شما اینجا هستید: خانهیادداشتعلم ژنتیک و رفتاردرمانی

علم ژنتیک و رفتاردرمانی

سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 21:25 شناسه خبر: 3032 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

هم اکنون تلاش بی‌وقفه‌ی افراد انسانی در زمینه‌ی اکتشاف و اختراع منجر به پدیده‌های نوظهور شده است؛ از طرف دیگر در گوشه و کنار زمین به ویژه در خاورمیانه مردمانی به سر می‌برند که ناخواسته در ورطه‌ی جنگ‌ها و دشمنی‌های جعلی و منجمد با حرکت سرانگشت بازیگران سیاست‌زده با نابودی انسان‌های بی‌گناه مشغول خیانت‌اند. به نام و تکیه دروغین بر اندیشه‌های من درآوردی منابع انسانی و اقتصادی را نابود می‌سازند زیرا هدف اصلی آن‌ها چیزی جز انتقام از مردم بی‌گناه با خون‌ریزی و کشتار نیست. چنین گروه‌هایی با سوءاستفاده از نظریه‌های نه چندان مبتنی بر واقعیت پذیرای هیچ فکر و نظر سازنده و مثبتی نبوده و با هیچ مرام و مسلک نوع‌دوستانه‌ای سر سازش ندارند؛ رفتاری رعب‌انگیز به نام خالق هستی یعنی خدایی که ما او را بخشنده و مهربان می‌دانیم، چنین فجایعی را به وجود می‌آورند.


