شما اینجا هستید: خانهیادداشتمدیریت تنبلی یا تنبلی مدیریتی!؟

مدیریت تنبلی یا تنبلی مدیریتی!؟

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 09:42 شناسه خبر: 3561 3 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

«اگر مدیری در استان کار خود را خوب انجام ندهد به‌طور حتم از همه‌ی ابزارهای لازم برای برخورد، جابه‌جایی و سایر موارد استفاده خواهد شد.» (خبرگزاری مهر)
این جمله‌ی کلیدی سید موسی خادمی، استاندار لرستان، بود که روز چهارشنبه( 26 اردی‌بهشت)، در نشست کارگروه اشتغال لرستان بیان نمودند.
سخنان استاندار لرستان از جهاتی قابل توجه بود که در صدر اخبار رسانه‌های محلی قرار گرفت.


امروزه همه می‌دانند و می‌دانیم  که بخشی از نابه‌سامانی‌های این کشور، به مدیران ناتوان، فشل، بی‌مسئولیت و بی‌برنامه‌ برمی‌گردد. مدیرانی که نه بر اساس لیاقت، ضوابط و شایستگی بل براساس روابط، آن هم روابطی از نوع  بده‌بستان‌ها و زدوبندهای سیاسی و سوداگرانه -که مردم بهتر از من می‌دانند- روی کار آمده‌اند... مدیران تنبل سال‌هاست بر صندلی‌های مدیریتی این کشور تکیه/ چنگ‌ زده‌اند بدون این که برنامه‌ی ‌مدون و علمی برای بهبود اوضاع مملکت داشته باشند.
پرسش این است «مدیران تنبل» از کجا پیدایشان شده‌است؟ چه کسی حکم مدیریتی آن‌ها را امضا کرده‌است؟ طی حکم چه کس یا کسانی منصوب شده‌اند؟ مدیران تنبل با سفارش کدام باند، جناح و... پست گرفته‌اند؟ این‌ها در کدام دانشگاه تن‌پرور مدرک تنبلی گرفته‌اند؟ و ده‌ها پرسش ریز و درشت دیگر...
پاسخ این پرسش‌ها آن‌قدر واضح و آشکار است که نیازی نیست وقت خوانندگان ارجمند را بگیریم. چیز دیگری که مردم را آزار می‌دهد فرافکنی مسئولان است. این روزها مسئول جدیدی که روی کار می‌آید نخستین کارش تخریب مدیر پیشین است. گویی همه‌ی خرابی‌های این کشور را مدیر گذشته، به بار آورده‌است. مدیران جدید همواره در تلاشند تا بانی و باعث همه‌ی مشکلات جامعه را بر دوش مدیران دیروزی بگذارند که این دور تسلسل هم‌چنان ادامه دارد تا شاید مدتی مردم با این واژگان بعضا پر از هیمنه و مطنطن سرگرم شوند و روزگار بگذرانند. حکایت این فرافکنی بماند برای مقالی دیگر.
جناب استاندار! شما به موضوع خوبی اشاره کرده‌اید؛ از این بابت سپاس‌گزاریم؛ مدیران تنبل! باید از خواب بیدار شوند وگرنه با آن‌ها به شدت برخورد می‌شود.
جناب استاندار!  مدیر تنبل اگر می‌خواست از خواب بیدار شود و تکانی به خود بدهد در طول این چهل سال از خواب گران برخاسته  بود؛ «در خانه اگر کس است یک حرف بس است.»
مدیر تنبل از نامش پیداست تنها به درد لای جرز می‌خورد و باید عطای مدیریت فشل و غیرعلمی‌اش را به لقای آن ببخشد. او سال‌هاست که رفوزه شده و باید از مدرسه مدیریتی کشور اخراج شود.
آقای استاندار! نباید با مدیر تنبل مماشات کرد باید به او / ایشان امان نداد زیرا هر فرصتی که به مدیر تنبل بدهید دودش به چشم مردم بیچاره می‌رود، چرا تاوان ندانم‌کاری‌های مدیران تنبل را باید مردم بدهند؟به‌راستی مردم چه گناهی کرده‌اند؟! مدیران تنبل جز فرصت‌سوزی و نابودی سرمایه‌های این کشور/ استان دستاوردی ندارند.
