شما اینجا هستید: خانهیادداشتزن مبارزی برای آزادی

زن مبارزی برای آزادی

پنج شنبه, 19 بهمن 1396 ساعت 09:14 شناسه خبر: 3300 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

در طول تاریخ، زنان تجربه‌های متفاوتی برای دست یافتن به استقلال و حقوق خود داشته‌اند. جنسیت آنان در طول تاریخ سرکوب شده است. اگرچه از دست یافتن زنان به حقوق خود زمان زیادی نمی‌گذرد اما هنوز در بسیاری کشورها زنان از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم هستند.


بررسی وضعیت زنان در تاریخ نشان می‌دهد که وضعیت حقوقی آنان چگونه در جوامع رشد و تغییر کرده است. امروزه زنان در جوامع غربی از سطح معقول برابری حقوق با مردان برخوردار هستند. اما اگر در گذشته سیر کنیم، زنان از ابتدایی‌ترین حقوق هم محروم بوده‌اند. آنان در طول تاریخ گاه به آن چه حقشان بوده رسیده و گاه آن را از دست داده‌اند. با نگاهی اجمالی به دوران باستان به این نکته دست می‌یابیم که از زن به عنوان یک جنس بی‌ارزش، ضعیف و محتاج یاد می‌شود. زنان در تمدن بین‌النهرین تنها مسئول کودکان و خانه بودند. در مصر باستان زنان قدرت و اقتداری نداشتند (اگر چه می‌توان به زنان انگشت شمار قدرتمندی مانند کلئوپاترا، بوودیکا و... اشاره کرد) آن‌ها به عنوان «اموال شخصی» در نظر گرفته می‌شدند و تنها تصوری که از زن وجود داشت همسر، مادر و فاحشه بود.
در امپراتوری روم زنان مجاز به ابراز نظر نبودند و تنها نقش آنان تولد و مراقبت از کودکان، کنیز جنسی، تمتع جنسی بود. عملاً مرد ارباب و زن برده‌ی او بود. در قرون وسطا زنان هیچ حقوقی نداشتند، آن‌ها هنوز به عنوان یک ابزار و اموال (مملوک مرد) در نظر گرفته می‌شدند. اگر زنی از مرد پیروی نمی‌کرد به بدترین مجازات محکوم می‌شد. این ظلم به زنان تا رنسانس ادامه داشت. در زمان رنسان به زنان تا حدودی آزادی داده شد تا نظرات خود را در زمینه‌ی هنر و مسائل اجتماعی بیان کند البته تا زمانی که نظری مخالف و رادیکالی نداشته باشند.
در اواسط قرن هفده و در جريان تحولات فکرى «عصر روشنگرى» بود که بحث پيرامون تعريف «انسان» و دامنه‌ی شمول آن به ميان آمد و نظريه‌ی معروف «توماس هابز» و «جان لاک دال» بر برابرى و آزادى همه‌ی آحاد بشرى مطرح گرديد: «همه‌ی انسان‌ها برابر و آزاد زاده مى‌شوند… هيچ قدرت طبيعى‌اى نمى‌تواند در برابر آزادى و برابرى اصيل آحاد انسانى ايستادگى کند.»(1)
در قرن هجدهم، هنگامی که شعار «آزادى، برابرى و برادرى» در فرانسه طنين انداخته بود ،زنان نیز برای بی‌عدالتی‌هایی که در حقشان می‌شد دست به اعتراض کردند. اگر چه بعد مشخص شد منظور از آزادی و برابری حقوق مردان بوده نه زنان، اما مجمع حقوق زنان (‌1792‌) که به جنبش حق رای نیز معروف است با مقاله‌ای به نام «دادخواستی برای حقوق زنان» از « ماری ولیستون کرافت» آغاز شد. این مجمع خواستار برابری زنان با مردان در حقوق، آموزش، حق رای و دستمزد شدند. این لیست از حقوق زنان با آن‌که کمبودهای زیادی داشت اما به عنوان اولین تلاش زنان جهان برای به‌دست آوردن حقوق خود بود.(2) 
با ورود ايده سوسياليسم در اوايل قرن ١٩ احترام به حقوق زنان بیش‌تر شد. سوسیالیسم تئوري يا سياستي است كه هدف آن مالكيت يا نظارت جامعه بر وسايل توليد- سرمايه، زمين، اموال و جز آن‌ها - به‌طور كلي، و اداره آن به سود همگان است. در واقع در ایده سوسیالیسم همه افراد جامعه با هم برابر هستند.(3)
شروع تحصیلات مدرسه برای زنان در پایان قرن نوزدهم بود. در این قرن زنان توانستند برابری فکری خود را با مردان ثابت کنند. در ادامه با شروع جنگ جهانی اول زنان به عنوان نیروی کار در جنگ حضور داشتند. با کشته شدن مردان در جنگ زنان بیش‌تری به جای مردان که به جنگ رفته بودند، در کارخانه‌ها شروع به کار کردند و سرانجام توانستند مسئولیت و احترام خود را برگردانند.
در طول جنگ جهانی دوم زنان نیروی کار ثابت کارخانه‌ها شدند. اکنون آن‌ها صاحب کار و شغل بودند ولی هنوز تبعیض وجود داشت. در دهه‌ی 1950 میلادی زنان برای آزادی‌های بیش‌تر به مبارزه و اعتراض پرداختند و خواستار نقش‌های اصلی‌تر در جامعه شدند. با توجه به پیش‌رفت‌های علمی از اوایل دهه‌ی 1970 بود که جنبش زنان موفق شدند مطالعات زنان را به عنوان شاخه‌ى دانشگاهی جنبش آزادی‌بخش زنان وارد برنامه‌ی درسی دانشگاه‌ها و کالج‌های سراسر آمریکا و هم‌چنین کشورهای اروپایی کنند.(4) سرانجام در سال 1975 سازمان ملل 8 مارس را به عنوان روز جهانی زن به رسمیت شناخت و دو سال بعد یعنی 1977 از طرف یونسکو این روز به عنوان روز بین‌المللی زن شناخته شد. به امید روزی که برابری  وآزادی زنان را در تمامی جهان شاهد باشیم.

پی‌نویس‌ها:
1- Kvinnohistoria, Yvonne Hirdman, p
2- جیمز، سوزان، فمنیسم و دانش فمنیستی، ترجمه‌ی عباس یزدانی و بهروز جندقی، زمستان 1382، دفتر مطالعات و تحقیقات زنان.
 3- آشوري، داریوش، زمستان 1394، دانش‌نامه سياسي (فرهنگ اصطلاحات و مکتبهای سیاسی)، چاپ بیست و چهارم، تهران، امروارید، ص 204
 4-  مشیرزاده، حمیرا، 1388، از جنبش تا نظریه اجتماعی(تاریخ دو قرن فمینیسم)، چاپ چهارم، تهران، شیرازه ص 29.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004