شما اینجا هستید: خانهیادداشتسهم ما از وقایع تلخ و معنای متفاوت خبر خوش!

سهم ما از وقایع تلخ و معنای متفاوت خبر خوش!

پنج شنبه, 16 فروردين 1397 ساعت 08:57 شناسه خبر: 3441 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دیر زمانیست در جامعه بحران‌زده‌ی ما که به آبی و بارانی و برفی به نقطه‌ی بحران می‌رسد نشانه‌های امید و خبر خوش هم معنای منحصر به‌فردی پیدا کرده است! از نشانه‌های امید برای مردم و از نمونه‌های اخبار خوش این است که از دل اخبار حوادثی که به نقطه‌ی بحران می‌رسند، گفته می‌شود امید برایتان در فردا و فردا‌ها اخبار خوش داشته باشیم اخبار خوشی حاوی این‌که جسد یا پیکرهای قرانیان حادثه پیدا شدند، لاشه‌ی هواپیما بعد از گزارش طولانی و سریالی چند روزه و گاه هفته‌ها پیدا شد.


از نمونه‌های انتظار برای خبری خوش این بود که  9 روز انتظار برای نجات جان ٣٢ خدمه‌ی نفت‌کش که از آن به عنوان یکی از سرحال‌ترین نفت‌کش‌های شرکت ملی نفت‌کش ایران نام برده می‌شد به پایان رسید و خبر آمد که نفت‌کش «سانچی» در آب‌های اوکیناوای ژاپن غرق شد. از نمونه‌های خبر خوش پیدا کردن لاشه‌ی هواپیما بعد از چند روز که همه می‌گردند و نمی‌بینند، است! البته در این گیر و دار گاه مسئولان گله‌مند می‌شوند از مردم که چرا این‌قدر از کاه کوه می‌سازید؟! چرا با یک اتفاق ساده بحرانی‌‌اش می‌کیند اوضاع را؟ گله‌مندند شما را چه شده که این‌قدر بی‌طاقت شده‌اید؟!
البته بی ارزش شدن جان انسان‌ها، کاه نیست، خس و خاشاک هم نیست! حوادثی هم که بر سرش آوار می‌شود ترقه‌بازی‌ست یا هر چیز ولی به قیمت جانشان تمام می‌شود!  نفس مردم نه از جای گرم که از اعماق برف‌های دنا و اعماق دریا و کشتی بین آب و آتش و سالن انتظارهای بی‌حاصل مجلس برای دیدار با نماینده‌های‌شان برمی‌خیزد.
سالی که گذشت با انبوهی از حوادث و وقایع تلخ؛ حوادثی که دیگر زمان و گستردگی شبکه‌های ارتباطی و حضور پررنگ شهروند خبرنگاران اجازه نمی‌داد، چیزی از قلم مصلحت بیفتد! دیگر زمان آن گذشته است که در زمان وقوع یک حادثه ملت منتظر بمانند تا مسئولان و آن‌ها‌یی بنا بر مصلحت‌های نوشته و نانوشته اطلاعاتی قطره‌چکانی و تنظیم شده و هدایت شده هر وقت که صلاح! می‌دانستند عنوان کنند و حادثه گاه به‌صورت لایو و شو خبری همگانی می‌شود.
از پررنگ‌ترهای حوادث سال، که با فاصله اندک اندک از هم بر سر مردم آوار می‌شد
ادامه از صفحه‌ی2: و این حجم اندوه در قالب تصاویر پروفایلی هم نمود پیدا می‌کرد می‌توان به سانحه‌ی هوایی و سقوط پرواز هواپیمایی آسمان از تهران به یاسوج اشاره کرد. حادثه‌‌‌ای که در ابتدا همه آروز ناگفته‌شان بود، ای کاش این هواپیما ناپدید شده باشد کاش و کاش اما سقوط نمی‌کرد... آن‌هایی که عزیرانشان را در آسمان گم کرده بودند از ثانیه و دقایق دقیق قبل از سقوط و حین سقوط و بعد از سقوط می‌گفتند و همه هم در عالم مجازی با آن‌ها غصه خوردیم و اشک ریختیم و بغض کردیم اما دیوار مردم کوتاه است حتا اگر حق با آن‌ها باشد. و این شد که ابتدا در حالی‌که اخبار مبنی بر پیدا شدن 44 سرنشین اعلام شد اما در روزهای بعد تبدیل به سریالی طولانی قسمت شد و با ادبیات و کلماتی تاکید اکید می‌شد، اجساد مدفون شده در عمق چند متری برف، اجساد متلاشی شده، اجساد تکه تکه شده اجسادی که قابل شناسایی نیست و ...