شما اینجا هستید: خانهیادداشتآیا قدرت و ثروت فسادآور است؟!

آیا قدرت و ثروت فسادآور است؟!

دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 09:37 شناسه خبر: 3181 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

نباید تردیدی به خود راه داد که هر فردی برای گذران زندگی تلاش می‌کند تا ممر و معاشی داشته باشد و این‌گونه تلاش‌ها به ویژه اگر در جهت درست حرکت کنند، ارزنده است. تلاش معاش تنها مربوط به انسان نیست بلکه همه‌ی جانداران برای تداوم زندگی در این راستا می‌کوشند و این نیز حق طبیعی و زیستی آن‌هاست. همان‌طور که مشاهده شده است و نیز ما به تجربه آموخته‌ایم زندگی فردی به صورت صرفاً خوداتکایی بسیار سخت و رنج‌آور است پس آدمی گاهی مختار است که مجبور شود برای برداشتن سختی‌های زندگی فردی از جمع کمک بگیرد. بنابراین بشر موجودی اجتماعی است و زندگی اجتماعی نیازمند به قانون‌مندی می‌باشد، همین انسان قانون را ساخت و به تدریج نظام جمهوریت را به‌وجود آورد تا زندگی برای همه آسان‌تر شود.


معمولاً کلمه‌ی جمهوری و دموکراسی دو واژه‌ی مترادف هستند که یک‌دیگر را تکمیل می‌کنند. تاریخ زندگی انسان به خوبی نشان ‌داده است آدمی به خاطر رهایی از اسارت توحش، مبارزه کرده و نشیب و فرازهایی را پیموده است. متفکران و اندیشمندان کوشیده‌اند به شکلی منظم قانون زندگی جمعی را به‌وجود آورند. در این میان معنای جمهوری در فرهنگ‌های سیاسی و واژه‌نامه‌های مختلف چنین آمده است: «جمهوری یعنی حکومت مردم بر مردم»(1) یعنی نظامی که در آن مردم به انتخاب نمایندگان می‌پردازند و نمایندگان نیز از منافع ملت‌ها در مقابل کج‌روی و زیاده‌خواهی‌ها دفاع می‌کنند. معنای جمهوریت همین است، گرچه دیده شده که مفهوم واقعی آن گاهی تغییر شکل داده به صورت قیصری و دیکتاتوری فردی درآمده است، حتا کلمه‌ی دلچسب و شیرین دموکراسی (آزادی و آزادی‌خواهی) که نشئت گرفته از جمهوریت می‌باشد تغییر شکل داده‌است. اگر دقت کرده باشیم اغلب سیاست‌مداران قبل از رسیدن به قدرت، مدافع حقوق مردم‌اند اما بعد از به دست آوردن قدرت و به دنبال آن ثروت، اغلب قرارها و میثاق‌های خود را فراموش می‌کنند!
یکی از رؤسای جمهور قوی‌ترین و قدرت‌مندترین کشورهای جهان یعنی آمریکا (که فردی‌ آزادی‌خواه بود و به دست یکی از طرفداران برده‌داری ترور شد) در سده‌های قبل دموکراسی را چنین تعریف کرده است:«حکومت مردم، به دست مردم و برای مردم».(2)
در شرایط و اوضاع کنونی جهان بسیاری از سیاست‌مداران و قدرتمندان به خاطر نگرش شدید به منافع مادی و قدرت‌طلبی حتا تغییرات و تحولات دنیای کنونی را نه به‌خوبی می‌بینند و نه باور دارند، متوجه نیستند کوچک‌ترین رفتار به‌هنجار یا نابه‌هنجار موافق یا مخالف منافع عمومی پنهان نمی‌شود و مانند روز همواره بر جهانیان آفتابی است. امروزه مشاهده می‌شود به شکلی وحشتناک در گوشه و کنار جهان زن، کودک، پیر و جوان زیر چرخ خودکامگی صاحبان قدرت و ثروت نابود می‌شوند. دهشت‌افکنی در سراسر جهان فروکش نمی‌کند، قدرتمندان جهان در رابطه با هیجانات دروغین و نامطلوب حقوق و نجات ‌بشر بی‌رحمانه آتش انواع سلاح‌های مخوف را برسر مردمان بی‌گناه می‌ریزند، چه هزینه‌های هنگفتی که باید صرف آبادانی کشورها و ملت‌های فقر زده شود اما برای خرید این محصولات تخریب‌گر هزینه می‌شود، در چنین اوضاع ناآرام و غم‌آلودی انسان‌های بی‌گناه با تمام توانایی و استعداد گوشه‌گیر شده، از این دایره‌ی وحشت می‌گریزند.
در روان‌شناسی فردی و اجتماعی تاکید شده‌است، بی‌رحمی و بی‌انصافی افراد بشر نسبت به یک‌دیگر ناشی از هیجانات نامطلوب و ناهنجار خودکامگی است، جالب این‌جاست تمام این بی‌رحمی‌ها و خودکامگی‌های مشهود توسط کسانی صورت می‌گیرند که خود را منادی حق‌طلبی، دموکراسی و جمهوریت یعنی مردم‌دوستی معرفی می‌کنند، چنین تفکرات بیماری با پنبه‌ی جمهوری و دموکراسی و با زور جنگ‌افزارها زندگی را بر انسان کنونی تلخ کرده‌است. آدمی چنان‌چه درصدی از وجدان پاکش باقی مانده باشد از مشاهده‌ی مرگ، آوارگی، بیماری، پابرهنگی خوردسالان و پیران خمیده قامت لذت نمی‌برد. در شرایط فعلی، دنیای ارتباطات لحظه به لحظه نمایش‌گر فجایع بشری است که گاهی می‌توان گفت از سبوعیت دنیای وحوش هم پیشی گرفته است، رفتار نابه‌هنجاری که حتا علم و تکنولوژی را در مسابقات جنگ‌افزارهای مخوف شرکت داده است.
متاسفانه برخی از سردمداران مدیریت کشورهای جهان ثابت کرده‌اند قدرت و ثروت در دست نااهلان چون تیغ در دست زنگی مست است، زیرا به‌جای یادگرفتن روش سلامت رفتاری و بهداشت واقعی روانی، آموخته‌اند که تنها  راه نجات و خوشبختی را در اختلالات رفتاری، زیاده‌خواهی، فریب روانی و تطمیع تسلیحاتی دیده‌اند، گویی عقل و منطق و انصاف در دنیای چنین افرادی جای ندارد.
 ناگفته پیداست در نهایت، اقلیت خودکامه باید تسلیم خواستِ به حق جمهوریت و دموکراسی ملت‌ها در سراسر جهان شوند و راه درست زندگی مسالمت‌آمیز را یاد بگیرند، در غیر این‌صورت به تجربه ثابت شده‌است قدرت و ثروت نامشروع و فریب‌کارانه عاقبتی جز فاسد شدن ندارد و سرانجام فساد، اضمحلال و فروپاشی است.

*کارشناس روان‌شناسی اجتماعی و مشاوره

پی‌نویس‌ها:
1-فرهنگ‌های سیاسی و فرهنگ دهخدا.
2- ابراهام لینکلن.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004