شما اینجا هستید: خانهیادداشتچرا بی‌کاری در لرستان بالاست؟

چرا بی‌کاری در لرستان بالاست؟

جمعه, 07 ارديبهشت 1397 ساعت 18:29 شناسه خبر: 3486 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

بی‌کار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار (۱۵ تا ۶۵ سال) و جویای کار باشد اما شغل یا منبع درآمدی پیدا نکند. کودکان و بزرگ‌سالان از آن جهت که قادر به انجام کار نیستند، جزو جمعیت فعال به حساب نمی‌آیند.
با این تعریف ساده از بی‌کاری، متأسفانه شاهدیم که در استان لرستان، آمار بی‌کاری از متوسط بی‌کاری کشور بالاتر است. یقیناً دلایل متعددی برای این وضعیت می‌توان برشمرد که البته تعیین اهمیت و وزن هر مورد، نیازمند یک مطالعه علمی و مدون است. جمعیت جوان بالا، عدم وجود زیرساخت در استان لرستان، توزیع ناعادلانه ثروت در کشور، عدم شایسته‌سالاری در انتصاب مدیران، عدم خلاقیت و ریسک‌پذیری مدیران ارشد استان در دهه‌های اخیر، خروج نقدینگی سپرده های بانکی مردم لرستان از استان و سرمایه‌گذاری در سایر استان‌ها، عدم اطمینان فضای روانی برای سرمایه‌گذاری در استان، عدم توجه به مزیت‌های نسبی استان لرستان در سرمایه‌گذاری‌های جدید و... همه و همه از دلایل نرخ بی‌کاری بالا در استان لرستان هستند.


شاید یکی از مهم‌ترین دلایل بی‌کاری در استان لرستان عدم توجه به مزیت‌های نسبی این استان بوده است. یعنی در سرمایه‌گذاری‌های که تا به حال صورت گرفته، به‌جای تکیه بر ظرفیت‌های واقعی استان لرستان مانند دامداری، کشاورزی و گردشگری، بر ظرفیت‌های مصنوعی مانند چرم سازی، لاستیک سازی، پتروشیمی و... تأکید شده است.
توجه به مزیت‌های نسبی این ویژگی مثبت و ارزشمند را داراست که به دنبال ایجاد اشتغال پایدار است و ثبات و رشد بلندمدت را تضمین می‌کند. اما مزیت‌‌های مصنوعی مانند چرم‌سازی و لاستیک‌سازی، چون بر مبنای ظرفیت بالقوه استان لرستان نبوده‌اند هم اکنون یا تعطیل شده‌اند و یا کارآیی لازم را ندارند و به اصطلاح اقتصادی ضررده محسوب می‌شوند. به‌علاوه باید این را هم در نظر گرفت که هر کاری که بر مبنای مزیت مصنوعی صورت می‌گیرد، منابع طبیعی و اولیه را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد و عوارض و پیامدهای بلندمدت را برجای می‌گذارد. اما تکیه بر مزیت نسبی لرستان مانند توسعه‌ی دامداری‌های صنعتی در استان و ایجاد کارخانه‌های مکملی مانند کارخانه‌های لبنیات، کشتارگاه‌های عرضه گوشت و ... می‌تواند اشتغال پایداری که هیچ‌گونه پیامد زیست محیطی هم برای استان در پی ندارد را ایجاد کند. یا به همین طریق توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و استفاده از ظرفیت گرمسیری شهرستان‌های غربی لرستان مانند پل‌دختر و رومشکان می‌تواند جهش مناسبی در عرضه‌ی محصولات گلخانه‌ای در استان ایجاد کند و به تبع هم اشتغال زایی پایداری را به ارمغان بیاورد و هم منابع طبیعی و اولیه را دست‌خوش تغییر قرار ندهد و هم سود مناسبی را عاید سرمایه‌گذار و کارفرما کند.
اصولاً باید بپذیریم که پیچ و مهره صنعت در لرستان به‌خوبی جای نگرفته است و اگر بناست در این زمینه سرمایه‌گذاری جدیدی صورت بگیرد باید با مطالعه و کار کارشناسی همراه باشد تا به شکست منجر نشود. متأسفانه شاهدیم که در چند دهه‌ی اخیر طرح‌ها و پروژه‌های صنعتی در لرستان شروع شده‌اند که بعضاً با کار کارشناسی همراه نبوده‌اند و به همین دلیل نتوانسته‌اند پایداری خود را حفظ کنند.
اما از دیگر عوامل افزایش بی‌کاری در لرستان می‌توان به بالا بودن جمعیت جوان این استان اشاره کرد. جمعیت جوان در عین این‌که می‌تواند به عنوان یک مزیت مهم و ارزشمند محسوب شود از طرفی با توجه به عدم وجود زیرساخت مناسب در لرستان می‌تواند خود را به عنوان یک تهدید نشان دهد که روز به روز به فوج جمعیت بی‌کاران افزوده می‌شود و با توجه به این‌که بازار و وضعیت اقتصادی استان توانایی جذب این گروه و اشتغال‌زایی آن‌ها را ندارد موجب افزایش بزه‌کاری‌های اجتماعی مانند دزدی، طلاق و... شده است.
از دیگر عوامل افزایش بی‌کاری در لرستان می‌توان به سنگ‌‌اندازی برخی بانک‌ها (به‌ویژه بانک‌های خصوصی) در ارائه تسهیلات بانکی اشاره کرد که با بالا بودن نرخ‌ بهره، عدم تزریق به موقع وام‌های بانکی و بدهکاری کارآفرینان تأثیر به‌سزایی در ایجاد وضعیت کنونی داشته اند. اساساً می‌توان گفت که  خروج نقدینگی سپرده‌های بانکی مردم لرستان از استان و سرمایه‌گذاری در سایر استان‌های کشور، میل به تولید و کارآفرینی را در لرستان کاهش و بی‌کاری را افزایش داده است.
در نهایت باید گفت که اشتغا‌ل‌زایی تنها برعهده‌ی دولت نیست و همه‌ی دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها‌، مجلس، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خصوصی باید در این زمینه وارد عمل شوند و تجارب همه‌ی کارشناسان و اقتصاددانان به کار گرفته شود. متأسفانه بعضاً در لرستان دیده می‌شود که از تمام ظرفیت این نیروها به صورت هماهنگ و منسجم استفاده نمی‌شود و در برخی مواقع برآیند این نیروها در یک راستا نیست و تقابل این نیروها در پروژه‌های حیاتی و مهمی مانند «سدمعشوره»،  موجب تأخیر و تعلل زیادی در احداث این‌گونه پروژه‌ها شده است.
*دکترای اقتصاد بین‌الملل

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004