش‌ترین دستاورد را برای زنان با نگاه واقع‌بینانه به همراه داشت.

 به‌نظر می‌رسد در جامعه‌ی ما که دوران گذار را طی می‌کند می‌توان با اتخاذ دیدگاه متعادل و واقع‌بینانه با رویکرد بومی و ملی به دستاوردهای مهمی در مورد عدالت جنسیتی رسید.

می‌بایست با دیدگاه واقع‌بینانه به مسئله‌ی زنان و حضور آنان در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نگریست و این‌که نیم جامعه را نمی‌توان از حقوق حقه خود باز داشت و در صورتی که هرگونه نگرشی خواهان حاشیه‌نشینی بانوان باشد بی‌شک محکوم به شکست است و باور داشته باشیم وزنه زنان و حضور آنان در جامعه وزین است و قابل حذف نیست پس بهتر است با این روند منطقی توسعه همگام باشیم تا در جامعه شاهد بحران‌های اجتماعی که ریشه در نگاه ها وتفکرات افراطی ویا تفریطی نسبت به جنسیت است مواجهه نشویم.

عدالت جنسیتی، حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی کلان از جمله وزارت، حقوق مدنی و قانونی عادلانه و احقاق حقوق شهروندی برابر از جمله بدیهی‌ترین خواسته‌های بانوان است.

به یاد داشته باشیم هرگونه حاشیه‌نشینی بانوان عوارض و آسیب‌های فراوانی را به همراه خواهد داشت. و هرگونه دیدگاه افراطی و یا تفریطی در مورد جنسیت بازخورد گسترده‌ای در جامعه به همراه دارد.

باور کنیم که جنسیت فقط یک صفت است نه محدودیت و شایستگی و توانمندی عامل حضور در عرصه‌های مدیریتی و اجرایی است.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004