شما اینجا هستید: خانهیادداشتتکثرگرایی و شورای شهر

تکثرگرایی و شورای شهر

دوشنبه, 06 شهریور 1396 ساعت 10:14 شناسه خبر: 2852 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

باراها کلمه‌ی پلورالیسم (تکثرگرایی) را شنیده‌ایم و خوانده‌ایم و جهت‌گیری فرهنگی و سیاسی آن‌را می‌شناسیم. فلاسفه‌ی سیاسی متفق‌القولند که تکثرگرایی حاصل مدرنیته و فردگرایی است که به اشکال گوناگون در هویت فردی و جمعی بر جامعه‌ای نوظهور بروز دارد.


آیا می‌توان پلورالیسم را در هر پدیده به اجرا درآورد و به آن بالید و مباهات کرد. به عنوان مثال پدیده‌ی آپارتمان‌نشینی چه رابطه‌ای با تکثرگرایی دارد. مهندسان شهرسازی و مسئولان زیباسازی شهر باید به این‌ نکته و یک قانون نوشته توجه کنند که نمای بیرون ساختمان متعلق به مالک نیست بلکه متعلق به عابرین و گردشگران و جهان‌گردان است.
در شهر خرم‌آباد و شهرهای استان آپارتمان‌های زیبایی ساخته شده و یا در حال ساخت است بدون آن‌که بافرهنگ آپارتمان‌نشینی کوچک‌ترین آشنایی وجود داشته باشد. در پایان ساخت هر آپارتمانی زیبایی خاصی و نمای بیرون آن دارای هارمونی خوبیست و چشم‌انداز خیره کننده دارد به‌طوری که تمام درها و پنجره‌های آن با یک‌ رنگ نقاشی شده ولی به تدریج در مدت کوتاهی هر مستاجر و یا مالکی به سلیقه‌ی خود نمای بیرون درها و پنجره‌ها را رنگ‌آمیزی می‌کند و  آن هارمونی زیبا به شکلی ناهماهنگ نمای بیرون را در هم می‌ریزد. آیا این معنی تکثرگرایی است؟ و اما در داخل آپارتمان که حریم خصوصی است می‌توان به سلیقه‌ی خود خانه و محیط دل‌خواه خود را رنگ‌آمیزی کرد که بسیار هم نیکوست که نمای درونی متعلق به اوست و به‌ حق می‌توان هر رنگی را به در و دیوار بزند و سلیقه‌ی خود را اعمال نماید و لذت ببرد ولی اگر مزاحم همسایگان شد آیا این معنی فردگرایی است؟ پیشنهاد نگارنده به شورای شهر جدید این است که به هئیت‌مدیره‌ی آپارتمان‌ها طی بخش‌نامه‌ای متذکر شوند که نمای بیرون را به سلیقه‌ی خود تغییر ندهند و آن هارمونی زیبا را به تدریج از بین نبرند و در داخل منزل با میل و رغبت خود زندگی کنند. در راهرو آپارتمانی شهر بنگاه‌های رهن و اجاره را موظف کنند که اساس‌نامه‌ی آپارتمان‌نشینی به جدیدالورودها بدهند و یا هئیت‌مدیره که آن‌را به دیوار بچسباند که همسایگان بتدریج با این فرهنگ آشنایی پیدا کنند، نه این‌که دائم بگویند داد و بیدا از زشتی بیرون ساختمان و در داخل بی‌زار از سروصدای همسایگان که با اساس‌نامه‌ی فرهنگ آپارتمان‌نشینی کوچک‌ترین آشنایی ندارند. اگر فکری به حال این معضل اجتماعی نشود در حسرت آن سنت‌های خوب انسانی که همسایه‌ها دردها، رنج‌ها و شادی‌ها و گرسنگی‌ها با هم تقسیم می‌کردند، خواهیم سوخت.
همسایه باید پاپوش همسایه باشد نه جان‌سوز او. ما نه مدرنیته را درست فهمیدیم و نه سنت‌هایمان با مدرنیته آشناست. ما بایستی آش نذریمان را در کاسه مدرنیته می‌ریختیم. همسایه چشم دیدن همسایه را ندارد و من رهگذر چشم دیدن پنجره‌های بی‌هارمونی که هر کدام به رنگی است. مدرنیته بومی می‌بایست در خاک سنت‌های تاریخی و انسانی کاشته می‌شد تا هیچ کدام قربانی دیگری نشود تا هم زیبایی شهر را داشته باشیم و همسایه‌ها چشم دیدن همسایه‌ها را داشته باشند و از آش نذریش که در کاسه‌ای زیبا و تمیز ریخته شده تشکر کنند.

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  احمدلطفی احمدلطفی سه شنبه, 14 شهریور 1396 ساعت 10:23

    با سخن حضرتعالی موافقم مدرنیته و پسا مدرنیته در جامعه ی ما مریض متولد شده است مدرنیته و فرا مدرنیته را باید به شهروندان اموزش داد و به تعبیر شما دستاوردهای جدید معماری و فرهنگی را بومی نمود . و تناسب در شکل ظاهر را به عنوان یک چشم انداز حق عمومی شهروندان و توریست احتمالی دانست تا از دیدن شهر و محله ی ما احساس خوشایندی داشته باشد . نه ظاهر نا موزون و عدم تناسب در ساختار و حیات اجتماعی ما حکایت از پریشانی روحی و روانی ما باشد البته پسا مدرنیته ما را مبهوت و سردرگم کرده است و ما را به موجودی سرگردان و حیران تبدیل کرده است که نه شیوه ی سنتی خود را شناخته وبا مقتضیات زمان آن را بروز نمائیم، ونه شناخت کافی از مدرنیته و پسا مدرن داریم که در ماشین او نقش آفرینی نمائیم. امیداست همه ی ما راه و سبک درست زندگی را در این دنیای پیچیده و پرهیاهو پیداکنیم . انشاءالله

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004