شما اینجا هستید: خانهیادداشتهم داریم، هم نداریم

هم داریم، هم نداریم

سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 08:51 شناسه خبر: 3555 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 آغازی برسخن:

حکایت جمله‌ی هم داریم و هم نداریم به نوعی مصداقش کشورماست. هرچند به اختیار یا اجبار آن را پذیرا باشیم. البته بحث بر سر کشوری است که روزی یکی از چهار تمدن بزرگ جهان محسوب شده، اما امروزه بیش‌تر به شعارش اکتفا داریم. توضیح این‌که، این داریم و نداریم مشمول عده‌ی کم‌شماری که هم دارند و هم دارند، نخواهد شد.اصل سخن:
ما امکانات وسیع مادی و معنوی بالقوه داریم، اما توان بالفعل نمودنش در راستای رفاه نسبی جامعه را نداریم. ما نیروی کار و ثروت لازم را داریم، اما تبدیل آن را به سرمایه‌ی مولد، اشتغال و توسعه‌ی پایدار نداریم. قانون اساسی داریم، اما برای اجرایی نمودن برخی از اصولش مانند اصل‌های 23‌، 27‌،30 و... اراده‌ی کافی نداریم. بناهای آموزشی با مساحتی برابر ده‌ها هزار هکتار داریم، اما چون با اصول کارشناسی دقیق و آینده‌نگری برای استفاده‌ی بهینه دایر نشده‌اند، بنابراین بخشی از آنان بلااستفاده یا بازدهی مناسب ندارند، از این‌رو فرق چندانی نداریم.
میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجو در پی گرفتن مدرک داریم، اما برای داشتن بنیه‌ی علمی کافی و اشتغالشان، در عمل برنامه‌ی چندان موفقی نداریم. ارکان اصلی قدرت یعنی قوای سه‌گانه را داریم، اما فکری برای حل ناکارآمدی، تبعیض و بی‌عدالتی نداریم.
منشور حقوق شهروندی داریم، اما در پاسخ به مطالبات شهروندان عملکرد مناسبی نداریم. طبیعت و محیط‌زیست داریم، اما بودجه‌ی کافی برای حفاظت، نظارت و ارتقای سطح فرهنگ‌عمومی نداریم. حدود چهارونیم میلیون هکتار از منابع طبیعی و اراضی جهت ایجاد اشتغال و توسعه واگذار و تخریب شده داریم، اما از توسعه و اشتغال چندان خبری نداریم.
حدود 76 هزار پروژه‌ی نیمه‌تمام داریم، اما بودجه‌ای معادل 750 هزار میلیاردتومان برای اتمام و بهره‌برداری از آن‌ها را نداریم. بخش خصوصی، دولتی و تعاونی داریم، اما بخش عمده‌ای از اقتصاد کشورمان در دست خصولتی‌ها، باندها و افراد ذی‌نفوذ قرار داشته و اراده‌ی لازم برای تحقق صنایع تولیدی و جلوگیری از سرمایه‌‌داری دلالی و شغل‌های کاذب را ندازیم.
برای رسیدگی به امور اقشار ضعیف جامعه بخش‌نامه و قانون مصوب داریم، اما در عمل هزینه‌های بهداشت و درمان، آموزش و حمل‌ونقل عمومی را سرسام‌آور افزایش داده و یا به بخش به اصطلاح خصوصی بی‌کنترل واگذار کرده و به گفته‌های خودباوری نداریم. جمعیتی 80 میلیونی داریم، اما هزینه‌ی ده‌ها میلیون نفر دیگر را در منطقه و جهان، به قیمت افزایش فقر کشورمان بر دوش داشته و در درازمدت برای منافع ملی عایدی نداریم.
نقدینگی بالایی را در دست بخشی از مردم داریم، اما بستر و امنیت روانی و اعتماد لازم برای سوق دادن این نقدینگی‌ها به سوی مولد بودن را نداریم. عده‌ای از صاحبان سرمایه فرار را برقرار ترجیح داده و عزم سفر به دیگر کشورها از جمله گرجستان، آذربایجان، ترکیه و غیره نموده‌اند، داریم، اما راه‌حل مناسبی برای جلوگیری از فرار مغزها و سرمایه را نداریم. بیش از هزار سد به اتمام رسیده یا در حال اجرا داریم، اما تدبیری برای بی‌آبی، کم‌آبی و هدر رفتن بی‌رویه آب‌های زیرزمینی نداریم. بخشی از ما اعم از دولتی یا افراد جامعه، ادعای داشتن آگاهی نسبت به حفظ محیط‌زیست و منافع عمومی و احترام به حقوق دیگران را داریم، اما در راستای آلودگی و تخریب طبیعت و محیط‌زیست و منافع عموم و تجاوز به حقوق دیگران به شیوه‌های مختلف ابایی نداریم، ابراز علاقه به خِردجمعی داریم، اما درعمل، به‌کار جمعی وگروهی تمایلی نداریم.انسان‌هایی فرهیخته و کاردان داریم، اما برایشان مگر در حاشیه جایی نداریم. در راستای بهبود اوضاع یک سری کارها داریم، اما خروجی قابل قبولی به‌جز آزمون و خطا نداریم.

*فعال مدنی

*چاپ شده در سیمره451(27اردی‌بهشت 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004