شما اینجا هستید: خانهیادداشتخوب نیگاش کن ببین خودشه!

خوب نیگاش کن ببین خودشه!

یکشنبه, 21 مهر 1392 ساعت 08:01 شناسه خبر: 311 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 معمولاً فیلم‌ها و سریال‌هایی که در یک جامعه تولید می‌شود را می‌توان بازتابی از مسائل جاری همان جامعه دانست که با دید هنرمندانه روایت شده‌اند. در فیلم‌ها و سریال‌های پلیسی وطنی هم قاعدتاً باید روال همین باشد که البته نیست. آخرین نمونه‌ی این قبیل سریال‌ها، «هوش سیاه» بود که پا را از همه‌ی نمونه‌های پیش از خودش فراتر نهاد و تصویری توأمان از جرم‌های پیچیده‌ی رایانه‌ای و البته توان بالای نرم‌افزاری پلیس ارائه داد. واقعیت اما این است که علی‌رغم جهش جرم‌ها از حیث چگونگی و پیچیدگی، توان پلیس و امکانات نرم‌افزاریش رشد چندانی نداشته است و به‌قول معروف: هنوز اندر خم یک کوچه هستیم.


شاید فریب یکی از همین سریال‌ها را خورده بودیم که چند سال پیش وقتی دفتر روزنامه‌مان مورد دستبرد سارقان قرار گرفت و در بررسی صحنه‌ی جرم متوجه شدیم آن‌ها با شکستن شیشه‌ی پنجره و باز کردن دستگیره موفق شده بودند وارد ساختمان سه طبقه شوند؛ با دیدن اثر انگشت سارق یا سارقان روی چربی حاشیه‌ی پنجره شادمان شدیم که ردی از او به جا مانده که پلیس‌های زیرک بر اساس آن می‌توانند ردیابی‌اش کنند.
وقتی هم که با درخواست تلفنی ما در صحنه حاضر شدند همین را گفتیم و اثر انگشتی که با چشم غیر مسلح هم از دور دیده می‌شد و می‌شد نقش شیارهایش را شمرد، نشان دادیم و البته از شنیدن پاسخ آن‌ها شوکه شدیم. آقای پلیس خیلی راحت و با چاشنی طنز گفت: «ای بابا! این چیزها فقط توی فیلم‌هاست!» بعد هم توضیح داد که حتی اگر اثر انگشت را هم بردارند، اتفاق خاصی نمی‌افتد.
همین چند وقت پیش هم که دفتر یکی از نشریات استان همین اتفاق را تجربه کرد، افسری که در صحنه حاضر شد با بی‌رغبتی خاصی گفت: «شما باید دوربین نصب کنید!» بعد هم که با اصرار ما حاضر شد مسأله را صورت‌جلسه کند، نه کاغذ داشت و نه قلم! این دو قلم را هم که برایش آماده کردیم لنگِ یک برگ کاربُن بود که البته یادمان نمی‌آمد آخرین بار چه زمانی کاربُن دیده‌ایم! و اصولاً آیا امروز جایی وجود دارد که سیستم‌اش کاربُنی باشد؟!
از این‌ها گذشته؛ همین چند وقت پیش که دو نفر به زور وارد منزلی در مرکز شهر خرم‌آباد شده بودند که در آن زنی پس از راهی شدن شوهرش به محل کار خود نیز مهیای خروج از خانه است. در اثر یک اتفاق، نقاب یکی از مهاجمان می‌افتد و زن چهره‌اش را می‌بیند. همین امر باعث می‌شود آن‌ها در صدد قتل وی باشند و همه‌ی تلاش‌شان را هم می‌کنند. غافل از این‌که زن برخلاف تصور مهاجمان، عمرش به دنیاست و بعد از چند روز بستری شدن در بیمارستان حال‌اش بهبود پیدا می‌کند.
بر اساس شکایتی که به مراجع انتظامی و قضایی ارائه می‌شود، پرونده‌ی این اتفاق تلخ در مرحله‌ی رسیدگی قرار می‌گیرد و طبیعی است جهت شناسایی مجرمان، چهره‌نگاری صورت گیرد و بعد هم صورت مجرمانی در معرض دید او قرار گیرد. بر اساس آن‌چه ما در فیلم‌های ایرانی و خارجی دیده‌ایم و می‌بینیم، در چنین موقعیتی بین شخص شناسایی‌کننده و مجرمان باسابقه و بی‌سابقه، شیشه‌ای حائل است که مجرم قادر به دیدن آن سویش نیست تا از نظر امنیتی برای شناسایی‌کننده عواقبی پیش نیاید. در شهر و دیار خودمان اما در چنین وضعیتی هیچ حائلی وجود ندارد و شخص شناسایی‌کننده را در نزدیک‌ترین فاصله با مجرم مواجه می‌کنند و انتظار دارند او بدون این‌که دست و دل‌اش بلرزد، در چشم‌های مجرم خیره شود و بگوید او را می‌شناسد، یا نه!
گمان نمی‌کنم نصب چنین شیشه‌ای برای پلیس آن‌چنان هزینه‌ای داشته باشد و تازه در صورت عدم وجود آن هم می‌توان از روش‌های دیگری استفاده کرد. در ساده‌ترین حالت ممکن می‌توان فیلم این متهم را به او نشان داد تا بدون دغدغه و واهمه نسبت به شناسایی او اقدام نماید. برای این منظور هم حتماً نباید دوربین‌های آن‌چنانی داشت؛ امروزه گوشی‌های مجهز به دوربین همه جا در دسترس هستند.
 به‌هر حال شاید زمان‌اش رسیده باشد که فارغ از دل‌خوشی به آمار و ارقام‌های ارائه‌شده در این زمینه، در حیطه‌ی وضعیت امنیت استان اقدامات جدی صورت گیرد بلکه جلوی جسارت مُخِلان امنیت استان گرفته شود و مطمئناً این امر با حُسن انتخاب فرمانده‌ی جدید نیروی انتظامی لرستان دور از دسترس نیست. 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004