شما اینجا هستید: خانهیادداشتورشکستگی مشاغل اینترنتی

ورشکستگی مشاغل اینترنتی

پنج شنبه, 21 دی 1396 ساعت 09:00 شناسه خبر: 3215 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

اختلال در اینترنت و قطع شبکه‌های تلگرام، مشکلات بسیار جدی را در مشاغل اینترنتی پدید آورده است.


از عوارض قطع شدن تلگرام که به گفته‌ی مسئولین در پی دعوت و تحریک مردم به خشونت و ایجاد آشفتگی توسط یکی از کانال‌های فارسی صورت گرفته است می‌توان به کساد شدید و تعطیلی همین کسب وکارهای اینترنتی اشاره کرد.
 در حال حاضر از بارزترین آسیب‌هایی است که جامعه ما با دامنه گسترده‌ای از آن مواجه شده است از رونق افتادن تجارت و فلج شدن بخشی از اقتصاد مردمی است که برای امرار معاش با تلگرام سروکار دارند.
 اکنون افراد جامعه درحالی با شوک قطع تلگرام دست و پنجه نرم می‌کنند که نزدیک به نیمی از جمعیت ایران در تلگرام عضویت دارند. 40درصد از مجموع 600 هزار کانال ایرانی در تلگرام، به نوعی فروشگاه مجازی محسوب می‌شوند. حدود 15 هزار کسب و کار مجازی در ایران، با قطع شدن تلگرام دچار مشکل شده‌اند. علاوه بر این، اغتشاشات روزهای گذشته نیز تاثیر منفی بر بازار داشته است.
 پس از شدت گرفتن اغتشاشات خیابانی، شبکه‌های تلگرام و اینستاگرام در ابتدا دچار مشکل و سپس به‌طور کامل از دست‌رس خارج شدند. این درحالی است که پیش از آن بسته‌های اینترنتی اپراتورهای کشور هم از کار افتاده بودند.
هر چند وزیر ارتباطات در پیامی توییتری خبر از موقتی‌ بودن فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام داد اما همین چند روز آشفتگی در اوضاع عمومی کشور کافی است که تا فروش بسیاری از کسب‌وکارهای مجازی به صفر رسیده و از رونق بیفتند تا جایی که برخی معتقدند، ادامه این روند موجب ورشکستگی کامل تجارت‌های مجازی خواهد شد.
 پیش از آن‌که قطعی شبکه‌های اجتماعی، بازار فروش را کساد کند، به‌گفته‌ی خیلی از صاحبان مشاغل اینترنتی، بازار تجارت قبل از این قضایا هم خراب بود و باید برای فروش کالا، تلاش زیادی می‌کردند اما حداقل روزی چند قلم کالا را می‌فروختند و به نوعی معیشت خود را تامین می‌کردند. با وضع پیش آمده در روزهای اخیر با مشکل بزرگ ارتباط با مشتریان مواجه شده‌اند.
بروز موج اختلال ناگهانی کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران موجب سردرگمی و ایجاد مشکلات متعددی شده است، به‌ویژه این‌که آمار دقیقی از تعداد کانال‌ها و صفحات مجازی که کار تجاری می‌کنند، در کشور ما وجود ندارد.
 از آن‌جایی که دولت کنونی ما معروف به دولت الکترونیک است و پایه و اساس کشور بر پایه الکترونیک‌ شدن فرآیند‌هاست، مراودات اداری فعلی به شبکه‌های اجتماعی گره خورده و بدون تلگرام دچار مشکل و خلأهای جدی خواهند شد.
جایگزین کردن سایت‌ها به جای شبکه‌های اجتماعی نیز کارآیی چندانی ندارد زیرا آن‌ها ظرفیت پاسخ‌گویی و برطرف‌کردن نیازهای کاربران را ندارند؛ چراکه دست‌رسی به آن‌ها سخت‌تر است.
تلگرام درکشور ما فقط یک شبکه ساده اجتماعی نبود که به راحتی بتوان از آن صرف نظرکرد.
با توجه به این‌که بسیاری از مشاغل خانگی که زنان بی سرپرست، سهم عمده‌ای از آن را در تولید کسب وکار داشتند توسط همین شبکه‌های اجتماعی به دست آمده بود، با وجود وقفه در تلگرام آسیب بزرگی متوجه این قشر بی‌پناه خواهد شد.
شایان ذکر است که بسیاری از خلآهای الکترونیک در کشور به مدد تلگرام پرشده بود که در این میان نقش تلگرام در کاهش مهاجرت به پایتخت را نیز نباید از نظر دور داشت. امروزه بسیاری از روستاییان با دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و بدون نیاز مهاجرت به تهران یا سایر کلانشهرها، معیشت خود را تأمین می‌کنند. حتا برخی از آن‌ها به توسعه فروش کالاهای بومی خود پرداخته‌اند.
 با بسته‌شدن این شبکه‌ها، دریچه‌های تجاری در سایر نقاط کشور اعم از روستایی وشهری بسته می‌شود.
در شرایطی باقطعی تلگرام وتهدید کسب وکارهای اینترنتی که عمده‌ی آسیب آن متوجه قشرضعیف خواهد شد، مواجه شده‌ایم که یکی از درخواست‌های دولت، ایجاد 900 هزار فرصت شغلی در حوزه‌ی  آی .تی. بوده است که بدون شک با فیلتر کردن شبکه‌هایی مانند تلگرام و اینستاگرام و نبودن جایگزین مناسبی برای آن‌ها نمی‌توان به این خواسته تحقق بخشید وگامی در جهت بهبود معیشت جامعه برداشت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
*نویسنده و پژوهش‌گر آسیب‌های اجتماعی

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004