شما اینجا هستید: خانهیادداشتمدیر و تدبیر

مدیر و تدبیر

پنج شنبه, 04 آبان 1396 ساعت 09:08 شناسه خبر: 2980 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

ارتباط بین مدیریت و تدبیر چیست؟ برخی مهم‌ترین ویژگی‌های «حُسن تدبیر» در حکم‌رانی (مدیریت)، با نگاه کردن به مفهوم تدبیر در «اندیشه‌‌های سیاسی اسلام و ایران»، عبارتند از:
الف) تدبیر واژه‌ای است که به یک عنصر مهم اشاره می‌کند: ارزیابی پیامد‌های متعدد منفی و مثبت یک تصمیم قبل از اجرا و اندیشیدن درباره‌ی پیامدهای یک تصمیم پیش از اجرا؛ این تعریف با استناد به تعریف تدبیر در تاریخ اداری و سیاسی وطنی ایرانی/ اسلامی به‌دست می‌آید. مفهوم‌شناسی تدبیر، در پیوند با دوراندیشی و آینده‌نگری در مورد تصمیمات است. 


از این روست که تدبیر داشتن از ویژگی‌های یک مدیر توانمند و کارآمد است و او قبل از اجرای یک تصمیم، با رویکردی اندیشه‌ای و تفکری، ابتدا پیامدهای تصمیم را قبل از اجرایی کردن می‌سنجد و اگر به اقداماتی دست زد که باعث شد تصمیم گرفته‌شده در مرحله‌ی عمل، کم‌ترین پیامدهای منفی را داشته باشد ره به سوی «اقدام و عمل» تدبیرگونه زده است.
با استناد به اندیشیدن نتایج یک تصمیم قبل از اجرا که در آموزه‌های مورد تأکید امام علی(ع) نیز هست، مفهوم حکم‌رانی براساس «حُسن تدبیر»، نمایان می‌شود و نقطه‌ی مقابلش، مفهوم «سوء تدبیر» است. شتاب‌زدگی در تصمیم از نشانه‌های سوءتدبیر در مدیریت است.
ب) مشورت‌کردن و شنیدن نظرات گونه‌گون اهل فن و مشورت‌خواهی از ویژگی‌های مدیر کارآمد و از خصوصیات «حُسن تدبیر» در امور است؛ این یکی دیگر از مصداق‌های تعریفی مفهوم تدبیر امور و تدبیر در حوزه‌ی کاری «سیاست مردم» است.
به واقع، «مدیر مُدبر» قبل از آن‌که از مرحله‌ی تصمیم‌سازی به تصمیم‌گیری برسد، دیدگاه‌های متعدد اهل فن یا همان مشاوران دلسوز و آگاه را گوش می‌کند و نقش مشاور، نقشی آگاهی‌دهنده، هشداردهنده، تبیین‌کننده و توضیح‌دهنده‌ی پیامدهای مثبت و منفی یک تصمیم قبل از اجرا برای مدیر ارشد و ارائه‌ی راه‌حل‌ها و پیشنهادهای مختلف است؛ این‌جاست که در چارچوب اندیشه‌ی سیاسی در اسلام و ایران، کارکردی عملکردی مشاور، چابلوسی و تملق نیست و دیدگاه‌های آگاهانه‌ی خویش درباره‌ی موضوعات را رک، صریح و بی‌پرده بیان می‌کند.
پ) مردم‌داری که در مفهوم تدبیر و مفهوم سیاست مردم براساس اندیشه‌ی سیاسی ایرانی، اسلامی، به معنی عدالت‌ورزی و رضایت عامه است؛ از این منظر پارادایمی اگر بخواهیم موضوع را تعریف کنیم حکم‌رانی و مدیریت در مفهوم درست آن همراه با عدالت‌ورزی درون‌سازمانی و برون‌سازمانی و در نهایت، رضایت مردم است. در طول تاریخ وطنی هماره توصیه‌ی بزرگان به تلاش حاکم برای رضایت عامه (مردم) و تکیه‌گاه مهم اجرایی این توصیه، «عدالت‌ورزی» در همه‌ی حوزه‌های کاری بوده که در مقابل ستم‌گری و تبعیض است.
به‌تدریج و در عصر مشروطه و پسامشروطه، مفهوم مردم و ملت و سپس، شهروند، جایگزین مفهوم رعیت شد؛ اما نکته‌ی مهم آن، هماره توصیه‌های بزرگان به کوشش حکم‌رانی (مدیریت) برای رضایت عامه بوده و مهم‌ترین ابزار این رضایت، عدالت‌ورزی در همه‌ی ابعاد زندگی از سطح فردی تا سطح عالی سیاسی است.
ت) «مدیر مُدبر»، در برابر انتقادات، سعه‌‌ی صدر دارد و جامعه‌ی مخاطبانش به‌صورت خاص و مردم، به‌صورت عام، به‌راحتی و بدون خوف و هراس، می‌توانند دیدگاه‌های خویش را با او در میان بگذارند. سعه‌ی صدر داشتن از نظر مفهوم‌شناسی، از متغیرهای مهم «حُسن تدبیر» در مدیریت است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004