شما اینجا هستید: خانهیادداشتعزل یا ارتقای مدیران کارآمد معیار سنجش سلامت سیستم اداری

عزل یا ارتقای مدیران کارآمد معیار سنجش سلامت سیستم اداری

شنبه, 29 ارديبهشت 1397 ساعت 13:58 شناسه خبر: 3544 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

مدیران کارآمد و توانمند به‌دلیل مطالبه‌گری و پیگیری نواقص در سیستم‌های ناکارآمد مورد غضب مقامات و در معرض رقابت منفی هم‌ترازان قرار می‌گیرند. متاسفانه در مناطقی که انتصاب مدیران بر اساس شایسته‌سالاری نباشد، افراد ناکارآمد با صدها ترفند سعی در منزوی نمودن مدیران شایسته و حاشیه‌نشینی و عزل آنان دارند، در نهایت مدیر توانمند سه گزینه پیش روی دارد:

 


1- تسلیم سیستم ناکارآمد شود و مطابق خواسته‌ها و اولویت‌های آنان رفتار کند که شاهد رکود و دور باطل و عدم توسعه‌یافتگی در آن سازمان خواهیم بود و حاصل آن مدیریتی منفعل و ایستاست که فاقد هرگونه کارآمدی و خلاقیت می‌باشد.

2- در مقابل خواسته‌های غیراصولی از خود مقاومت نشان داده و بر اساس موازین علمی و استاندارد عمل کند که با رقابت منفی هم‌ترازان و برخورد مسئولین ناکارآمد مواجه خواهد شد و نتیجه‌ی آن لغو ابلاغ، تبعید و یا تنزل پست خواهد بود و با پایان مدیریت دچار فاصله از نقش و انزوای اجتماعی شده و توانایی‌ها و استعدادهایش ابتر می‌ماند.

3-درعین مقاومت در مقابل زیاده‌خواهان، سیستم تحت اداره‌ی خود را براساس موازین استاندارد بر روی ریل موفقیت قرار می‌دهد و با ارائه کارنامه‌ی موفقیت‌آمیز توان رایزنی و ارتباط خود با مسئولین مرکزی را بالا برده و در صورت لغو ابلاغ مورد حمایت رسانه‌ها و مقامات بالاتر قرار می‌گیرد و باکسب پستی بالاتر و اثرگذارتر به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با استفاده از دستاوردها و آموخته‌های پیشین در جهت رشد و اعتلای سازمان محل خدمت قدم برمی‌دارد.
اما مسئولین ستادی با شناسایی مدیران توانمند که در معرض رقابت منفی هم‌ترازان و عدم حمایت مدیران میانی قرار دارند با استفاده از ظرفیت‌ها و تجارب موفق با ارتقای شغلی آنان می‌توانند بهترین حامیان مدیران توانمند باشند و موثرترین برخورد جهت الگوپذیری را ارائه دهند.
بر اساس نظریه فاصله از نقش در صورتی که افراد توانمند و نخبه در جایگاه شایسته خود قرار نگیرند و دچار طرد و انزوای اجتماعی شوند و به اجبار در نقشی پایین‌تر از منزلت اجتماعی خود قرار گیرند، از ایفای نقش خود برحسب شایستگی و استعداد خودداری می‌کنند و روز به‌روز از کارآمدی شخص کاسته می‌شود و این امر می‌تواند عامل مهمی در کاهش بهره‌وری و راندمان کاری باشد.
بنابراین توصیه می‌شود مسئولین آگاه و توانمند در انتصابات اصل شایسته‌سالاری را به‌عنوان اصولی‌ترین گزینه مد نظر قرار دهند. فراموش نکنیم عزل مدیران توانمند نتیجه‌ای جز انزوای اجتماعی افراد مستعد و کاهش سرمایه اجتماعی نخواهد داشت. ناگفته پیداست در فضای شفاف کنونی که به همت رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی ایجاد شده است عملکرد مدیران زیر ذره‌بین و ارزیابی افکار عمومی قرار خواهد گرفت و در معرض دقیق‌ترین و شفاف‌ترین قضاوت‌ها خواهند بود.
*جامعه‌شناس
*چاپ شده در سیمره451(27اردی‌بهشت 97)

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004