ین دغل‌کاران کار خود را فریب‌کارانه با رحمانیت و مهربانی خداوند شروع کرده، با ظلم و جور و تجاوز ادامه می‌دهند، هم اکنون جهان شاهد بیدادگری چنین انسان‌نماهایی است. تجربه‌های تاریخی نشان از آن دارد که گویا تا آدمی زنده است و زندگی دارد باید نظاره‌گر انحراف فکری و رفتار ناهنجار چنین افراد و گروه‌هایی باشد. متاسفانه یکی از آرزوهای دیرینه‌ی اغلب افراد سیطره و تسلط بر دیگران است. اگر تسلط و کنترل دیگران هدفی شرافت‌مندانه داشته باشد به نحوی که از هنجارشکنی‌های اجتماعی برای امنیت عمومی باشد نامطلوب نیست اما چنان‌چه هدف خاموش کردن صدای حق‌طلبانه و اعتراض به‌جا باشد بسیار مذموم و نفرت‌انگیز می‌نماید، حتا می‌شود گفت چنین روش نامطلوبی به تدریج توان خود را از دست می‌دهد و به عامل خفقان بازمی‌گردد. گرچه بارها اشاره شده‌است امنیت، نشاط و پیش‌رفت خواست، خوشایند و زیبنده‌ی عده‌ی خاصی نیست بلکه آرزوی دیرنیه‌ی همه‌ی انسان‌های سالم و آزاده است، در رابطه با چنین اوضاعی می‌طلبد از رویدادها مدد گرفت و راهی برای رهایی از آن جست‌وجو کرد، آن‌چه مشاهده می‌گردد خودخواهی، جاه‌طلبی افراطی برخی افراد موجب خستگی، یاس و دل‌زدگی از رهایی شده‌است اما باید اذعان داشت افراد بیمار سرانجام متوجه خواهند شد چنین راه و روشی سرنوشتی جزء به زانو درآوردن ستم نخواهد داشت.
علم ژنتیک به دنبال آن است که با پیدا کردن عوامل ایجادکننده‌ی بیماری در ژن‌ها علت رشدنیافتگی و ناتوانی‌های جسمی و روانی را بشناسد. می‌دانیم که رفتار آدم‌ها نتیجه‌ی سه عامل است؛ عامل ارثی یا ژنتیکی، تربیتی یا آموزشی، خود شخص یا اراده. در مورد مباحث تربیتی و ارادی به صورت گسترده‌ای کنکاش و تحقیق شده است، در این مورد نظریه‌های علمی- تجربی هم ارائه گردیده است؛ هیچ‌کس نمی‌تواند منکر اثر ارزنده‌ی آن‌ها شود بیش از این هم به این موضوعات اشاره شده است اما عوامل ژنتیکی یا ارثی به همه‌ی صفات و ویژگی‌ها و نشانه‌های گفته می‌شود که موجود از والدین دور و نزدیک خود به ارث می‌برد و در حد امکانات از توانایی‌ها یعنی هوش، حافظه و ذهن خود بهره می‌گیرد. در صورت سلامت فیزیکی- جسمی به شکل گسترده‌تر دارای تفکر خلاق و توانانمندی ذهنی می‌شویم. تمامی موجودات خلقت هرکدام برحسب توانایی می‌توانند رفتار خود را تنظیم کنند، تعدادی از حیوانات مانند اسب و سگ از درک ذهنی بهتری برخوردارند با این حال هرگز از یک حیوان نمی‌شود توقع رفتار کاملاً سنجیده مانند انسان داشت؛ مثلاً در تفاوت رفتاری حیوانات گربه‌ها در انتقام‌گیری از سگ‌ها و اسب‌ها جسور‌ترند، شتر هم باوجود خدمت به انسان از کینه‌ی نهفته‌ای برخوردار است اما سگ و اسب در پیمان خود با انسان پایدارترند.
چنان‌چه فرد به لحاظ عوامل ژنتیکی(ارثی) مشکلی نداشته باشد تعلیم و تربیت هم به خوبی انجام می‌گیرد و مراحل رشد جسمی، روانی و رفتاری به صورت هماهنگ راه خود را می‌پیمایند. یکی از نشانه‌های رشد سالم آن است که عواطف و هیجانات نوع‌دوستانه داشته باشیم، اگر چنین باشد نخبگان و بزرگان جاوید و اثربخش ظهور و بروز خواهند داشت که تاریخ بشریت همواره با نام نیک، از آن‌ها یاد خواهد کرد، در غیر این‌صورت خلاف آن اتفاق می‌افتد.
موضوع و هدف اصلی این نوشتار اثر پیش‌رفت علم ژنتیک در سلامت فکری انسان است، همان‌طور که جسته و گریخته شنیده‌ایم دانشمندان و پیش‌روان این علم نوظهور در پی آنند که از طریق ژن درمانی برخی بیماری‌های چاره‌ناپذیر را چاره کنند، در این رهگذر اخیراً تا حدودی به برخی از رمز و راه‌های نهفته‌ی ژن‌ها پی برده‌اند و برخی بیماران را مداوا کرده‌اند، اما مسئله‌ی اصلی آن است که این علم بتواند از طریق ژن‌درمانی توان‌بخشی رفتار به‌هنجار را به افراد بیمار، کج‌رو، بداندیش و بدرفتار باز گرداند، بیمارانی که انسان کنونی از دست ناهنجاری‌های رفتاری آن‌ها به ستوه آمده و آسیب دیده‌اند. البته چنین بیماران رفتاری به شکل و هیبت‌های مختلفی ظاهر می‌شوند که حتا فریب‌کارانه از بازی با کلمات استفاده کرده آدمی را در تنگنا گذاشته و می‌گذارند.
 تردیدی نباید داشت نه به زودی بلکه در آینده سرانجام انسان تلاش‌گر و سالم پی به رمز و راز ارثی(ژنتیکی) کج‌رفتاری برخی افراد خواهد برد و ضمن معدوم کردن ژن‌های خطرآفرین و ویران‌گر سلامت روانی را به‌طور نسبی و منصفانه به انسان کنونی هدیه خواهد کرد. شاید انسان آینده در پهنه‌ی جهان با کمک از علم ژنتیک، دیگر مجبور به مشاهده‌ی رفتار شیادان جهان نباشد، کسانی که به غلط یاد گرفته‌اند تنها راه سعادت و آسایش خود را در دروغ‌گویی، چپاول و تهدید زندگی دیگران ببینند با حرافی بی‌مایه و پیمان‌شکنی خیر و خاصیتی در خود ندیده‌اند، این‌گونه افراد در واقع شخصیتی رشدنیافته دارند که احتمالاً با چنین روش‌های ضدبشری خود را بیمارگونه پیروز چنین جنگ نابرابر و ناخواسته‌ای تصور می‌کنند.
درچنین فضای تاسف‌بار، غم‌انگیز و گذرایی به قول مشفق‌کاشانی آزادگان زمزمه می‌کنند:
بالی از پرواز می‌خواهد دلم
آسمانی باز می‌خواهد دلم
چون قناری‌های آزاد از قفس
پهنه‌ی پرواز می‌خواهد دلم

*چاپ شده در سیمره 428 هفدهم آبان ماه 96

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004