شما اینجا هستید: خانهیادداشتکدام دیوار کوتاه‌تر است؟ ملت یا دشمن؟

کدام دیوار کوتاه‌تر است؟ ملت یا دشمن؟

دوشنبه, 14 اسفند 1396 ساعت 11:01 شناسه خبر: 3378 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

خوب است پیش از آن که وارد موضوع اصلی شویم به مناظره‌ی دو سرباز آلمانی و فرانسوی در جنگ جهانی دوم توجه کنیم. این مناظره عمیق و فکورانه است: سرباز آلمانی به سرباز فرانسوی: «شما فرانسوی‌ها برای شرافت جنگ نمی‌کنید به خاطر پول می‌جنگید، برخلاف شما ما سربازان آلمانی به خاطر شرافت و حیثیت می‌جنگیم.»
سرباز فرانسوی: «مسلم است هرکسی هرچه را که ندارد به دنبالش می‌رود.»(1)


افراد آدمی در طول زندگی خود با واژه‌هایی سروکار دارد که بر حسب شرایط و گستردگی، مصرف و تکرارشان کم و زیاد می‌شود، به همین دلیل گاهی کنجکاو می‌شویم، بدانیم کاربرد آن‌ها چیست، دقیقاً هر کلمه‌ای در جایگاه و پایگاهی خاص مشاهده می‌شود به همین دلیل شایسته است معانی دو واژه‌ی ملت و دشمن را بررسی کنیم: کلمه‌ی ملت قبل از انقلاب مشروطه کاربرد کنونی را نداشت زیرا مفهوم واقعی آن دین، آیین و شریعت(2) است. به تدریج، معنای مردمِ کشور و میهن را به خود گرفت و اصل خود را از دست داد. بنابراین می‌توان گفت معنای واقعی، مردم، توده و خلقِ کشور است، به همین دلیل اگر سیاست‌مداری در کج‌روی‌های خود مواخذه شود ممکن است بگوید منظور من از ملت مردم نبوده است و اگر از رفاه، آسایش و آزادی ملت سخنی گفته‌ام هدفی غیر از معنی واقعی نداشتم، در این حال باید توجه داشت هنگامی که معنای واژه‌ای در میان مردم یک مملکت عمومیت و تثبیت یافت، هدف کلی همان معناست و استناد به غیر آن بیش‌تر جنبه‌ی مغلطه خواهد داشت، یعنی گمراه نمودن مردم. شاید به کار بردن مفاهیم دو پهلو نوعی سیاست‌کاری برای انحراف فکری توده‌های مردم باشد به همین دلیل اگر به‌خوبی دقت کرده باشیم، سال‌های سال است واژه‌ی ملت به طور مکرر به میان آورده می‌شود، به ویژه در هر تنگنای اشتباه‌کاری سیاسی به کار برده ‌شده و بیش‌تر برای فرار از مسئولیت‌ها این کج‌روی‌ها روی دوش ملت گذاشته می‌گردد. رویدادهای گذشته نشان داده است همواره بین حکومت‌های مردم‌گریز و ملت‌ها، جنگ و گریزی از کلمات وجود داشته است، مثلاً به کار بردن پیاپی واژه‌هایی مانند ملت و دشمن از طرف حکام و واژه‌هایی نظیر ستم، زورگویی و خیانت از طرف مردم بوده است، در چنین اوضاعی مردم باور نداشته‌اند حکامی که به فکر آن‌ها نیستند آزادانه صمیمیتی در میانشان وجود داشته باشد به همین دلیل استفاده از واژه‌های ملت، آزادی و امنیت می‌تواند کاربردی یک‌طرفه داشته باشد. به لحاظ رفتارشناسی و رفتارگرایی ثابت شده است هر کار یا واژه‌ای  بدون هدف مثبت و سازنده تکرار شود ملال‌آور می‌گردد، به ویژه اگر به خاطر آرام‌بخشیِ عمومی به کار برده شود اثرش از بین خواهد رفت، درست مانند داروهای مسکنی که بیش از حد مصرف می‌شود و به تدریج  اثر خود را از دست می‌دهد.
