شما اینجا هستید: خانهیادداشتمسئولیت شوراها و برخی هنجارشکنی‌ها در شهرداری‌ها!

مسئولیت شوراها و برخی هنجارشکنی‌ها در شهرداری‌ها!

چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 09:30 شناسه خبر: 3254 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

حرکت نسنجیده‌ی روابط‌عمومی شهرداری بروجرد، این روزها باعث جریحه‌دار شدن احساسات اقشار مختلف مردم شده‌است و تشکل‌های متعدد حامی حقوق کودکان کار در موضع‌گیری‌هایی مشخص، نسبت به توزیع تصویر این کودکان و نوجوانان آبنبات فروش! اعتراض کرده‌اند.

 

تا جایی‌که رسانه‌های داخلی و خارجی با انتشار این موضوع، به‌نوعی افکار عمومی را به سوی یافتن این پاسخ سوق داده‌اند که بر مبنای کدام شرح وظایف سازمانی و بدون دستور قضایی می‌توان آبروی افراد را این‌گونه به سخره گرفت؟!
تا این‌جا، موضع‌گیری مردم جای هیچ شبهه و تعجبی ندارد! اما قضیه وقتی عجیب می‌شود که کسانی که خود در رویداد چنین سوء‌مدیریت‌هایی در شهر دخیل هستند نیز به این رفتار نسنجیده که شاید هم هیچ تعمدی از سوی عاملین مستقیم آن در کنه موضوع مستتر نباشد، معترضند!!
اعضای محترم شورای شهر می‌توانند سرپرست شهرداری را، که حالا حدود 9 ماه است سرپرستی می‌کند، به صحن شورا فرا بخوانند و بازخواست کنند!
سرپرست شهرداری هم شاید بنا به اختیاراتش، آن کارمند آموزش ندیده یا بد آموزش دیده روابط‌عمومی را از کار برکنار کند! یا اقدامات ایضایی دیگری از این دست که صرفاً در جهت تطهیر خود و انتقال بار مسئولیت کار بر گردن دیگریست، انجام شود!
 اما این، پاسخ درستی به سوء‌ رفتاری که از سوء‌مدیریت در سیستم ناشی شده است، نخواهد بود!
طبیعتاً وقتی شهرداری یک شهر، حدود یک‌سال، و به‌دلیل عدم توفیق اعضای شورا در انتخاب شهردار، با روش سرپرستی اداره می‌شود، افت‌وخیزهای مکرر و این‌گونه کج‌روی‌هایی نیز در درون خود خواهد داشت! و پر واضح است که مسئولیت این ضعف، تنها برگردن آن کارمند یا سرپرست شهرداری نیست! بلکه تک تک اعضاء شورای شهر باتفاق شهردار، در این قضیه باید پاسخ‌گو باشند!
آن‌ها که سیاست‌گذار و بنوعی تصمیم سازبرنامه‌ها و انتصابات در شهرداری هستند باید پاسخ‌گو باشند که چه معیارهایی را برای انتخاب افراد در جایگاه‌های مختلف شهرداری مصوب کرده و داشته‌اند؟!
پس از انتصاب افراد، چه همت و نظارتی از سوی شورا و شهرداری برای بالا بردن دانش، آگاهی و برقراری ارتباط درست افراد با مسئولیت محوله‌شان صورت گرفته است؟ به تعبیر دیگر آیا مستندات نظارت شورا بر تناسب شغل با شاغل در سازمان‌های مختلف شهرداری، پس از تغییراتی که در اثر ادغام برخی سازمان‌ها در شهرداری‌ها صورت گرفت و هدف اصلی آن تخصصی کردن کارها بود، کجاست؟!
کدام دوره‌ی ارتقای تخصص برای مدیران و پرسنل شهرداری پیش‌بینی و اجبار شده است که باعث شود کاستی‌های احتمالی افرادی که به هرترتیب، یا با سفارش یا بر اساس توانایی، پستی را تصرف کرده‌اند، رفع و رجوع گردد؟!
نمی‌توان از وظایف شورا در این‌گونه موارد چشم‌پوشی کرد! انتظار می‌رود همان‌گونه که شورا و شهرداری در اموری از قبیل افتتاح پروژه‌ها، جذب اعتبارات احتمالی، عزل و نصب‌ها و ده‌ها مورد دیگر، در عمل به‌صورت یک‌پارچه خود را «شورای اسلامی و شهرداری بروجرد» می‌دانند (که به واقع نیز باید این‌چنین باشد) در این‌گونه موارد نیز بیانیه‌ی مشترکی بدهند و به اتفاق، از افکار عمومی عذرخواهی کنند! و ضمناً!... نظارتی بر سایر سازمان‌های شهرداری داشته باشند تا کاستی‌های احتمالی ناشی از عدم گریدینگ شغل و شاغل، همین امروز رفع گردد!

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004