شما اینجا هستید: خانهیادداشتمعضل فروبسته‌ ی لرستان و رسالت آگاهان!

معضل فروبسته‌ ی لرستان و رسالت آگاهان!

جمعه, 03 آبان 1392 ساعت 20:28 شناسه خبر: 331 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 در استان ما چه افرادی که نیامدند و به‌عنوان استاندار و فرماندار و نماینده و مدیرکل، مدتی اذهان را به خود مشغول نکردند و امید واهی نیافریدند و سرانجام، بدون به‌وجود آوردن تغییر و تحولی چشم‌گیر در سرنوشت مردم، برای همیشه یا به‌صورت موقت، صحنه را ترک نکردند! تا حالا چهارده استاندار و ده‌ها نماینده عوض کرده‌ایم؛ از هر تیپ و جناح و باندی که تصور کنی. روحانی و دکتر و مهندس و معلم و سردار و چپ و راست و مستقل و فراجناحی و…همه را آزموده‌ایم. استاندار مکتبی و اصلاح‌طلب و اصول‌گرا و ولایی و پروفسور و بلدوزرکار و خدمت و… را طی سه دهه‌ی گذشته به مرور امتحان کرده‌ایم ولی، ماییم و همان «کِر» و همان «نِشو!»


از قافله‌ی توسعه واقعاً عقب افتاده‌ایم و خود و فرزندان‌مان در منجلاب مشکلات و معضلات غوطه‌وریم و دست و پا می‌زنیم. در هیچ‌کدام از ابعاد زندگی اجتماعی، توفیقی به‌دست نیاورده‌ایم. این به آن مفهوم نیست که در محدوده‌ی لرستان، کاری انجام نشده است؛ نه، کمیت و کیفیت کارهای انجام شده در مقایسه با استان‌ها و مناطق برخوردار کشور در حدی نبوده است که تغییر ملموس و چشم‌گیری در سطح رفاه و آسایش و برخورداری ما به‌وجود بیاید.
نه صنعتی داریم که میزان قابل توجهی کالای صنعتی تولید کند و تعداد قابل ملاحظه‌ای را مشغول کار کند و نه کشاورزی مدرنی که بتواند زندگی شرافتمندانه‌ای  را برای جمعیت روستایی‌مان فراهم آورد. با آن همه جاذبه‌ی تاریخی و طبیعی و باستانی، از نظر توریسم و اکوتوریسم، تقریباً در نقطه‌ی صفر مانده‌ایم. از لحاظ توسعه‌ی امکانات شهری و زیرساخت‌های مربوطه، پیش‌رفت ملموسی نکرده‌ایم. از نظر فضای کسب و کار و اشتغال و امرار معاش که دیگر نگو و نپرس! فرزندان‌مان آواره‌ی شهرهای بزرگ شده‌اند برای به‌دست آوردن یک چندرغاز و گذراندن زندگی بخور و نمیر!
بی‌شک، دولت در به‌وجود آمدن این وضعیت بغرنج، نقش اصلی را به عهده داشته و دارد؛ ولی در عین حال، خود ساکنان این استان به‌ویژه آگاهان آن نیز کم مقصر نیستند! در عین بدبختی و سیه‌روزی، رفتارهای عجیب و غریبی از فرهیختگان و باسوادها و به اصطلاح «آگاهان‌مان» سر می‌زند! مثلاً فکر می‌کنند که فلان شخص به‌عنوان نماینده یا استاندار یا مدیرکل می‌تواند گره از کار فروبسته‌ی ما بگشاید!
شوربختانه بسیاری از افراد تحصیل‌کرده و نسبتاً آگاه جامعه‌ی لرستان، فکر می‌کنند که تغییر و تعویض مکانیکی و صوری مدیران یعنی صرفاً نشاندن یک فرد به جای دیگری، می‌تواند مشکل ما را  حل کند! آخر، این چه دیدگاهی است که کسانی اصرار می‌ورزند و تعصب به خرج می‌دهند که اگر فلان شخص، استاندار یا نماینده شود، اوضاع ما توپ می‌شود؟!

هیچ استاندار یا فرماندار یا نماینده‌ای نمی‌تواند حق تضییع شده‌ی ما را اعاده نماید.
این مناصب و پُست‌ها را که به کسانی نمی‌دهند تا «حق‌طلب» باشند! و با تمام وجود از مطالبات مردم دفاع کنند. استاندار را که دولت نمی‌گذارد برای گرفتن حق مردم! کسانی به‌عنوان وکیل به مجلس راه داده نمی‌شوند تا هم و غم‌شان اعاده‌ی حق‌الناس باشد! لذا بایستی تأسف خورد که این نحوه‌ی نگرش و انتظار بی‌جا و بیهوده، چگونه کلی از انرژی و نیروی سازنده‌ی آگاهان ما را بر باد داده و می‌دهد!
بسیاری از مدعیان  دل‌سوزی برای مردم لرستان و دفاع از حقوق آنان، یا خود سودای رسیدن به نام و نان و نوایی دارند یا زیر پرچم افراد موقعیت‌جو و منفعت‌طلب، سینه می‌زنند که به هرحال، نتیجه درهر دو حالت یکی است. می‌ماند تک و توک افرادی که به دلیل تنهایی و بُر نخوردن با جریان‌های مسلط، عملاً کاری از پیش نمی‌برند.
ما واقعاً فاقد یک جریان دوراندیش و همه‌جانبه‌نگر در استان‌مان هستیم؛ جریانی متشکل از افراد آگاه و خودساخته که نظرشان بلندتر و دل‌شان دریایی‌تر از آن باشد که فریفته‌ی پست و مقام‌های بی‌ارزش این دوران از تاریخ کشورمان شوند. کسانی که وجودشان مشحون باشد از دانش و آگاهی و در قید و بند ارزش‌های والای انسانی و حقوق اساسی و خدادادی انسان‌ها باشند.
آری، ما اگر غیرت داریم (آن‌طور که ادعایش را داریم) و سودای آگاهی و آزادگی در سر داریم و به لر بودن خود می‌نازیم و افتخار می‌کنیم، نبایستی اجازه دهیم صحنه‌ی دردناک زندگی مردم این استان به جولانگاه دروغ‌گویان و منفعت‌طلبان و خودخواهان تبدیل شود. چگونه؟ همان که گفتم! اگر ما یک مجلس یا مجمع از آگاهان و خیرخواهان پاک‌اندیش و روشن ضمیر و باغیرت از فرزندان این استان داسته باشیم، آن‌وقت است که با اتحاد و پایداری و منطق می‌توانیم دولت و مسئولان را به چالش جدی بکشانیم و حقوق‌مان را مطالبه کنیم.
این مجمع و مجلس باید هر روز و هر ماه و هر سال آگاه‌تر و با برنامه‌تر و بالنده‌تر شود و با برنامه‌ریزی و دوراندیشی، پیش برود و همراه مردم در چالش بی‌تعارف با مسئولان و مقامات، در راه رسیدن به لرستانی آباد و بری از رنج و درد و فقر و فاقه و محرومیت، تلاش بی‌وقفه به خرج بدهد. آری، ناخودآگاه به یاد این شعر می‌افتم که سال‌ها پیش، استاد شکارچی آن‌را خوانده است و می‌تواند به‌خوبی، وضع و حال ما را نیز توضیح بدهد:
«برادر، درد ما درمان پذیرد/ درخت آرزومان میوه گیرد
غم بیچار‌گی خوردن چه حاصل/ بیندیش و بجوی درمان مشکل!»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004