شما اینجا هستید: خانهیادداشتنقد، جنجال یا تسویه حساب‌های سیاسی!

نقد، جنجال یا تسویه حساب‌های سیاسی!

چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 13:07 شناسه خبر: 3162 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

حجم پرگستره‌ی بازتاب یک اشتباه سهوی، نشان می‌دهد که کارکردن در آموزش و پرورش آسان نیست!!
اگر همه در کمین هم باشیم تا مچ‌گیری کنیم و برکوس رسوایی هم بدمیم، هم جامعه را ملتهب می‌کنیم و هم نقد را به سخره می‌گیریم و هم کاری می‌‌‌کنیم که سنگ روی سنگ بند نشود.


نشریات و خبرنگاران چشم بیدار مردمند و نقد و گوش‌زد رسانه‌ها مادامی که تذکر و یادآوری و بدون غرض و مرض باشد مقدس است اما شایسته نیست نقدها به جنجال و گروکشی و تسویه حساب‌های سیاسی منجر شود.
درکشور امیرالمومنین، در استان شیعه‌ی خالص دوازده امامی، در آموزش و پرورش لرستان، زیرنظر دوتن از کارشناسان این اداره که هردو هم از روحانیون عزیز هستند، برای مراعات حال اقتصادی دانش‌آموزان، به جای کتاب‌چه‌ی احکام سراسری که هزارو هشتصد تومان قیمت داشته است، برای این که دانش‌آموزان بیش‌تری را به شرکت در «مسابقه‌ی اذان و احکام» ترغیب کنند کتاب‌چه‌ای با بهای هشتصد تومان، تهیه می‌شود!
در هنگام تهیه‌ی کتاب‌چه متاسفانه ندانسته و «سهواً» ذکر مبارک «اَشهَدُ اَن علیاً ولی الله» حذف می‌شود.
کتاب‌چه که کم‌تر از ۱۵۰۰ نسخه می‌باشند چاپ می‌شود و تعداد کمی از این کتاب‌چه‌ها، به دست دانش‌آموزان می‌رسد.
منتقدین اعلام خطا می‌کنند و ایراد می‌گیرند و ایراد را رسانه‌ای و منتشر می‌کنند! تا این‌جای کار، بنده به عنوان کسی که درحوزه‌ی پرورشی سال‌ها کارکرده‌ام و به کار رسانه‌ها هم آشنایی دارم به منتقدین نمره‌ی خوبی می‌دهم.
کار منتقد همین است! ای کاش خبرنگاران در همه‌ی حوزه‌های اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و... هم جسارت داشته باشند سرک بکشند و هم شجاعت داشته باشند فاش کنند! نقد کنند! خبرنگاران اگر به وظیفه‌ی خود درست عمل کنند حال و روز استان لرستان جور دیگری بود!
خوب! درپی رسانه‌ای شدن مسئله، آموزش و پرورش به رسانه‌ها پاسخ داد: مدیرکل آموزش و پرورش از مردم پوزش خواست و قول دادند که:«بعد از بررسی با متخلفین برخورد می‌شود.»
معاونت پرورشی ضمن پوزش از مردم و دانش‌آموزان: حذف ذکر امیرالمومنین را اشتباه تایپی و خطای «سهوی» کارشناسان دانست.
پای رسانه‌ی ملی به میان آمد و توضیحات لازم به مردم داده شد و در پایان به احترام احساسات دینی مردم و نمایندگان محترم مجلس، کارشناس مربوطه در آموزش و پرورش شهرستان ازنا و رییس اداره‌ی قرآن و معارف اداره‌کل آموزش و پرورش استان لرستان هردو استعفای خود را تقدیم کردند.

سه نکته را یادآوری می‌کنیم:
نکته‌ی نخست این که حجم این بازتاب‌ها، اعلام نظرها و موضع‌گیری‌های گونه‌گون، نشان دهنده‌ی حساسیت بالای کار و فعالیت در حوزه‌ی آموزش و پرورش است.
حجم پرگستره‌ی بازتاب‌ها نشان می‌دهد، آموزش و پرورش عرصه‌ی دقایق و نکته‌هاست.
کسی که در آموزش و پرورش کار می‌کند بهتراست به این دقایق، به این حساسیت‌ها به این نظارت پرگستره‌ی مردم، آگاهی داشته باشد!
نکته‌ی دوم این که حساسیت کار تاجایی رفت که پای داوری نمایندگان مردم هم به میان آمد و به حرمت امام شیعیان و برای عرض ارادت به آن امام همام، بسیاری ازنمایندگان، از «اصلاح‌طلب تا اصول‌گرا و مستقل و معتدل»، نامه‌ی خطاب به وزیر آموزش و پرورش را امضا کردند.
ضمن سپاس از حساسیت نمایندگان محترم، به عرض می‌رسانیم که:
 اگر وضعیت مالی دانش‌آموزان لرستانی درحدی بود، که بتوانند بهای هزارو هشتصد تومانی «کتاب‌چه‌ی مسابقات اذان و احکام» را همه بپردازند، هرگز کارشناسان مجبور نمی‌شدند کتاب‌چه را خلاصه کنند تا با هزارتومان تخفیف، بتوانند دانش آموزان بیش‌تری به مسابقه دعوت کنند! این نکته، یک نکته‌ی درد آوری است! همین جا دلم به حال کسانی می‌سوزد که تلاش ۱تا ۹۹ آنان دیده نمی‌شود! اما یک خطایشان، دستاویز کوس رسوایی و آبرویشان می‌شود!
 اگر عاشق اهل بیت هستیم که همه هستیم، این‌جا باید به خودمان، فرمان ایست بدهیم!
 انتظارداریم نمایندگان محترم مردم درهنگام تصویب بودجه‌ی سالیانه، مصوبه‌ای داشته باشند تا وزارت آموزش و پرورش از طریق «موسسه‌ی انتشارات منادی تربیت» دراستان‌های کم‌درآمدی مثل لرستان، کتاب‌چه‌های مسابقات معارف دینی به شکل رایگان به دست «دانش‌آموزان داوطلب شرکت درمسابقات»
 قرار گیرد و پولی از دانش‌آموزان لرستانی دریافت نشود!
نکته‌ی سوم این که همه بهتراست بدانیم در داوری‌ها، در هنگامی که قلم را در ستایش و یا نکوهش کسی می‌رقصانیم و یا می‌لغزانیم، حواسمان باشد که این روزها، مثل برق می‌گذرد و روزی می‌رسد که نیازمندانه و عاجزانه، دوست داریم کسی ما را ببخشد! کسی ما را نوازش کند! کسی به جای شلاق گلی به ما هدیه کند!
 این که مدیرکل آموزش و پرورش را با بدترین واژه‌ها به توپ ببندیم، آسمان و ریسمان کنیم، حکم ارتداد صادر کنیم، هیاهو ایجاد کنیم و شیعیان علی(ع)، آن هم روحانیون عاشق مولا را تکفیرکنیم و آنان را «وهابی» بنامیم اصلاً کاردرستی نیست!
والعاقبه للمتقین!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004