آقای استاندار! شما نترسید آن‌گونه که آمد، به موضوع مهمی اشاره کرده‌اید البته نیک آشکار است برخورد با این مدیران که پشتشان به منابع غیررسمی قدرت، گرم است، کاری است سخت و هزینه‌بردار، اما تلاش کنید که این‌ها به خود بیایند هرچند « نرود میخِ آهنین در سنگ» ولی وظیفه‌ی خود را انجام دهید از همه‌ی ابزارها و اهرم‌هایی که در دست دارید برای بیدار کردن آن‌ها دریغ نورزید. افکار عمومی و رسانه‌ها قطعا اگر اقدام عملی شما را ببینند پشتیبانتان هستند و آفرینتان خواهند گفت.
بخشی از نابه‌سامانی‌ها و آسیب‌های اجتماعی این کشور و به ویژه لرستان دست‌پخت آش شله قلمکار مدیران تنبل است. مدیران تنبل در جهان کنونی که به سرعت برق و باد تغییر می‌کند، جای ندارند.
جناب استاندار! شما در بخشی دیگر از سخنانتان به معضل اصلی لرستان اشاره کردید، «بیکاری». آری بیکاری پاشنه‌ی آشیل لرستان است و این استان سال‌هاست از آن رنج می‌برد. گفتید که لرستان، استانی با میزان بالای بیکاری و فقر است که باید تلاش بیش‌تری برای رفع مشکلات آن صورت گیرد.
آیا با وجود این مدیران تنبل می‌توان برای مبارزه با دیو و غول بیکاری در لرستان، آستین همت بالا زد و کاری کرد؟! بی‌شک پاسخ «نه» است. پس درنگ جایز نیست و حتا خیانت است. از همین حالا شروع کنید تا مردم دل‌گرم شوند. بگذار حرف‌های شما جامه‌ی عمل به خود بپوشند. باور کنید مردم دیگر گوششان از شعار پر شده و از «حرف‌درمانی» خسته‌اند و بی‌زار. مردم شعور دارند و به خوبی سره را از ناسره تمیز می‌دهند.
جالب است مدیران تنبل علاوه بر تنبلی پیر و فرتوت نیز شده‌اند، گاه آن رسیده است تا با میز ریاست که چهارچنگی به آن چسبیده‌اند، بدرود بگویند.
آقای استاندار! این مدیران تنبل را به مردم معرفی کنید. آن‌ها که از کره‌ی مریخ نیامده‌اند! این مدیران تنبل منصوب شما و دوستان شما هستند. اگر تنبل و به درد نخور هستند مسامحه و سهل‌انگاری با آنان خیانت است. نترسید از منابع قدرت که مبادا بر سر راه‌تان موانع ایجاد کنند و قطعا ایجاد خواهند کرد.
آقای استاندار! کاری کنید کارستان به جوانان شایسته، پرانرژی و با تحصیلات عالیه نیز میدان بدهید تا جایگزین مدیران تنبل و بی‌برنامه شوند.
آقای استاندار! مدیران و کارمندانی را که کارشان از سن بازنشستگی گذشته و پایشان لب گور است، برکنار کنید تا نظام مدیریتی این استان جانی تازه بگیرد. مدیران بازنشسته دوباره به کار دعوت شده را نیز عزل کنید. آن‌ها اگر طرح و برنامه‌ی خاصی برای توسعه‌ی پایدار این استان داشتند در طول این چند سال داشتند.
آقای استاندار! مدیران تنبل نه برنامه دارند نه تفکر مدیریتی! آنان به روزمرگی دچار هستند. در برابر کسی هم پاسخ‌گو نیستند.  کوتاه سخن آن که مدیر تنبل مدیری است که پله‌های مدیریتی را گام به گام طی نکرده، نه دانش دراد و نه تجربه‌ی کافی در حوزه‌ی مدیریتی خود، نتیجه‌ی آن معلوم است مدیریت تنبلی یا تنبلی مدیریتی! مدیری که شایسته‌ی یک جایگاه نباشد و در زمینه‌ی مدیریتی خود تخصص و دانش نداشته باشد پیامد آن جز تنبلی و ناکارآمدی چیز دیگری نیست. پس جناب استاندار! رسانه‌ها که نماینده‌ی افکار عمومی هستند باید همواره انتصابات شما و زیرمجموعه‌ی شما را رصد کنند که مبادا مدیری تنبل به جمع تنبل‌خانه‌ی مدیریتی استان اضافه شود.  امید که جامعه‌ی ما از وجود مدیران تنبل پاک شود. ایدون باد!
*چاپ شده در سیمره452(5 خردادماه 97)

