شما اینجا هستید: خانهیادداشتنشانی غلط ندهیم!

نشانی غلط ندهیم!

سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 09:45 شناسه خبر: 3284 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

یک چیز را خوب می‌دانم و این است که هیچ نمی‌دانم.  (سقراط)

تکرار این نکته از انیشتن ضروری است که«سخت‌ترین کارها، فکر کردن است». فردی مانند این نابغه‌ی بزرگ سخنی بیهوده نمی‌گوید. شاید برخی از ما با این تصور زندگی کنیم، مگر نه این‌که همیشه در حال فکر کردنیم؟ پس کار زیادی نیست! درحالی که واقعیت چیز دیگری است.


چون فشار زندگی زیاد شود افکار بیهوده به ذهن و مغز فشار می‌آورد و موجب افکار آزاردهنده می‌شود، به تعریف روان‌شناسی این‌گونه هجوم‌های فکری به مغز را محرک‌های زائد می‌گویند، این محرک‌ها به ویژه در سنین بالا مزاحم‌تر و آزاردهنده‌ترند، حتا اگر از حد معمول تجاوز کنند، موجب اختلالات روانی از جمله بی‌خوابی و زوال عقل می‌گردد، پس نمی‌‌توان باور داشت کسی که در حمله‌ی این‌گونه محرک‌های زائد مغز گرفتار شود متفکر است!
متفکر به کسی گفته می‌شود که در حال تخیل فعلی به ابداع و آفرینش‌های مفید و موثر برسد، در حال که گاهی محرک‌های زائد فکری منجربه توهم شده، ممکن است موجب خودخواهی، خود دوستی و خودشیفتگی گردد و در نهایت اختلالات رفتاری را به وجود بیاورد، حتا می‌تواند فرد را در شرایط ویژه گرفتار رفتارهای نمایشی«هیستریکی» سازد، گاهی مشاهده می‌شود این نوع شخصیت‌ها که شدیداً از زندگی هراسناک‌‌اند، گفتاری و قلمی در راه بیداری و خدمت به مردم به کار نبرده‌اند.
اگر به تاریخ علم و ادبیات لرستان نگاهی کوتاه داشته باشیم، برخی از بزرگان و زحمت‌کشانِ تلاش‌گر با همین نشانی‌‌های غلط و مخدوش، مورد بی‌مهری قرار گرفته، موجب شده‌اند متاسفانه به قول معروف خشک و تر با هم بسوزند.
اگر از نام جاودان اندیشمندانی جهانی هم‌چون عبدالحسین زرین‌کوب و جعفر شهیدی که برای ما افتخاری بزرگ‌اند بگذریم، بزرگانی مانند زنده‌یادان علی‌محمد ساکی، محمدرضا والی‌زاده‌معجزی و حمید ایزدپناه، هر یک در توان و زمان خود در لرستان پیش‌قراولان فرهنگ نویسندگی بوده‌اند به همین دلیل لرستان و لرستانی و حتا ایرانی نام و اثر مثبت و سازنده‌ی آن‌ها را فراموش نخواهد کرد.
از دیگر تلاش‌گران متعهد و فهیم می‌توان به محسن حجاریان اشاره کرد، هرچند شرایط نامساعد زادگاهش او را روانه‌ی تهران کرد اما با کارهای ارزنده در تدریس و تالیف کتاب‌های مفید، خدمت‌های ویژه‌ای به وطن خویش نموده است و در این زمینه جایگاه ارزنده‌ای دارد، جالب این‌جاست که وی در جوانی یکی از قهرمانان پرافتخار وزنه‌برداری ایران بوده است.
در زمان ما هم کسانی هم‌چون سیدفرید قاسمی، با آن همه تلاش و کوشش بی‌وقفه «که مطالعه‌ی آثارش از حوصله‌ي همه‌کس ساخته نیست چه رسد به نوشتن آن‌ها»! این انسان شایسته واقعاً کاری کرده است کارستان که نگارنده‌ی این سطور می‌تواند تنها برایش آرزوی بهروزی و سلامت کند، وی یکی از افتخارات لرستان است.
هنرمند، شاعر و نویسنده‌ی خستگی‌ناپذیر نصرت‌اله مسعودی که مشکلات پیاپی زندگی‌اش در زمانه‌ی ما او را به گوشه‌گیری کشانده است نباید فراموش شود. او همواره در فکر راه‌کار برای رفع نابه‌سامانی‌های وطن خویش است و با آثارش کوشیده است در این هم‌دردی‌ها سهیم باشد.
سیدسیامک‌ موسوی‌اسدزاده، این انسان هنردوست و خوش‌سلیقه که معلوم است هرگز خدمت بزرگ هنر را فراموش نکرده است، به همین دلیل تلاش می‌کند نام و آوازه‌ی این خدمت‌گزاران فراموش نشود، وی از نام و وضع آن‌ها کنکاش می‌کند.
نویسنده‌ی توانمند و دردشناس، صادق سیفی، با نوشتن انتقادهای به جا و راه‌کارهای درست، دغدغه‌ی پیش‌رفت وطن و به ویژه زادگاه خود را دارد، شایسته است تلاش این انسان بزرگوار فراموش نشود.
عسکری‌عالم‌ها، علی‌مردان پدر و سعید و ساسان پسر، همواره با مطالب خود به مردمِ دیار خویش بهره‌ای از توانمندی‌ها را هدیه می‌کنند به ویژه علی‌مردان پدر که با تالیف کتب متعدد، بسیار جدی و کوشا در حال خدمت به مردم دیار خویش است.
هرچند ممکن است مسئولان هفته‌نامه‌ی سیمره دوست‌ نداشته باشند به این‌گونه در این نشریه نامی از آن‌ها برده شود اما منصفانه نیست به درایت و شجاعت آن‌ها یعنی کیانوش رستمی و همسر محترمش سودابه‌ آزادگان اشاره‌ای نگردد. آن‌ها با تمام توان اغلب وقت خود را صرف انتخاب و درج مقاله‌های سودمند به خاطر خدمت‌گزاری به هم‌نوعانشان هزینه کرده‌اند، به آن‌ها باید دست مریزاد و تبریک گفت. یادآوری نام تمام اهل قلم در این مقال نمی‌گنجد، بلکه خود نیاز به کتابی کامل دارد نه مقاله‌نگاری در هفته‌نامه‌ای محدود، امید است بزرگان دردشناس اهل قلم پوزش نگارنده را در این مورد پذیرا باشند زیرا کار همه‌ی آن‌ها در خور تقدیر و تحسین است، به همین دلیل برای همه‌ی نشریات تلاش‌گر و نویسندگان متعهد آن‌ها که در راه بهبودِ زندگی هم‌وطنان خود به ویژه لرستان می‌کوشند آرزوی سرفرازی می‌گردد.
 اغلب صاحب‌نظران و اندیشمندان متوجه‌ی این نکته‌ی بسیار مهم شده‌اند که هم‌اکنون میهن ما تا چه اندازه از دانشگاه و دانشجو اشباع شده است و در حد فراوانی فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، دکتری صادر می‌شود که اغلب از بی‌کاری رنج می‌برند و نادم از تحصیل‌اند به ویژه کسانی که به حق تحصیل کرده و زحمت کشیده‌اند و موفق به اخذ مدارک عالی شده‌اند. در این حال باید متوجه بود با این برنامه‌های اشتباه، هرگز ارزشِ دانش و آگاهی از بین نخواهد رفت.

