شما اینجا هستید: خانهیادداشتاز راست نرنجید! مردم گرسنه‌اند!

از راست نرنجید! مردم گرسنه‌اند!

دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 12:56 شناسه خبر: 3393 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چند سال قبل یعنی دقیق در بهمن‌ماه 93 آیت‌الله جنتی، امام جمعه‌ی موقت تهران اظهار داشتند:«که ممکن است زمانی فرا برسد که ما روزی دو وعده غذا بخوریم؛ چه اشکالی دارد حتا اگر شرایط بدتر شود ما روزی یک وعده غذا بخوریم همان‌طور که الان نیز برخی روزی یک وعده غذا می‌خورند؛ مردم ما تاب و تحمل را دارند... شاید وضعیت طوری شود که روزی یک وعده غذا بخوریم»


چندی قبل نیز، رییس‌جمهور کشوری که لاجرم همه در شیطان بزرگ بودنش و این‌که اصولاً هیچ غلطی نمی‌تواند بکند تفاهم داریم در توئیتی نوشت «مردم بزرگ ایران ...گرسنه‌ی غذا و... هستند.» قصد دفاع از گوینده نیست که همه متفق‌القول که از بین همتایان پیشین خود کم‌ترین محبوبیت را دارد اما نکته این است که هم‌زمان با این گفته همه بر سر زدیم و ناله و فغان و هیهات سر دادیم که بر ما توهین شده است؛ توهین است یا تحقیر در ماهیت این گفته تغییری ایجاد نمی کند و واقعیت این است که مردم گرسنه‌اند. آیا گرسنه بودن توهین و تحقیر نیست اما به زبان آوردن گرسنگی توهین و تحقیر است؟!
اگر حتا گفتن و به زبان آوردن گرسنگی توهین است پس چرا از اساس با گرسنگی مردم هیچ کسی و هیچ مسئولی مشکلی ندارد؟! و حتا از سال‌ها پیش هم وعده و پیش‌بینی روزهای سخت‌تری را هم داداند...
ولی به نظر می‌رسد بالادستانِ قدرت به‌دست از راست می‌رنجند و هر کس به حرف راست(عامه مردم) نزدیک‌تر است لاجرم وابسته به جایی است و متهم به جاسوسی و دست نشانده‌ی دستانی پشت پرده خوانده می‌شود.
اگر آن‌کس که در مشهد می‌رود و گوسفندی را بلند می‌کند و می‌داند قانون بی‌کم و کاست با قطع دست، این کار او را بی‌پاسخ نمی‌گذارد!!! اما حاضر به انجام این کار می‌شود گرسنگی نیست پس چیست؟!
اگر آن مردی که تحت عنوان سارق کابل‌های برق در اشترینان لرستان بر اثر برق‌گرفتگی بین زمین و آسمان خشک می‌شود! گرسنه نیست پس او را چه شده است که لقمه‌ای نان را به قیمت جانش می‌خرد.
اگر گرسنگی توهین و تحقیر است پس چرا دیدن این‌که عده‌ای تا کمر در سطل‌های زباله خم شوند به امید یافتن چیزی برای خوردن به منظره‌ای آشنا برای همه ما تبدیل شده و آن‌قدر عادی شده که به راحتی از کنارش می‌گذریم!
بی‌کاری، رکود، فقر، تورم، پایین آمدن قدرت خرید مردم، آسیب های اجتماعی، خودکشی، دیگرکشی و حوادث هولناکِ گفته و ناگفته در جامعه نام‌های دیگر گرسنگی هستند که همه از آن‌ها باخبرند و همه هم در گفته‌ها و سخن‌رانی‌ها و تحلیل‌هایشان به بودنشان معترفند.
اما گرسنگی تعارف نمی‌شناسد! این‌که گرسنه بمانید و تاب و تحمل‌تان را بالا ببرید را باید محاسبه کرد، که در ازای چه و تا چه حد باید مشکلات و تنگناها را تاب آورد؟! در عوض چه‌ها و چه‌ها دارید هم زمانی می‌رسد که کارساز نیست و آن زمان نزدیک است پس تعارف و در لفافه سخن گفتن را هیچ شکم گرسنه‌ای برنمی‌تابد و آن‌که خشمگین شود چنگ به صورت قدرت و صاحبان قدرت می‌اندازد هرچند گاه به خشم و خشونت بهتر واکنش نشان داده می‌شود تا تحلیل و گفت وگوی مسالمت‌آمیز.
روی دیگر این ماجراها و گرسنگی و تنگناهای اقتصادی مردم،  فسادهای اقتصادی و واژه‌ی نام آشناترش یعنی اختلاس است! همان اختلاس هایی که قانون عاجزتر از آن است که یارای مقابله با آن‌ها را داشته باشد.
آن مالباخته‌ای که می‌گوید از قبل سود سرمایه‌اش هزینه ی شیمی درمانی‌اش را می‌داده و الان دیگر چیزی برایش یاقی نمانده و یا آن‌که هستی‌اش را در یک موسسه می‌بازد، در قاموس و فرهنگ لغات آن‌هایی که از نردبان مقدس قدرت و مقام و مسئولیت بالا رفته‌اند چه نامی برایشان شایسته است که به وجود مقدس کسی برنخورد؟!
این‌هاست که تحقیر و توهین به یک ملت است این‌که نامش چیست چندان فرقی ندارد گرسنه، معترض، مال‌باخته، بیمار روانی، یا هر چیز دیگر، درد است بر پیکر این جامعه و این درد را از هر طرف بخوانی درد است، اگر چشم بینا و گوش شنوایی وجود داشته باشد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004