شما اینجا هستید: خانهیادداشتکوروش پیام‌آور صلح، آزادی و هم‌بستگی

کوروش پیام‌آور صلح، آزادی و هم‌بستگی

پنج شنبه, 11 آبان 1396 ساعت 10:20 شناسه خبر: 3009 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

این یادداشت به بهانه‌ی 7 آبان روز جهانی بزرگداشت کوروش و با تأکید بر مفهوم هم‌بستگی، نوشته شده است.     

                                                                      
هم‌بستگی، واژه‌ای است که ریشه‌ی فرانسوی دارد و از معانی سفت و تقسیم‌ناپذیری، ریشه می‌گیرد.
مفهوم هم‌بستگی به مانند دیگر مفاهیم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. بسیاری افراد اعم از دولتی و غیردولتی، راجع به آن سخن می‌گویند اما در عمل یا توجه کافی به آن ندارند یا با دوگانگی و تبعیض، با آن بر خورد می‌کنند.
بنابراین، ضرورت دارد به معنا و مفهوم این کلمه از نظر گفتمانی و عملی، توجه بیش‌تری شود.
باید گفت آیا مفهوم هم‌بستگی به معنی شعار «یکی برای همه و همه برای یکی است»؟ این یکی و این همه، چه کسانی هستند؟ 
امیل دورکیم، متفکر فرانسوی در کتاب خود به‌نام «تقسیم کار در جامعه» می‌گوید هم‌بستگی دو نوع است: یکی مکانیکی و دیگری ارگانیکی.
اساس هم‌بستگی مکانیکی یا پیشامدرن بر هم‌گونی‌بودن زبان یا مذهب یا عشیره و... یعنی شبیه هم بودن است؛ در صورتی که هم‌بستگی ارگانیک براساس تقسیم کار بوده و در جوامع مدرن اتفاق می‌افتد.
البته دیدگاه و تعاریف مختلفی از هم‌بستگی وجود دارد که پرداختن به آن‌ها، از حوصله‌ی این یادداشت خارج است.
اینک اگر به دیدگاه «دورکیم» درباره دو نوع هم‌بستگی مدنظر وی نگاه کنیم باید گفت: ما نه اینیم و نه آن؛ بلکه به نوعی سرگردان یا به عبارتی در حال گذار هستیم؛ زیرا وجه مهمی از شیوه‌ی هم‌بستگی، به خواست بالادستی‌هاست.
این شیوه‌ی کار در کشور ما گاهاً تبعیض‌آمیز و حاصلش در درازمدت نه اینکه به انسجام و هم‌بستگی، بلکه به گسست می‌انجامد.
در رفراندوم اخیر اقلیم کردستان عراق برای استقلال، عده‌ی زیادی از نیروهای فکری جامعه‌ی ما و هم‌چنین موضع‌گیری حاکمیت، در مخالفت با تجزیه‌ی عراق سخن گفته و دولت و مردم عراق را سوای از تفاوت‌های قومی و مذهبی و منطقه‌ای به آرامش، انسجام و هم‌بسگی ملی فرا می‌خواندند که کار درست و بجایی بود.
در این کشاکش برای انسجام و جلوگیری از فروپاشی یک کشور همسایه، خواسته یا ناخواسته، نیروهای مترقی درون و بیرون از عراق برای ممانعت از فجایع پیش‌بینی نشده دست به دامان آن دسته از شخصیت‌های مذهبی و ملی  شدند که تاریخ آن کشور نشان از عملکرد و تقکرشان در راستای حفظ و منافع مشترک مردم عراق بوده یا هستند؛ از جمله زنده‌یاد جلال طالبانی و آیت‌الله سیستانی و ...
حال، اشاره بر این است در شرایطی که دولت‌مردان و عمده‌ی نیروهای فکری کشور ما، این دغدغه و دل‌سوزی را برای کشوری همسایه، ابراز می‌کنند مگر نه این که گفته می‌شود:«چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است». پس، چرا چندان به فکر هم‌بستگی ملی خویش آن هم برای درازمدت نبوده و به نقش و جایگاه برخی چهره‌های  تاریخی،سیاسی، فرهنگی و اجتماعی که در هر مقطعی مظهر انسجام و هم‌بستگی در این سرزمین، با تمدنی کهن،  به شمار می‌رفته‌اند کم بها می‌دهیم؟
آیا اگر آنان نبودند امروز ما وارث حکم‌رانی بر این کشور بودیم؟ از این شخصیت‌ها در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی در هنگام منازعات برای برتری‌‌جویی و احقاق حق، بارها سخن رانده اما در عرصه‌ی داخلی، چندان خبری نیست.
نمونه‌ی بارزش همین برخورد با برگزاری روزی به‌نام روز جهانی کوروش و برای پاس‌داشت اوست. نیک‌نامی کوروش بزرگ، طنین‌افکن و آوازه‌ای کشوری و جهانی داشته و ترجمه‌ی منشور وی پیام‌آور صلح، آزادی و هم‌بستگی است.
از این رو، ضرورت داشته و دارد که دولت‌مردان کشور ما ضمن درج این روز در تقویم سالانه با بسترسازی و زیرساخت‌های لازم به مانند برگزاری برخی دیگر از آیین‌ها، زمینه‌ی حضور گسترده‌ی علاقه‌مند به این آیین را فراهم نمایند؛ زیرا این حقی مشروع برای مردمی است که با تلاش همه‌جانبه‌ی خود در پی بالندگی حال و آینده‌ی میهن‌شان هستند و با پاس‌داشت یاد و خاطره کسانی که در این راه گام برداشته‌اند، ناسپاسی نمی‌کنند.
 *فعال مدنی

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004