شما اینجا هستید: خانهیادداشتچرا در بر همان پاشنه می‌چرخد؟

چرا در بر همان پاشنه می‌چرخد؟

پنج شنبه, 11 آبان 1396 ساعت 10:24 شناسه خبر: 3010 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

مردم ایران وقتی در 24خرداد 92 به پوپولیست و عوام‌فریبی «نه»ای تاریخی گفتند، هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند تنها صورت مسئله پاک شود و به خواسته‌ها و مطالبات قانونی‌شان تا کنون نرسند و یا  کم‌تر به آن‌ها رسیدگی شود!؟ به دیگر سخن چرا پس از نزدیک 5 سال در، بر همان پاشنه می‌چرخد؟! به راستی گیر کار کجاست؟ چرا روحانی نمی‌تواند و یا نمی‌‌گذارند از توانش در راه عملی کردن شعارهایش بهره‌ببرد؟!


مردم با انتخاب روحانی در 24 خرداد 92در پی آن بودند تا امیدشان به یاس بدل نشود. دولت روحانی با شعار تدبیر و امید سکان هدایت کشور را در دست گرفت. در حقیقت روح امیدواری در مردم بار دیگر زنده شد. مردم منتظر تغییرات اساسی و ملموسی در سطح زندگی خود بودند. آن‌ها با دولت همراه و هم‌گام بودند. هنوز امیدوار بودند که صبحی بدمد. اما در طول 4سال نخست دولت تدبیر بدنه‌ی اصلی این دولت‌ را بازمانده‌های عناصر دولت پیشین تشکیل می‌داد که هنوز هم حضوری پررنگ در دولت دوم روحانی دارند! برخی‌ها با نام اعتدال و برخی نیز با نام اصلاح‌طلب پوست‌اندازی کردند و تا امروز بر مسند قدرت تکیه‌ زده‌اند. بیچاره این ملت که دل‌خوش بودند به اندکی تغییر! تغییر در نیازهای اولیه‌ی زندگی، رفع بی‌کاری، ایجاد اشتغال، حرمت و آزادی و ...
روحانی اما با شعارهای رنگین و پرحرارات در دور دوم پای در صحنه‌ی کارزار انتخاباتی نهاد. اصلاح‌طلبان و بیشینه‌ی مردم با تمام توان از روحانی و تیم ایشان حمایت کردند. به گونه‌ای که تیم رقیب وقتی نتیجه‌ی انتخابات را دید سر درگم و مبهوت ماند. روحانی پیروز انتخابات 29اردی‌بهشت 96 نیز شد. مردم اردی‌بهشت را به‌سان خرداد دوست دارند چون در تاریخ سیاسی ایران زمین ماندگار خواهد بود.
حسن روحانی در انتخابات سال 96، با ارائه شعارها و وعده‌های پرحرارتی توانست رأی اکثریت مردم را به دست آورد. او با نقد وضع موجود اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور، به مردم وعده داد دولتی بر سر کار خواهدآورد که هم مشکلات اقتصادی چون بی‌کاری و گرانی را حل کند و هم مطالبات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم را محقق سازد. اینک حسن روحانی، برای بار دوم  رییس‌جمهور ایران شده‌است. مردمی که به او رأی داده‌اند، چشم‌انتظار تحقق وعده‌ها و شعارهای وی هستند. مردم گله دارند چرا روحانی، روحانی پیش از انتخابات نیست. همان کسی که حرف‌هایی زد و اکنون در عمل چیز دیگری نشان داده می‌شود! آیا این مردم فقط برای نمایش در روز انتخابات باید در صحنه حضوری چشم‌گیر و پررنگ داشته باشند؟
دکتر حسن روحانی نیز همانند دیگر رقبای انتخاباتی‌اش در ایام پیش از برگزاری انتخابات 92 با حضور در محافل و مجامع گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و دانشجویی به بیان دیدگاه‌هایش پرداخت؛ گاهی وعده داد و گاهی اعلام برنامه کرد.
