شما اینجا هستید: خانهیادداشتیخ‌بندان اعتماد

یخ‌بندان اعتماد

یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 08:23 شناسه خبر: 3279 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

روابط تنگاتنگ و دوسویه‌ای میان مردم از یک طرف و حکومت‌ها یا دولت‌ها از سوی دیگر وجود دارد. در این بین وجود اعتماد میان این دو بخش اساسی یک جامعه به‌خصوص اعتماد مردم به حکومت و دولت موضوع بسیار ویژه‌ای است. اگر اعتماد مردم که بزرگ‌ترین سرمایه‌ی ملی و اجتماعی هر جامعه و کشوری است و می‌تواند در موقعیت مناسب و مقتضی در موضوعات یا حوزه‌های گوناگون به‌کار آید، با عدم مسئولیت‌پذیری مناسب و ورود قاطع و کاربردی در بحران‌های حادث شده از سوی حکومت‌ها یا دولت‌ها مخدوش شود، ترمیم و بازسازی این آسیب بزرگ وارد شده بر اعتماد مردم بسیار دشوار و گاهی غیرممکن می‌شود.


در هنگام رخداد یا بروز حادثه‌ای که احساسات و ذهن مردم را درگیر خود کند عزم همگانی و به‎‌طور ویژه حکومت‌ها یا دولت‌ها را طلب می‌کند. اگر در همین ارتباط تصمیمی درست و مناسب اتخاذ نشود و مردم آن‌گونه که باید طبق انتظاری که از هر حکومت مسئولیت‌پذیری می‌رود، از نوع مواجه، برنامه‌ریزی و مدیریت واقعه اقناع نشوند، به خودی خود ضربه‌ای مهلک بر پیکر اعتماد بین مردم و حکومت یا دولت وارد می‌شود.
در موضوع زلزله‌ی کرمانشاه و در روزهای ابتدایی جدای از کمک‌های نقدی بسیار به نهادهای امدادرسان، برخی مردم بنا به هر دلیل بی‌آن‌که اعتمادی به نهادهای دولتی داشته باشند تصمیم گرفتند بخش اعظمی از کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را از طریق افراد بیش‌تر شناخته‌شده یا همان سلبریتی‌ها به‌دست مردم زلزله زده برسانند. در همان روزها اولویت‌ها و نیازهای ضروری مردم مناطق زلزله‌زده مشخص بود. این‌که فصل زمستان در پیش است و با توجه به شرایط اقلیمی این ناحیه کوهستانی که با برودت بسیار هوا همراه است، زلزله‌زدگان نیاز به سرپناهی هرچند موقت دارند، پیش‌بینی دشواری نبود اما آن‌قدر مدیریت این اتفاق ضعیف بود و هست که اکنون پس از گذشت حدود سه‌ماه هنوز بیش‌تر از شصت درصد مردم از داشتن حداقلی به‌نام کانکس برای در امان ماندن از سرما محروم هستند.
وظیفه‌ی تمام حکومت‌ها و دولت‌هاست در موضوعات این‌چنینی که مستقیم با جان مردم سروکار دارد و ممکن است آسیب‌های غیرقابل جبران اجتماعی یا حتا سیاسی را به‌همراه آورد برق‌آسا و با دست پر ورود پیدا کند و بی‌آن‌که چشم انتظار کمک‌های مردمی باشد در مدیریت بحران و کاستن آلام مردم پیشگام باشد. اکنون اما مردم به وضوح از چنین خواسته‌هایی به حق از مسئولین ناامید شده‌اند و خود سکان کمک‌رسانی را به‌دست گرفته‌اند. واریز میلیاردها تومان به حساب‌های افراد صاحب‌نام به عنوان کمک به زلزله‌زدگان خود گواه این امر است.
در حالی که مردم ایران با بارش برف و پیش‌آمد زمستان واقعی در حال شکرگزاری هستند، مردم مصیبت‌زده مناطق زلزله‌زده‌ی استان کرمانشاه در اوج سرما و یخبندان زیر چادرهای پلاستیکی روزگار می‌گذرانند. متاسفانه امروز و با گذشت بیش‌تر از دو ماه از وقوع زلزله برخی افراد با اتخاذ تصمیم‌های غلط از کمک‌رسانی ‌به موقع و ضروری دریغ کردند و پول مردم را در حساب شخصی خود نگاه داشتند تا به‌قول خود بعدها روستای نمونه یا فرهنگ‌سرا و کتاب‌خانه احداث کنند. این افراد محترم گویا تصاویر دردناک مردم دردمند را نمی‌بینند و کودکان نازنینی که به‌خاطر نداشتن سرپناهی مناسب بر اثر سرما جان عزیزشان را از دست می‌دهند نمی‌بینند. آیا فکر کرده‌اید مردمی که اکنون با مشقات بسیار روزگار می‌گذرانند در صورت سالم ماندن تا روزی که قرار است شما برایشان کتاب‌خانه و فرهنگ‌سرا بسازید چه عکس‌العملی در مقابل آن انجام خواهند داد؟ مگر قرار شما با مردم رفع نیازهای اولیه و اورژانسی مردم نبود؟ چرا این اندک اعتماد باقی‌مانده را نیز از بین می‌برید؟
بیم آن می‌رود با اتخاذ تصمیم‌های غلط از سوی سلبریتی‌ها که در این مقطع مورد اعتماد بخشی از مردم بودند در عدم مدیریت مناسب و به‌هنگام میلیاردها تومان پول این اندک اعتماد باقی‌مانده را نیز از بین ببرند و با وقوع اتفاق ناخوشایند دیگری مردم از کمک به این افراد نیز دریغ ورزند و سختی‌های افراد مصیبت‌زده صد چندان شود.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004