 

 

 

3 نظرها

 • پیوند نظر احمدلطفی احمدلطفی چهارشنبه, 09 خرداد 1397 ساعت 16:45

  با درود فراوان بر دکتر رستمی که اصالت خانوادگیش از دیر زمان ریشه در خاک پاک ایران زمین داشته ، و دارد.مقاله را یکبار سطحی و باردوم عمقی مطالعه کردم. آنچه برداشت کردم که حرف اول و اخر را زده است واکنون نوبت استاندار صاحب اختیار است که به گفته ی خویش و نصیحت ناصحان جامه ی عمل بپوشاند. محتوای سخن استاد رستمی حکایت از آن دارد ، که آزموده را آزمودن خطاست ، با حرف و قصه و سخنرانی مشکل جامعه حل نمی شود ، بلکه عمل و نمود عینی سخنان بزرگان و اساتید ناصح چاره ساز است به قول دکتر رستمی گفتار درمانی در این شرایط از زمان کاربردی ندارد به قول سعدی دوصد گفته چون نیم کردار نیست . جناب استاندار این مسیولان میانی و خُرد در هر استانی نه فقط لرستان با زمانهایی که در اختیار داشته اند ، هرچه در چنته داشته اند رو کرده اند . اینها فقط تکنیک زد و بند و سفسطه بازی برای حفط میزشان را در سرلوحه ی کار قرار داده اند ، لذا باید ضربتی و انقلابی عمل کرد و به تعبیر مرحوم امام خمینی بت شکن که فرمودند" ما عقد اخوت با کسی نبسته ایم " یعنی هرفردی که از چارچوبه ی قانون و خدمت خالصانه خارج است باید جایش را به شیفتگان خدمت بدهد . امام راحل (ره) می فرمود اگر شاهنشاهی ( غیر انقلابی و تنبل و تن پرور ) در پست و مقامی هستید و جا گرفته اید تا ما حسابمان را با شما یکسره کنیم. (نقل به مضمون ) در مجموع از مقاله ی کوتاه ولی در معنا بسیار دکتر کیانوش رستمی بهرهمند شدم ، امید است استاندار محترم با اقدام سنجیده ش تحولی چشمگیر در مدیریت لرستان انجام دهند و به عقیده ی این حقیر از مرکز استان تا شهرها ی این استان زرخیز و پر آسیب اجتماعی که خیلی از محرومیتهای استان ریشه در عملکرد مدیران غیر فرهیخته و ناتوان و تنبل و مقام دوست دارد.

 • پیوند نظر مسعود خوشنام مسعود خوشنام دوشنبه, 07 خرداد 1397 ساعت 10:38

  سلام آقای دکتر خدا قوت
  سپاس فراوان از زحمات عالمانه شما استاد گرانقدر و دلسوز که از ارادت به حقیقت دل نازکتان رنجه می شود و از ناملایمتی های ناپرورده روحان برآشفته می شوید چرا که در قرآن عالمان تنها از خدای می ترسند و نه از بندگان و این همان پیوند علم و ایمان به معنای مسئولیت عالمانه آن است که مولا علی ع در نهج البلاغه تصویرگری کرده اند و شما استاد ارزشمند و به راستی دانشمند این ویژگی ها را در خود به نیکی و اذعان دوست و دشمن پرورده اید بدون تردید شما روزی از ستیغ کوه چون خورشید سرود بلخ می خوانید و با دم مسیحایی خود این قوم به جان باخته را خبرها می آورید.
  شاگرد شما خوشناموند 09161592389
  رستمی: درود بر شما جناب آقای خوشناموند و سپاس از محبت‌هایتان، زنده باشید و استوار!

 • پیوند نظر رضا رضا یکشنبه, 06 خرداد 1397 ساعت 12:30

  دروبر دکتر رستمی و درود بر قلم توانایش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004