همه‌ی کسانی که روز 24 خرداد 1392 با حضور در پای صندوق‌ها به روحانی رای دادند و حتا کسانی که به او رای ندادند ولی او را به لحاظ قانونی رییس‌جمهور منتخب ملت ایران می‌دانند، به یاد دارند که در این مدت روحانی چه چیزهایی را مطرح کرد و شاید در بیان مطالبات‌شان یا به انجام رسیدن آن‌ها عجله‌ای نداشته باشند ولی رییس‌جمهور منتخب نیز فراموش نخواهد کرد که مردم مطالبات‌شان را از یاد نخواهند برد؛ چراکه از او شنیده‌اند:
- اگر فضای دانشگاه امنیتی شود، نمی‌تواند علم تولید کند.
- آزادی اندیشه، کلید توسعه و پیش‌رفت همه‌جانبه‌ی کشور است.
-مطالبات کارگری مورد توجه مسئولان باشد.
- برنامه‌های مدارس بر مبنای دانش‌آموزمحوری باشد.
- دولت آینده، دولت فرصت برابر برای مردان و زنان است.
-  فضای سیاسی و مدارا را دنبال می‌کنیم.
- هیچ خیانتی بالاتر از خیانت به صندوق امانت ملی نیست.
- هیچ‌کس را نمی‌شود بدون محاکمه مجازات کرد.
- در مورد حوادث سال 88 حرف‌های زیادی داریم.
- آموزش عالی مهم‌ترین رکن توسعه سرمایه انسانی است.
- قلم و اندیشه باید آزاد باشد.
- مردم ما ثبات امنیت و زندگی آرام می‌خواهند.
- با شعار نمی‌توانیم در جهان سیاست گام برداریم.
- باید تحولی در اقتصاد بوجود بیاوریم.
- من عزت و غرور ملی ایرانیان را بازخواهم گرداند.
- حتا وزرا را با مشورت مردم انتخاب می‌کنم.
- آزادی اندیشه حق مسلم ماست.
- هر کس بخواهد اقوام ایرانی را جدا جدا ببیند ،‌او ایرانی نیست.
- دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت جوانان بیکار باشند.
- به عهدی که با مردم بسته‌ام وفادار خواهم بود.
- تعبیر دولت ائتلافی را نمی‌پسندم.
- انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را احیا می‌کنیم.
- حکومت مردمی، از رسانه‌ی آزاد نمی‌هراسد.
- نقد دلسوزانه رسانه‌ها به نظام و دولت کمک می‌کند.
-خطر زمانی است که یک گروه خود را مساوی اسلام، انقلاب و ولایت فقیه بداند....
این‌ها چکیده‌ای از سخنان روحانی در سال 92 بود و البته شعارها و وعده‌های انتخاباتی سال 96 را نیاورده‌ایم تا هم اطاله‌ی کلام نشود و هم این که فعلا به خوبی در خاطر مردم هستند.
سخن را با بند آخر نامه‌ی سرگشاده‌ی اخیر دکتر صادق زیباکلام به پایان می‌بریم، که الحق گویای همه‌چیز است:
«آقای دکتر روحانی عزیز، آیا نقطه‌ای هست که شما به‌عنوان رییس قوه مجریه و به‌ عنوان ناظر بر اجرای قانون اساسی، به‌ عنوان متعهد به ۲۴ میلیون مردمی که به‌ شما رای دادند، بنا دارید بایستید؟ جناب‌عالی صد مرتبه بهتر از بنده می‌دانید که وجود یک استاندار مدیر، توانمند، باسواد که نه تسلیم نمایندگان و منافع آن‌ها شود، و نه در مقابل سایر مراکز قدرت سرخم کند، چگونه می‌تواند یک استان را تکان داده و زیر و رو نماید. نگذارید لااقل استانداران و به تبع آنان، خیل گسترده‌ای ازمدیران و مسئولین استان دردست کسانی قرار بگیرد که عمده هنرشان معاملات سیاسی و اقتصادی و تلاش در جهت تامین منافع مراکز قدرت باشد.»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004