شما اینجا هستید: خانهیادداشترابطه حساس حکومت – مردم و بازی برد- برد!

رابطه حساس حکومت – مردم و بازی برد- برد!

چهارشنبه, 03 مهر 1392 ساعت 22:13 شناسه خبر: 292 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 تعداد کمی از زندانیان سیاسی طی روزهای اخیر از زندان آزاد شدند و تعداد زیادی هنوز در بند هستند. اصولا ممکن است میانه مردم و جکومت به اصطلاح شکرآب شود و سوء تفاهم و ناراحتی و ناهماهنگی به وجود بیاید.این امر ممکن است تا حدودی طبیعی به نظر بیاید خصوصا آنجا که طرفین رابطه با تعقل و منطق و انصاف ، سعی در جبران مافات و در پیش گرفتن راه صواب نمایند. اگر حکومتی نتواند انتظارات اقتصادی و رفاهی مردم را آن طور که باید و شاید برآورده نماید و از بابت ضعف و ناکارایی خود، ضرر و زیان به مردم وارد آورد، ساز و کار دموکراسی و خصوصا راهکار رای گیری تکلیف افراد و دستجات نالایق و ناکارا را مشخص می کند. نالایق ها از طریق رای گیری کنار می روند و کسان جدیدی که مردم فکر می کنند لایقند، به عنوان حکومت یا دولت در رابطه حکومت مردم قرار می گیرند.چنین روندی اکنون در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جهان وجود دارد.اما در بسیاری از کشورهای جهان که به عنوان کشورهای توسعه نایافته شناخته می شوند، داستان به همین سادگی‌ها نیست!

در این کشورها، سیستم حکومت- مردم به حذف ناگهانی یا تدریجی مردم و تاثیرگذاری معنادار آن ها برامور مهم زندگی اجتماعی سوق پیدا کرده است و در اکثر موارد ترمیم این رابطه و تعادل بخشی مجدد به آن، بسیار هزینه بردار است و ممکن است به گسسته شدن شیرازه این کشورها هم کشیده شود.سماجت غیرمنطقی و غیر عقلایی و خودخواهانه حکومت های این کشورها برای مالکیت تمام عیار بر این رابطه دو طرفه گاه به حدی است که هزینه‌های انسانی و اقتصادی جبران ناپذیری را روی دست ملت‌ها می‌گذارد!

در چنین شرایطی، کار بسیار سخت خواهد شد و به ویژه در دو صورت، به روندی برگشت ناپذیر و غیرقابل اصلاح و ترمیم تبدیل خواهد شد.نخست، به بند کشیدن آگاهان جامعه در سطح وسیع و همه جانبه و دو دیگر، مسلط شدن خشونت و برخورد نقیضی و حذفی. این دو پدیده شوم، بذر کینه و انتقام و عدم مدارا و سازش را در دل قشرهای مختلف مردم می کارد و پرورش می دهد که محصول آن جز رویارویی غیرقابل گذشت و عمدتا خشونت بار و خانمان برانداز بین مردم و حکومت نخواهد بود! فرآیندی که طی آن، حکومت به هر صورت ممکن به دنبال کنترل اوضاع و حفظ کیان خود است و مردم هم به‌انحای مختلف سعی در برهم زدن و اختلال در این نیت حکومت و مستاصل کردن او دارند.در اثر چنین رابطه به شدت مخدوش شده‌ای، گاه یک کشور به آستانه اضمحلال و نابودی و سیه‌روزی روزافزون می‌رسد و انواع و اقسام بدبختی‌ها و بلاها به آن روی می‌آورند!

اگر حکومتی تدبیر به خرج بدهد وخیرخواهی خیرخواهان و مصلحان را برتابد و آویزه گوش سازد و به این چاه ویل گرفتار نشود، می‌توان به رفع و رجوع سایر نابه سامانی ها و گرفتاری ها امیدوار بود.حتا ناکارایی و عدم موفقیت حکومت ها از نظر توسعه اقتصادی هم فرجی دارد و چندان مردم را جریحه دار نمی کند و همواره راهی برای برقراری آشتی ملی و تعادل مسالمت آمیز و صلح جویانه وجود دارد. البته قبل از رسیدن به چنین مرحله خطرناکی، همواره راه بازگشت معقول برای حکومت هایی که رابطه دو سویه حکومت- مردم را به صورت ظالمانه و ناعادلانه به نفع خویش کاملا بر هم زده اند، وجود دارد.

باز کردن فضای سیاسی، آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، انتخابات آزاد، آزادی مطبوعات، غیرامنیتی کردن فضای عمومی جامعه ، برخورد صادقانه با مردم و....از جمله راه‌کارهای ره‌یافت بازگشت هستند. امید که آزاد شدن تعداد کمی از زندانیان سیاسی در کشور ما، سرآغازی باشد برای رهایی قریب‌الوقوع سایر زندانیان سیاسی و بازگشت به تنظیم عادلانه رابطه‌ی حکومت- مردم در مملکت مان. امید که چنین مهمی به وقوع بپیوندد زیرا یک بازی برد- برد است که هم حکومت و هم مردم از خیرات و برکات آن منتفع خواهند شد و ثمره بی‌بدیل آن هم عمران و آبادی میهن عزیزمان خواهد بود. چنین باد!

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004