آن که عزیزش را از دست می‌دهد، حتا نام عزیزش که آورده می‌شود درد می‌کشد  تا چه رسد به شنیدن پیکر متلاشی و ...از دیگر برجسته‌های اخبار حوادث در سال 96، غرق شدن کشتی بود البته نه به همین سادگی بعد از مدت‌ها بیم و امید و انتظار و معلق بودن بر آب و آتش و دود همه بغض کردند و همه اشک‌های راستین شان را ریختند، آن اشک‌ها همه واقعی بود، واقعیتی تلخ به وضوح تلخی حال مردم و حال آن‌هایی که در عین مشخص بودن مرگ عزیزانشان اما هنوز امیدوار بودند. حادثه‌ی دیگر زلزله‌ی کرمانشاه بود زلزله‌ای که از همان ابتدا مکانش هم عراق اعلام شد و بعد ازگله و بعد سر پل‌ذهاب و بعد پی بردن به اینکه عمق حادثه بیش‌تر از انکار و  تصور است. حادثه‌ای که آن‌چنان روح جمعی را متاثر کرده بود که همه دوست داشتند نقشی در کمک به حادثه دیدگان داشته باشند موج هیجان‌ها اما فروکش کرد ضمن این‌که هر از گاهی حادثه‌ای بزرگ تر از قبل به میدان می‌آمد و لاجرم توجهات به دیگر سو می‌رفت.
مردم حادثه دیده دیگر نیازهای اولیه‌شان که آب معدنی و کنسرو بود رفع شده بود برای زمستان باید فکری به حالشان می‌شد، جایی که دیگر در توان مردم عادی نبود که وارد میدان شوند تامین کانکس اولویتی بود که تامین نشده بود، این را از چادرهای آب گرفته و یخ زده‌ی زلزله زدگان دید، در درگذشت آن دختر بچه‌ بر اثر سرما و در خودکشی برخی از اهالی آنجا دید. موج اعتراضات به برخی مشکلات معیشتی اتفاق دیگری بود که تا مدت‌ها مردم را درگیر کرده بود، ناآرامی‌هایی که جان و مال مردم ضایع شد.
اما اتفاق دیگری که در سال 96 در واقع آغاز حوادث این سال بود عملیات تروریستی گروه داعش در مجلس شورای اسلامی در خردادماه بود که آن نیز منجر به جانباختن شماری از مردم شد. یکی مشکل استخدام داشت و به امید و آرزوی آن انتظار می‌کشید، یکی برای ادامه‌ی درمان فرزندنش نیاز به کمک داشت؛ مردمی که بیش‌ترشان در سالن انتظار مجلس منتظر دیدن نمایندگان شهرهای خود بودند تا گرهی از مشکلاتشان را باز کنند.اما همه این انتظارها و این نشستن‌ها و قول گرفتن‌ها از نماینده‌ها در سالن‌ها و راهروهای انتظار پارلمان نهایت با درگذشت این عزیزان خاتمه یافت. از بین مجموع حوادث عنوان شده نکته‌ی قابل توجه این است که در هر کدام لرستان‌ ها سهمی از قربانیان داشتند، از همان عملیات تروریستی مجلس بگیر تا هواپیمای آسمان و حادثه سانچی. لرستانی‌هایی که ترک دیار و زادگاه خود می‌کنند به امید شرایط بهتر!

*چاپ شده در سیمره، شماره‌ی445(26اسفندماه96)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004