شما اینجا هستید: خانهیادداشتکور شدن باچشم و هم‌چشمی

کور شدن باچشم و هم‌چشمی

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 12:51 شناسه خبر: 3476 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

با وجود مشکلات شدید اقتصادی متاسفانه برخی افراد خود را با چشم و هم‌چشمی‌های افراطی کور کرده و از مشاهده زیبایی‌های زندگی محروم می‌کنند.


  براساس تحقیقات حدود 25 درصد از افراد جامعه درگیر نابه‌هنجاری چشم و هم‌چشمی هستند که 10 درصد آن‌ها به علت مشکلات روانی و کمبودهای دوران کودکی و 15 درصد دیگر رفتار آنان ناشی از رقابت منفی و حسادت است.
از نمودارهای بارز آن می‌توان از ولادت تا مرگ را در بین افراد مشاهده کرد. از نام‌گذاری عجیب و غریب نوزاد تا میهمانی‌ها و جشن نوروز، مدل ماشین، میزان جهیزیه و تعیین مهریه اغلب از روی چشم و هم‌چشمی تعیین می‌شود. در مراسم معنوی و مذهبی نیز اخیراً بسیار شاهد این موضوع هستیم از جمله سفره‌های رنگارنگ به نیت گرفتن حاجت که موجب کم‌رنگ شدن ارزش معنوی شده است .
چشم و هم‌چشمی دریک فرد به این معناست که وی هنوز به بلوغ فکری کامل نرسیده است و در واقع همیشه سعی دارد که ضعف درونی خود را با ظواهر بیرونی جبران کند. هرچند به طور معمول خانم‌ها به این چشم و هم‌چشمی‌ها بسیار مشهورترند اما در میان آقایان نیز ممکن است اتفاق بیفتد و وضعیت شغلی و کاری خویش را در معرض اختلال قرار دهند.
از این پدیده با داشتن جنبه‌های منفی نمی‌توان نتیجه‌ی مثبت انتظار داشت و درمیان افرادی که مشغله‌ی فکری کم‌تری دارند بیش‌تر مشاهده می‌شود.
از علل بروز این رفتار می‌توان به ناآگاهی، تجمل‌گرایی، داشتن اعتقادات ضعیف به دنبال مد رفتن، غلبه‌ی احساسات بر تعقل، تبعیت از فرهنگ‌های بیگانه بدون شناخت و ارزیابی دقیق آن فرهنگ، عدم تشخیص نیازهای واقعی خود و خانواده را می‌توان نام برد.
به گفته‌ی روان‌شناسان جنبه‌ی حسادت فردی نیز در این زمینه نقش مهمی را ایفا می‌کند، زیرا افراد حسود به نوعی درپی همانندسازی با دیگران هستند و تمایلی نسبت به تمایز با اطرافیان خود نداشته و می‌خواهند همانند آن چیزی که مورد تایید نظر دیگران است خود را نشان دهند.
از پیامدهای چشم و هم‌چشمی می‌توان به عدم رضایت از زندگی، نداشتن آرامش، بدهکاری و نرسیدن به اهداف، از میان رفتن روابط پسندیده،گم کردن وجود خویش اشاره کرد. اعتیاد، طلاق، فقر و اختلافات خانوادگی از نتایج آن است.
از سوی دیگر وقتی که در جامعه‌ای ارزش‌ها تغییر پیدا می‌کنند و داشته‌های مادی، جای ارزش‌های معنوی را می‌گیرند، افراد برای به دست آوردن جایگاه اجتماعی می‌‌کوشند خود را به ابزار روز مجهز سازند. البته جایگاه رسانه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به طوری که اگر به‌جای معرفی و توجه مفاهیم عمیق زندگی به مادیات و تجملات دامن بزنند و خوشبختی را در رقابت‌هایی مانند خرید انواع محصولات جدید به مخاطب نشان دهند، بی‌شک افراد جامعه قدرت تشخیص ارزش واقعی را از غیرواقعی پیدا نخواهند کرد و به‌جای این‌که به فکر ایجاد آرامش در خانواده باشند موجب ناراحتی و توقعات غیرمعقول می‌شوند .
