چاپ کردن این صفحه

آمدن استاندار جدید و اولویت‌ های توسعه!

شنبه, 20 مهر 1392 ساعت 20:32 شناسه خبر: 307 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سرانجام پس از گمانه‌زنی‌های گونا‌گون، هوشنگ بازوند به‌عنوان استاندار جدید استان منصوب شد و دهمرده که قرار بود لرستان را متحول کند جای خود را به هوشنگ بازوند داد.
گمانه‌زنی‌هایی که پیش از انتصاب استاندار جدید در بین رسانه‌های استان و نمایندگان این دیار در مجلس شورای اسلامی، رواج یافته بود حکایت می‌کرد خواست غالب این است که استاندار لرستان از نیروهای بومی توانمند انتخاب شود تا شاید «مسئولیت‌پذیری بومی» افزون‌تری در مقایسه با نیروهای غیربومی برای پیشرفت همه‌جانبه‌ی لرستان داشته باشد.

اینک هوشنگ بازوند که متولد 1341 نهاوند است و به نوعی می‌توان گفت از مدیران قوم لر محسوب می‌شود به استانداری لرستان گمارده شده است.
در این میان، یادآوری چند نکته برای توسعه‌ی پایدار لرستان ضروری است و امیدواریم استاندار جدید که پیشینه‌ای قابل قبول در فعالیت‌های عمرانی دارد به این نکات توجه نماید:
1ـ اساساً توسعه، فرایندی است همه‌جانبه و البته هر سرزمینی متناسب با شرایط خاص خویش اولویت‌های ویژه‌ی خود را برای توسعه‌یافتگی دارد و شناخت این الویت‌ها براساس اهمیت دادن به تئوری «مزیت نسبی»، ضرورت امروز پیشرفت بومی است. 
2ـ مزیت نسبی لرستان همواره در کتاب‌های آمار و اطلاعات استان که قطعاً در مجموعه‌های وابسته به وزارت کشور نیز موجود است، پیش روی استاندار جدید است تا براساس این مزیت‌ها، برنامه‌های کاربردی خود را تدوین و اجرایی نماید؛ از جمله مزیت‌های نسبی دیار بلوط و مفرغ، متغیر گردشگری تاریخی و طبیعی است که با میدان دادن به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌تواند استان لرستان را به یکی از قطب‌های پربازدید گردشگری تاریخی و طبیعی (اکوتوریسم) تبدیل نماید. این هدف نیز محقق نمی‌شود مگر آن‌که، دولت، بسترهای سرعت‌بخش حضور و فعالیت بخش واقعی خصوصی را در این عرصه فراهم نماید.
3ـ مرکز آمار ایران اعلام کرده لرستان بالاترین نرخ بی‌کاری در کشور را دارد؛ چندی پیش، فرمانده‌ی پلیس استان نیز هشدار داد روند وقوع جرائم در استان افزایش یافته که نشان می‌دهد بی‌کاری به‌نوبه‌ی خود، فقر و در پی آن، انواع ناهنجاری‌های اجتماعی را تولید می‌کند و نیاز است استاندار جدید، به این آمارهای نگران‌کننده «توجه فوری» نماید و برنامه‌ای مدون برای کاسته شدن از نرخ بی‌کاری جوانان این دیار در آستین تدبیر خویش داشته باشد.
4ـ توسعه را هرگز نباید فرایندی سلیقه‌ای و شخصی دانست؛ به همین سبب، مشورت کردن با نخبگان دانشگاهی استان به‌ویژه اقتصاددانان و جامعه‌شناسان ضروری است تا مبتلا به برنامه‌ریزی برای اجرای پروژه‌هایی نشویم که اصولاً اولویت توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی استان نیست و نوعی «اتلاف منابع» محسوب می‌شود؛ به‌طور مثال، هنگامی که شهرهای استان با معضلات پیچیده‌ی شهری دست و پنجه نرم می‌کنند، چه نیازی است فعالیت‌های عمرانی و آبادانی خود را بیرون از شهر متمرکز کنیم و از توجه به معضلات درون شهر غفلت ورزیم؟!
5ـ پاسخ‌گویی اجتماعی می‌طلبد استاندار جدید به طور منظم و از طریق رسانه‌های استان گزارش عملکرد خویش را در فاصله‌های زمانی معین به مردم ارائه دهد تا مردمی که به‌طور قاطع به دولت تدبیر و امید رأی داده‌اند، بدانند توسعه‌یافتگی استان محروم لرستان، چگونه پیش می‌رود و چه طرح‌هایی برای پیشرفت همه‌جانبه‌ی استان، عملی شده یا قرار است اجرایی شود. 
6ـ کسانی که در جایگاه‌ شغلی معاونت‌های متعدد استاندار گمارده می‌شوند باید دارای ویژگی‌هایی چون کارنامه‌ی موفق کاری و مشروعیت اجتماعی باشند تا مردم احساس کنند قرار است به‌صورت واقعی و نه سمبلیک، تغییراتی در مدیریت استان ایجاد شود. درست است که نمایندگان نیز تلاش می‌کنند در انتصاب‌ها، نفوذ خویش را اعمال کنند، اما، پر واضح است که مردم در انتخابات 24 خردادماه به تدبیر، تغییر و امید رأی داده‌اند و انتظار دارند انتصاب مدیران استان، روی شاخص‌های مهمی از قبیل کارآمدی و مشروعیت مردمی بچرخد و طبیعی است دعوت از کسانی که نزد مردم و نخبگان استان، جایگاه اجتماعی قابل قبولی ندارند، منحرف‌شدن از مطالبات شهروندانی است که حماسه‌ی سیاسی 24خرداد را آفریدند.
به هر روی، با توجه به توضیحاتی که داده شد امیدواریم استاندار جدید برای توسعه‌ یافتگی لرستان که به‌طور حتم، همراه توجه به اولویت‌های توسعه‌ی استان است، گام‌های بلندی بردارد.

 

 

 

موارد مرتبط

2 نظرها