در این بین نه به حق بلکه به ناحق برخی دیگر به مقام واهی پروفسور، دکتر و استاد دست یافتند؛ به ویژه کسانی که واقعاً درخور چنین عنوان‌هایی نیستند با این حال از این عناوین نان می‌خورند. هم اکنون اگر سری به رو به روی دانشگاه تهران بزنیم مشاهده خواهیم کرد مقاله، پایان‌نامه، کتاب و حتا مدارک کاذب دکتری هم خرید و فروش می‌شود. در این رهگذر چه آدم‌هایی که با توجه به کاستی‌های روانی و بی‌مایگی‌های فکری خویش که ناشی از عقده‌ی حقارت است بدون درس، کلاس و تلاش با پول، صاحب چنین عنوان‌های می‌شوند؛ در این آشفته بازار حتا در برخی از موارد دامن نوشتن و قلم را آلوده کرده‌اند و گاهی به سرقت‌های ادبی هم مشغولند، معلوم است همه‌ی این رفتارها به وسیله‌ی اشخاصی صورت می‌گیرد که تنها راه فرار از شکست‌های زندگی خود را در این گونه ترفندها می‌بینند.
به هر روی باید اذعان داشت ممکن است نقیصه‌ یا عیب‌های کوچک کم و بیش در همه‌ی ما دیده شود زیرا انسان کامل وجود ندارد، مهم آن است به عیب‌های بزرگ و غیرقابل جبران تبدیل نشوند. به تجربه ثابت شده است در صورت تقویت و تکرار رفتارهای ناهنجار، ممکن است انسانی مفید و ارزنده  را به موجودی فریب‌کار و دروغ‌گو تبدیل شود که مجبور گردد به‌خاطر فرار یا معکوس نشان دادن گره‌ی مشکلات پیاپی زندگی حتا قلم را آلوده کرده، نشانی غلط بدهد. همه‌ی کسانی که با نگارنده‌ی این سطور آشنایی دارند از یک ویژگی آشکارم مطلع‌اند و آن همان رک‌گویی است. اشاره به چنین موضوعاتی به دلیل آن است که در این آشفته‌بازارِ تلبیس و دروغ، اهل قلم مواظب خود باشند که به جای خدمت و روشن‌گری هم‌نوعان در باتلاق چنین حیله‌هایی گرفتار نشوند.
همه‌ی ستم‌ها و بی‌انصافی‌های زمانه‌ی ما ناشی از زیاده‌خواهی، دروغ و نامهربانی‌ است اما دیده نشده است کسانی که با این ویژگی‌ها به سر برده‌اند زندگی را با افتخار و بدون رسوایی سپری کرده باشند.
به قول صائب تبریزی:
خاک‌ساری نه بنایی است که ویران گردد
سیل‌ها عاجزِ کوتاهی این دیوارند

*کارشناس روان‌شناسی و مشاوره

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004