شما اینجا هستید: خانهیادداشتخوانِ گسترده

خوانِ گسترده

پنج شنبه, 06 ارديبهشت 1397 ساعت 10:09 شناسه خبر: 3480 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare s.askariealam

پرداخت‌های دولت از بودجه عمومی کشور به نهادها و سازمان‌های فرهنگی برای ماه فروردین از سوی خزانه‌داری کشور منتشر شد. آن‌چه در نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند رقم‌های میلیاردی اختصاص یافته به نهادهایی است که بسیاری از ما حتا نام آن‌ها را نشنیده‌ایم و البته این مهم را نیز در نظر داشته باشید که شاید کم‌تر کسی از عامه مردم از خروجی و کارنامه این سازمان و نهادها اطلاع داشته باشد.

سازمان‌ها و نهادهایی که اغلب با اسامی نامانوس بودجه‌ی فرهنگی کشور را به خود اختصاص داده‌اند و هیچ بیلان و فهرستی ملموس از فعالیت خود را در اختیار افکار عمومی که طبیعتاً صاحب این ثروت عظیم که با عنوان بودجه‌ی فرهنگی در اختیارشان قرار می‌گیرد هستند، قرار نمی‌دهند.
این حاتم‌بخشی‌ها مربوط به ماه نیمه‌تعطیل فروردین است و از دید مسئولین محترم این پرداخت‌ها نباید قطع شود حتا اگر ببینند هزاران کارگر و کشاورز بی‌آن‌که دستشان به جایی از هرم قدرت بند باشد فریاد اعتراض به وضعیت نابه‌سامان خود سر داده‌اند و در جایی دیگر عده‌ی زیادی از هم‌وطنانمان هم‌چنان پس از شش ماه در کابوس شوم زلزله و پیامدهای تلخ آن بی‌آن‌که سرپناه مناسبی داشته باشند شب را به روز می‌رسانند. بد سلیقگی است اگر مدیران محترم درک درستی از چگونه هزینه کردن بودجه کشور در حوزه‌های گوناگون و رساندن آن به کسی که نیاز فوری دارد نداشته باشند.
نام چند موسسه و نهاد و سازمان از این بودجه بگیران به گوش جوانی که کل زندگی‌اش لنگ مبلغ بسیار ناچیزی است تا از فشارهای روحی و روانی ناشی از مشکلات طاقت‌فرسای اقتصادی رهایی یابد رسیده است؟ بسیاری معترضانه آجر بر سفره‌ی خالی نهاده‌اند تا شاید کسی ببیند و کاری بکند. اما پول‌ها به جایی می‌روند جز آن‌جایی که باید. جالب این‌جاست که از همین بودجه‌های فرهنگی اختصاص یافته هیچ سازمان، اداره و نهادی برای یک شخصیت فرهنگی اعم از هنرمندان حوزه‌های مختلف، نویسندگان و... که دستشان به جایی بند نیست و بارها و بارها طی سالیان بسیار و به امید اندک حمایتی پله‌های سازمان‌ها و ادراه‌ها را بالا و پایین کرده‌اند، سهمی قایل نیست.
هنرمندان مستقل و فعالان عرصه‌ی فرهنگ که در این وانفسای وابستگی به جایی یا کسی سعی در حفظ فلسفه‌ی واقعی فرهنگ و هنر را دارنداز این خوانِ گسترده هیچ سهمی ندارند و باید چشمشان به دیدن کسانی باشد که با رانت همین سازمان‌ها، نهادها و اداره‌ها کتاب منتشر می‌کنند، فیلم می‌سازند، همایش‌ها برگزار می‌کنند و... کافی است به کارنامه بسیاری از فعالین این روزهای عرصه فرهنگ و هنر نگاهی بی‌ا‌ندازیم، بیش‌تر نام کسانی را می‌بینیم که از طناب رانت و وابستگی به یکی از همین سازمان و نهادها بالا رفته‌اند و به زعم خود توانسته‌اند از افراد تاثیر گذار جامعه ایران تبدیل شوند.
این‌گونه است که با همین تقسیم بی‌ضابطه بودجه به جاهایی که حتا مردم نام مدیران آن‌ها را نمی‌دانند عرصه‌ی فرهنگ کشور که باید با استقلال، پویایی و پیوستگی در ارتباط بی‌واسطه با اجتماع باشد هر چه بیش‌تر نحیف گشته و به هر سمت و بخشش که نگاه می‌کنی پر از هزار درد پیدا و پنهان ناگفته است.    
*روزنامه‌نگار و عکاس

** چاپ شده در سیمره‌ی 448 (97/02/05)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004