شما اینجا هستید: خانهیادداشترابطه‌ی دموکراسی با ساعت خراب؟

رابطه‌ی دموکراسی با ساعت خراب؟

یکشنبه, 12 آذر 1396 ساعت 13:55 شناسه خبر: 3094 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

زمانی که دوره‌ی اول ریاست‌جمهوری آقای سید محمد خاتمی به پایان نزدیک شد جماعتی از فعالان سیاسی از پشت سر ایشان فریاد برآوردند که برای انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی نمی‌توان و نباید به دستاوردهای دوره‌ی قبل بسنده کرد و حالا به سرعت بیش‌تری در توسعه‌ی سیاسی نیازمندیم و می‌توان از خاتمی عبور کرد و ....


آن زایش و گسترش انتظارات، ناشی از اقدامات بدیع و روحیه‌بخش دولت اول اصلاحات بود یا خوش‌بینی جوانان شتاب‌زده یا هر چیز دیگر به هر حال نشان از افزایش ظرفیت مطالبه‌گری بود و شاخصه‌ای برای شناخت زمینه‌های روانی بسط و ارتقای دموکراسی. انگار جامعه باید خود را تکان می‌داد و آماده می‌شد برای پاسخ‌گویی به رودخانه‌ی خروشان  تقاضاهای جدید و مطالبات به‌روز مردم. اما از آن زمان تا کنون چه اتفاقاتی مسیر حرکت را دست‌خوش تلاطم کرده که گاهی به نظر می‌رسد کار از کندی حرکت و حتا توقف هم گذشته و اکنون در مورد بازگشت به عقب نگرانی وجود دارد.
در واقع اکنون می‌توان پرسید که اگر با همان ترتیبی که دوم خرداد 76 به وجود آمد و حتا با همان آهنگ کند توسعه‌ی سیاسی در دولت دوم اصلاحات، بدون محاسبه‌ی فرصت‌های از دست‌رفته‌ی سال‌های مهرورزی دولت نهم و دهم و فقط با در نظر گرفتن تدبیر سال‌های اخیر، کار اصلاح ادامه یافته بود، آیا نقطه‌ای که هم اکنون در آن ایستاده‌ایم مقصدی دل‌پذیر و فراتر از انتظار شمرده می‌شد و یا خاطره‌ای که سال‌ها قبل از کنار آن گذشته بودیم‌؟!
مسلم است که افزایش هزینه‌ی فعالیت سیاسی و رشد تبعات و عوارض اظهارنظرهای متفاوت با دیدگاه رسمی و رانده شدن سطح توقعات عمومی به حداقل‌ها و فازهای پایین‌تر، باعث رشد و توسعه نخواهد بود و اگر حتا در این بین اقداماتی به ظاهر موجه مثل تاسیس متعدد احزاب کم یا بی‌پشتوانه و یا حتا باطناً موجه مثل تسهیل در احوال دگراندیشان سیاسی رخ دهد باز هم جبران مافات نخواهد بود و با این روند، فاصله‌ی واقعی با شرایط ایده‌آل روز به روز بیش‌تر خواهد شد.
مشخص است که سال‌ها مذاکره با دوول کشورهای بزرگ و بازی کردن نقش‌های متفاوت در این چانه‌زنی‌ها برای سیاسیون ما تجربه‌ای گران‌بها بوده و دانشی کاربردی را تولید کرده اما فواید ناشی از آن یعنی مهارت در مواردی نظیر (شروع مذاکره از بهترین وضعیت ممکن یعنی بیش‌ترین ستانده در برابر کم‌ترین داده‌، به حداقل رساندن امتیاز اعطایی به طرف مقابل و بزرگ نمایش دادن این امتیاز، عوض کردن منطقه‌ی بازی و استفاده از تکنیک‌هایی مثل چماق و هویج، نعل و میخ، پلیس خوب - پلیس بد و ....) می‌بایست در جهت تامین منافع ملی درهمان زمین دیپلماسی به کارگرفته شود و احیاناً به حوزه‌ی سیاست داخلی کشور راه پیدا نکند که در آن صورت یقیناً لوح هم‌راستایی و هم داستانی دولت و ملت خدشه‌دار خواهد شد.