واژه‌ی دیگری که باید در مورد آن دقت کرد دشمن است. دشمن برابر تعریف واژه‌نامه‌های معتبر به معنای بدخواه و ضد دوست است(3). این کلمه سال‌هاست تکرار می‌شود و گویا آن هم کیفیت اثربخشی خود را از دست داده باشد، به‌طور مثال ما انقلاب کردیم، به دنبال آن جنگی طولانی و فرسایشی با حکام وقت عراق تجربه شد و تجاوز سپاهیان حاکم بر آن سرزمین را دیدیم و خسارات آن را مشاهده کردیم، پس از چند سال کشتار و ویرانی سرانجام جنگ خاتمه یافت، احتمالاً برابر رأی سازمان ملل قرار شد خسارات میهن و مردم وطن ما ایران از طرف متجاوزین جبران شود، خوش‌بختانه تا کنون با کشور دیگری جنگی نداشته‌ایم چون تجاوزی صورت نگرفته است. می‌توان نتیجه گرفت دشمن به مملکتی غیر از کشور ما اطلاق می‌شود که موجب تجاوز و خسارت به منابع ملی و حتا جان ملت ایران شود. در این میان پس از آن رویدادها، سال‌های سال است برای خویش دشمن‌سازی می‌کنیم و با اغلب کشورهای قدرتمند و پیش‌رفته به شکلی توهم‌زا در حال ستیزه‌گری هستیم و چنین القا می‌کنیم هم‌اکنون دشمن در حال تلاش برای تجاوز به مرزهای میهن عزیز ما ایران است. متاسفانه یا خوش‌بختانه ملت ایران متوجه شده‌اند تمام این‌گونه دشمن‌سازی‌های خیالی، احتمالاً به خاطر بی‌توجهی به خواست آن‌هاست، یعنی آزادی و رفاه به دنبال تحولات مثبت بعد از انقلاب است. این‌جاست که باید متوجه شد تکرار خستگی‌آور هر واژه‌ای نه تنها اثر خود را از دست خواهد داد بلکه ممکن است آهسته و آرام به شکل شوخی و طنز درآید، در چنین آشفته‌‌‌‌‌‌ بازاری اگر پول‌شویی، اختلاس، سرقت و نابودیِ پی‌درپی منابع و اموال عمومی هم اعلام و مشاهده شود شاید معلوم نشده‌است، دوستی چیست؟ دشمن کیست؟ یا آن‌که دوست است، دشمن است؟! و یا آن‌که دشمن است، دوست است؟! شاید این زبان‌زد معروف را شنیده‌ایم که «دوستی دوستی می‌آورد، دشمنی دشمنی.» بنابراین جدای از جانبازی‌های صادقانه‌ی نیروهای ملی در راه وطن، معلوم نیست از این‌گونه دشمن‌سازی‌های توهمی تا کی باید بهره‌برداری شود؟! و اساساً این منابع بر باد رفته به خزانه‌ی چه کسانی سرازیر می‌گردد و در حساب‌های چه اشخاصی ذخیره می‌شود. جالب این‌جاست اگر اموال مردم ایران به صورت غنیمت جنگ‌های ناخواسته و زرگری مصادره گردد، چرا در بانک‌های کشورهای به اصطلاح دشمن ریخته می‌شود و آن‌گاه همواره این‌گونه کشورها را دشنام می‌دهیم و نفرین می‌کنیم. گویی برخی از سیاست‌مداران ما در رابطه با ملتی که در کنار آن‌ها سرنوشت خود را رقم زده‌اند احساس مسئولیت و حق‌شناسی ندارند و در این رهگذر ناسپاس شده، گرفتار آلزایمر سیاسی گشته‌اند، به همین دلیل در قبال میهن و هم‌میهن بی‌اعتنایی نشان داده، به هیچ‌وجه حاضر نیستند از اشتباه‌کاری و زیاده‌خواهی خویش عقب‌نشی کنند یا دست بردارند و به دنبال آن اجازه دهند این ملت انقلابی بعد از انقلاب نفسی راحت بکشد، امکان ندارد چنین سیاست‌های توهم‌آوری برای هیچ وطن و هم‌وطنی سعادت و آسایش به ارمغان آورد. اگر به رفتار اعتراض‌آمیز اخیر مردم دقت کرده باشیم از بی‌عدالتی، ستم و بی‌انصافی به ستوه آمده‌اند زیرا همه‌ی این طغیان‌ها نتیجه‌ی غرور و بی‌اعتنایی و ماجراجویی برخی از صاحبان قدرت و سیاست است. واضح باید گفت در هر مورد که نگاه کنیم کاستی و بی‌توجهی مشهود است و این مشکلات در کشوری اتفاق می‌افتد که هر تکه از خاک آن سرشار از نعمت و ثروت است. به هر روی هنوز مسئولان برای ملت به شکلی روشن توضیح نداده‌اند هدف از چنین سیاست‌های مبهم داخلی و خارجی چیست؛ تحلیل، تفسیر و توجیه آن چگونه است؟!

*کارشناس روان‌شناسی اجتماعی و مشاوره

پی‌نویس‌ها:
1- چکیده‌های تاریخ، مهدی آملی پرتوی
2و3- فرهنگ‌های دهخدا، معین و عمید

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004