شما اینجا هستید: خانهیادداشتشایستگی و بایستگی زنان را بپذیریم

شایستگی و بایستگی زنان را بپذیریم

دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 12:34 شناسه خبر: 3391 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

زن؛ این سرشت هماره زاینده‌ی آفرینش، از اولین روز خلقت و نخستین روز زندگی، وقتی که در جایگاه نوزاد، کودک، نوجوان، جوان، به عنوان عروس، همسر، مادر و مادربزرگ قرار گرفته و می‌گیرد با زن بودنش در مقابل همه‌ی آسیب‌های اجتماعی درگیر و در تضاد است.

تضادی که گویی هیچ وقت نه تنها تمام نمی‌شود بلکه روزبه‌روز بر شدت و حدت آن افزوده می‌شود. گویی اساس ساختار جهان براین مبناست که نیمی از مردمان کره‌ی خاکی به نام زنان درهرگوشه و کنار با آن دست و پنجه نرم کنند.
زن؛ به عنوان زایش دوباره‌ی هر آفرینش، به عنوان نیمی از جامعه‌ی انسانی اگر صدایش شنیده نشود، رنجش دیده نشود، جایگاهش به حق مغتنم شمرده نشود، حقوق و کرامت انسانی‌اش شناخته نشود، جامعه‌ای که درآن تنفس می‌کند از رشد فکری و اجتماعی محروم می‌شود. تربیت انسانی شکل نمی‌گیرد و زوال روزافزون آن جامعه در همه‌ی ابعاد مشهود می‌شود. چرا که در تعامل و هم‌اندیشی و با هم‌کناری زن و مرد است که آداب، قوانین و نظام‌های اجتماعی شکل می‌گیرند و ماهیت اجتماعی متبلور می‌شود. اینان در تعامل با هم، آداب و سنت‌ها، نظام‌ها و قانون‌های خاصی را به وجود می‌آورند. در اثر پیوند با یک‌دیگر، ماهیت اجتماعی پیدا می‌کنند.
نقش و مشارکت زنان در امر تحقق اهداف، آمال و نیازهای جامعه کلیدی و درجایگاه خود ارزنده است. بدون حضور زن در جامعه، توسعه‌ی همه‌جانبه میسر نمی‌شود و پیامدهایی را به دنبال دارد که جبران آن هم نیازمند زمان بسیاری است هم درعقب ماندگی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تأثیر شگرفی دارد.
باورهای غلط اجتماعی مبنی برعدم مشارکت زنان در فعالیت‌های مختلف، عدم آگاهی زنان نسبت به حقوق شهروندی خود، عدم آگاهی زنان از زمینه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی موجود درفعالیت،عدم حضور زنان درجایگاه مدیریت‌های کلان،  نقش فرهنگی، اجتماعی و تربیتی زنان در خانواده و اجتماع، محروم بودن زنان از پست‌های کلیدی، تفکیک و مرزبندی زنان از مردان با نگاه صرفاً جنسیت‌مدار و جنسیت‌گرا، عدم دانش سیاسی به عنوان پشتوانه‌ای برای حضور و اجرایی کردن فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، عدم آموزش مهارت‌های فردی و اجتماعی زنان و...از مهم‌ترین موانع رسیدن به اهدف بلند رشد و توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی زنان است.
همین امر موجب شده که از این حقیقت فاصله گرفته شود که زن و مرد از نظر حقوق اجتماعی استعداد و لیاقت یک‌سانی دارند و باید به یک اندازه‌ی از آن بهره ببرند یا باورکنند تأثیرگذاری حضور هردو جنسیت درجامعه به یک اندازه است. اگرتفاوتی وجود داشته باشد تنها و تنها در نوع استعداد تک تک افراد از هردو جنس است. بنابراین، جنسیت نمی‌تواند عامل تبعیض باشد اما آن‌چه در طول تاریخ مشاهده می‌شود تفاوت واقعیت جایگاه زنان با حقیقت وجودی آن‌هاست و همین انگاره موجب شده که زنان تا به امروز نتوانند جایگاه خود را به درستی در جامعه پیدا و تثبیت کنند.
بلوغ فکری و خودباوری در جامعه در حدی نیست  که زنان شایستگی و بایستگی خود را باور کنند که از حقوق مساوی با مردان برخوردارند و هیچ تفاوتی با مردان در تأثیرگذاری ندارند. دفاع از حقوق زنان فقط در محافل سخن‌رانی‌ها و جلسات مطرح می‌شود اما پای عمل که به میان می‌رسد همیشه یک‌جای کار می‌لنگد.
بیاییم زن بودن را باور کنیم. ایمان بیاوریم به این که زنانی توانا، دانا و آگاه داریم که نقش بزرگی در بالندگی جامعه دارند و می‌توانند داشته باشند. باور کنیم زن و مرد هر دو مستجمع جمیع صفات حق هستند و باهم و درکنار هم است که توسعه‌ی همه‌جانبه شکل می‌گیرد. در برنامه‌ریزی و تصمیم‌های خرد و کلان جامعه بدون مرزبندی و تفکیک جنسیتی نگاه کنیم. به خاطر بیاوریم همه ما در دامان پرمهر مادرانی بزرگ شده‌ایم که اولین درس زندگی‌مان مهرورزی و عشق بوده است. در فرهنگی زیسته‌ایم که مادرمان را سمبل مهربانی و عشق می‌دانیم و درباورداشت‌های‌مان موفقیت مردان بزرگ و تاریخ‌ساز را مرهون تربیت مادران و زنانی بزرگ می‌دانیم. یاد بگیریم شنونده‌ای خوب، عامل به عملی درست برای زیبا ساختن جهان انسانی باشیم. بشنویم صدای زنانی که زنانگی‌شان را فریاد می‌زنند. رنج و دردهای‌شان را فریاد می‌زنند. گم شدن در پس و پشت تفکرات مردمحور را فریاد می‌زنند. زخم‌های‌شان را فریاد می‌زنند که تنها بگویند من زن‌ام. هستم. باید باشم. با همه‌ی زنانگی، همه‌ی توانایی‌ها و داشته‌هایم، هست بودنم، باخلاقیت و هنرمندی‌های زنانه‌ام و مدیریت مدبرانه زندگی دردست‌های من است. تربیت جامعه در دست‌های من است. رشد جامعه در گرو پاس‌داشت حقوق و حقانیت من است.
یک روز نه، در همه‌ی روزها و ماه‌ها و سال‌های زندگی؛ زنان را آن‌گونه که هستند باور کنیم نه آن‌گونه که خود فکر می‌کنیم و درتصمیمات اتخاذ شده به آن باور داریم. برای این که جامعه‌ی تکامل یافته و روبه رشد داشته باشیم، به جهان زنان، به خواسته‌های زنان، به هویت زنان، به شعورزنان، به جایگاه زنان، احترام بگذاریم.

*چاپ شده در شماره‌ی 444(20اسفند 96)

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004