از جمله‌ی این روش‌ها که ممکن است در جهت کوچک کردن مطالبات مردم به کار گرفته شود اعمال محدودیت‌های بیش‌تر برای پایین آوردن سطح توقعات و سپس اعطای بخشی ازحقوق قبلی به شکل پاداش فوق تصور به مردم است. هنوز در یادها مانده که روزگاری تردیدها در مورد امکان انتخاب گزینه‌ی مورد نظر برای ریاست‌جمهوری باعث دلهره می‌شد. مدتی بعد امکان انتخاب برخی از کاندیداهای نمایندگی مجلس و توانایی تشکیل اکثریت مجلس دغدغه شد و سپس امکان تشکیل بدون دردسر اقلیت مجلس به آرزو تبدیل شد. اما این‌که حتا بعد از رای آوردن یک نماینده ممکن است از ورودش به مجلس ممانعت شود دور از تصور بود ولی این تنزل سطح انتظارات تا جایی پیش رفت که دیگر اکنون حتا مجوز حضور اعضای انتخابی شورای شهرها تا پایان دوره را هم نمی‌توان با اطمینان پیش‌بینی کرد.
به هر حال وقتی سخن‌رانی کاندیدای ریاست جمهوری و یا عضو هیئت رییسه‌ی مجلس در کمپین‌های تبلیغاتی و یا نشست‌های دانشجویی با اما و اگر روبه‌رو می‌شود و یا حتا خیلی ساده‌تر از این‌ها وقتی بعد از سال‌ها برگزاری آرام و قانونی کنسرت‌های مختلف به ناگاه برای شنیدن موسیقی سنتی و اشعار حافظ و مولانا باید دست به دعا بود که مبادا درِ سالن مهر و موم گردد، از ادامه‌ی این روند و اعمال محدودیت‌های جدید نیز نباید تعجب کرد. برای مثال می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده مراسم سیزده به‌در ممنوع گردد و با ارفاق برای برخی از مناطق و شهرهایی که حائز شرایط خاصی بوده‌اند آزاد گردد و یا مردم یک شهر از دیدن برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی محروم گردند و بعد با پادرمیانی برای مدتی موقت اجازه‌ی دیدن برخی برنامه‌های خاص به آن‌ها داده شود.
 گویی در این روش هر روز سقف خانه از روز قبل کوتاه‌تر شده و انتظارات خاص روشن‌فکرانه و تقاضاهای عام عوامانه نیز به سمت حداقل میل می‌کنند. می‌توان مطمئن بود که زیر این سقف کوتاه کسی تقاضا و آرزوی پریدن نمی‌کند و منتهای آمال فعالان اجتماع همانا راحت ایستادن و یا محترمانه نشستن خواهد بود.
اگرهر روز شاهد ابداع و اعمال محدودیت‌هایی جدید در حوزه‌های مختلف باشیم و سپس با روش‌هایی عامه‌پسند، نهضت‌هایی جعلی برای حل قسمتی از این معضلات بر پا شود یقیناً برآیند فعالیت‌های مدنی و قدرمطلق تحرکات سیاسی، ارتجاعی غم‌انگیز خواهد بود که با مشغولیت اندیشه‌های جوان به مسائل بدوی و هرز رفتن نتایج مدت‌ها تفکر و پژوهش بزرگان برای معرفی نسخه‌ای متعالی از حکومتی امروزین‌، به محاق فراموشی رفتن دستاوردهای گذشته و از دست دادن فرصت‌های آینده، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. مبادا که به ساعتی شبیه باشیم که عقربه‌اش دو ثانیه به عقب می‌رود و یک ثانیه به جلو...

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004