شما اینجا هستید: خانهیادداشتعواقب اعتیاد به فضای مجازی

عواقب اعتیاد به فضای مجازی

شنبه, 09 دی 1396 ساعت 08:14 شناسه خبر: 3173 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

ظهور 25 ساله پیامک شروع اختلافات جدیدی را در خانواده‌ها رقم زده است.
با ارسال اولین پیامک و تبریک عید کریسمس از طریق کامپیوتر، سرویس این پیام و پیامدهای آن هم‌چنان قدرتمند عمل می‌کند که ازمهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی آن درحوزه‌ی خانواده، می‌توان به تشدید شک و تردید درخانه اشاره کرد.


صدای زنگ یک پیامک هرچند اشتباه فرستاده شده باشد، گاهی آغاز نواخته شدن زنگ جدایی و تفرقه دریک خانه لبریز از آرامش است، تاحدی که می‌تواند سلامت و بقای یک خانواده را به مخاطره بیندازد.
براساس آمارهای رسمی 60 درصدزنان موبایل‌های همسران‌شان را با وسواس شدید چک می‌کنند.
این زنان همانند چند دهه گذشته با بو کشیدن لباس برای یافتن ردپایی از عطر زنانه یا گشتن کیف همسر، درصدد رد یا اثبات رقیب در زندگی برنمی آیند، بلکه به‌صورت پنهانی سراغ گوشی موبایل شوهررفته، پیام‌ها، مکالمات و نام فرستنده‌ها وگیرنده‌ها را رصد می‌کنند و با دقت شماره‌های مشکوک را ثبت کرده تا در فرصت مناسب از هویت شخص مقابل اطلاع حاصل نمایند.
برخی از زوجین معتقدند پیش از ورود موبایل و همه‌گیر شدن پیام‌های کوتاه احتمال خیانت کم‌تر بود و خانواده‌ها خوش‌بخت‌تر می‌زیستند، درحالی‌که با ورود اینترنت و گسترش انواع پیام‌های نوشتاری؛ تصویری، صوتی، ویدوئی و غیره موج جدیدی از مشکلات برای همسران رقم خورده است.
براساس تحقیقات، شبکه‌های اجتماعی دربه وقوع پیوستن56 درصد ازطلاق های اخیر کشور، به‌صورت مستقیم وغیرمستقیم دخیل بوده‌اند. در20تا25 درصد پرونده‌های طلاق درکشور به وضوح کلمه "فیس بوک" ذکرشده است. استفاده‌ی مدوام مدیریت نشده از تلفن همراه ، گذاشتن کدهای امنیتی بر روی گوشی، قراردادن تلفن همراه درحالت سکوت از سوی شریک زندگی از مجموعه رفتارهایی شک برانگیزی است که زوجین از آن شکایت دارند و سبب بی‌اعتمادی آنان شده است. اضطراب همسران دراین موارد به حدی است که پیش پا افتاده‌ترین حرکات همسر را تاییدی بر شک و تردید خویش به شمار می‌آورند و سبب افزایش مشاجرات وجرو بحث‌های بی‌پایان بین آنان شده است.
درگیر بودن افراطی یکی از زوجین در شبکه‌های اجتماعی ازمهم‌ترین علل مراجعه به دادگاه دردهه اخیر می‌باشد به‌طوری که تغییر ذائقه، افزایش انتظارات همسران از یک‌دیگر به آن دامن زده است.
درصورت وجود ضعف در پیوندهای حقیقی بین همسران و مسائل حل نشده بین آن‌ها، پیوندهای مجازی می‌تواند جایگزین پیوندهای حقیقی شده، درنهایت به ناپایداری وقطع احتمالی رابطه بین آن‌ها منجر شود.
پرسه زدن بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی مجازی، فرصت‌های گفت‌وگو و تعامل بین زوجین را کم می‌کند تاجایی که به انزوا و درمواردی سبب مبتلا شدن به افسردگی ایشان می‌شود.
استفاده‌ی دائمی از شبکه‌های اجتماعی باعث کم شدن شادی زوجین و کاهش کیفیت زندگی می‌شود. شادی و نشاط زندگی درمیان  همسرانی که کم‌تر از رسانه‌های اجتماعی استفاده کرده اند 11درصد بیش‌تر از استفاده‌کنندگان دایمی بوده است.
اعتیاد به فضای مجازی می‌تواند باعث کاهش آستانه‌ی تحمل، بهانه‌گیری و تنش‌های زوجین و مشاجرات جدی شود.
مقایسه کردن نقاط ضعف و قوت همسر با دیگر افراد، در فضای مجازی از دیگر آسیب‌هایی است که خانواده‌ها را تهدید می‌کند.نقاطی که از ابتدا پذیرفته شده درصورت قیاس با دیگران، نقاط ضعف پررنگ و نقاط قوت کم‌رنگ نشان داده و دل‌سردی و سستی رابطه را رقم می‌زند. باپدید آمدن این حالت، گاهی مرد به دنبال گزینه ای به‌جای همسر و زن درصدد تحقیر شوهر دراین فضاهای اغوا کننده درحال رفت وآمد است.
در جست‌وجوی بی‌هدف  که صرف سرگرمی و تفریح باشد، گاه جوینده آن سر از کوره راه زندگی در می‌آورد و حاصل سالیان زندگی را درمدت کوتاهی به باد پوچی می‌دهد و بدون آن که متوجه شود، در ازای آن هزینه گزافی پرداخت خواهد نمود.
قرار دادن عکس‌هایی به تقلید از دیگران و بدور از عرف جامعه  و چهار چوب خانواده در این شبکه‌ها به عنوان عاملی وسوسه کننده درجهت افزایش شک وتردید همسران رانیزنباید ازنظر دور داشت.
تشکیل گروه‌های خانوادگی و فامیلی نیزاز مواردی است که حد و مرزهای شخصی و حریم خانواده‌ها رادرمعرض خطر قرارداده و گاه موجب گمان‌های ناشایست و ایجاد ارتباطات ناخوشایندی از سوی بیماردلان می‌شود.
عادی‌سازی ارتباطات غیراخلاقی دراین فضا به شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت همسرداری و ترویج بی‌وفایی منتهی می‌شود. طلاق عاطفی از دیگر پیامدهای منفور تنوع‌گرایی دراین حیطه به شمار می‌آید.  
باگذشت ربع قرن از ارسال اولین پیامک، این پدیده مرموز هم‌چنان درحال بلعیدن روابط زناشویی و افزایش شک و تردید درخانواده است و هرروز با چهره‌ای پر زرق وبرق‌تر به بازار می‌آید که نه واقعیت درونش برکسی آشکاراست و نه به عمق دروغش می‌‌توان پی‌برد.
*نویسنده وپژوهشگر آسیب‌های اجتماعی

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004