البته گاهی اوقات تنها مادیات نیست که موجب چشم و هم‌چشمی می‌شوند، بلکه ازدواج موفق،کودکان فوق‌العاده و شغل تا ثیرگذار و مواردی از این قبیل که موجب استاندارد قرار دادن برای زندگی می‌شود و فرد نمی‌تواند به غیر از این معیارها به چیز دیگری فکر کند.
تا زمانی که افراد موفقیت‌ها، شایستگی‌ها و توانایی‌های فردی خود را باور نداشته باشند احساس می‌کنند دیگران بهتر از آنان هستند و باید خود را مانند آن‌ها شبیه‌سازی کنند، زیرا قضاوت آن‌ها برایشان بسیار اهمیت دارد. به عبارت دیگر چشم و هم‌چشمی ارتباط مستقیمی بامیزان پذیرفته شدن اشخاص از سوی خودشان دارد.
افرادی که گرفتار این مشکل هستند اگر بجای تقلید در تجملات در اموری تقلید کنند که برای آن‌ها و خانواده‌شان سازنده و مفید است می‌توانند از چنگال خودنمایی نجات پیدا کنند و اگر معیارهای ارزشی در ذهن فرد جایگزین شود از وابستگی به سلیقه‌ی دیگران رها می‌شود و می‌تواند با خیال آسوده معیارهای اخلاقی و رفتاری خود را به کار ببندد.
بر ای درمان معضل از سوی مسئولان باید فضای جامعه را از رقابت‌های ناسالم سطحی و زیان بار خارج کنند شاخص‌های موفقیت را از تمام شخصیت‌ها و عوامل موجود در جامعه از طریق رسانه‌های جمعی و فراگیر و ابزارهای تبلیغی در بین مردم رواج دهند تا آحاد جامعه به‌ویژه نسل جوان که سرمایه‌های ارزشمند و جاری یک مملکت است در گیر چشم و هم‌چشمی و رقابت‌های ناسالم نشوند.
با اندکی تامل در زندگی اطرافیان می‌توان به لزوم درمان این رفتار پی برد زیرا بسیاری از دعواها و جنجال‌هایی که زوجین را به ناراحتی و سردی وگاهی تا طلاق می‌کشاند
این است که چیزی فراتر از زندگی معمولی خویش می‌خواهند و گمان می‌کنند دیگران از آنان خوشبخت‌ترند، در حالی‌که آنان جنبه ظاهر زندگی مردم را در نظر می‌گیرند و از باطن آن‌ها خبر ندارند و چه بسا این چشم و هم‌چشمی‌ها نان‌آور خانواده را که از سوی همسر و فرزندان تحت فشار است مجبور به درآمد نامشروع کرده و برای در امان ماندن از سرکوفت شنیدن به اعمالی چون ربا، رشوه، کم‌فروشی، خیانت در امانت و غیره روی می‌آورد.
برای لحظاتی باید نشست و اندیشه کرد که اگر انسان مالک اموال و موقعیت‌هایی که دیگران دارند بشود آیا آن وقت آرام خواهد گرفت و چیز دیگری طلب نخواهد کرد؟ قطعاً که چشم و هم‌چشمی مانند آب دریایی است که به واسطه‌ی شوری هرچقدر یک تشنه از آن بنوشد نه تنها سیراب نمی‌شود بلکه بر تشنگی‌اش افزوده می‌شود و این همه دویدن و نرسیدن به مقصود در دنیا موضوعی است که بشر همیشه به بیهودگی آن پی برده است در این‌جا بد نیست دو بیت از اشعار حکیم سخن سعدی به میان آوریم:
بسی صورت بگردیده است عالم
وزین صورت بگردد عاقبت هم
عمارت با سرای دیگر انداز
که دنیا را اساسی نیست محکم...
*نویسنده و پژوهش‌گر آسیب‌های اجتماعی

*منبع: سیمره 447(28فروردین 97)

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « ارز و لرز خوانِ گسترده »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004